Boswellia a psí športovci 10/2021

Pre psích športovcoch (a ich pánov) je dôležitý tréning, presnosť a výkon, ale rovnako tak je dôležitý odpočinok, spánok, mentálna relaxácia a starostlivosť o telo. Psie telo je dômyselný a presný stroj, ktorý je schopný neuveriteľných výkonov. Práve preto si tiež zaslúži zodpovedajúci prístup a starostlivosť. Veda teraz znovu obnovuje 1000 rokov známe účinky boswelií. A tieto účinky sú veľmi zaujímavé z hľadiska prospechu pre aktívne psy. Kvalitný odpočinok, spánok a načerpanie nových síl je neoddeliteľnou súčasťou psej regenerácie. Boswelia je harmonizant psychiky a nervovej sústavy s vedecky preukázanými účinkami na psí organizmus. Napomáha kvalitnému mentálnemu odpočinku. Pokojný a dostatočný spánok zlepšuje následný výkon ako tela v podobe rýchlosti, sily a dynamiky, tak aj v podobe sústredenia a odhodlania byť správnym parťákom.

Pri fyzickej záťaži organizmus vyplavuje do svalstva chemické látky, ktoré zvyšujú svalovú odolnosť, zvyšujú jeho pružnosť a znižujú vnímanie bolesti. Tieto látky po výkone telo odbúrava a čistí. Takýto proces môže vyvolávať svalové tenzie, kŕče, brnenie a mnohé nepríjemné pocity. Boswelia je vhodnou podporou pri procese čistenia svalstva a jeho regenerácií.
Mnohí športovci si pri zvýšenom výkone alebo v prípade nedostatočnej prípravy pred výkonom spôsobia úrazy svalov, šliach a mäkkých tkanív. Drobné pomliaždenie, opuchy, bolesti alebo zápaly majiteľ na zvierati nespozná. Psí športovci mávajú vysokú toleranciu k bolesti, a pretože sú zapálení do aktivity, ktorú prevádzajú, sú schopní tuto bolesť prekonať. Boswelia priamo pôsobí na receptory COX 1 a COX 2 a uľavujú tak od bolesti a zápalov.


Len sústredený pokojný pes dokáže sústredene a pokojne pracovať. Psie športy vyžadujú oba protipóly a to ako pokoj a precíznosť, tak aj odhodlanie a energiu. Olej alebo inhalačná zmes boswelií harmonizujú psychiku a pomáhajú zvieraťu s prechodmi medzi pokojom a aktivitou.
Boswelie sú využívané cez tisíc rokov pre účely duchovného rozvoja a harmonizácie osobnosti. Aj pes športovec je nežný tvor s citlivou dušou vyžadujúci si pokoj, lásku a porozumenie.

Extrémne výkony, precíznosť, rýchlosť, dynamika, pružnosť, presnosť, sústredenosť, výdrž a tvrdosť. Toto je len malý zlomok toho, čo musí psí športovec spĺňať, aby bol úspešný a to napríklad v športovej kynológií, bull športoch, dog pulleru či agility. Určite vás napadne mnoho psích športov, kde dostáva zvieracie telo aj psychika zabrať. Veľakrát nestačí týždeň medzi pretekmi na regeneráciu. Uľahčime preto proces odpočinku a využime jemné sily čistej prírody.

Boswellia Serrata a Boswellia Carterii

Tieto dreviny budete pravdepodobne poznať ako kadidlovníky. Kadidlo, získavané narezávaním kôry týchto stromov, používa ľudstvo už tisíc rokov či už k náboženským alebo liečebným účelom. Obsahuje desiatky monoterpénov a tzv. boswelové kyseliny s významným protizápalovým účinkom. V súčasnosti je vedecky skúmaný najmä účinok pri liečbe artritídy, ale aj psycho-aktívnych účinkoch: zmenšuje úzkosť a pôsobí antidepresívne. Jedná sa o významný harmonizant nervového systému.

Skoro sa až zdá, že boswelia je nejaký zázrak. Vlastne áno, zázrak prírody. Pozorovateľný efekt pri aplikovaní oleja alebo inhalácií zmesi nastáva v niektorých prípadoch hneď po aplikácií a najčastejšie zhruba po dvoch až štyroch týždňoch používania. Výsledkom sú psy viditeľne živšie, hravejšie, s väčším gustom do života.