Dogee blog

Kvasinková infekcia

Čo sú to kvasinky?

Kvasinky sú typickým druhom črevnej mikroflóry. Za normálnych okolností neškodí, sú súčasťou tráviaceho traktu, kde pomáhajú s trávením potravy. Ak je v trávenie v rovnováhe, nie je s kvasinkami problém...

Čo sa stane, keď sa kvasinky premnožia - kvasinková infekcia?
(Kandidóza)

Kvasinková infekcia, ktorá je vyvolaná patologickým premnožením mikroorganizmu rodu Candida (najčastejšie Candida albicans) môže postihnúť sliznice, kožu alebo vnútorné orgány. Premnoženie kvasiniek môže byť spôsobené výživou, oslabenou imunitou, antibiotickou liečbou. Veľmi časté sú bohužiaľ u psov trpiacich alergiami. 

Premnožené kvasinky dráždi bunky lemujúce čreva vášho psa a spôsobujú zápaly. Štandardne majú tieto bunky medzi sebou tesné spojenie, tým zabráni tomu, aby škodlivé baktérie, vírusy a kvasinky opúšťali čreva a vstupovali do krvi. Vzniknutý zápal však túto schopnosť znemožňuje, uvoľňuje tesné spojenie buniek a škodliviny z čriev potom prenikajú do krvného riečišťa a následne do celého organizmu. (zdroj: www.noran.cz)

Ako odhaliť kvasinkovú infekciu?

 • opuch - k prvým príznakom kvasinkovej infekcie patria hlavne svrbenie, potom dochádza k príznakom povrchového zápalu kože, medzi ktoré patrí opuch, vyššia teplota postihnutej kože a bolestivosť
 • okusovanie alebo olizovanie labiek
 • tmavo hrdzavé alebo červené chlpy medzi prstami
 • zmeny farby a štruktúry kože
 • zapáchajúce a mastná srsť (seborea) - veľmi mastná alebo olejnaté kože je ďalším typickým príznakom
 • ušné infekcie - uši sú oblasťou, ktorú kvasinky priamo milujú (pes sa bude snažiť uľaviť svrbenie trepaním, utieraním uší o podložku, škrabaním uší labkou a pri ťažkých infekciách náklonom hlavy na stranu)
 • škvrny na podbrušku 
 • vypadávanie chlpov u chvosta a hornej časti chrbta
 • šedá alebo hrdzavá farba okolo genitálií

Alergia je imunitný systém tela reagujúci na vnímanú hrozbu, v tomto prípade kvasinky.  

Ako môžeme pomôcť?

 • zastaviť svrbenie 
 • prestať kŕmiť kvasinky a zbaviť sa ich!

Ako uľaviť od svrbenia? 

Každodenné oplachy jablčným octom. Jediné, čo k oplachom budete potrebovať je organický jablčný ocot. Oplachy robte podľa potreby. Vhodný interval je 2x denne. 

Nekŕmte psy odpadom...

Dogtrekking

Nič vám toto slovo nehovorí?

Už samotný názov skrýva indície k celému odhaleniu čo vlastne ten dogtrekking je.

„Dog“ – pes je to váš priateľ, plnohodnotný člen rodiny, ochranár, neskutočný mazlík aj keď poniektorý môžu presahovať váhu 70 kg, stále to sú domáci miláčikovia. Pes ako každé iné zviera miluje pohyb, niektoré plemená sú predurčené k vytrvalostným športom.

„Trekking“ - názov trekking vznikol z anglického výrazu trekking, ktorý sa udomácnil aj u nás. Dal by sa preložiť ako putovanie resp. v staršej turistickej terminológií sa hovorí diaľkové pochody. Ďalšie voľné preklady trekingu sú napríklad dobrodružná cesta, dlhá cesta alebo namáhavá cesta. Všetky preklady k turistike pasujú, avšak slovíčko putovanie je najvýstižnejšie. Pri pochôdzkach po krajine, kde mnoho ľudí nechodí a ste ďaleko od civilizácie, ste skôr pútnikom ako turistom. Pojem trekking je stále známejší a používanejší aj napriek tomu, že v angličtine sa už moc nepoužíva na vyjadrenie jeho pôvodného významu. Ide o celkom špecifický pojem vyjadrujúci niekoľko dňové až niekoľko týždňové potulky po odľahlých oblastiach s cieľom spoznať krajinu.

Čo nám s tohto celého slovného spojenia „DogTrekking“ teda vyplýva? Jedná sa o spojenie človeka, psa a prírody. Dogtrekking je vytrvalostný šport na dlhé trasy čo v preklade znamená 100 a viac km, ale to už sa bavíme o vrcholovom podaní vytrvalosti.

Dogtrekking rozdeľujeme na tri skupiny:

Long (dlhá) – minimálna dĺžka 80 km, ktorá je rozložená na dve etapy po 40 km, týchto etáp môže byť samozrejme viac. Vždy záleží na základnej dĺžke trasy, 80, 100, 160, 240 km atď. Pri longu je časový limit aj niekoľko dní, napr. 100 km trasa štart / cieľ je treba splniť do 72 hodín.
Mid (stredná) – midi je stredná dĺžka trasy približne do 40 km. Zvyčajne sa jedná o niekoľko hodinovú chôdzu v stanovenom časovom limite napríklad za 8 hodín.
Mini (krátka) – mini alebo tak tiež môžeme poznať pod názvu kočíkova trasa. Jedná sa o krátke trasy do 10 km ak smiem svojim odhadom osobne povedať. Tieto trasy sú vhodné hlavne pre začiatočníkov, ktorý sa len oboznamujú s dogtrekkom. Túto dĺžku trasy osobne odporúčam každému, kto len chce začať s doktrekom, alebo už má nejaké nachodené km za sebou, no nevie presne čo všetko ešte dogtrekking skrýva a môže obnášať.

Každý organizátor súťaž dogtrekkingu si môže upraviť pravidlá podľa svojho gusta. Čo znamená dĺžku hlavnej trasy, etapy, časový limit, povinnú výbavu atď. Na čo by som najviac chcel upozorniť je to, aby ste hneď na začiatku nepreceňovali svoje sily a sily svojho psíka. Nepúšťajte ani do trasy midi, pokiaľ neviete ako ste na tom s vytrvalosťou vy aj váš psík. Vždy je optimálne trénovať na trasy midi a long ako sa do toho hneď púšťať. Už nie jed krát som sa stretol s tým, že človek si povedal „ á 40 km za 8 hod. veď to prejdem za 3 hodiny...“, musíme si uvedomiť že sa nejedná o trasy na bežných chodníkoch, niekedy ani na bežných turistických chodníkoch a na koniec môže byť prevýšenie aj niekoľko stoviek metrov nad morom. Z čoho vyplýva, že si dá človek do tela, keď má prechádzať nie jedným poriadnym kopecom. Po pár hodinovej chôdze mi bolo už nie raz povedané: „Ja už nemôžem som off, potrebujem pauzu, alebo som videl jeho psíka, ktorý už nedokázal držať nasadené tempo a vyzeralo to nakoniec tak, že človek pomáhal ťahať psa. Pritom by to malo byť úplne obrátené, psík vám pomáha pri chôdzi ťahaním a tak máte rezkú chôdzu. Najzákladnejšou vecou u doktrekkingu je stále spojenie medzi psovodom a psom. Či už na vôdzke, alebo rôznych postrojoch ako pre človeka tak aj pre psíka.

Výbava na dogtrekking

Ak sa plánujete dogtrekkingu venovať častejšie, nielen len rekreačne, možno by bolo vhodné postupne si zaobstarať potrebnú výbavu. Odvďačí sa vám za to váš pes, váš chrbát a váš športový výsledok.


Medzi takúto výbavu patrí opasok alebo sedák pre uchytenie vodítka s amortizéroma a postroj pre psíka. Okrem základnej turistickej výbavy, ako sú topánky, batoh, vhodné oblečenie, stan, spacák a potrieb na viacdňový trekk v prírode.

Opasok
Dog Aktivity špeciálny vodítkový systém ← nájdeš tu
Opasok slúži na rozloženie ťahu psa na spodnú časť chrbtice. V prednej časti opasku sa nachádza lánko alebo „oko“ pre uchytenie karabíny vodítka s amortizérom. Vďaka tomu má človek počas chôdze voľné ruky.

Sedák
Ruffwear Omnijor Hipbelt ← nájdeš tu
Sedák má rovnakú funkciu ako opasok s tým rozdielom, že sedák má popruhy vedené medzi nohami človeka. Tieto popruhy zabezpečujú, aby sa sedák pri chôdzi neposúval smerom nahor. Čo sa pri opasku občas stáva. Popruhy medzi nohami u sedáku sú riešené tak, aby ich tlak šiel na vrchnú časť stehien a tak by nemal prekážať ani mužom.

Vodítko s amortizérom alebo rozdvojka pre 2 psov

Ruffwear vodítko Double Track Coupler ← nájdeš tu
Rozdvojka s amortizérom má rovnakú funkciu ako vodítko s amortizérom, len slúži pre pripnutie 2 psov naraz. Oproti dvom vodítkam s amortizérom má tú výhodu, že psi sa s rozdvojku nezamotávajú. Každé rameno rozdvojky má vlastné tlmenie a karabinu.

Vodítko s amortizérom
Ruffwear vodítko Omnijore Towline ← nájdeš tu
Vodítko s amortizérom slúži na tlmenie ťahu psa. V prípade, že pes človeka prudko potiahne, vodítkom netrhne ale vďaka vloženej gume do vodítka sa toto trhnutie plynule rozloží.

Postroj pre psa

Ruffwear postroj Omnijore Harness ← nájdeš tu
Veľmi dôležitou pomôckou pre každý ťažný šport so psom je postroj pre psa. Pes sa pri ťahu na obojku zbytočne dusí a nemôže sa správne a pohodlne zaprieť do ťahania. Správne zvolenie postroja pre psa je veľmi dôležité. Pre psov väčšej veľkosti a s väčším ťahom sú vhodné postroje s uchytením pri chvoste. Pre malých psíkov alebo pre psov s menším ťahom, prípadne pre psov bežiacich pri nohe sú vhodné postroje s uchytením v strednej časti tela.

Podstatné u postrojov je tiež ich podšitie. Podšitý postroj je pre psa príjemnejší ako nepodšitý, pri ktorom sa mu popruh ľahšie vrezáva do kože a tiež môže psíkovi spôsobiť odreniny.

Obuv pre psa – pre prípad zranenia
Ruffwear Summit Trex ← nájdeš tu
Topánočky pre psa v povinnej výbave majú svoj zmysel. Aj keď Váš psík nie je zvyknutý na nosenie topánok, v prípade zranenia po ošetrení labky topánočka zabezpečí aby na rane dobre držal obväz. Tak tiež chránia pred nečistotami a vodou. V prípade, že topánočka nie je nepremokavá môžete si ku topánočke pribaliť aj sáčok ako medzivrstvu na zranenú labku.

Lekárnička
Lekárnička by mala okrem spomínanej obuvi pre psa obsahovať klasický obväz, elastický obväz (ideálne 2 kusy pre prípad zranenia oboch účastníkov), niekoľko leukoplastov, s vankúšikmi a izotermickú fóliu. Vhodným doplnkom lekárničky sú zicherky a izolačná páska pre nepredvídané opravy napr. batohu alebo topánok (odporúčam kobercovú pásku) ihlu, niť, gombík. Veľmi dobrá vec je dezinfekcia (betadine) vhodná ako pre vás tak aj psíka. Osobne nosím náramok z paracordu 10 m. Pri zlomenine sa dá využiť pre fixácia, ako aj na veľa ďalších nečakávaných situácií.


Voda a miska pre psa
Pri voľbe misky je dobré zvoliť skladnú variantu. Takéto misky pre psíkov sa vyrábajú buď látkové alebo skladacie. Skladacie misky sú o niečo ťažšia ako látkové, ale na rozdiel od látkových misiek po viacerých použitiach neprepustia vodu.

Voda je jeden bod z povinnej časti výbavy. Je treba dodržiavať pitný režim aj počas chladného počasia na jaseň ako aj v zime. V čom pre seba nosím vodu? Klasická plastová fľaša. Plastová 2,5 l fľaša je ľahká a nezaberá moc miesta, keď vodu vypijem jednoducho ju popučím a tak mi vznikne ešte viac miesta v batohu. Ďalšou neodmyslitelnou súčasťou je filter na vodu, už nie raz sa mi stalo, že počas chôdze mi došla voda a vyhľadával som horské potoky aby som našiel vodu. Nie je moc vhodné piť takúto vodu priamo aj keď vyzerá krásne čistá. Najlepšie urobíte ak si vodu preženiete cez filter a následne ešte prevaríte.

Pokiaľ vás bude zaujal dogtrekking a máte otázky. Neváhajte nás kontaktovať pomocou, emailu, facebooku, instagrame. Radi vám pomôže, poradíme, alebo povieme len svoje skúsenosti.

Doplnky pre pobyt v prírode aj na niekoľko dní
Budem len menovať veci, ktoré osobne využívam ja: ľahký stan, spacák, cestovnú tašku na krmivo pre psa(vyberám takú, ktorá neprepúšťa vodu), puzdro na doklady, obal na mapu lokality kde sa nachádzam, trekové palice, batoh odporúčam tak tiež kvalitnejší vode odolný alebo aspoň s plášťom, kresadlo, nôž, jedlo pre seba, ešus odporúčam hliníkový, 2x uzatvárateľné vrecko, plastovú lyžičku, baterku alebo čelovú lampu, náhradné baterky, píšťalku, 2x ponožky(nohy musia byť vždy v suchu), spodnú bielizeň, termo prádlo, funkčné tričko, mikina alebo sveter(odporúčam s kapucňou) softshellovú bundu, ľahkú pláštenku pre mňa aj psa, pevnú obuv.
Neťahám tieto veci všetky so sebou na každú túru. Záleží na počasí(predpoveď) a ročným období. Značky vybavenia nebudem menovať dnes je veľká škála výrobcov a je to na každom čo si vyberie. Na čo musím poukázať a zdôrazniť je váha týchto vecí a funkčnosť. Nepotrebujem mať napr. nôž za neviem aké peniaze a pritom bude vážiť 500g... stačí jednoduchosť a účelnosť. Tak to pristupovať ku každej danej výbave. Človek si ide do prírody oddýchnuť alebo ako hovorím ja "vyvetrať hlavu".

Každému z vás prajem len tie najkrajšie zážitky potulkami prírodou.
J.Š. Tým Dogee.sk

 

Poslušnosť "alebo" základná ovládateľnosť psa

Základná ovládateľnosť psíka na vodítku (lekcia 1/10)

Základná ovládateľnosť psíka na vodítku je podľa môjho názoru potrebné pre každého z nás, ktorý máme doma štvornohého priateľa. Každý chce mať sebavedomého, poslušného a vyrovnaného psíka doma či počas prechádzky. Často sa stretávam s tím, že sa nás pýtate rôzne otázky ohľadom poslušnosti, výcviku, alebo výchovy psíka. Aby vás viac počúval alebo nerobil určité veci, ktoré sú vám nepríjemné doma ako aj na prechádzke. Tým pádom som sa rozhodol trošku viac rozviesť túto žiadanú tému verejne. Počas 10-tich lekcií sa dokážete naučiť ako správne ovládať svojho psíka hravou metódou, bez akéhokoľvek "drilu", ostnatých obojkov, ohlávok, sťahovacích obojkov a ďalších podľa mňa nezmyselných vecí, ktoré k výcviku nepatria.

Lekcie som rozdelil na 10 častí, v prvej časti sa oboznámime s vecami, ktoré budeme potrebovať počas výcviku

 1. potrebná výbava (doporučená)
 2. odmeny, pamlsky
 3. povely
 4. pochvala ako odmena
 5. miesto a čas tréningu

Na tréning potrebujeme len pár vecí, aby sme si tréning spríjemnili a bolo to celé brané ako hra a nie dril, krv a pot. 

Výbava, alebo čo budeme potrebovať + pamlsky (odmeny)

 1. Obojok - jednoducho budeme potrebovať štandardný pevný obojok, žiaden polo sťahovací, ostnatý, kovovo retiazkový, rôzne škrtiace alebo tomu podobné. Taktiež neodporúčam štandardný postroj, ohlávky atď.

 

 1. Vodítko - vodítko odporúčam stopovacie, tieto stopovacie vodítka sú v rôznych dĺžkach, 5, 10, 15, 20, 30 metrov. Taktiež sú rôzne karabiny ako štandardné, robustné, bronzové. Stopovacie vodítko na tréning odporúčam minimálne 10 až 15 metrov, karabinu si vyberiete podľa veľkosti plemena. Pokiaľ máte malé až stredné plemeno psíka napríklad Bostonský teriér alebo Borderská kólia vyberiete si štandardnú karabinu. Ak máte doma veľké plemeno psíka ako je napríklad Doberman alebo Nemecký ovčiak, odporúčam vybrať robustnú karabinu. V neskoršej fáze tréningu môžete používať krátke vodítka max do 1,5 metra alebo ako ja stále používam stopovacie vodítko. Čo sa týka farebnej škály tak odporúčam neónové farby (oranžová, zelená, žltá). Sú krásne vidieť aj na veľkú vzdialenosť a preto sa nemusia používať len na tréning, ale aj na bežné venčenie či prechádzky prírodou. 

  PS: neodporúčam flexi vodítka na tréning.

 2. Pamlskovník jedná sa o kapsičku, ktorá je určená na pamlsky (odmeny) pre psíka, nemusí to byť hneď originálny pamlskovník za niekoľko desiatok eur. Dostačujúcou pomocou je aj stará ľadvinka ak máte doma alebo akýkoľvek pevný sáčok. Osobne odporúčam pamlskovník hlavne aby mal aspoň dve podšitia, pevnú nitku a dal sa pripnúť na opasok, alebo býva aj opasok priamo jeho súčasťou čo je jeho výhoda. Takýchto kapsičiek je naozaj veľké množstvo a farebné prevedenie, môžete ich nájsť aj u nás - pamlskovníky

 

 1. Pamlsky (odmeny) tie si vyberáme podľa vlastného uváženia a voľby, mali by byť čo najprirodzenejšie. Môj názor na pamlsky a odmeny niektorí z vás dobre poznáte. Pokiaľ tomu tak ešte nie je, môžete sa pozrieť na článok - Domáce odmeny na prechádzku, alebo počas tréningu. Neodporúčam počas tréningu používať tvrdé pamlsky, psy rýchlo hltajú a stáva sa, že im zabehne, tak následne strácate pozornosť psíka a musíte počkať kým to vykašle.

 

 1. Voda - pokiaľ trénujete počas horúcich letných dní, nezabúdajte na pitný režim (vodu), ako pre seba tak aj pre psíka. Čo sa týka zimného obdobia, neodporúčam zimné rukavice, zle sa v nich pracuje, prsty sú nemotorné a psík si dokáže až veľmi navyknúť na takéto doplnky, neskôr vám to môže skomplikovať tréning.

 

Povely ako ich správne učiť, slovná pochvala

Povel by mal byť na začiatok povedaný rázne, ako keby sme boli v armáde napr.: "SADNI"! je to krátky a rázny povel. Psík ako každé iné zviera nerozumie ľudskej reči, vníma intonáciu hlasu, preto keď ho chceme niečo naučiť, musíme byť rázny a dôsledný. Psík si zapamätá intonáciu a spojitosť s daným úkonom. Ako to funguje ? Keď sa človek začne rozprávať so psíkom v akomkoľvek zmysle, psík pozorne počúva, človeku to príde "ach ty môj zlatý, ty mi rozumieš", psík sa snaží vyhľadať intonáciu v ľudskom hlase, ktorú dobré pozná. Nakoniec si môže sadnúť, ľahnúť, odíde na miesto atď. človeka to len utvrdí v tom, že mu rozumie, pozerá do očí atď. No v konečnom dôsledku sa jedná len o to, že psík započul podobnú intonáciu hlasu a dal si spojitosť s daným úkonom. Odporúčam používať vždy len jeden povel, pokiaľ ho psík nedokončí, nemôžem mu dať ďalší. Alebo keď poviem povel "SADNI"! nemôžem používať ďalšie slová, keď si psík nechce sadnúť napr. SADNI, ale veď si Sadni, SADNI si už, atď.

Tak že, jeden povel jedno slovo, je to ľahké a prosté. To samé platí aj pri pochvale a zastavovacom povele. Pochvala je jedno slovo napr.: "ŠIKOVNÝ", zastavovací povel, "DOSŤ"! Pri pochvale si musíme dávať pozor na vysokú intonáciu, hlavne u šteniatok a dospievajúcich psíkov. Jedná sa o to, že vysoká intonácia môže zapríčiniť výzvu k hre, skákaniu, šaňteniu, behaniu a tým pádom strate pozornosti počas tréningu.

Nedokončený povel  alebo nesprávne urobený zo strany psíka napríklad, že si sadne bokom alebo veľmi ďaleko neodmeňujeme, ale urobí sa náprava. Daný povel sa opakuje ešte raz tak aby psík si sadol na miesto, kde potrebujeme. Tieto povely, ako sadni, ľahni, ostať na mieste (odloženie psíka v ľahu, sede, v stoji budú v následných častiach lekcií). Keď si to celé zhrnieme dohromady, tak psíka neodmeňujeme za to, že daný povel urobil nesprávne, ani ho nechválime. Takto si spôsobíme len problémy s nápravou a odstranením nedostatkov prevedenia daných problémov. Musím povedať, že to niekedy nie je jednoduché odstrániť niektoré veci, ktoré sa psík zle naučil. Je to niečo obdobné ako pri výchove. Pokiaľ sa psík naučí likvidovať domácnosť a bude v tom pokračovať  aj dva, tri roky. Následne bude ťažšie odnaučiť psíka robiť zlobu doma keď má byť bez dozoru.

Miesto a čas tréningu

Vhodné miesto na tréning si vyberáme v blízkosti svojho domova, tak aby sme to mali poblízku. Takéto miesto by malo byť tiché bez ľudí, zverov, detí, pravidelné frekventované miesto autami. Najlepšie sú lúky, pasienky, parky. Pokiaľ by bolo možné, tak si nájdite 2 až 3 takéto miesta, aby ste ich mohli pravidelne  striedať a tým psíka nenaučíte na jedno stále miesto. Toto všetko je dôležité hlavne pre začiatok, kedy psíka všetko učíte, možno aj vy samy dobre poznáte školské časy, kedy pri učení ste potrebovali pokojnejšie  prostredie a nie rovno diskotéku. Aby ste sa mohli sústrediť na učenie. To isté potrebuje aj váš psík. Neskôr, keď už váš psík zvláda povely, pridávajú sa rušnejšie miesta ako sú chodníky, kde behajú ľudia, cyklisti, deti s rodičmi na prechádzkach. Tam sa prevádza taktiež tréning aby som psíka učil počúvať na povel počas vedľajších vplyvov alebo rušivých situácií.

Neodporúčam začať trénovať doma v byte, na záhrade alebo na mieste kde to psík veľmi dobre pozná.  V takýchto miestach je psík už zvyknutý na rôzne situácie a môže sa veľmi rýchlo rozptýliť a tak strácate jeho pozornosť.

Čas tréningu by mal byť aspoň 2x za deň v intervaloch - 10 až max 15 min tréningu, následne 15 až 20 min. pauza. Psík sa nedokáže sústrediť dlho na začiatku, preto je potrebné mu nechať oddýchnuť, aj my v škole sme mali prestávky a nedrilovali nás  8 hod. denne v kuse J. Kedy začíname ? Osobne odporúčam vždy ráno po prvej prechádzke, kedy je psík trošku vyventilovaný z fyzickej energie a nedostal raňajky. Dôležitá vec sú pamlsky, ktoré nesmú nahradiť plnohodnotnú dávku krmiva po príchode domov s prechádzky a tréningu. Pokiaľ prídete domov a psík odmieta krmivo, nie je niečo v poriadku a poukazuje to na zasýtenie žalúdka odmenami počas tréningu. Taktiež musíme počítať aj s tým, že pamlsky sú žrádlo a to sa = energia. Nadbytok energie, nepokojný psík, možný nábeh na nadváhu a s tým spojené celkové problémy.  Pokiaľ máme dostatok času a môžeme sa venovať psíkovi celý deň, nezabúdajte na pauzu, je to dôležité, tréning  poslušnosti je hra, nie "dril".

Na záver som si pripravil pre vás aj prvé video, ktoré môžete nájsť na našom YouTube. Videá budem pridávať s každou lekciu. Ak budete mať akékoľvek otázky neváhajte nás kontaktovať emailom, alebo nám napíšte na Facebooku či instagrame.

FB - https://www.facebook.com/prenasichmilacikov/

I - https://www.instagram.com/prenasichmilacikov/ 

YOUTUBE - youtube/prenasichmilacikov

 

Morská riasa Kelpa - sušená hnedá riasa

Kelpa (Ascophyllum nodosum) je morská riasa severnej časti Atlantiku. Kvalita suroviny je daná kvalitou prostredia a kvalitou spracovania. Kelpa, ktorú Vám ponúkame, je spracovaná metódou elektro - separace, ktorá neznehodnotí aktívne látky a konečný produkt má vysokú kvalitu.

Kelpa obsahuje vysoký podiel polysacharidov, napríklad algináty, fucoidany a laminarin (betaglukan). Tiež vysoký podiel jódu a sodíka majú zootechnický význam 1.

Ako kelpa účinkuje?

Vlastnosti niektorých polysacharidov (protizápalové antivirotické účinky) podporili rastúci záujem z posledných dekád o múčku z A. nodosum a jej použitie vo výžive.  
Kelpa u všetkých druhov zvierat významne posilňuje imunitu a má silný antioxidačný efekt, podporuje vitalitu, trávenie a funkciu čriev. Podporuje rekonvalescenciu. Efektívna ochrana proti črevným a hubovým toxínom.
 
Súčasné štúdie preukazujú priaznivý vplyv alginátov a beta glukagenů na imunitný systém. Vtip je v tom, že simulujú prítomnosť patogénnych polysacharidov, čím nabudí imunitný systém a súčasne podporí črevnú fermentáciu (prebiotický efekt stráviteľných vlákien). Algináty sú tiež známe schopnosťou upravovať mechanické vlastnosti črevnej steny.
 

Ako kelpa rieši problémy so zubami mačiek a psov?

Kelpa potláča zápach z papule u psov a mačiek, bráni vzniku zubného plaku a znemožňuje vznik zubného kameňa u psov a mačiek. Funguje teda ako unikátny čistič na zuby pre psov i mačky.

Vďaka užívanie riasy A. nodosum sa mení enzymatické zloženie slín, ktoré znemožnia vznik zubného plaku na zuboch u psov a mačiek, čím sa zamedzenie ukladania zubného kameňa a zmizne nepríjemný zápachom z papule a úst mačiek a psov. Dlhodobým užívaním sa naruší už vytvorený zubný kameň, ktorý časom zmizne alebo ho možno ľahko kefkou odstrániť.

Prečo užívať Kelpu?

1. bráni vzniku plaku
2. bráni vzniku zubného kameňa
3. odstráni nepríjemný zápach z papule
4. zlepší pigmentáciu kože i srsti
5. zlepší kvalitu srsti a kože
6. obsahuje 30 minerálov a stopových látok

Kelpa vyzerá ako zeleno-hnedé vločky či prášok, ktorý možno jednoducho nasypať a zamiešať do žrádla zvieraťa. Vôňa mora nebýva na závadu. 

Dávkovanie:

 • pre psov a mačky (pri dávke 3 g na 10 kg) 
  redukcia zubného plaku
  redukcia halitózy
  lepšie trávenie
  kvalitnejšia srsť
  boost imunity a vitality

 • pre kone (pri dávke 50 - 100 g na 250 kg)
  kvalitnejšia srsť
  prirodzený zdroj jódu
  obmedzuje mykotoxikózu-ergotizmus (agalaktie, potraty, lézie kopýt)

 • pre dobytok (pri dávke 25 g na kus, najmä počas horúčavy či nedostatku sena a obilnín)
  zlepšenie kvality mäsa
  podpora trávenia
  zníženie patogénne bakteriálne nálože (E. Coli) pred zabitím

 
Adopcia psíka. Rozhodnutie, ktoré zmenia život...

Každý zažíváme občas pocit, že musíme pro naše okolí, naši planetu udělat něco dobrého. Já osobně si nesmírně vážím lidí, kteří z "pocitu" přejdou do akce. Nemusíme být hned eko aktivisti, ale i maličkost může motivovat další lidi. 

Naše dnešní téma je adopce psa z útulku. 

V týdnu jsem si udělala takový malý průzkum, kolik našich fanoušků na FB má pejska z útulku. Hodně! To je informace, která mi vždy vykouzlí úsměv na tváři - nejsme lhostejní! Naše smečka se také rozrostla o "útulkáče". Jmenuje se Lara a je to kříženec plemene podenco (známý také jako ibizský chrt či baleárský chrt). Byla adoptovaná díky spolku, který se stará právě o chrty, podenky a galga. Tímto ještě jednou děkuji organizaci Podenco v nouzi n.z. za jejich skvělou práci. 

1. Adopce pejska by neměla být impulsivní. 

Mě osobně se toto hůře píše, jelikož sama jsem velmi impulzivní člověk, ale toto musí být skutečně promyšlené rozhodnutí. Nemluvím teď o časové nebo finanční náročnosti. Pejsek, kterého si adoptujete, je psychicky nevyrovnané zvíře, se kterým musíte mít trpělivost. 

Co vás může čekat u psa z útulku? 

 • stres a strach (auta, lidé, zvířata v okolí, neznáme hluky, neznámé prostředí)
 • nemusí mít hygienické návyky
 • může být ničitel domácnosti 
 • separační úzkost  (souvisí s bodem č.1)

Adopce pejska, kterého za 3 dny vrátíte, protože se může zdát nezvladatelný nemá smysl.  Dříve, než uděláte toto vážné rozhodnutí, poraďte se s přáteli, kteří už pejska adoptovali nebo zajděte do útulku. Rádi Vám poradí s výběrem pejska, který by pro vás mohl být tím správným parťákem. První krok by mohlo být právě společné venčení. 

2. Útulky nejsou lázně

Každý, kdo pracuje v útulku, má jen dvě ruce a dvě nohy. Starat se o přeplněný útulek není med. Je to fyzicky a především psychicky náročná práce. Celodenní koloběh (krmení, venčení, úklid) a stále nové příjmy jim ani nedovolují mít čas pro sebe (rodina a přátelé). Finanční stránka je black list téměř každého útulku. Pokud jste se pevně rozhodli, adopční poplatek za psa je minimum, co pro útulek můžete udělat. Není to špatný úmysl ani podvod. Potřebují zaplatit energie, krmení a veterinární péči svých svěřenců. 

3. Veterinář je kámoš 

Když už jsme došli až sem, tak si pojďme otevřít očkovací průkaz, který Vám dali v útulku. Podívejte se, kdy byl pes naposledy odčervený a očkovaný a klidně si naplánujte cestu k veterináři. Není to nutné, ale pokud doma už máte psí smečku, je to prevence. 

Lara k nám přišla se zánětem v oku, takže návštěvu veterináře máme za sebou. Šrámy, které utrpěla za svůj život, má zahojené a nebrání ji v žádné aktivitě. 

4. Domov sladký domov

Lara byla skoro 1,5 roku v útulku, který se pro ní stal přirozeným prostředím. Měla tam svého parťáka a smečku. Když jsme si jí přivezli, byla smutná, kňučela, nechtěla moc jíst ani pít. Stres z cesty autem a vytržení ze svého prostředí si vyžádalo své. Je to normální situace, která se zlepšuje každý jeden den. Chodili jsme často ven, abychom upevnili hygienické návyky (Lara se nám doma počůrala i vykadila, ale s tím jsme počítali). Během několika dní vše pochopila, je to holka šikovná. Krmení úplně neodmítala, ale žrala málo. Začali jsme si hrát a odměňovat z ruky. Tímto způsobem přijímala krmení velmi dobře. 

5. Socializace ve smečce

Nechci tvrdit, že adopce psa do domova bez zvířat je jednodušší, ale v našem případě se jednalo o pravý opak. V naší domácnosti (smečce) už byli dva psi. Pokud nás sledujete, tak jimi obvykle spamuji naší FB stránku #prenasichmilacikov. Honey a Berry jsou rarášci s dobrou povahou (RR - rhodesian ridgeback). Své postavení ve smečce měli jasné. S příchodem Lary neměli problém. Do smečky zapadla! To s čím jsme nepočítali, byla změna chování u mladšího psa Honeyho. S příchodem Lary ztratil jistotu svého postavení ve smečce. Stranil se nám i Berrymu o Laru neměl vůbec zájem. Museli jsme tedy upevnit jeho postavení. Naštěstí to netrvalo dlouho a za pár dní se Honey srovnal a byl zase super pes. 

Každá adopce je dlouhý proces a určitě nekončí za bránou útulku. Víte, že zhruba měsíc trvá, než se pes adaptuje do nového prostředí? To vše na úkor vašeho pohodlného života. Neznám nic ušlechtilejšího a zodpovědnějšího než je právě adopce psa, ale má své pozitivní i méně pozitivní stránky. Každému z nás to trochu změní život a pevně věřím, že k lepšímu. Ten jejich přiblblý úsměv, spokojený výraz a doživotní vděčnost za to stojí. 

Pokud si netroufáte přímo na adopci, ale pomáhat chcete, neváhejte oslovit útulek ve svém okolí. Budou velmi vděční a třeba Vám to pomůže při rozhodování. Na závěr bych ráda připomněla projekt PODPSA. Tento projekt vznikl při podobném nutkání pomoci. Zrodil se v hlavě umělkyně Martiny K., která je autorkou všech kreseb. Vše dělá ve svém volném čase a bez nároků na honorář. My se snažíme projekt podporovat, protože má smysl. S vaší pomocí pak posíláme peníze potřebným organizacím, útulkům. Děkujeme! 

 

 

 

 

Domáce odmeny na prechádzku, alebo počas tréningu
Originálne odmeny pre psi po domácku
S vlastných skúseností sme si prešli rôznymi odmenami, ktoré sme dávali našim chalanom počas bežnej prechádzky, ako aj tréningu poslušnosti. Možno niektorý s vás dobre poznajú že vám poradili s cvičáku (doneste si piškóty, alebo párky či dokonca nejaký lacná saláma). No práve takáto voľba nie je moc adekvátna k možným nastávajúcim problémom, ktoré sú spojené práve takýmito odmenami. Poďme sa pozrieť na všetko postupne aké majú tieto odmeny ➕ a aké sú ➖.
 
Začneme tím ➕
1. veľké množstvo za nízky cenu €
2. veľmi lákavé a voňavá odmena.
3. v každom obchode dostupné
 

A teraz mínus ➖
1. veľký podiel soli
2. múka a náhradné zloženie nie živočíšneho pôvodu.
3. rôzne konzervačné látky.
4. nepravidelná stolica u psa(normálna, riedka, hnačka)
5. nadmerné nadúvanie
6. rôzne alergické a s tím spojené problémy od kožných až po zažívacie.
A takto môžeme pokračovať ďalej a ďalej, prečo neodporúčame typy takýchto pamlskov.

Máme overené odmeny, ktoré ponúkame aj u nás na e-shope www.dogee.sk od výrobcov Mediterranean, Naturea, Dokas. Tieto odmeny používame ako doplnok, lepšie povedané len v prípadoch, kedy nestíhame pripraviť doma naše originálne. Naše originálne pamlsky si robíme doma, zájdeme si najskôr do najbližšieho obchodu s mäsom, kde nakupujeme pravidelne mäso aj pre nás, akurát vždy zoberieme niečo najviac pre našich ušiakov ???? príklad, 200 g kuracie prsia, 200 g hovädzie, 200 g morčacieho mäsa. (v podstate sa riadite aj tým čo váš psík môže konzumovať ak má problémy s alergiu, čiže výber mäsa je čisto na Vás).

 
Príprava:
do hrnca dáme za variť čistú vodu, keď sa voda varí pridáme v celku mäso, následne necháme pre variť cca 15 min. Po uvarení mäso necháme vychladiť a nakrájame na cca 1,5 cm kúsky, ktoré poukladáme na papierový obrúsok alebo utierku. Necháme odležať do druhého dňa. Papier alebo utierka vstrebe nadbytočnú vodu a tým sú odmeny viac vysušené, dá sa lepšie s nimi pracovať v počas prechádzky, alebo tréningu.
 
Tip pre vás:
Takéto domáce odmeny dokážeme upraviť podľa svojho gusta a hlavne podľa toho čo psík má najradšej, osobne používame kuracie srdiečka ako aj žalúdky, naši chalani vtedy nevedia zastaviť potoky slín ????. Nesmieme hlavne zabúdať na jednu dôležitú vec a to, že odmeny nedokážu plnohodnotne nahradiť stravu a je jedno v tomto prípade či sa jedná o kŕmenie B.A.R.F., alebo suchým krmivom (granule), psík by nemal byť po palmskách nástenný. Preto sa mäso krája na malé kúsky.
 
masove_palsky_dogee_sk
 
Aujeszkyho choroba (Vírus ACH)

Aujeszkyho choroba (ACH)

Preto že doposiaľ nie je k dispozícií spoľahlivá vakcína proti (ACH), mali by všetci psovodi dodržiavať isté zásady, ktoré zníži riziko nákazy psov.

Tieto zásady sú:

 • Nekŕmte psi surovým mäsom z čiernej zvery, napr.: diviak lesný
 • Nekŕmte psi tepelne neopracovanými výrobkami zo zveriny
 • Nedávajte žiaden odpad zo zvere na miesto vnadenia pre lov ďalšej zvere
 • Všetky vnútornosti sa musia po opracovaní zvere hlboko zakopať
 • Topánky po práci s čistením zvere(práca zo surovým mäsom) dobre očistiť
 • Nepúšťať psi na miesto kde sa zver čistila(pracovalo so surovým mäsom)
 • Všetky psi čo dopadli divokú zver, ktorá bola strelená počas lovu by mali byť čo v najrýchlejšom čase odtrhnutý od tejto zvery, aby sa nákaze (ACH) a jej šírenie ďalej obmedzilo čo najviac

Vírus ACH je veľmi húževnatý a odolný

 • Vo zverine dokáže prežiť počas 36 dní a pri teplotách až do -18 °C
 • Mäso zo zveriny, ktorá bola na ložená do konzervačnej soli, dokáže prežiť až 20 dní
 • V rozkladajúcom sa mäse prežíva tento vírus až 12 týždňov
 • Len zranie zveriny tento vírus vôbec nezničí

U psov, po nažraní mäsom infikovaného vírusom ACH, trvá približne 3 dni kým sa objavia prvé príznaky ochorenia. Pes prestáva žrať, opakovane zvracia, dusí sa. Na viac silno slintá, sliny mu visia na perách.

Behom niekoľkých ďalších hodinách je pes apatický, alebo naopak veľmi nekľudný, stále pobehuje sem a tam, keď si ľahne ihneď vstáva. Chôdza je neistá a nekontrolovateľná.  Výraz vo tvári psa "zmetený", telesná teplota sa začne pohybovať  kolo 41°C. Neskôr nastupuje intenzívne svrbenie, zvyčajne na jednom mieste tela, prevažne na uchu alebo nosu. Miesto svrbenia je rozškrabané až do krvi. Reakcie psov sú rôzne, kňučia, štekajú, môžu byť agresívny. Skoro po vypuknutí ochorenia psi ťažko dýchajú, nedokážu sa postaviť a často odpadávajú do bezvedomia, následne do 48 hodín umierajú.

Žiadna pomoc NEEXISTUJE.           

podľa časopisu DIZ 9/2010            pripravil Petr Ziegrosser                                                                                                       

Kurkuma pre psov? Rozhodne áno!

1. Kurkuma má antibakteriálne a protizápalové účinky.

2. Kurkuma sa ukázala ako účinná proti hromadeniu zubného povlaku na zuboch a ďasnách

3. Má pozitívny vplyv na srdce. 

4. Zdá sa, že kurkuma pomáha pri prevencii cukrovky.

5. Kurkuma pravdepodobne inhibuje žalúdočné a dvanástnikové vredy.

6. Kurkuma je známa, že znižuje šance na rakovinu hrubého čreva.

7. Kurkuma redukuje a spomaľuje leukémiu.

8. Kurkuma môže chrániť DNA pred poškodením rádioaktívnym žiarením.

9. Kurkuma je vynikajúca pri artritíde a bolesti kĺbov.

10. Ukázalo sa, že kurkuma má antidepresívny účinok.

Kurkuma pre psov ⇐ klik

tumeric_kurkuma_pre_psov

Voňavučko, voňavo..

Všetci  to určite veľmi dobre poznáte...

Môžete akokoľvek dôkladne upratať a vyumývať svoj príbytok, no i tak je psíka v dome stále cítiť... Potvrdiť nám to môžu hlavne návštevníci, ktorý štvornohého miláčika nevlastnia. Nám sa to možno nezdá, pretože sme si na túto ,,vôňu“ akosi zvykli... Dnes sa môžeme teda bližšie pozrieť na pohlcovače pachov. Momentálne testujem jeden, s ktorým som veľmi spokojná, no najtvrdším testom prejde až o dva týždne, kedy sa nám narodia šteniatka...

Prírodný pohlcovač pachov ⇐ klik, so špeciálnou fermentačnou technológiou využíva živé mikroorganizmy, ktoré zápach iba neprekrývajú ale účinne pohlcujú. Esenciálne oleje z medovky a mäty zanechajú ovzdušie po nastriekaní do miestnosti príjemne prevoňané a svieže. Rovnako sa dá použiť na vystriekanie pelechov, rôznych povrchov . Nie však priamo na psíka. Páči sa mi, že prípravok je ekologický, čo je v dnešnej dobe obrovské plus. Navyše je naozaj vďaka baktériám, ktoré pohlcujú zápach, naozaj účinný. Miestnosť ostane dosť dlho príjemne prevoňaná bylinným nádychom.

Medovka má upokojujúce účinky, výborné uplatnenie má v aromaterapii, pre svoju príjemnú a výnimočnú vôňu.

Mäta je veľmi známa a obľúbená bylinka, ktorej listy obsahujú mentol, dnes pridávaný takmer do všetkého, čo má sviežo a príjemne voňať alebo osviežovať.

Pohlcovač pachov je vyrobený z čisto prírodných zdrojov, je hypoalergénny, bez  zbytočných farbív a silikónov. To je veľmi dôležité, pretože chráni prírodu a naše životné prostredie....

Ak by som mohla niečo odporučiť, určite tento prípravok, neoľutujete.

Čuchu zdar.... :D

Autor: Veronika B.
Dogee.sk

Vitamín C pre psíkov

Vitamín C - kyselina L-askorbová

Céčko je nevyhnutný pre zabezpečenie fyziologických funkcií organizmu psov. Ovplyvňuje premenu cukrov, bielkovín, chráni dýchacie orgány pred zápalmi. Pôsobí ako stimulátor obranného metabolizmu, vplýva na utváranie ochranných látok a takto celkovo posiluje organizmus voči rôznym chorobám, zúčastňuje sa na regulácii telesnej teploty.

Zvyšuje odolnosť pri rôznom stresovom zaťažení. Zvýšenú potrebu tohto vitamínu majú iba šteňatá. Jeho nedostatok spôsobuje zvýšenú náchylnosť na infekciu. Prejavom hypovitaminózy až avitaminózy u psov je krvácanie z ďasien, sekundárne infekcie, strata zubov, poruchy krvotvorby – anémia, skorbut, nechutenstvo, žalúdočné a črevné katary a psychické zmeny. Všeobecne je požadovaný za netoxický. Jeho zdrojom je mlieko, vnútornosti, zemiaky a zelenina.

Vitamíny v kŕmnej dávke tvoria iba malý podiel, no ich pravidelný a vyvážený príjem je veľmi dôležitý. Vitamíny majú v organizme psov mnohotvárne funkcie. Nároky na vitamínovú výživu sú vyššie predovšetkým pri mladých rastúcich šteňatách, gravidných a laktujúcich súk ( doporučujú sa dvojnásobné množstvá ), keď nesprávna výživa môže spôsobiť vážne, často ťažko liečiteľné ochorenia a degenerácie.

VITAL C 300g

VITAL C 700g

 

vitamic_C_pre_psov

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.