DOGEE BLOG

Prečo môj pes žerie trávu?

Často sa Vám stane že ste na prechádzke so psíkom, niekde na lúke alebo v parku a psík sa pasie na tráve? Prečo je pre našich štvornohých miláčikov tráva taká žiadaná?

To že psík žerie trávu môže mať viac aspektov, či to že mu tráva jednoducho chutí, alebo si potrebuje uľaviť ťažkosti na žalúdku zo zlej stravy. Môže to byť dokonca aj z nudy, kedy je psík sám vonku, na záhrade a takýmto spôsobom ,,zabíja“ nudu. V neposlednom rade, môže byť pre psíka tráva aj prospešná, kedy si dopÍňa telu prospešné látky ako je napríklad chlorofyl.

Chlorofyl je zelené farbivo (pigment) obsiahnuté v rastlinách a riasach, uložené v chloroplastoch ( listová zeleň ) viazané na molekulu bielkoviny. Chlorofyl je známy svojím hojivým a protizápalovým účinkom

Nutričná hodnota chlorofylu

Je to pigment nachádzajúci sa v rastlinách, ktorý je nabitý množstvom významných živín. Je to dobrý zdroj vitamínov, ako je vitamín A, C, E, K a beta-karotén. Je bohatý na antioxidanty, životne dôležité minerály ako horčík, železo, draslík, vápnik a esenciálne mastné kyseliny.

Nevoľnosť :
Ak si všimnete že Váš psík až pričasto po zjedení trávy ju následne vyvráti, mali by ste zbystriť pozornosť.

Štúdie ukazujú, že len 25% psov po požití trávy zvracia a len 10% z nich má nejakú chorobu.  Niekedy ťažoba žalúdka môže byť prejavom nejakej vážnejšej nemoci, ako je žalúdočný reflux, takže je dobré poradiť sa s veterinárom ako postupovať ďalej s vyšetrením. Časté zvracanie môže byť aj prejavom nesprávne zvolenej stravy.

Nech už je význam pojedania trávy u vášho psíka akýkoľvek,  vždy sledujte, ako sa váš štvornohý miláčik po požití správa.

Dbajte hlavne na to, aby tráva nebola postrekovaná rôznymi pesticídmi a chemikáliami.

Intoxikácia vodou u psa

V lete by sme mali našim psom poskytnúť dostatok čerstvej pitnej vody. Avšak všetkého veľa škodí a ako sa hovorí, dobrého menej. Nadmerný príjem tekutín môže spôsobiť vážne zdravotné problémy nám i našim psom.

U psa k hyperhydratácii môže dôjsť v letnom období pri hre vo vode, kedy psík pri plávaní drží hračku, potápa sa, alebo skáče do vody, práve pri týchto hrách dokáže prehltnúť väčšie množstvo vody za krátky čas. Pes samozrejme v zápale hry nedokáže odhadnúť, že už prijal viac vody, než jeho organizmus dokáže zvládnuť.  To samé sa deje aj pri chytaní vody z hadice, čo je obľúbená zábava mnohých psov počas horúcich letných dní.

Čo sa vlastne pri intoxikácii vodou s telom stane?
Po prijatí väčšieho množstva vody, než je telo zvieraťa schopné absorbovať, dochádza k zriedeniu krvnej plazmy (hypoosmolalita), následkom čoho obličky nestíhajú filtrovať a zahusťovať krv. Zároveň v krvi prudko klesne obsah sodíka a vzniká tzv. Hyponatriémie. Dochádza k nerovnováhe sodnodraselné pumpy, ktorá je kľúčová pre transmembránový prenos medzi bunkami a okrem iného je zodpovedná za vedenie elektrického potenciálu svalových a nervových buniek. Ak sú narušené tieto mechanizmy, dochádza k totálnemu rozvratu vnútorného prostredia organizmu a k "zväčšovaniu objemu" buniek v snahe vnútornej nerovnováhy vyrovnať. Vplyvom zväčšovaniu buniek dochádza k opuchu tkanív orgánov vrátane opuchu mozgu.

 • Aké sú príznaky intoxikácie vodou?
  zvracanie
  letargia
  strata koordinácie
  nadmerné slinenie
  "sklenené" oči
  bledé sliznice
  rozšírené zrenice
  kŕče
  nadúvanie
  ťažkosti s dýchaním
  nadmerné močenie
  bezvedomie (pokročilé štádium intoxikácia)

Aká je prvá pomoc pre psa pri otrave vodou?
Prvá pomoc pre psa je v tomto prípade kľúčová k jeho záchrane: okamžitý transport k veterinárovi. Bohužiaľ, väčšina prípadov končí smrťou psíka, preto je nevyhnutne nutné myslieť na PREVENCIU intoxikácie: majte hry psa vo vode pod kontrolou! Zamedzte dlhodobému chytanie vody z hadice, nosenie hračiek z vody. Táto zábava by mala byť krátkodobá a kontrolovaná majiteľom. Nenechávajte psíka so zavlažovacím zariadením osamote bez dozoru, ak má sklony vodu chytať. Ak váš psík má príznaky, ktoré sú vyššie uvedené, bezodkladne navštívte veterinárnu kliniku a upozornite na aktivitu vo vode.

Ako zabrániť prehriatu u psa

Keď je teplo nám ľudom, začneme sa viac potiť. Je to najefektívnejší spôsob, ako ochladiť náš organizmus. U psov, ale tento princíp nefunguje. Ich telo je pokryté srsťou a potia sa len cez vankúšiky na labkách. Keď sa zohreje organizmus psa, dochádza k rozšíreniu ciev a odvádzaniu tepla z jadra na povrch ich tela, odkiaľ sa vyparuje. Najúčinnejší spôsob chladenia je však vyparovanie cez tlamu. Tvorí sa im veľké množstvo slín, zrýchli sa im dýchanie, a tým odvádzajú tepla z tela von.

AKO ZABRÁNIŤ PREHRIATU PSA?

Kľúčovú úlohu tu zohráva pitný režim. Pes by mal prijímať dostatok tekutín aj v období, keď sa teploty nešplhajú k 30°C. Za normálnych okolností potrebuje pes cca 30-40 ml na kilogram hmotnosti. V letných mesiacoch, by mal pes vypiť minimálne 50 ml vody na kilogram hmotnosti. To znamená, že 20 kg pes môže pokojne vypiť liter vody denne! Je oveľa efektívnejšie zavodniť organizmus psa ešte predtým, ako sa prehreje. Ak sa pes prehreje alebo je po záťaži, vypije omnoho viac vody, ako potrebuje, pretože sa ňou snaží ochladiť, nielen sa z nej napiť.
Množstvo prijatých tekutín však závisí od viacerých faktorov – od ročného obdobia, miery záťaže, druhu stravy akú prijíma a pod.
Okrem pitného režimu, dávame pozor, aby pes nebol zbytočne vystavený priamemu slnečnému žiareniu, aby sa vyhýbal rozpáleným chodníkom a plochám. Aktivity so psom si plánujeme buď na skoré ranné hodiny alebo až na večer. A nikdy nenechávame psa v zavretom aute!!!

RIZIKOVÉ SKUPINY PSOV

brachycefalické plemená ako sú buldogy, boxery a pod.
psy čiernej farby a s dlhou srsťou
feny vo vysokom štádiu kotnosti
psy s kardiovaskulárnymi ochoreniami, obézne psy,
malé psy, ktoré sú nízko nad rozpálenými povrchmi, šteniatka alebo naopak staré psy
športujúce psy vo výkone

AKO VYZERÁ PREHRIATY PES?

leží, nesnaží sa o žiadnu fyzickú aktivitu
zrýchlene dýcha
tvorí sa mu veľké množstvo slín, okolo papule môže mať aj penu
reaguje neobvykle – je nervózny, odmieta potravu, hru, nereaguje na povely
zreničky má rozšírené a jazyk je výrazne červený

KEDY VOLAŤ VETERINÁRA?

Ak dôjde až k tomu, že je pes malátny, má problémy s koordináciou alebo je dokonca neschopný pohybu, treba okamžite začať s chladením a vyhľadať veterinára! Rovnako aj v prípade, že je veľmi zadýchaný až kašle, má zvýšenú teplotu, zvracia alebo má hnačku. Normálna teplota psa nameraná v konečníku je do 39°C. Pokiaľ sa teplota zvýši až na 41°C môže dôjsť k poškodeniu mozgu a zlyhaniu životne dôležitých orgánov. Ak pes upadne do bezvedomia, okamžite volajte veterinárneho lekára!

AKO SPRÁVNE CHLADIŤ PSA?

V prvom rade, sa musíme vyhnúť ŠOKOVÉMU CHLADENIU! Nikdy nechladíme psa nárazovo. Ak sme pri vode, nehádžeme psa do vody! V teple sa cievy rozširujú a v prípade náhleho ochladenia sa cievy prudko stiahnu, teplo akoby zostane uzavreté vo vnútri, a srdce pracuje omnoho intenzívnejšie. Hrozí kolaps!
Niekoľko pravidiel, ktorými by ste sa mali riadiť pri ochladzovaní:
– vždy chladíme len labky, brucho, hrudník, papuľu a hlavu
– veľké svalové skupiny hrudných a panvových končatín ani chrbát chladiť nemusíme (zníži sa ich prekrvenie, zhorší sa vyplavovanie odpadových látok metabolizmu a sú preto náchylnejšie k stuhnutiu a kŕčom)
– ak ste pri vode – nechajte psa najskôr vojsť do vody len po brucho, prípadne ho nechajte ležať v plytkej vode
– až po pár minútach mu dovoľte vojsť do hlbšej vody
– chladenie musí byť vždy postupné – čím dlhšie bol pes vystavený zvýšenej teplote, tým dlhšie trvá ochladzovanie!

PROSTREDIE v akom sa pes pohybuje a chladí je taktiež rovnako dôležité. Vo vlhkom prostredí nedochádza k ochladeniu organizmu, pretože prirodzené mechanizmy chladenia v takomto prostredí nefungujú. Ak necháte psa po kúpaní mokrého a naložíte ho do auta, prípadne do prepravky, neochladí sa, pretože voda sa nebude odparovať. A tiež riskujete vytvorenie tzv. “hot-spotov”. Z toho dôvodu treba na ochladenie využívať tienisté otvorené miesta, kde prúdi vzduch. Klietka je oveľa vhodnejšia ako napríklad látková či plastová prepravka. Dôležitý je aj stav srsti psa – mala by byť vyčesaná a vzdušná, aby umožnila prúdenie vzduchu. Počas jazdy v aute dajte prednosť otvoreným oknám pred klimatizáciou.

V dnešnej dobe existujú rôzne pomôcky, ktoré môžete využiť počas dňa v rámci prevencie. Fungujú na rôznych princípoch, ale účel je rovnaký – zabrániť prehriatiu psa.
Chladiace podložky – niektoré treba pred použitím ochladiť, iné začnú chladiť v momente, keď si na ňu pes ľahne. Výhodou je, že pes chladí partie, ktoré je potrebné – brucho, hrudník a labky, a nemôžu sa vytvoriť zapareniny. Pes ale musí mať možnosť podložku opustiť.
Chladiace obleky, postroje a vesty fungujú na princípe vyparovania. U psov s dlhou srsťou nie je tento spôsob veľmi efektívny a hrozí vznik zaparenín. U psov vo výkone nie je vhodné chladiť veľké svalové skupiny pred, ani po výkone!
Antisolárne obleky sú výborné pre krátkosrsté plemená a pre tmavých psov. Fungujú na princípe odrazu slnečného žiarenia a nenesú so sebou žiadne riziká.

Prevencia prehriatia je najdôležitejšia, preto dbajte na dodržiavanie pitného režimu, sledujte správanie svojho psa a nevystavujte ho priamemu slnečnému žiareniu, ak to nieje nevyhnutné. Psy zvládajú vysoké teploty horšie ako chlad, a preto ich nenechajte trpieť! Pomôžte im, aby leto prežili čo najpríjemnejšie!

Mgr. Nina Koleničová
DOGfit terapeut

https://dogfit.sk/

SO PSOM K MORU? žiadny problém!

U cestovateľov rastie záujem o destinácie, ktoré sú pre psov priateľské a ponúkajú nielen vhodné ubytovanie, ale aj špeciálne pláže. Kam je ideálne so psom vyraziť, ako pri plánovaní dovolenky so psom postupovať a na čo si dať pozor?

1. Ubytovanie si rezervujte včas...

Hotelov, ktoré umožňujú návštevníkom ubytovanie s domácim miláčikom, je síce možné nájsť vo všetkých populárnych dovolenkových destináciach hneď niekoľko, kapacity najvhodnejšie umiestneného ubytovania ale môžu byť obmedzené. Podmienky hotelov a ceny ubytovania pre psov sú ale individuálne, ideálne je preto informovať zamestnancov hotela o všetkých požiadavkách s dostatočným predstihom

Ceny ubytovania pre psa sa podľa neho najčastejšie pohybujú v rozmedzí 5 až 15 eur za noc.

Rajom psíčkarov je Taliansko, priateľské sú ale aj ďalšie európske destinácie

Vstup s domácim miláčikom na pláž je štandardne zakázaný. V populárnych dovolenkových destináciach preto stále častejšie vznikajú takzvané psie pláže, kde je voľný pohyb psov a ich vstup do mora povolený. Tieto pláže často vznikajú neoficiálne, a to tak, že si miestni majitelia psov postupne zaberú určitý úsek pláže, spravidla na okraji letoviska, kam chodia venčiť psov. Čoraz častejšie ale vznikajú aj oficiálne pláže, ktoré sú riadne označené.

 Priekopníkom v budovaní psích pláží je Taliansko

Obzvlášť severná časť Talianska je pre majiteľov psov veľmi priateľská. V obľúbenom letovisku Bibione sa napríklad nachádza pláž Pluto, kde majú psíčkari k dispozícii vôdzky, hygienické sáčky aj sprchy pre psov. Svojich miláčikov tiež môžu prihlásiť na rôzne výcvikové aktivity.

Ani ostatné dovolenkové destinácie ale nie sú pre majiteľov psov tabu. Veľké množstvo psích pláží ponúka napríklad Chorvátsko. Bohatý výber pláží s prístupom pre vašich štvornohých parťákov umožňuje napríklad Kvarnerská riviéra, mesto Rijeka v severnom Chorvátsku alebo ostrov Krk. Kúpať sa aj so psom v mori sa však dá aj na Istrii alebo na území Dalmácie.

Psiu pláž nájdete aj v španielskej Barcelone a v ďalších miestnych letoviskách.

V Grécku je tradícia psieho kúpania oproti tomu menšia, špeciálne psie pláže tam v podstate nenájdete. V prípade, že máte svojho psa na vôdzke a pod kontrolou, ho môžete vziať na bežnú „ľudskú“ pláž. Na kúpanie je najvhodnejšie navštíviť niektorú z odľahlých pláží na kraji letoviska.

2. Pri cestovaní sú dôležité doklady aj rasa psa!!

Pred samotnou cestou na dovolenku je nutné vybaviť niekoľko dokladov aj domácemu miláčikovi. Na cesty v rámci Európskej únie je nutný pas zvieraťa, ktorý vám na počkanie vystaví veterinár. 

Cena jeho vybavenia sa obvykle pohybuje okolo 15 eur. Cestu cez hranice vám nepovolia bez označenia zvieraťa mikročipom, prípadne viditeľným tetovaním, ktoré opäť robí veterinár. Majiteľ psa musí tiež preukázať platné očkovanie zvieraťa proti besnote. 

Šteniatka do troch mesiacov proti besnote očkované byť nemusia, na ich cestovanie platia zvláštne pravidlá, ktoré sa líšia v každej krajine. Taliansko, Cyprus, Poľsko, Francúzsko či Španielsko napríklad vstup psov mladších ako 3 mesiace na svoje územie úplne zakazujú.

Cestovanie psov spadajúcich do kategórie bojových plemien podlieha špeciálnym pravidlám :-(...

Stafordšírsky teriér, americký stafordšírsky teriér, doga či tosa bez preukazu pôvodu majú napríklad zakázané pobúdať vo Francúzsku alebo ním len prechádzať. Pobyt týchto plemien s preukazom pôvodu sa riadi prísnymi pravidlami, kedy majiteľ musí psa s náhubkom držať na vôdzke a mať preňho poistenie. 

Pravidlá venčenia psov sú aj v Chorvátsku v prípade niektorých rás odlišné. Dobermanov, rotvajlerov, bulteriérov a ďalšie nebezpečné plemená musia majitelia mať vždy na vôdzke a s nasadeným náhubkom. O pravidlách pobytu bojových plemien v zahraničí sa je preto vždy vhodné informovať u Štátnej veterinárnej správy alebo na ambasáde príslušnej krajiny.

3. Pes v prepravke zvládne cestu autom aj lietadlom

V prípade, že sa rozhodnete ísť na dovolenku autom, myslite na bezpečie psa aj ostatných pasažierov. Najbezpečnejšie je umiestnenie psa do prepravky, v prípade väčších plemien sa ponúka ich cestovanie v kufri. Priestor kufra by však mal byť oddelený mrežou alebo autosieťou. Psa môžete viezť aj na zadných sedadlách, kde je možné využiť špeciálne popruhy, na predné sedadlo, naopak, pes rozhodne nepatrí.

 V prípade dlhšieho cestovania je vhodné zvoliť leteckú prepravu domáceho miláčika.

Zdroj: http://www.zenam.sk

Tušili ste, že konope je jednou z najliečivejších rastlín

Tušili ste, že konope je jednou z najliečivejších rastlín?

Rastlinka konope sprevádza ľudstvo už niekoľko tisíc rokov. Nie vždy bola vhodne využitá, preto sa do povedomia ľudí dostala v zlom svetle hlavne v 60. rokoch.

Konope sa delí na dva významné druhy – konope siate a konope indické. Táto rastlinka má dôležité liečivé látky, ktoré sa v dnešnej dobe hojne využívajú v medicíne pri liečbe závažných ochorení. Liečivé látky sú obsiahnuté predovšetkým v technických odrodách konope, kde je obsah THC menší než 0,3%. ( THC- terrahydrokanabinol, psychoaktívna zložka.)

Uprednostňuje sa hlavne Cannabidiol, ktorý nemá halucinogénne zložky. Jeho vysoké protizápalové zložky sú dokonca účinnejšie ako účinky kyseliny acetylsalicylová – acylpyrín.  Tieto zložky preukazujú podľa posledných výskumov priaznivé účinky na onemocnenia pokožky, bolesti svalov, šliach a kÍbov. Rovnako skvelé účinky má konope na imunitný systém.

Len máloktorá rastlina dokáže konope v prírode konkurovať pre jej liečivú silu. Využívajú sa výťažky z celej rastliny alebo z jej semien. Konopné semeno je tiež malý zázrak v oblasti výživy. Je zdrojom viacerých minerálov a vitamínov, ktoré sú z hľadiska výživy nevyhnutné.

Semená neobsahujú žiadne pesticídy, keďže rastlinu nenapadajú žiadny škodcovia. Majú vyššiu koncentráciu živín ako sója a môžu byť plnou bielkovinovou náhradou za mäso. Sú najvyšším zdrojom minerálov ako vápnik, horčík, fosfor, draslík, síra, železo, mangán a zinok.

Konopný olej  obsahuje jedinečné spektrum mastných kyselín a vyváženú skladbu ľahko stráviteľných bielkovín. Má najvyšší podiel účinných látok zo všetkých rastlinných olejov a má všestranné použitie..

Viacerý odborníci sa zhodujú v tom že konope je malý zázrak pre organizmus. Jeho benefity sú hlavne v znížení hladiny cholesterolu, chráni organizmus pred prepúšťaním zdraviu škodlivých látok, pôsobí protizápalovo, mimoriadne účinný antioxidant, pomáha pri raste a obnove svalovej hmoty, kožné problémy mnoho iného.

Konopná múka jej prednosťou je, že neobsahuje lepok, má vysoký obsah bielkovín a až 40 % vlákniny.

Zaujímavosť na záver:  Kanabidol má silnejšie antioxydačné účinky ako vitamín C a E.

 

                                                                                                                                                Veronika Bucukinová

Aromaterapia

Počuli ste už o Aromaterapii?

Ak nie, nasledujúce riadky budú pre Vás skvelým zdrojom informácií....                                                 

Aromaterapia je spôsob používania rôznych vonných olejov a liečivých bahien. Oleje sú extrahované z kvetov, kôry, listov, stoniek alebo inej časti rastliny na zvýšenie psychologickej a fyzickej pohody. Inhalovaná aróma z týchto olejov priaznivo stimuluje funkcie mozgu. Esenciálne oleje a liečivé bahno môžu byť absorbované aj cez kožu, kedy po prechode do krvného obehu svojimi liečivými zložkami podporujú vitalitu celého tela.  Aromaterapia má uplatnenie napríklad na uľavenie od bolesti, zlepšenie nálady a zvýšenie poznávacích funkcií. Vynikajúco sa hodí aj na navodenie príjemných pocitov a optimizmu. Je príjemne voňavá a účinkuje takmer okamžite.

Trošku z histórie : Silicové oleje sú darom prírody a ľudstvo si ich váži už od stredoveku. Voňavé silice sprevádzali už dávnych Egypťanov a rovnako cenené boli aj v starovekom Grécku.

Prvá zmienka o aromaterapii sa objavila práve vo Francúzsku. A teraz je známa po celom svete. Esenciálne oleje a silice sa získavajú rôznymi spôsobmi, najčastejšie však lisovaním (pomaranče, mandarínky, citrusy..) a destiláciou (levanduľa, mäta, borovica, šalvia..)

Každá vôňa je špecifická a charakteristická na iný problém, ktorý sa dá aromaterapiou liečiť. Najčastejšie používané vône :

Cédrové drevo : podporuje sebavedomie, pri letargii a zlej koncentrácii. Vhodný na dýchacie cesty, prírodný repelent.

Harmanček : najvhodnejší pre použite pri strese, žalúdočnej neuróze, napätí a zvyšuje imunitu...

Geránium : upokojuje pri nervovom napätí, pri depresii. Vhodný pri bolestiach nervového pôvodu, na rany, popáleniny a skvelý prírodný repelent.

Pomaranč : Jeho vôňa priaznivo pôsobí na upokojenie. Posilňuje  srdečnú činnosť...

 

Tieto vône si môžete prísť otestovať aj do nášho showroomu na vlastný nos.

Vôní a éterických olejov je obrovské množstvo a každý si musí vybrať takú, krorá mu bude vyhovovať.

Liečivé bahno - sa používa na liečivé zábaly. Priaznivo pôsobia priamo na pokožku.

Zelený íl - blahodarna minerálna zmes sa získava sušením Marockého ílu. Má skvelé účinky na celú škálu kožných problémov. Má absorbčné a detoxtikačné účinky. Čistí a sťahuje pokožku, hojí rany.

Aromaterapia je skvelý liek pre celkovú pohodu tela aj duše.. FURNATURA

bannersk

 

Jarný detox

Pomaličky sa nám blíži jarné obdobie a vy premýšľate ako sa správne pripraviť? Uvažujete nad jarnou očistnou kúrou? Doprajte svojmu štvornohému miláčikovi vitálny štart do prvých slnečných lúčov.

Pomaly sa lúčime so zimným obdobím a prichádza čas očistiť telo od toxínov a škodlivých látok. Detox tela je veľmi dôležitý aj pre psíkov, ktorý prekonali nejaké ochorenie, hlavne po užívaní antibiotík. Vhodné prírodné látky pomáhajú rôznymi spôsobmi, ako odstrániť z tela škodlivé látky a metabolity z organizmu. Nahromadené toxíny sa môžu usadzovať kdekoľvek. Pokiaľ  organizmus nestíha  toxíny vylučovať, hľadá si náhradnú transportnú cestu. Tou väčšinou býva pokožka, u ktorej môžeme pozorovať rôzne reakcie v podobe ekzémov a alergií. Aby bola detoxikácia čo najúčinnejšia a najšetrnejšia je nutné zvoliť takú cestu , ktorá efektívnym spôsobom toxíny z tela odstraní.  Najvhodnejšia je bylinná liečba, ktorá má vysoko biologicky aktivné látky, ktoré pôsobia na hlavné detoxikačné okruhy ako sú pľúca, obličky, pečeň, hrubé črevo alebo pokožka.

Veľmi vhodné je psíkovi začať pridávať do stravy doplnky, ktoré ho pomôžu reštartovať. D - Tox tento skvelý doplnok je vhodný pre psíkov aj mačičky. Aktívne podporuje všetky orgány. V tomto zložení môžeme nájsť to najlepšie z prírody. Predstavíme si tieto úžasné bylinky trošku bližšie, pozrieme sa im teda na korienok....

SPIRULINA PLATENSIS – Spirulina je zelená riasa, ktorá dokáže regulovať glukózu, krvný tlak a cholesterol. Zmierňuje zápalové bolesti a má antioxidačné účinky. Chráni pred ochoreniami srdca, pečene a obličiek. Okrem toho podporuje imunitný systém a znižuje sprievodné javy alergií.

Urtica diodica – žihľava dvojdomá a jej účinky na organizmus sú veľmi priaznivé pre celkový zdravotný stav organizmu. Nájdeme v nej dezinfekčný a regeneračný chlorofyl, vápnik aj horčík a močopudnú kyselinu kremičitú. Je v nej veľmi veľa vitamínov skupiny B, vysoký obsah vitamínu C. Je to taký prírodný vitamínový skvost. 

Linum usitatissimum lineata – Ľan siaty je skvelá bylinka. Spracúva sa dvoma rôznymi spôsobmi. Buď sa lisuje zo semien olej, alebo sa používajú celé alebo rozdrvené semená. Ľanové smemienka sú bohaté na omega 3- mastné kyseliny. Veľmi prospešné sú aj lignany, ktoré sa nachádzajú v šupke plodu. Celé alebo drvené semienka sú spoľahlivým prostriedkom proti zápche. Liečia sa poruchy trávenia u mladých jedincov. Podporuje oslabenú imunitu.

Betulae herba – breza previsnutá má dezinfekčné a močopudné účinky a pritom nedráždi obličky. Breza pozitívne pôsobí na kÍby a udržuje ich v dobrej kondícii. Je veľmi doporučovaná a spoľahlivá pei udržaní normálnej funkcie tráviaceho ústrojenstva a uplatňuje sa pri celkovej detoxikácii.

Ascophyllum nodosum – morská riasa (kelpa) je veľmi známa pre svoje účinky, hlavne pri odstraňovaní zubného plaku a bráni vzniku zubného kameňa. Tieto morské riasy sú unikátnym zdrojom minerálov, vitamínov, aminokyselín a stopových prvkov. Kelpa obsahuje veľmi vysoké  

Taraxaci radix – púpava lekárska je významná bylinka pri chorobách a liečení pečene. Má priaznivé účinky na močové cesty, obličky a na krv má čistiace účinky. Čistením krvi znižuje krvný tlak a tým zlepčuje aj činnosť srdca. Posobí aj proti degenerácii kostí a chrupaviek.

Chamomillae roma flos a Calenduela flos – kamilka (harmanček) a nechtík lekársky, tieto bylinky prospievajú pozitívne tráveniu a pomáhajú riešiť problémy s obličkami, pečeňou a močovým mechúrom. Majú protizápalové a antibakteriálne účinky na sliznice.

Equiseti herba – praslička roľná je zázračná rastlinka, ktorá rastie takmer všade. Je skvelé ju pridávať do krmiva pre jej prevenciu rôznych druhov rakoviny. Užitočná je pri poruchách zraku, chorobách obličiek a prechladnutia močových ciest. Priaznivo pôsobí aj na nervové ochorenia.

Príroda nám dáva svoje dary, ktoré by sme mali využívať v prospech našich štvornohých priateľov. Nič nie je tak dôležité ako zdravie...

shutterstock_101691358

 

Psí strach

Mnoho chovateľov a psíčkarov má problém so strachovým chovaním u svojho psa. Psík doma sebavedomý, hravý a odvážny sa za istých situácii mení na ustráchané šteniatko.

Psi majú často krát strach s konkrétnych vecí alebo situácii či prostredí. Mnoho psíčkarov si s týmto problémom nevie rady a veľa krát svojím prístupom svojmu psovi skôr uškodia ako pomôžu.

Pes prejavmi strachu dáva najavo vôľu sa podrobiť, neistotu, strach z poranenia a podobne. Všetky tipy strachu u psa ovplyvňuje veľa faktorov, ako je genetika, socializácia, vek, výchova, okolie, vzťahy s ostatnými psami alebo choroba.

Poďme si najprv niečo  povedať  o príčinách strachu u psov :

Zlý alebo nesprávny proces vštepovania (nedostatok skúseností v rannom šteňacom veku) Najkritickejšie obdobie medzi  3. až 12. týždňom života, kedy je potrebné šteniatko  zoznamovať  z mnohými vecami z okolia a domácnosti.  Napríklad pri nedostatočnom kontakte s ľuďmi môže mať v budúcnosti šteniatko s ľuďmi horší vzťah. Alebo napríklad používanie bežnej domácej elektroniky ako je vysávač, pračka. Správny chovateľ by mal šteniatka s týmito vecami zoznámiť a ukázať, že nehrozí nebezpečie a všetko je v poriadku. Je pravdepodobné, že ak sa šteniatku potrebnej opatery nedostane, môže nastať problém a svojho strachu z pre nás úplne bežných vecí , sa nikdy nezbaví.

Nepríjemný zážitok – Ak pes prekoná v priebehu svojho života (či v šteňacom veku alebo aj neskôr) nejakú traumu, je pravdepodobné že v rovnakej situácii bude reagovať strachovo na rovnaký podnet. Ak napríklad psíka alebo šteňa zbyje niekto cudzí s kapucňou na hlave, tak na ľudí s kapucňou bude aj v budúcnosti psík reagovať veľmi negatívne. Strach môže vznikať aj postupne, napríklad častým trestaním, opakujúcimi sa nepríjemnými zvukmi a podobne.

Neúmyselné posilňovanie strachu majiteľom – majitelia často reagujú neprimerane na strach u svojich psov a tým v nich nechtiac vypestujú, ktorý by inak nevznikol. Keď sa psík niečoho zľakne, reakcia majiteľa je väčšinou chlácholenie, utešovanie, dávanie pamlskov, čo u psa stresovú reakciu podporí. Všetkými takýmito reakciami vlastne psíka odmeňujete za jeho strach, dávate mu vlastne najavo , že skutočne bolo čoho sa báť. 

Ako si so strachom poradiť?

Mnoho krát už so strachom neurobíme nič, môžeme sa iba preventívne vyhýbať situáciam, ktoré strach spôsobujú. Pokiaľ má psík strach z premávky a zvuku motoru áut, voľte trasy, kde sa frekventovaným cestám vyhnete. Metóda vyhýbania sa  stimulu strachu môže byť len dočasná , praktikuje sa väčšinou počas terapie a výcviku. Vystavovaním psíka nepríjemnej stresovej situácii  môže jeho strach ešte viac prehlbovať.

Pri zvládaní strachu je potrebné, aby sa majiteľ choval primerane v daných situáciach. Väčšinou netreba nasadzovať žiadnu terapiu, len sa treba správať správne pri prejave strachu. Keď ste na prechádzke a pes prejaví strach, musíte sa chovať prirodzene. Neodchádzať rýchlo z miesta, nechlácholiť psíka. Robte, akoby ste si ani nevšimli stimul, ani strach u psa. Ak psík nechce pokračovať v ceste, alebo začne ťahať, aby unikol, treba krátko, jemne škubnúť  vodítkom. Nedovoľte sa mu takto chovať, on svoj strach prekoná a bude nasledovať pána. Strach sa dá prekonať aj ak zbadáte stimul včas, napríklad psík sa bojí cyklistov a vy vidíte že sa k vám cyklista blíži a váš psík ho ešte nezbadal, skúste ho zaujať, dajte mu  urobiť  nejaké cviky, pokiaľ stimul neprejde. Pokiaľ sa ale aj tak začne báť, pamlsok ani pochvaly mu nedávajte, posilní to jeho strach.

Campbelova metóda ,,veselá rutina“ – ak sa blíži stimul, skúsime vyvolať v psovi pocit šťastia, radosti, tak aby začal vrtieť chvostom. Napríklad sa prihovoríme podobným tónom ako ,,ideme von?“ zapískame na neho obľúbenou hračkou a podobne. Skrátka na každého psíka platí niečo iné na nabudenie dobrej nálady. Najlepšie je zvoliť metódu podľa povahy psa.

Definícia strachu : ,,Strach u psa je poznanie, že jeho kondícia a pripravenosť pravdepodobne nebude viesť k víťazstvu v boji.“

dominik-qn-1320-unsplash

Kľúč ku zdraviu - Pestrec Mariánsky

Výživové doplnky a vitamíny sú pre telo veľmi potrebné a dôležité. Ak si ich  psík nevie získať zo stravy, je potrebné vitamíny a živiny doplniť k strave, tak aby bola vyvážená.

Postupne si predstavíme tieto výživové doplnky, ktoré sú vhodné pre všetkých psíkov, na podporu zdravia, imunity, pohybového aparátu či zažívania.

Silymarin

Je to výborný doplnok k strave, má imunostimulačné a hepatoprotektívne účinky. Hlavnou zložkou doplnku je Pestrec Mariánsky – liečivé účinky pestreca súvisia s látkami, ktoré nazývame bioflavonoidy.  Ide o silibín, silydiantin a silychristin – súhrnne silymarin. Práve táto látka zabraňuje prenikaniu toxických látok do pečene. Najvyššia koncentrácia je v semenách,  menšie množstvá nájdeme v listoch a koreni. Plody obsahujú aj : bielkoviny, vitamín E, amynokyseliny s obsahom síry a nenasýtené mastné kyseliny.

Zaujímavosť : Je účinok silymarinu vedecky preukázaný ?

Intenzívne výskumy pestreca mariánskeho respektíve jeho farmakologických vlastností začali pred viac ako 30 rokmi. Za ten čas sa stal silymarin najlepšie preskúmaným a zdokumentovaným prírodným liečivom. Hlavne pri akútnych alebo chronických poškodeniach pečene.

V liečbe sa používajú semienka, ktoré ako jediné obsahujú silymarín. Pestrec Mariánsky má  takisto veľmi priaznivé účinky na tráviaci systém. Niektoré klinické štúdie na zvieratách tiež potvrdili, že silymarín chráni pred poškodením DNA a znižujú aktivitu látok, ktoré podporujú rast nádorov..

Nenasýtené mastné kyseliny a iné látky, ktoré sa podieľajú na procesoch v tele zvieratka, napríklad posilnenie imunitného systému, metabolizmu, zápalových procesov práve najväčšie množstvo silymarinu obsahujú olejnaté semená.

Tieto látky sú obsiahnuté iba v upravenom plode Pestreca Mariánskeho, nie v ostropestrecovom oleji.

Pestrec má nesmierny význam a prínos pre celkový stav organizmu, je to silný antioxidant, ktorý priaznivo pôsobí na alergie, únavu, problémy v tráviacom trakte. 

shutterstock_1064975138

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

7