DOGEE BLOG

Jarný detox

Pomaličky sa nám blíži jarné obdobie a vy premýšľate ako sa správne pripraviť? Uvažujete nad jarnou očistnou kúrou? Doprajte svojmu štvornohému miláčikovi vitálny štart do prvých slnečných lúčov.

Pomaly sa lúčime so zimným obdobím a prichádza čas očistiť telo od toxínov a škodlivých látok. Detox tela je veľmi dôležitý aj pre psíkov, ktorý prekonali nejaké ochorenie, hlavne po užívaní antibiotík. Vhodné prírodné látky pomáhajú rôznymi spôsobmi, ako odstrániť z tela škodlivé látky a metabolity z organizmu. Nahromadené toxíny sa môžu usadzovať kdekoľvek. Pokiaľ  organizmus nestíha  toxíny vylučovať, hľadá si náhradnú transportnú cestu. Tou väčšinou býva pokožka, u ktorej môžeme pozorovať rôzne reakcie v podobe ekzémov a alergií. Aby bola detoxikácia čo najúčinnejšia a najšetrnejšia je nutné zvoliť takú cestu , ktorá efektívnym spôsobom toxíny z tela odstraní.  Najvhodnejšia je bylinná liečba, ktorá má vysoko biologicky aktivné látky, ktoré pôsobia na hlavné detoxikačné okruhy ako sú pľúca, obličky, pečeň, hrubé črevo alebo pokožka.

Veľmi vhodné je psíkovi začať pridávať do stravy doplnky, ktoré ho pomôžu reštartovať. D - Tox tento skvelý doplnok je vhodný pre psíkov aj mačičky. Aktívne podporuje všetky orgány. V tomto zložení môžeme nájsť to najlepšie z prírody. Predstavíme si tieto úžasné bylinky trošku bližšie, pozrieme sa im teda na korienok....

SPIRULINA PLATENSIS – Spirulina je zelená riasa, ktorá dokáže regulovať glukózu, krvný tlak a cholesterol. Zmierňuje zápalové bolesti a má antioxidačné účinky. Chráni pred ochoreniami srdca, pečene a obličiek. Okrem toho podporuje imunitný systém a znižuje sprievodné javy alergií.

Urtica diodica – žihľava dvojdomá a jej účinky na organizmus sú veľmi priaznivé pre celkový zdravotný stav organizmu. Nájdeme v nej dezinfekčný a regeneračný chlorofyl, vápnik aj horčík a močopudnú kyselinu kremičitú. Je v nej veľmi veľa vitamínov skupiny B, vysoký obsah vitamínu C. Je to taký prírodný vitamínový skvost. 

Linum usitatissimum lineata – Ľan siaty je skvelá bylinka. Spracúva sa dvoma rôznymi spôsobmi. Buď sa lisuje zo semien olej, alebo sa používajú celé alebo rozdrvené semená. Ľanové smemienka sú bohaté na omega 3- mastné kyseliny. Veľmi prospešné sú aj lignany, ktoré sa nachádzajú v šupke plodu. Celé alebo drvené semienka sú spoľahlivým prostriedkom proti zápche. Liečia sa poruchy trávenia u mladých jedincov. Podporuje oslabenú imunitu.

Betulae herba – breza previsnutá má dezinfekčné a močopudné účinky a pritom nedráždi obličky. Breza pozitívne pôsobí na kÍby a udržuje ich v dobrej kondícii. Je veľmi doporučovaná a spoľahlivá pei udržaní normálnej funkcie tráviaceho ústrojenstva a uplatňuje sa pri celkovej detoxikácii.

Ascophyllum nodosum – morská riasa (kelpa) je veľmi známa pre svoje účinky, hlavne pri odstraňovaní zubného plaku a bráni vzniku zubného kameňa. Tieto morské riasy sú unikátnym zdrojom minerálov, vitamínov, aminokyselín a stopových prvkov. Kelpa obsahuje veľmi vysoké  

Taraxaci radix – púpava lekárska je významná bylinka pri chorobách a liečení pečene. Má priaznivé účinky na močové cesty, obličky a na krv má čistiace účinky. Čistením krvi znižuje krvný tlak a tým zlepčuje aj činnosť srdca. Posobí aj proti degenerácii kostí a chrupaviek.

Chamomillae roma flos a Calenduela flos – kamilka (harmanček) a nechtík lekársky, tieto bylinky prospievajú pozitívne tráveniu a pomáhajú riešiť problémy s obličkami, pečeňou a močovým mechúrom. Majú protizápalové a antibakteriálne účinky na sliznice.

Equiseti herba – praslička roľná je zázračná rastlinka, ktorá rastie takmer všade. Je skvelé ju pridávať do krmiva pre jej prevenciu rôznych druhov rakoviny. Užitočná je pri poruchách zraku, chorobách obličiek a prechladnutia močových ciest. Priaznivo pôsobí aj na nervové ochorenia.

Príroda nám dáva svoje dary, ktoré by sme mali využívať v prospech našich štvornohých priateľov. Nič nie je tak dôležité ako zdravie...

shutterstock_101691358

 

Psí strach

Mnoho chovateľov a psíčkarov má problém so strachovým chovaním u svojho psa. Psík doma sebavedomý, hravý a odvážny sa za istých situácii mení na ustráchané šteniatko.

Psi majú často krát strach s konkrétnych vecí alebo situácii či prostredí. Mnoho psíčkarov si s týmto problémom nevie rady a veľa krát svojím prístupom svojmu psovi skôr uškodia ako pomôžu.

Pes prejavmi strachu dáva najavo vôľu sa podrobiť, neistotu, strach z poranenia a podobne. Všetky tipy strachu u psa ovplyvňuje veľa faktorov, ako je genetika, socializácia, vek, výchova, okolie, vzťahy s ostatnými psami alebo choroba.

Poďme si najprv niečo  povedať  o príčinách strachu u psov :

Zlý alebo nesprávny proces vštepovania (nedostatok skúseností v rannom šteňacom veku) Najkritickejšie obdobie medzi  3. až 12. týždňom života, kedy je potrebné šteniatko  zoznamovať  z mnohými vecami z okolia a domácnosti.  Napríklad pri nedostatočnom kontakte s ľuďmi môže mať v budúcnosti šteniatko s ľuďmi horší vzťah. Alebo napríklad používanie bežnej domácej elektroniky ako je vysávač, pračka. Správny chovateľ by mal šteniatka s týmito vecami zoznámiť a ukázať, že nehrozí nebezpečie a všetko je v poriadku. Je pravdepodobné, že ak sa šteniatku potrebnej opatery nedostane, môže nastať problém a svojho strachu z pre nás úplne bežných vecí , sa nikdy nezbaví.

Nepríjemný zážitok – Ak pes prekoná v priebehu svojho života (či v šteňacom veku alebo aj neskôr) nejakú traumu, je pravdepodobné že v rovnakej situácii bude reagovať strachovo na rovnaký podnet. Ak napríklad psíka alebo šteňa zbyje niekto cudzí s kapucňou na hlave, tak na ľudí s kapucňou bude aj v budúcnosti psík reagovať veľmi negatívne. Strach môže vznikať aj postupne, napríklad častým trestaním, opakujúcimi sa nepríjemnými zvukmi a podobne.

Neúmyselné posilňovanie strachu majiteľom – majitelia často reagujú neprimerane na strach u svojich psov a tým v nich nechtiac vypestujú, ktorý by inak nevznikol. Keď sa psík niečoho zľakne, reakcia majiteľa je väčšinou chlácholenie, utešovanie, dávanie pamlskov, čo u psa stresovú reakciu podporí. Všetkými takýmito reakciami vlastne psíka odmeňujete za jeho strach, dávate mu vlastne najavo , že skutočne bolo čoho sa báť. 

Ako si so strachom poradiť?

Mnoho krát už so strachom neurobíme nič, môžeme sa iba preventívne vyhýbať situáciam, ktoré strach spôsobujú. Pokiaľ má psík strach z premávky a zvuku motoru áut, voľte trasy, kde sa frekventovaným cestám vyhnete. Metóda vyhýbania sa  stimulu strachu môže byť len dočasná , praktikuje sa väčšinou počas terapie a výcviku. Vystavovaním psíka nepríjemnej stresovej situácii  môže jeho strach ešte viac prehlbovať.

Pri zvládaní strachu je potrebné, aby sa majiteľ choval primerane v daných situáciach. Väčšinou netreba nasadzovať žiadnu terapiu, len sa treba správať správne pri prejave strachu. Keď ste na prechádzke a pes prejaví strach, musíte sa chovať prirodzene. Neodchádzať rýchlo z miesta, nechlácholiť psíka. Robte, akoby ste si ani nevšimli stimul, ani strach u psa. Ak psík nechce pokračovať v ceste, alebo začne ťahať, aby unikol, treba krátko, jemne škubnúť  vodítkom. Nedovoľte sa mu takto chovať, on svoj strach prekoná a bude nasledovať pána. Strach sa dá prekonať aj ak zbadáte stimul včas, napríklad psík sa bojí cyklistov a vy vidíte že sa k vám cyklista blíži a váš psík ho ešte nezbadal, skúste ho zaujať, dajte mu  urobiť  nejaké cviky, pokiaľ stimul neprejde. Pokiaľ sa ale aj tak začne báť, pamlsok ani pochvaly mu nedávajte, posilní to jeho strach.

Campbelova metóda ,,veselá rutina“ – ak sa blíži stimul, skúsime vyvolať v psovi pocit šťastia, radosti, tak aby začal vrtieť chvostom. Napríklad sa prihovoríme podobným tónom ako ,,ideme von?“ zapískame na neho obľúbenou hračkou a podobne. Skrátka na každého psíka platí niečo iné na nabudenie dobrej nálady. Najlepšie je zvoliť metódu podľa povahy psa.

Definícia strachu : ,,Strach u psa je poznanie, že jeho kondícia a pripravenosť pravdepodobne nebude viesť k víťazstvu v boji.“

dominik-qn-1320-unsplash

Kľúč ku zdraviu - Pestrec Mariánsky

Výživové doplnky a vitamíny sú pre telo veľmi potrebné a dôležité. Ak si ich  psík nevie získať zo stravy, je potrebné vitamíny a živiny doplniť k strave, tak aby bola vyvážená.

Postupne si predstavíme tieto výživové doplnky, ktoré sú vhodné pre všetkých psíkov, na podporu zdravia, imunity, pohybového aparátu či zažívania.

Silymarin

Je to výborný doplnok k strave, má imunostimulačné a hepatoprotektívne účinky. Hlavnou zložkou doplnku je Pestrec Mariánsky – liečivé účinky pestreca súvisia s látkami, ktoré nazývame bioflavonoidy.  Ide o silibín, silydiantin a silychristin – súhrnne silymarin. Práve táto látka zabraňuje prenikaniu toxických látok do pečene. Najvyššia koncentrácia je v semenách,  menšie množstvá nájdeme v listoch a koreni. Plody obsahujú aj : bielkoviny, vitamín E, amynokyseliny s obsahom síry a nenasýtené mastné kyseliny.

Zaujímavosť : Je účinok silymarinu vedecky preukázaný ?

Intenzívne výskumy pestreca mariánskeho respektíve jeho farmakologických vlastností začali pred viac ako 30 rokmi. Za ten čas sa stal silymarin najlepšie preskúmaným a zdokumentovaným prírodným liečivom. Hlavne pri akútnych alebo chronických poškodeniach pečene.

V liečbe sa používajú semienka, ktoré ako jediné obsahujú silymarín. Pestrec Mariánsky má  takisto veľmi priaznivé účinky na tráviaci systém. Niektoré klinické štúdie na zvieratách tiež potvrdili, že silymarín chráni pred poškodením DNA a znižujú aktivitu látok, ktoré podporujú rast nádorov..

Nenasýtené mastné kyseliny a iné látky, ktoré sa podieľajú na procesoch v tele zvieratka, napríklad posilnenie imunitného systému, metabolizmu, zápalových procesov práve najväčšie množstvo silymarinu obsahujú olejnaté semená.

Tieto látky sú obsiahnuté iba v upravenom plode Pestreca Mariánskeho, nie v ostropestrecovom oleji.

Pestrec má nesmierny význam a prínos pre celkový stav organizmu, je to silný antioxidant, ktorý priaznivo pôsobí na alergie, únavu, problémy v tráviacom trakte. 

shutterstock_1064975138

Čo je gén MERLE

Je to choroba dnešnej doby? Psy strácajú svoje praktické využitie a stávajú sa módnym doplnkom...

O najlepších jedincoch, ktorí budú mať najväčší vplyv na chov sa väčšinou rozhoduje na poli výstavnom. Chovatelia sa ďalej nestarajú o fyzický ani psychický vývoj psa a zameriavajú sa len na exteriér. Ľudia, ktorí si zaobstarávajú psíka ako spoločníka potom uvažujú skôr jednoducho - pes sa im musí páčiť. "Preto v posledných desaťročiach dochádza u väčšiny plemien k rozširovaniu zoznamu povoleného sfarbenia. Dostávajú tak šancu recesívne alely, ktoré v populácii boli oddávna, ale ktoré sa jednoduchým vyraďovaním recesívnych homozygotov z chovu nemohlo podariť vykoreniť." (Melounková, 2011)

Ako funguje gén MERLE?

Problematikou génu Merle, jeho fungovaním a vplyvom na genetiku sa zaoberalo niekoľko vedeckých tímov. Vieme, že gén Merle ovplyvňuje pigmentáciu a tiež vplýva na vývoj sluchových a zrakových zmyslových orgánov.

Gén merle zosvetľuje len náhodné, nepravidelné rozptýlené segmenty a nie celú plochu tela, pričom na zosvetlenej ploche zostávajú škvrny pôvodnej farby. Škvrny môžu byť akejkoľvek veľkosti a môžu byť umiestnené kdekoľvek na tele zvieraťa. Merle býva zvyčajne dobre viditeľné pri narodení, ale u niektorých jedincov základného sfarbenia sa môže merle vzor časom vytrácať či zanikať, tzv. CRYPTIC merle

Pre aké plemená je merle sfarbenie typické?

Medzi tieto plemená patrí Border kólia, Austrálsky ovčiak, Dlhosrstá kólia, Krátkosrstá kólia, Šeltia (Clark et al., 2006). S ďalších plemien, ktoré majú pravdepodobne s uvedenými plemenami spoločné vzdialených predkov sú Louisianský leopardí pes, Staroanglický ovčiak, Beauceron, Mudi, Velškorgi Cardigan, Bergamský ovčiak a Pyrenejský ovčiak.

V poslednej dobe sa sfarbenie objavilo tiež u plemien, u ktorých bolo predtým neznáme. Je to napríklad stafordšírsky bulteriér, americký kokršpaniel, pomerian, buldog, čivava a trpasličí pudel. Vzhľadom k tomu, že je toto sfarbenie u spomínaných plemien úplné nové, sú určité pochyby o čistokrvnosti psov, ktoré nesú toto nové sfarbenie.

Blue MERLE

Najčastejšie vyskytujúce sa Blue merle sfarbenie je vlastne zosvetlenie na čiernom podklade a vyznačuje sa čiernymi škvrnami na modrošedom podklade.

 

Red MERLE

Ďalším častým merle sfarbením je riedenie hnedého podkladu . Red merle sfarbenie vytvára hnedé škvrny na zosvetlenom pieskovom, či béžovom podklade. Sfarbenie je pomerne variabilné v odtieňoch od tmavočokoládovej po oranžovočervenú.

 

Lila a Slate MERLE

U lila a slate merle dochádza k dvojitému zosvetleniu. Toto ovplyvňujú rôzne gény, ktoré na seba vzájomné vplývajú. Ak je základná farba jedinca čierna vplyvom génu merle vzniká blue merle, po dvojitom zosvetlení sa jedinec označuje ako slate merle. Ak je základná farba hnedá, vplyvom génu merle vzniká red merle a po dvojitom zosvetlení jedinca označujeme ako lila merle.

 

Cryptic MERLE

Výskyt Cryptic merle, čiže skryté merle, je pomerne zriedkavým javom. Ide o jedinca, ktorý je geneticky merle, ale má len minimum alebo žiadne zosvetlené oblasti. V podstate sa jedná o extrémne tmavého merle jedinca. Obvykle možno merle vzor rozpoznať aspoň u šteniat. Často majú merle škvrny na ušiach, alebo špičke chvosta.

 

Gén MERLE a sfarbenie očí

Oči môžu byť vplyvom alely M sfarbené na modro alebo majú oči rôznu farbu, tzn., že napr. jedno bude modré a jedno hnedé. Môže tiež dochádzať k tzv. Heterochrómiu iridis, teda viacfarebnosť oka. Vplyvom schopnosti génu tvoriť strakatý vzor môže aj sfarbenie oka dostávať bizarnú podobu. Môžu sa vyskytovať pruhy, mramorovanie, bodky, alebo jednofarebné časti oka. Obe oči môžu byť aj celé hnedé, bez známok zriedenia.

Double merle / Homozygotné merle

Double merle je jedinec narodený zo spojenia dvoch merle jedincov. Double merle často postihujú ťažké dedičné defekty (syndóm merle) – slepota, hluchota, slabý imunitný systém... Postihnutý nie sú vždy všetci jedinci, ale väčšina z nich. Typická je prevaha bielej farby, v prípade postihnutia očí sa defekty prejavia i tam a to nielen vizuálne. Toto kríženie je u nás zakázané a považuje sa za týranie chovom!

Homozygotné merle

Homozygotná merle sú “snom“ chovateľov a predovšetkým tých, čo sa snažia viac o kvantitu a zisk, než kvalitu a prínos plemenu. Ak totiž homozygotného merle (double merle) jedinca kryjeme s jedincom non-merle (bez merle génu), všetky šteniatka vo vrhu budú heterozygotnou merle. Homozygotná merle jedinci M / M sú veľmi často postihnutí tzv. Merle syndrómom.

MERLE syndróm

"Ide o označenie všetkých negatívnych javov, ktoré sa môžu u homozygotných merle jedincov vyskytnúť. Najčastejšie prejavy sú nadmerné množstvo bielej farby na tele, modré sfarbenie dúhovky a poruchy vývoja zrakových a sluchových orgánov.

Keďže Merle syndróm sa nevyskytuje vždy u všetkých homozygotov M / M. V praxi to znamená, že pes môže mať fenotyp bežného heterozygotného merle a genotyp homozygotného merle. A naopak, spomínané problémy sa môžu vyskytnúť aj u heterozygotného merle jedinca M / m, ale vyskytujú sa veľmi zriedkavo a prejavy bývajú veľmi mierne." 

 

 "Na merle gén je preukázateľne viazaný vyšší výskyt hluchoty a defektov očí ako u zvyšku populácie."
MVDr. Karolina Svobodová

Základy "merle genetiky" a Mendelizmus - kombinačný štvorec

M / m jedinc (merle heterozygot)

M / M jedinc (merle homozygot)

m / m jednofarebný jedinec 

"Táto situácia vzniká najčastejšie párením dvoch merle heterozygotov a môže sa tak stať buď z nevedomosti (základná neznalosť merle problematiky alebo v prípade, keď jeden z rodičov je "skrytý merle - Cryptic MERLE"), alebo z hlúposti (občas vídame prípady, keď obzvlášť množitelia skúšajú "Čo to urobí"). Takto vzniknutý merle homozygot alebo "double merle" má predispozície na problémy so sluchom alebo s očami výrazne väčší."  MVDr. Karolina Svobodová

V súčasnosti existujú genetické testy, ktoré dokážu so 100% istotou potvrdiť či daný jedinec je, alebo nie je merle. Vďaka nim sa dá odhaliť aj cryptic merle, čiže skryté merle, ktoré predstavuje riziko pri krytí merle jedinca v chove.

 

merlebreeding1

 Zdroj obrázku

 

Pancierovka antarktická mäkkýš týždňa

Krill je tvorený mäkkýše (Pancierovka antarktická), ktorí tvoria veľkú časť veľrybie potravy. Práve morský krill je možno jedným z najviac podceňovaných zdrojov živín, ktoré máme k dispozícii. Olej z krillu je veľmi bohatý na astaxantín, ktorý má jedinečné antioxidačné účinky.

Astaxantín je najsilnejší prírodný antioxidant s ochrannými a protizápalovými účinkami. Olej z pancierovky má tmavo červenú farbu, práve kvôli vysokému obsahu astaxantínu. Astaxantín je známy ako silný antioxidant a štúdie ukázali, že je 100 až 500-krát silnejší ako vitamín E. Premium Omega 3 Krill Oil prispieva k normálnej funkcii srdca, metabolizmu a pečene. Krill je zdrojom chitosanu vznikajúce deacetyláciou chitínu, hydrolytických enzýmov (fosfolipázy, proteázy, nukleázy a karbohydrázy). 

Pancierovka antarktická je drobný kôrovec, ktorý žije v najčistejších chladných vodách južného oceánu okolo Antarktídy, kde sú prirodzene nízke hodnoty nahromadených nečistôt. Živí sa fytoplanktónom a zooplanktónom, ktorý poskytuje krillu najkvalitnejšie živiny.

Antioxidačné vlastnosti omega-3 mastných kyselín v krillovém oleji sú až 40-krát silnejšie ako účinky antioxidantov omega-3 mastných kyselín bežných rybích olejov. V malom dávkovaní krillového oleja dosiahneme lepšie výsledky, než pomocou tradičnej omega-3 z rybieho tuku, v ktorom sú Omega-3 kyseliny viazané na glyceridy.

Dromy Krill pure 500g

 

krill_1

 Krill_web_1024x1024

Ako prežiť skvelú zimu?

Práve teraz sme v období, keď je zvýšená záťaž na organizmus a mi by sme mali upriamiť pozornosť a starostlivosť o našich chlpatých miláčikov. Zima je naozaj čarokrásne obdobie, no keď sa k tomu pridá sneh a riadny mráz treba myslieť hlavne na dobro psíkov, tých najmladších a aj seniorov.

Ako postupovať?

Oblečenie

Ak máme doma šteniatko, starého psíka či chorého, citlivého na chlad, treba zabezpečiť teplé a funkčné oblečenie.

Oblečenie by malo zakrývať najdôležitejšie časti tela, teda chrbát, ľadviny, brucho a hruď. Malo by byť z vnútra zateplené a z vrchnej strany nepremokavé. Pre dlhosrstých psíkov sú vhodné celé kombinézy, kde sú zakryté aj labky. Mokrý a ťažký sneh sa nabaľuje do srsti psíkov.  

Ďalším problémom zimy sú posypané cesty a chodníky technickou soľou. Týmto problémom trpia všetky psíky, soľ sa dostáva cez malé trhlinky v bruškách a veľmi páli a štípe. Je vhodné zabezpečiť psíkovi obuv alebo labky ošetrovať po každej prechádzke. Najlepšie je labky vždy opláchnuť a namazať vhodným krémom - starostlivosť o labky

Strava

Začať prikrmovať psíka na zimu by sme mali začať už v jeseni, hlavne u psíkov ktorý sú chovaný vonku. Veľmi prospešné je pridať psíkovi do stravy olej alebo napríklad kurkumu. Počas zimných mesiacov je veľmi dobré pridávať vitamíny. Určite vynechať zo stravy hlavne veci, ktoré môžu psíkovi uškodiť ako je napríklad cesnak, hrozno, avokádo, figy alebo cibuľa.  

Voda

Nezabúdajme na pitný režim ani teraz v zime. Ak psík nemá dostatok vody doma v miske, vonku môže začať jesť sneh, čo je veľmi nebezpečné. Psík môže rýchlo prechladnúť, ochorieť.

Nezabúdajte! Psíkovia, ktorý žijú vonku v búde, kontrolovať misku s vodou aby nebola zamrznutá.

Rada na záver :

Zimné dni sú krátke, preto často ráno alebo večer venčíme za tmy. Majitelia by mali preto dbať na bezpečnosť a psíka dobre a viditeľne označiť, či už svietiacim, reflexným obojkom alebo reflexnými prvkami na oblečení psíka. Je to naozaj dôležité hlavne pri frekventovanej ceste, kedy to môže psíkovi zachrániť aj život. 

animal-canine-chill-1694156

Kŕmenie staršieho psa - 7 funkčných potravín

Sedem zdravých a funkčných potravín pre seniorov

  1. Jablká - jablká môžu pomôcť s funkciou kĺbov a srdca a pomôcť udržať tráviaci systém zdravý
  2. Bobule - sú plné antioxidantov, bobule môžu pomôcť fungovanie mozgu a chrániť pred rakovinou
  3. Kokosový olej -  môže pomôcť udržať bystrý mozog psíka 
  4. Brusnice - skvelé pre eliminačné systémy (celkové zdravie močového mechúra) a plné antioxidantov
  5. Sladké zemiaky - pomáhajú podporovať zdravie očí a silné kosti
  6. Curcumin (kurkumín) - antioxidant, ktorý môže zabrániť rakovine, pomáha znižovať zápal a pomáha tráviacemu systému
  7. Divoké voľne žijúce ryby - zdroj Omega-3 mastných kyselín, ktoré sú protizápalové a môžu pomôcť s artritídou, podporovať imunitný systém a chrániť srdce. Divoký losos, halibut a menšie ryby ako sardinky sú najlepšou voľbou.

 

In-praise-of-senior-dogs

Sušený B.A.R.F.?

Marketingová fantázia výrobcov a predajcov krmív nepozná hraníc. Pre zlepšenie imidžu svojich produktov používajú niektorí výrobcovia za studena lisovaných granúl názov sušený BARF. Spotrebitelia si majú myslieť, že za studena lisované krmiva sú "sušeným barfom", so všetkými jeho plusmi. Pozrime sa teda, či obsah za studena lisovaných krmív zodpovedá kŕmenie typu B.A.R.F.

B.A.R.F. je pre mnohých najlepším spôsobom ako kŕmiť psa. B.A.R.F, v angličtine "Bones And Raw Food", znamená "kosti a surová potrava". Pri kŕmení barfom je nutné dodržiavať určité výživové zásady. Vedľa surového mäsa a kostí (cca 85%) by psy mali dostávať tiež zeleninu, bylinky a iné prírodné potraviny (cca 15%), prípadne podľa potreby nejaké doplnky na prírodnej báze ako je Dromy.

Krmivo B.A.R.F. obsahuje cca 55 % bielkovín, 25 - 30 % tuku a 14 % sacharidov (obsah v sušine).

Ako uvádza jeden z výrobcov za studena lisovaných krmív, základom receptúr je predovšetkým surové mäso, vajcia, kosti, ovocie a zelenina. Ak sa pozrieme na zloženie lisovaných granúl zistíme, že obsahuje cca 40 % sušeného mäsa (podľa výrobcu zodpovedá 78 % surového), od 15 % do 30 % ryža, alebo zemiakových vločiek, cca 30 % ďalších surovín vrátane zeleniny a ovocia.

Obsah surovín sa odráža v zložení živín: cca 30 % bielkovín, 10 % tuku, 4 % vláknina, 49 % sacharidy (obsah v sušine).

Na prvý pohľad je vidieť, že ani obsah mäsa ani obsah živín v lisovaných granulí nezodpovedá obsahu živín v krmive B.A.R.F. Navyše za studena lisované granuly obsahujú nadmerný podiel sacharidov.

 Z porovnania vidíme, že sa jedná o dva úplne odlišné koncepty krmiva.

Klasické granule sú vyrobené metódou extruzie - dochádza tu k zahrievaniu za zvýšeného tlaku. 

Granule lisované za studena - granule sa vyrábajú zo surových surovín pomalým sušením pri teplote do 40 °C, ale v tomto krmive nájdeme suroviny, ktoré do barfového meny nepatrí. Jedná sa o rôzne rastlinné múky, ako je napríklad múka ryžová, kukuričná alebo zemiaková. Dôsledkom toho je vysoký podiel sacharidov.

Za studena lisované granule mají preto stále bližšie k extrudovaným granulám než k B.A.R.F.u

Zdroj: Svět psů 12/2018 Ing. Barbora Zboj Novotná

shutterstock_1188113218

Blcha psia (ctenocephalides canis)
Čo je blcha ?
 

Blcha je malý hmyz bez krídel, známy pre svoje výnimočné skákacie kapacity: až 1000-násobok svojej dĺžky. V dospelom štádiu žije nepretržite v srsti našich domácich miláčikov. Blcha je parazit, ktorý sa živí krvou psov a mačiek, ale veľa ďalších zvierat.

V priemere pohryzie 5 až 10 krát za deň a dokáže absorbovať až 15-násobok svojej vlastnej váhy! Každé pohryznutie dráždi kožu a spôsobuje silné svrbenie vášmu zvieraťu.

Ako vaše zviera chytí blchy?

Váš pes alebo mačka chytí blchy, ak sa pohybuje blízko miesta liahnutia.

Miesto liahnutia je miesto, kde mladé blchy vyliezajú zo zámotkov. Väčšinou sa zhoduje s miestami, kde si vaše zviera rado ľahne : vonku (záhrady, búda), ale tiež vo vašom domácom prostredí (koberec, pohovka, košík). 95% populácie bĺch sa vyskytuje v podobe vajíčok a zámotkov.

Blchy sa liahnu vtedy, keď sa spoja dobré podmienky v podobe vlhkosti a tepla, a keď sú prítomné živé bytosti. Obdobie najväčšieho nebezpečenstva začína na jar. Avšak vo vykúrenom dome v zime sú podmienky na liahnutie dobré po celý rok.

Aj pes, ktorý nechodí von veľmi často môže chytiť blchy, napríklad ak ich prinesie mačka z prechádzky po návrate z vonku domov.

Ako vyzerajú miesta liahnutia?

Blchy sa rozmnožujú veľmi rýchlo: samičky môžu naklásť až 50 vajíčok za 24 hod., vajíčka kladú na vášho miláčika, a tie odpadávajú v miestach kde sa zdržiava. Larvy vylezú z vajíčok a zapadnú do koberca, pod kreslá alebo medzi parkety... Potom vytvárajú kukly, v ktorých sa premenia na mladé blchy. Mladé blchy sú schopné určiť prítomnosť hostiteľa a vyliezť z kukiel. Následne vyskočia na zviera a uhryznú ho. Samičky začnú rýchlo klásť vajíčka a cyklus znovu začína. Dobre udomácnené blchy vo vašom dome dokážu prežiť vo vnútri kukiel aj niekoľko mesiacov. Ak vidíte blchy na vašom miláčikovi, alebo v jehe blízkosti je veľmi pravdepodobné, že váš domov je už v štádiu zamorenia blchami.

Riziká spojené s týmto parazitom...

Okrem podráždenia kože vďaka uhryznutiu, blchy môžu prenášať niektoré vážne choroby a spôsobiť určité alergie vám, vášmu domácemu miláčikovi a vašej domácnosti.

Alergia na blšie uhryznutie (FAD)

Spočíva v ozajstnej alergii kvôli opakovaným uštipnutiam. Pes alebo mačka sa neustále škriabe, koža sa poškodí (a môže sa infikovať). Zviera stráca srsť, obzvlášť nižšie na chrbte na spodku/začiatku chvosta.

Prenos pásomnice (dipylidium caninum)

Je možné, že vaše zviera má pásomnicu a vy si to nevšimnete, pretože u dospelých pásomníc nie sú často na psovi či mačke zjavné žiadne príznaky. Články pásomnice, ktoré sa dostávajú do trusu, môžu spôsobiť podráždenie, čo vedie k tomu, že sa vaše zvieratá na príslušných miestach nadmerne lížu, alebo sa „sánkujú“ zadnou časťou tela po podlahe. Ďalej sa môže objaviť zvracanie alebo hnačka.

Je nevyhnutné zviera odčerviť účinným liekom proti červom. Odčervenie musí byť nevyhnutne spojené s ošetrením proti blchám, aby bolo dlhodobo účinné!

Bakteriálne infekcie

Blchy môžu na zviera preniesť infekcie. Tieto infekcie sú často nespozorované, ale zriedkavejšie sú sprevádzané symptómami (horúčka, únava, malátnosť). Niektoré baktérie môžu byť prenosné na človeka, ako napríklad Bartonelózy (choroba z mačacieho poškriabania).

Anémia

Zviera napadnuté blchami môže trpieť na anémiu spojenú so stratou krvi nasatou blchami. V takom prípade môže byť u zvieraťa pozorovaná obrovská únava až letargia.

Zamorenie vo Vašom domácom prostredí

Dospelé blchy žijú na vašom zvierati. Kladú vajíčka, ktoré padajú všade, kam zviera ide. Larvy vylezú z vajíčok a skryjú sa medzi lišty parkiet, pohoviek, kresiel, gaučov, pelíškov,  rohožiek a kobercov... Potom vytvoria ochrannú kuklu, v ktorej môžu prežiť niekoľko mesiacov vo vašom byte, dome či záhrade.

Blchy a domáce prostredie

Ako je infikovaný váš dom?

Je to naozaj začarovaný kruh medzi blchami, vaším zvieraťom a domom.

Takže len 5 % existujúcich bĺch je na vašom zvierati, zatiaľ čo 95% je usídlených vo vašom prostredí vo forme vajíčok, lariev a zámotkov. Domáce prostredie je skutočným rezervoárom bĺch!

Ako reagovať v prípade zamorenia domáceho prostredia?

V prípade masívneho zamorenia vášho domu: 

- Povysávajte všade: podlahy, rohožky, koberce, pohovky a kreslá... 

- K likvidácii väčšiny bĺch použite špecifický liek vo forme spreja alebo difuzéra priamo v dome. 

Najlepšou prevenciou pre vašich miláčikov je kompletná rada produktov od výrobcu Arava. Vášho miláčika je dobré okúpať, následne naniesť pipetu a prevenciou je taktiež antiparazitný obojok Arava. Všetky zvieratá vo vašom dome musia byť ošetrené primeranou antiparazitnou liečbou.

 

Blchy v Zime

Aj keď sa to zdá nemožné je to vážny problém, pre zvieratá chované v bytoch. Dospelé blchy využívajú vykúrené priestory v zimnom období veľmi plodne, za jedeň deň sú schopné naklásť až 50 vajíčok, ktoré môžu spať niekoľko mesiacov v kobercoch a nábytku. Vplyvom kúrenia v zimných mesiacoch sa z nich stávajú cez larválne štádia dospelé blchy a celý cyklus sa opakuje. Výsledkom procesu môže byť vážne napadnutie domáceho zvieraťa blchami, ktoré môže spôsobovať rôzne ochorenia kože a vážnym problémom môže byť aj prenos vnútorných parazitov tzv. oblých červov, potencionálne nebezpečných aj pre ľudí.

shutterstock_762960991

Obliekať psíka v zime?

V dnešnej dobe je čoraz viac majiteľov psíkov svojich štvornohých miláčikov oblieka. Ale potrebujú v skutočnosti psy túto novodobú vymoženosť? Poďme sa na to trochu mrknúť. Sú v živote situácie, kedy sa obliekaniu psíkov nijako nevyhneme. Hoci je táto téma rozdelená na dva tábory, zástancov a odporcov budeme na toto pozerať nestranne.

Kedy teda psíka obliecť?

Veľmi veľa majiteľov svojich dlhosrstých štvornohých miláčikov strihá, takmer úplne na krátko. Málo z nich si však uvedomuje, že každý psík má vo svojej dlhej či krátkej srsti termoreguláciu. Ľudia sa tak vyhnú potrebnej úprave srsti, ktorá si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, časté česanie a čistenie srsti. Tým že sa srsť ostrihá, stratí svoju funkciu a následne musí majiteľ premýšľať nad oblečením. Tak ako aj majitelia, ktorý trávia vonku v zime veľmi veľa času - napríklad na túre. Alebo napríklad na cvičisku, kde psík čaká, kým príde na rad, môže ľahko prechladnúť či ochorieť. Vtedy je oblečenie naozaj veľmi vhodné.

Takisto aj plemená, ktoré sú teplomilné, treba myslieť na ich komfort a dopriať im v chladných mesiacoch teplé oblečenie. Ďalej môžeme spomenúť plemená, ktoré nemajú srsť a sú takmer nahé, kam patrí napríklad čínsky chocholatý psík, mexický alebo peruánsky naháč. Tieto plemená je potrebné v zime teplo obliecť, tak ako v lete chrániť krémom pred silným slnkom. Netreba zabúdať na staré a choré psíky, ktoré majú rôzne problémy, či už s kĺbmi, obličkami. 

Oblečenie musí plniť ochrannú funkciu a malo by byť účelné. Zakryté by mali byť najdôležitejšie oblasti na tele, ako je hrudník, chrbát, panva a ramená.

Ak má psík problémy s obličkami a močovými cestami,  treba chrániť hlavne chrbát a udržiavať v teple a suchu hlavne panvu a ak to dovolí strih oblečenia, tak aj spodok brucha.

Oblečenie nesmie byť príliš tesné, ale ani príliš voľné. Najlepšie je si psíka radšej viac krát pomerať a následne podľa tabuliek vybrať vhodnú veľkosť. Oblečenie by nemalo psíka obmedzovať pri pohybe, alebo ho tlačiť na miestach kde je pokožka citlivá, napríklad na slabinách.

garments_2