DOGEE BLOG

Psí strach

Mnoho chovateľov a psíčkarov má problém so strachovým chovaním u svojho psa. Psík doma sebavedomý, hravý a odvážny sa za istých situácii mení na ustráchané šteniatko.

Psi majú často krát strach s konkrétnych vecí alebo situácii či prostredí. Mnoho psíčkarov si s týmto problémom nevie rady a veľa krát svojím prístupom svojmu psovi skôr uškodia ako pomôžu.

Pes prejavmi strachu dáva najavo vôľu sa podrobiť, neistotu, strach z poranenia a podobne. Všetky tipy strachu u psa ovplyvňuje veľa faktorov, ako je genetika, socializácia, vek, výchova, okolie, vzťahy s ostatnými psami alebo choroba.

Poďme si najprv niečo  povedať  o príčinách strachu u psov :

Zlý alebo nesprávny proces vštepovania (nedostatok skúseností v rannom šteňacom veku) Najkritickejšie obdobie medzi  3. až 12. týždňom života, kedy je potrebné šteniatko  zoznamovať  z mnohými vecami z okolia a domácnosti.  Napríklad pri nedostatočnom kontakte s ľuďmi môže mať v budúcnosti šteniatko s ľuďmi horší vzťah. Alebo napríklad používanie bežnej domácej elektroniky ako je vysávač, pračka. Správny chovateľ by mal šteniatka s týmito vecami zoznámiť a ukázať, že nehrozí nebezpečie a všetko je v poriadku. Je pravdepodobné, že ak sa šteniatku potrebnej opatery nedostane, môže nastať problém a svojho strachu z pre nás úplne bežných vecí , sa nikdy nezbaví.

Nepríjemný zážitok – Ak pes prekoná v priebehu svojho života (či v šteňacom veku alebo aj neskôr) nejakú traumu, je pravdepodobné že v rovnakej situácii bude reagovať strachovo na rovnaký podnet. Ak napríklad psíka alebo šteňa zbyje niekto cudzí s kapucňou na hlave, tak na ľudí s kapucňou bude aj v budúcnosti psík reagovať veľmi negatívne. Strach môže vznikať aj postupne, napríklad častým trestaním, opakujúcimi sa nepríjemnými zvukmi a podobne.

Neúmyselné posilňovanie strachu majiteľom – majitelia často reagujú neprimerane na strach u svojich psov a tým v nich nechtiac vypestujú, ktorý by inak nevznikol. Keď sa psík niečoho zľakne, reakcia majiteľa je väčšinou chlácholenie, utešovanie, dávanie pamlskov, čo u psa stresovú reakciu podporí. Všetkými takýmito reakciami vlastne psíka odmeňujete za jeho strach, dávate mu vlastne najavo , že skutočne bolo čoho sa báť. 

Ako si so strachom poradiť?

Mnoho krát už so strachom neurobíme nič, môžeme sa iba preventívne vyhýbať situáciam, ktoré strach spôsobujú. Pokiaľ má psík strach z premávky a zvuku motoru áut, voľte trasy, kde sa frekventovaným cestám vyhnete. Metóda vyhýbania sa  stimulu strachu môže byť len dočasná , praktikuje sa väčšinou počas terapie a výcviku. Vystavovaním psíka nepríjemnej stresovej situácii  môže jeho strach ešte viac prehlbovať.

Pri zvládaní strachu je potrebné, aby sa majiteľ choval primerane v daných situáciach. Väčšinou netreba nasadzovať žiadnu terapiu, len sa treba správať správne pri prejave strachu. Keď ste na prechádzke a pes prejaví strach, musíte sa chovať prirodzene. Neodchádzať rýchlo z miesta, nechlácholiť psíka. Robte, akoby ste si ani nevšimli stimul, ani strach u psa. Ak psík nechce pokračovať v ceste, alebo začne ťahať, aby unikol, treba krátko, jemne škubnúť  vodítkom. Nedovoľte sa mu takto chovať, on svoj strach prekoná a bude nasledovať pána. Strach sa dá prekonať aj ak zbadáte stimul včas, napríklad psík sa bojí cyklistov a vy vidíte že sa k vám cyklista blíži a váš psík ho ešte nezbadal, skúste ho zaujať, dajte mu  urobiť  nejaké cviky, pokiaľ stimul neprejde. Pokiaľ sa ale aj tak začne báť, pamlsok ani pochvaly mu nedávajte, posilní to jeho strach.

Campbelova metóda ,,veselá rutina“ – ak sa blíži stimul, skúsime vyvolať v psovi pocit šťastia, radosti, tak aby začal vrtieť chvostom. Napríklad sa prihovoríme podobným tónom ako ,,ideme von?“ zapískame na neho obľúbenou hračkou a podobne. Skrátka na každého psíka platí niečo iné na nabudenie dobrej nálady. Najlepšie je zvoliť metódu podľa povahy psa.

Definícia strachu : ,,Strach u psa je poznanie, že jeho kondícia a pripravenosť pravdepodobne nebude viesť k víťazstvu v boji.“

dominik-qn-1320-unsplash

Kľúč ku zdraviu - Pestrec Mariánsky

Výživové doplnky a vitamíny sú pre telo veľmi potrebné a dôležité. Ak si ich  psík nevie získať zo stravy, je potrebné vitamíny a živiny doplniť k strave, tak aby bola vyvážená.

Postupne si predstavíme tieto výživové doplnky, ktoré sú vhodné pre všetkých psíkov, na podporu zdravia, imunity, pohybového aparátu či zažívania.

Silymarin

Je to výborný doplnok k strave, má imunostimulačné a hepatoprotektívne účinky. Hlavnou zložkou doplnku je Pestrec Mariánsky – liečivé účinky pestreca súvisia s látkami, ktoré nazývame bioflavonoidy.  Ide o silibín, silydiantin a silychristin – súhrnne silymarin. Práve táto látka zabraňuje prenikaniu toxických látok do pečene. Najvyššia koncentrácia je v semenách,  menšie množstvá nájdeme v listoch a koreni. Plody obsahujú aj : bielkoviny, vitamín E, amynokyseliny s obsahom síry a nenasýtené mastné kyseliny.

Zaujímavosť : Je účinok silymarinu vedecky preukázaný ?

Intenzívne výskumy pestreca mariánskeho respektíve jeho farmakologických vlastností začali pred viac ako 30 rokmi. Za ten čas sa stal silymarin najlepšie preskúmaným a zdokumentovaným prírodným liečivom. Hlavne pri akútnych alebo chronických poškodeniach pečene.

V liečbe sa používajú semienka, ktoré ako jediné obsahujú silymarín. Pestrec Mariánsky má  takisto veľmi priaznivé účinky na tráviaci systém. Niektoré klinické štúdie na zvieratách tiež potvrdili, že silymarín chráni pred poškodením DNA a znižujú aktivitu látok, ktoré podporujú rast nádorov..

Nenasýtené mastné kyseliny a iné látky, ktoré sa podieľajú na procesoch v tele zvieratka, napríklad posilnenie imunitného systému, metabolizmu, zápalových procesov práve najväčšie množstvo silymarinu obsahujú olejnaté semená.

Tieto látky sú obsiahnuté iba v upravenom plode Pestreca Mariánskeho, nie v ostropestrecovom oleji.

Pestrec má nesmierny význam a prínos pre celkový stav organizmu, je to silný antioxidant, ktorý priaznivo pôsobí na alergie, únavu, problémy v tráviacom trakte. 

shutterstock_1064975138

Čo je gén MERLE

Je to choroba dnešnej doby? Psy strácajú svoje praktické využitie a stávajú sa módnym doplnkom...

O najlepších jedincoch, ktorí budú mať najväčší vplyv na chov sa väčšinou rozhoduje na poli výstavnom. Chovatelia sa ďalej nestarajú o fyzický ani psychický vývoj psa a zameriavajú sa len na exteriér. Ľudia, ktorí si zaobstarávajú psíka ako spoločníka potom uvažujú skôr jednoducho - pes sa im musí páčiť. "Preto v posledných desaťročiach dochádza u väčšiny plemien k rozširovaniu zoznamu povoleného sfarbenia. Dostávajú tak šancu recesívne alely, ktoré v populácii boli oddávna, ale ktoré sa jednoduchým vyraďovaním recesívnych homozygotov z chovu nemohlo podariť vykoreniť." (Melounková, 2011)

Ako funguje gén MERLE?

Problematikou génu Merle, jeho fungovaním a vplyvom na genetiku sa zaoberalo niekoľko vedeckých tímov. Vieme, že gén Merle ovplyvňuje pigmentáciu a tiež vplýva na vývoj sluchových a zrakových zmyslových orgánov.

Gén merle zosvetľuje len náhodné, nepravidelné rozptýlené segmenty a nie celú plochu tela, pričom na zosvetlenej ploche zostávajú škvrny pôvodnej farby. Škvrny môžu byť akejkoľvek veľkosti a môžu byť umiestnené kdekoľvek na tele zvieraťa. Merle býva zvyčajne dobre viditeľné pri narodení, ale u niektorých jedincov základného sfarbenia sa môže merle vzor časom vytrácať či zanikať, tzv. CRYPTIC merle

Pre aké plemená je merle sfarbenie typické?

Medzi tieto plemená patrí Border kólia, Austrálsky ovčiak, Dlhosrstá kólia, Krátkosrstá kólia, Šeltia (Clark et al., 2006). S ďalších plemien, ktoré majú pravdepodobne s uvedenými plemenami spoločné vzdialených predkov sú Louisianský leopardí pes, Staroanglický ovčiak, Beauceron, Mudi, Velškorgi Cardigan, Bergamský ovčiak a Pyrenejský ovčiak.

V poslednej dobe sa sfarbenie objavilo tiež u plemien, u ktorých bolo predtým neznáme. Je to napríklad stafordšírsky bulteriér, americký kokršpaniel, pomerian, buldog, čivava a trpasličí pudel. Vzhľadom k tomu, že je toto sfarbenie u spomínaných plemien úplné nové, sú určité pochyby o čistokrvnosti psov, ktoré nesú toto nové sfarbenie.

Blue MERLE

Najčastejšie vyskytujúce sa Blue merle sfarbenie je vlastne zosvetlenie na čiernom podklade a vyznačuje sa čiernymi škvrnami na modrošedom podklade.

 

Red MERLE

Ďalším častým merle sfarbením je riedenie hnedého podkladu . Red merle sfarbenie vytvára hnedé škvrny na zosvetlenom pieskovom, či béžovom podklade. Sfarbenie je pomerne variabilné v odtieňoch od tmavočokoládovej po oranžovočervenú.

 

Lila a Slate MERLE

U lila a slate merle dochádza k dvojitému zosvetleniu. Toto ovplyvňujú rôzne gény, ktoré na seba vzájomné vplývajú. Ak je základná farba jedinca čierna vplyvom génu merle vzniká blue merle, po dvojitom zosvetlení sa jedinec označuje ako slate merle. Ak je základná farba hnedá, vplyvom génu merle vzniká red merle a po dvojitom zosvetlení jedinca označujeme ako lila merle.

 

Cryptic MERLE

Výskyt Cryptic merle, čiže skryté merle, je pomerne zriedkavým javom. Ide o jedinca, ktorý je geneticky merle, ale má len minimum alebo žiadne zosvetlené oblasti. V podstate sa jedná o extrémne tmavého merle jedinca. Obvykle možno merle vzor rozpoznať aspoň u šteniat. Často majú merle škvrny na ušiach, alebo špičke chvosta.

 

Gén MERLE a sfarbenie očí

Oči môžu byť vplyvom alely M sfarbené na modro alebo majú oči rôznu farbu, tzn., že napr. jedno bude modré a jedno hnedé. Môže tiež dochádzať k tzv. Heterochrómiu iridis, teda viacfarebnosť oka. Vplyvom schopnosti génu tvoriť strakatý vzor môže aj sfarbenie oka dostávať bizarnú podobu. Môžu sa vyskytovať pruhy, mramorovanie, bodky, alebo jednofarebné časti oka. Obe oči môžu byť aj celé hnedé, bez známok zriedenia.

Double merle / Homozygotné merle

Double merle je jedinec narodený zo spojenia dvoch merle jedincov. Double merle často postihujú ťažké dedičné defekty (syndóm merle) – slepota, hluchota, slabý imunitný systém... Postihnutý nie sú vždy všetci jedinci, ale väčšina z nich. Typická je prevaha bielej farby, v prípade postihnutia očí sa defekty prejavia i tam a to nielen vizuálne. Toto kríženie je u nás zakázané a považuje sa za týranie chovom!

Homozygotné merle

Homozygotná merle sú “snom“ chovateľov a predovšetkým tých, čo sa snažia viac o kvantitu a zisk, než kvalitu a prínos plemenu. Ak totiž homozygotného merle (double merle) jedinca kryjeme s jedincom non-merle (bez merle génu), všetky šteniatka vo vrhu budú heterozygotnou merle. Homozygotná merle jedinci M / M sú veľmi často postihnutí tzv. Merle syndrómom.

MERLE syndróm

"Ide o označenie všetkých negatívnych javov, ktoré sa môžu u homozygotných merle jedincov vyskytnúť. Najčastejšie prejavy sú nadmerné množstvo bielej farby na tele, modré sfarbenie dúhovky a poruchy vývoja zrakových a sluchových orgánov.

Keďže Merle syndróm sa nevyskytuje vždy u všetkých homozygotov M / M. V praxi to znamená, že pes môže mať fenotyp bežného heterozygotného merle a genotyp homozygotného merle. A naopak, spomínané problémy sa môžu vyskytnúť aj u heterozygotného merle jedinca M / m, ale vyskytujú sa veľmi zriedkavo a prejavy bývajú veľmi mierne." 

 

 "Na merle gén je preukázateľne viazaný vyšší výskyt hluchoty a defektov očí ako u zvyšku populácie."
MVDr. Karolina Svobodová

Základy "merle genetiky" a Mendelizmus - kombinačný štvorec

M / m jedinc (merle heterozygot)

M / M jedinc (merle homozygot)

m / m jednofarebný jedinec 

"Táto situácia vzniká najčastejšie párením dvoch merle heterozygotov a môže sa tak stať buď z nevedomosti (základná neznalosť merle problematiky alebo v prípade, keď jeden z rodičov je "skrytý merle - Cryptic MERLE"), alebo z hlúposti (občas vídame prípady, keď obzvlášť množitelia skúšajú "Čo to urobí"). Takto vzniknutý merle homozygot alebo "double merle" má predispozície na problémy so sluchom alebo s očami výrazne väčší."  MVDr. Karolina Svobodová

V súčasnosti existujú genetické testy, ktoré dokážu so 100% istotou potvrdiť či daný jedinec je, alebo nie je merle. Vďaka nim sa dá odhaliť aj cryptic merle, čiže skryté merle, ktoré predstavuje riziko pri krytí merle jedinca v chove.

 

merlebreeding1

 Zdroj obrázku

 

Pancierovka antarktická mäkkýš týždňa

Krill je tvorený mäkkýše (Pancierovka antarktická), ktorí tvoria veľkú časť veľrybie potravy. Práve morský krill je možno jedným z najviac podceňovaných zdrojov živín, ktoré máme k dispozícii. Olej z krillu je veľmi bohatý na astaxantín, ktorý má jedinečné antioxidačné účinky.

Astaxantín je najsilnejší prírodný antioxidant s ochrannými a protizápalovými účinkami. Olej z pancierovky má tmavo červenú farbu, práve kvôli vysokému obsahu astaxantínu. Astaxantín je známy ako silný antioxidant a štúdie ukázali, že je 100 až 500-krát silnejší ako vitamín E. Premium Omega 3 Krill Oil prispieva k normálnej funkcii srdca, metabolizmu a pečene. Krill je zdrojom chitosanu vznikajúce deacetyláciou chitínu, hydrolytických enzýmov (fosfolipázy, proteázy, nukleázy a karbohydrázy). 

Pancierovka antarktická je drobný kôrovec, ktorý žije v najčistejších chladných vodách južného oceánu okolo Antarktídy, kde sú prirodzene nízke hodnoty nahromadených nečistôt. Živí sa fytoplanktónom a zooplanktónom, ktorý poskytuje krillu najkvalitnejšie živiny.

Antioxidačné vlastnosti omega-3 mastných kyselín v krillovém oleji sú až 40-krát silnejšie ako účinky antioxidantov omega-3 mastných kyselín bežných rybích olejov. V malom dávkovaní krillového oleja dosiahneme lepšie výsledky, než pomocou tradičnej omega-3 z rybieho tuku, v ktorom sú Omega-3 kyseliny viazané na glyceridy.

Dromy Krill pure 500g

 

krill_1

 Krill_web_1024x1024

Ako prežiť skvelú zimu?

Práve teraz sme v období, keď je zvýšená záťaž na organizmus a mi by sme mali upriamiť pozornosť a starostlivosť o našich chlpatých miláčikov. Zima je naozaj čarokrásne obdobie, no keď sa k tomu pridá sneh a riadny mráz treba myslieť hlavne na dobro psíkov, tých najmladších a aj seniorov.

Ako postupovať?

Oblečenie

Ak máme doma šteniatko, starého psíka či chorého, citlivého na chlad, treba zabezpečiť teplé a funkčné oblečenie.

Oblečenie by malo zakrývať najdôležitejšie časti tela, teda chrbát, ľadviny, brucho a hruď. Malo by byť z vnútra zateplené a z vrchnej strany nepremokavé. Pre dlhosrstých psíkov sú vhodné celé kombinézy, kde sú zakryté aj labky. Mokrý a ťažký sneh sa nabaľuje do srsti psíkov.  

Ďalším problémom zimy sú posypané cesty a chodníky technickou soľou. Týmto problémom trpia všetky psíky, soľ sa dostáva cez malé trhlinky v bruškách a veľmi páli a štípe. Je vhodné zabezpečiť psíkovi obuv alebo labky ošetrovať po každej prechádzke. Najlepšie je labky vždy opláchnuť a namazať vhodným krémom - starostlivosť o labky

Strava

Začať prikrmovať psíka na zimu by sme mali začať už v jeseni, hlavne u psíkov ktorý sú chovaný vonku. Veľmi prospešné je pridať psíkovi do stravy olej alebo napríklad kurkumu. Počas zimných mesiacov je veľmi dobré pridávať vitamíny. Určite vynechať zo stravy hlavne veci, ktoré môžu psíkovi uškodiť ako je napríklad cesnak, hrozno, avokádo, figy alebo cibuľa.  

Voda

Nezabúdajme na pitný režim ani teraz v zime. Ak psík nemá dostatok vody doma v miske, vonku môže začať jesť sneh, čo je veľmi nebezpečné. Psík môže rýchlo prechladnúť, ochorieť.

Nezabúdajte! Psíkovia, ktorý žijú vonku v búde, kontrolovať misku s vodou aby nebola zamrznutá.

Rada na záver :

Zimné dni sú krátke, preto často ráno alebo večer venčíme za tmy. Majitelia by mali preto dbať na bezpečnosť a psíka dobre a viditeľne označiť, či už svietiacim, reflexným obojkom alebo reflexnými prvkami na oblečení psíka. Je to naozaj dôležité hlavne pri frekventovanej ceste, kedy to môže psíkovi zachrániť aj život. 

animal-canine-chill-1694156

Kŕmenie staršieho psa - 7 funkčných potravín

Sedem zdravých a funkčných potravín pre seniorov

  1. Jablká - jablká môžu pomôcť s funkciou kĺbov a srdca a pomôcť udržať tráviaci systém zdravý
  2. Bobule - sú plné antioxidantov, bobule môžu pomôcť fungovanie mozgu a chrániť pred rakovinou
  3. Kokosový olej -  môže pomôcť udržať bystrý mozog psíka 
  4. Brusnice - skvelé pre eliminačné systémy (celkové zdravie močového mechúra) a plné antioxidantov
  5. Sladké zemiaky - pomáhajú podporovať zdravie očí a silné kosti
  6. Curcumin (kurkumín) - antioxidant, ktorý môže zabrániť rakovine, pomáha znižovať zápal a pomáha tráviacemu systému
  7. Divoké voľne žijúce ryby - zdroj Omega-3 mastných kyselín, ktoré sú protizápalové a môžu pomôcť s artritídou, podporovať imunitný systém a chrániť srdce. Divoký losos, halibut a menšie ryby ako sardinky sú najlepšou voľbou.

 

In-praise-of-senior-dogs

Sušený B.A.R.F.?

Marketingová fantázia výrobcov a predajcov krmív nepozná hraníc. Pre zlepšenie imidžu svojich produktov používajú niektorí výrobcovia za studena lisovaných granúl názov sušený BARF. Spotrebitelia si majú myslieť, že za studena lisované krmiva sú "sušeným barfom", so všetkými jeho plusmi. Pozrime sa teda, či obsah za studena lisovaných krmív zodpovedá kŕmenie typu B.A.R.F.

B.A.R.F. je pre mnohých najlepším spôsobom ako kŕmiť psa. B.A.R.F, v angličtine "Bones And Raw Food", znamená "kosti a surová potrava". Pri kŕmení barfom je nutné dodržiavať určité výživové zásady. Vedľa surového mäsa a kostí (cca 85%) by psy mali dostávať tiež zeleninu, bylinky a iné prírodné potraviny (cca 15%), prípadne podľa potreby nejaké doplnky na prírodnej báze ako je Dromy.

Krmivo B.A.R.F. obsahuje cca 55 % bielkovín, 25 - 30 % tuku a 14 % sacharidov (obsah v sušine).

Ako uvádza jeden z výrobcov za studena lisovaných krmív, základom receptúr je predovšetkým surové mäso, vajcia, kosti, ovocie a zelenina. Ak sa pozrieme na zloženie lisovaných granúl zistíme, že obsahuje cca 40 % sušeného mäsa (podľa výrobcu zodpovedá 78 % surového), od 15 % do 30 % ryža, alebo zemiakových vločiek, cca 30 % ďalších surovín vrátane zeleniny a ovocia.

Obsah surovín sa odráža v zložení živín: cca 30 % bielkovín, 10 % tuku, 4 % vláknina, 49 % sacharidy (obsah v sušine).

Na prvý pohľad je vidieť, že ani obsah mäsa ani obsah živín v lisovaných granulí nezodpovedá obsahu živín v krmive B.A.R.F. Navyše za studena lisované granuly obsahujú nadmerný podiel sacharidov.

 Z porovnania vidíme, že sa jedná o dva úplne odlišné koncepty krmiva.

Klasické granule sú vyrobené metódou extruzie - dochádza tu k zahrievaniu za zvýšeného tlaku. 

Granule lisované za studena - granule sa vyrábajú zo surových surovín pomalým sušením pri teplote do 40 °C, ale v tomto krmive nájdeme suroviny, ktoré do barfového meny nepatrí. Jedná sa o rôzne rastlinné múky, ako je napríklad múka ryžová, kukuričná alebo zemiaková. Dôsledkom toho je vysoký podiel sacharidov.

Za studena lisované granule mají preto stále bližšie k extrudovaným granulám než k B.A.R.F.u

Zdroj: Svět psů 12/2018 Ing. Barbora Zboj Novotná

shutterstock_1188113218

Blcha psia (ctenocephalides canis)
Čo je blcha ?
 

Blcha je malý hmyz bez krídel, známy pre svoje výnimočné skákacie kapacity: až 1000-násobok svojej dĺžky. V dospelom štádiu žije nepretržite v srsti našich domácich miláčikov. Blcha je parazit, ktorý sa živí krvou psov a mačiek, ale veľa ďalších zvierat.

V priemere pohryzie 5 až 10 krát za deň a dokáže absorbovať až 15-násobok svojej vlastnej váhy! Každé pohryznutie dráždi kožu a spôsobuje silné svrbenie vášmu zvieraťu.

Ako vaše zviera chytí blchy?

Váš pes alebo mačka chytí blchy, ak sa pohybuje blízko miesta liahnutia.

Miesto liahnutia je miesto, kde mladé blchy vyliezajú zo zámotkov. Väčšinou sa zhoduje s miestami, kde si vaše zviera rado ľahne : vonku (záhrady, búda), ale tiež vo vašom domácom prostredí (koberec, pohovka, košík). 95% populácie bĺch sa vyskytuje v podobe vajíčok a zámotkov.

Blchy sa liahnu vtedy, keď sa spoja dobré podmienky v podobe vlhkosti a tepla, a keď sú prítomné živé bytosti. Obdobie najväčšieho nebezpečenstva začína na jar. Avšak vo vykúrenom dome v zime sú podmienky na liahnutie dobré po celý rok.

Aj pes, ktorý nechodí von veľmi často môže chytiť blchy, napríklad ak ich prinesie mačka z prechádzky po návrate z vonku domov.

Ako vyzerajú miesta liahnutia?

Blchy sa rozmnožujú veľmi rýchlo: samičky môžu naklásť až 50 vajíčok za 24 hod., vajíčka kladú na vášho miláčika, a tie odpadávajú v miestach kde sa zdržiava. Larvy vylezú z vajíčok a zapadnú do koberca, pod kreslá alebo medzi parkety... Potom vytvárajú kukly, v ktorých sa premenia na mladé blchy. Mladé blchy sú schopné určiť prítomnosť hostiteľa a vyliezť z kukiel. Následne vyskočia na zviera a uhryznú ho. Samičky začnú rýchlo klásť vajíčka a cyklus znovu začína. Dobre udomácnené blchy vo vašom dome dokážu prežiť vo vnútri kukiel aj niekoľko mesiacov. Ak vidíte blchy na vašom miláčikovi, alebo v jehe blízkosti je veľmi pravdepodobné, že váš domov je už v štádiu zamorenia blchami.

Riziká spojené s týmto parazitom...

Okrem podráždenia kože vďaka uhryznutiu, blchy môžu prenášať niektoré vážne choroby a spôsobiť určité alergie vám, vášmu domácemu miláčikovi a vašej domácnosti.

Alergia na blšie uhryznutie (FAD)

Spočíva v ozajstnej alergii kvôli opakovaným uštipnutiam. Pes alebo mačka sa neustále škriabe, koža sa poškodí (a môže sa infikovať). Zviera stráca srsť, obzvlášť nižšie na chrbte na spodku/začiatku chvosta.

Prenos pásomnice (dipylidium caninum)

Je možné, že vaše zviera má pásomnicu a vy si to nevšimnete, pretože u dospelých pásomníc nie sú často na psovi či mačke zjavné žiadne príznaky. Články pásomnice, ktoré sa dostávajú do trusu, môžu spôsobiť podráždenie, čo vedie k tomu, že sa vaše zvieratá na príslušných miestach nadmerne lížu, alebo sa „sánkujú“ zadnou časťou tela po podlahe. Ďalej sa môže objaviť zvracanie alebo hnačka.

Je nevyhnutné zviera odčerviť účinným liekom proti červom. Odčervenie musí byť nevyhnutne spojené s ošetrením proti blchám, aby bolo dlhodobo účinné!

Bakteriálne infekcie

Blchy môžu na zviera preniesť infekcie. Tieto infekcie sú často nespozorované, ale zriedkavejšie sú sprevádzané symptómami (horúčka, únava, malátnosť). Niektoré baktérie môžu byť prenosné na človeka, ako napríklad Bartonelózy (choroba z mačacieho poškriabania).

Anémia

Zviera napadnuté blchami môže trpieť na anémiu spojenú so stratou krvi nasatou blchami. V takom prípade môže byť u zvieraťa pozorovaná obrovská únava až letargia.

Zamorenie vo Vašom domácom prostredí

Dospelé blchy žijú na vašom zvierati. Kladú vajíčka, ktoré padajú všade, kam zviera ide. Larvy vylezú z vajíčok a skryjú sa medzi lišty parkiet, pohoviek, kresiel, gaučov, pelíškov,  rohožiek a kobercov... Potom vytvoria ochrannú kuklu, v ktorej môžu prežiť niekoľko mesiacov vo vašom byte, dome či záhrade.

Blchy a domáce prostredie

Ako je infikovaný váš dom?

Je to naozaj začarovaný kruh medzi blchami, vaším zvieraťom a domom.

Takže len 5 % existujúcich bĺch je na vašom zvierati, zatiaľ čo 95% je usídlených vo vašom prostredí vo forme vajíčok, lariev a zámotkov. Domáce prostredie je skutočným rezervoárom bĺch!

Ako reagovať v prípade zamorenia domáceho prostredia?

V prípade masívneho zamorenia vášho domu: 

- Povysávajte všade: podlahy, rohožky, koberce, pohovky a kreslá... 

- K likvidácii väčšiny bĺch použite špecifický liek vo forme spreja alebo difuzéra priamo v dome. 

Najlepšou prevenciou pre vašich miláčikov je kompletná rada produktov od výrobcu Arava. Vášho miláčika je dobré okúpať, následne naniesť pipetu a prevenciou je taktiež antiparazitný obojok Arava. Všetky zvieratá vo vašom dome musia byť ošetrené primeranou antiparazitnou liečbou.

 

Blchy v Zime

Aj keď sa to zdá nemožné je to vážny problém, pre zvieratá chované v bytoch. Dospelé blchy využívajú vykúrené priestory v zimnom období veľmi plodne, za jedeň deň sú schopné naklásť až 50 vajíčok, ktoré môžu spať niekoľko mesiacov v kobercoch a nábytku. Vplyvom kúrenia v zimných mesiacoch sa z nich stávajú cez larválne štádia dospelé blchy a celý cyklus sa opakuje. Výsledkom procesu môže byť vážne napadnutie domáceho zvieraťa blchami, ktoré môže spôsobovať rôzne ochorenia kože a vážnym problémom môže byť aj prenos vnútorných parazitov tzv. oblých červov, potencionálne nebezpečných aj pre ľudí.

shutterstock_762960991

Obliekať psíka v zime?

V dnešnej dobe je čoraz viac majiteľov psíkov svojich štvornohých miláčikov oblieka. Ale potrebujú v skutočnosti psy túto novodobú vymoženosť? Poďme sa na to trochu mrknúť. Sú v živote situácie, kedy sa obliekaniu psíkov nijako nevyhneme. Hoci je táto téma rozdelená na dva tábory, zástancov a odporcov budeme na toto pozerať nestranne.

Kedy teda psíka obliecť?

Veľmi veľa majiteľov svojich dlhosrstých štvornohých miláčikov strihá, takmer úplne na krátko. Málo z nich si však uvedomuje, že každý psík má vo svojej dlhej či krátkej srsti termoreguláciu. Ľudia sa tak vyhnú potrebnej úprave srsti, ktorá si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, časté česanie a čistenie srsti. Tým že sa srsť ostrihá, stratí svoju funkciu a následne musí majiteľ premýšľať nad oblečením. Tak ako aj majitelia, ktorý trávia vonku v zime veľmi veľa času - napríklad na túre. Alebo napríklad na cvičisku, kde psík čaká, kým príde na rad, môže ľahko prechladnúť či ochorieť. Vtedy je oblečenie naozaj veľmi vhodné.

Takisto aj plemená, ktoré sú teplomilné, treba myslieť na ich komfort a dopriať im v chladných mesiacoch teplé oblečenie. Ďalej môžeme spomenúť plemená, ktoré nemajú srsť a sú takmer nahé, kam patrí napríklad čínsky chocholatý psík, mexický alebo peruánsky naháč. Tieto plemená je potrebné v zime teplo obliecť, tak ako v lete chrániť krémom pred silným slnkom. Netreba zabúdať na staré a choré psíky, ktoré majú rôzne problémy, či už s kĺbmi, obličkami. 

Oblečenie musí plniť ochrannú funkciu a malo by byť účelné. Zakryté by mali byť najdôležitejšie oblasti na tele, ako je hrudník, chrbát, panva a ramená.

Ak má psík problémy s obličkami a močovými cestami,  treba chrániť hlavne chrbát a udržiavať v teple a suchu hlavne panvu a ak to dovolí strih oblečenia, tak aj spodok brucha.

Oblečenie nesmie byť príliš tesné, ale ani príliš voľné. Najlepšie je si psíka radšej viac krát pomerať a následne podľa tabuliek vybrať vhodnú veľkosť. Oblečenie by nemalo psíka obmedzovať pri pohybe, alebo ho tlačiť na miestach kde je pokožka citlivá, napríklad na slabinách.

garments_2

Výživa psa

Informácie o výžive psa

Môže byť niečo také jednoduché, ako si prečítať starostlivo štítok o produktu pre psa a pridať tak až päť rokov k životu nášho domáceho miláčika? Môžu sa nesprávnym výberom zdravého ovocia prejaviť,  alebo zanechať trvalé zdravotné následky?
 
Potrebuje váš psík pestrú a zdravú stravu – viete čo to sním môže urobiť? V prípade psíkov, ako aj ľudí, vedci neustále opätovne skúmajú a revidujú oficiálne usmernenia o výžive a dĺžke života psa.


Jablká

Všetky veci v jablkách, ktoré z nich robia výživné výkony pre ľudí (vláknina, vitamíny A a C, omega-3 a -6, antioxidanty, flavonoidy, polyfenoly), robí zázraky aj pre psíkov - s niekoľkými výnimkami. Semená obsahujú formu kyanidu, ktorú ľudské systémy dokážu odfiltrovať, ale naši štvornohý priatelia nemôžu, príliš veľa jabĺk môže viesť k hnačke alebo vzhľadom na ich vysoký obsah cukru - prírastok hmotnosti.

Ostatky jedla

Napriek populárnym obrazom nie je každá kosť pre psíkov dobrá. Takmer každý vie, že ľahko rozštiepené kosti hydiny sú pre psov obzvlášť nebezpečné. Nesprávne pripravené hovädzie a bravčové kosti môžu byť rovnako škodlivé a nebezpečné. Sušené maškrty zahŕňajú hovädzie kosti, ktoré sa pomaly pražia po dobu až 36 hodín, aby sa zaistila ich bezpečnosť. Takto sterilizované kosti sú celkom prirodzené a odporúčajú sa pre psov s citlivými žalúdkami, ktorí stále milujú dobrú kosť!

Konzervované a suché jedlá

Na jednej strane konzervované potraviny majú tendenciu mať vyššiu kvalitu bielkovín a viac, rovnako ako menej konzervačných látok a plnív. Na druhej strane sušené potraviny predávané renomovanými spoločnosťami sú rovnako vyvážené,ako ich mokré (surové) náprotivky. Suché potraviny môžu mať viac mäsových vedľajších produktov. Niektorí psi majú jemné ďasná, alebo im chýbajú zuby, čo znamená, áno, že mokré(surové) jedlo je spôsob, ako ísť tou správnou cestou. Suché potraviny majú tendenciu byť lacnejšie a ľahšie sa skladujú, ale mokré(surové) potraviny majú zvyčajne menej kalórií a uhľohydrátov. Čo robiť? Napíšte nám, radi vám pomôžeme, poradíme, info.

Voda

Psy by mali piť asi 0,03 L vody na kilogram telesnej hmotnosti denne a samozrejme by ste mali vedieť, že majú mať vždy čerstvú a čistú vodu. Psi zvyčajne regulujú svoj vlastný príjem vody; ak zistíte zmeny v návykoch v súvislosti s pitím, navštívte, alebo kontaktujte svojho veterinára, pretože to môže naznačovať zdravotné problémy. K dispozícii sú športové nápoje pre psíkov „DOG FIT“, ktoré sa odporúčajú aktívne založeným ľudom s vedením psíka k rôznym športom. Čo sa týka dentálnej hygieny sú rôzne pomôcky na čistenie zubov, až po prírodné sypké zmesi , ktoré dokážu napomáhať zdravému chrupu u vašich štvornohých miláčikov.

Vajíčka

Vajíčka môžete podávať psovi celé, žĺtok, bielok aj škrupinu. Žĺtok sa obvykle podáva surový, ohľadom bielka sa stále vedú rôzne témy. Bielok totiž obsahuje Avidín, ktorý narušuje vstrebávanie Biotínu (vitamín H). Preto sa táto časť vajíčka odporúča uvariť, lebo varom sa Avidín ničí. Psík by musel zjesť veľké a dlhodobé množstvá bielku, ktoré by viedlo k celkovým problémom so vstrebávaním bielkovín. Je to teda na Vás či sa rozhodnete bielok variť alebo nie. Pokiaľ máte strach s bielka, môžete ho uvariť, kde nehrozia problémy, alebo tak tiež vôbec nepodávať. Škrupina s vajíčka, takisto nepodávajú všetci. No pre psa má tiež nejaké benefity a preto je škoda ju vyhadzovať. Najlepšie je pokiaľ sa rozdrví na prach a vmieša sa do kŕmnej dávky.

Ryby

Ryby sú vynikajúcim zdrojom bielkovín pre psíkov, môžu byť záchrancom pre psov s alergiami. - Aj keď niektorí milovníci surovej stravy odporúčajú surovú rybu, existujú parazity, ktoré môžu byť veľmi škodlivé, (zvyčajne z lososovitých rýb),úprava varením rýchlo a účinne ničí tieto parazity. Len si pamätajte, že varené rybie kosti, môžu spôsobiť problémy ako v ústnej dutine psa, tak aj v celkovom tráviacom systéme. Preto je potrebné rybu pred úpravou vykostiť.

Zrná

Zrná sú semená tráv, obilniny, kultivované ako potraviny. Sú to komplexné uhľohydráty zložené zo škrobu (dlhé reťazce molekúl cukru) a vlákniny. Počas štiepenia enzym amyláza rozkladá škroby na jednoduché cukry, ako je glukóza, na použitie v tele ako energia. Vlákno v celých zrnách je nestráviteľné, ale poskytuje určité zdravotné výhody. Niektoré zrná obsahujú glutén, kontroverzný rastlinný proteín, zatiaľ čo ostatné zrná sú bezlepkové.

Zmrzlina

Dospelé psy vo všeobecnosti majú problém s laktózou, ale z nejakých dôvodov majú radi mliečne výrobky. Zmrzlina alebo mrazené jogurty, ktoré majú menej laktózy ako zmrzlina, by nemali psíka obťažovať (ale pozorujte ho, aby ste zistili, či má problém s brušnými ťažkosťami ale nie). Nezabudnite, že zmrzlina obsahuje prísady škodlivé pre psov: čokoládu, kávu, hrozienka a niektoré orechy, a to sme uviedli len niekoľko druhov.

 

Štítky ... a ako ich čítať

Ak si chcete byť istí, že kŕmite svojho psíka najlepšou stravou alebo sušeným jedlom (granule), musíte starostlivo prečítať Etikety.  Pojmy ako "gurmán", "super-prémia" alebo "prírodné" vám v skutočnosti nehovoria nič o tom, čo je v jedle, ale - zložky musia spĺňať normy stanovené so spracovaním a následnou kontrolou pri výrobe krmív.

Pokiaľ si neviete vybrať správne krmivo môžete nás kontaktovať info.

Juka

Prirodzený zázrak v psím svete, keď je koreň s juky vylúhovaný vo vode,  alebo rozomletý na prášok a pridaný k jedlu (len 1/4 čajovej lyžičky), pomáha zmierniť bolesť kĺbov a kvôli jeho výraznému protizápalovému účinku - zmierňuje bolesť spojenú s dyspláziou bedrového kĺbu a artritídou. Tiež uľahčuje tráviace problémy a môže upokojiť svrbiacu pokožku spôsobenú alergiou.

Zinok

Ak váš psík je zdravý a má vyváženú stravu, nemala by potrebovať doplnky zinku. Ale aj vyhnúť sa doplnkom neznamená, že sa môže vyskytnúť toxicita zinku; to robí, najmä u šteniatok, ktorí jedia všetko - vrátane halierov razených po roku 1982 (kde je koncentrácia zinku vo veľkej miere). Príznaky zahŕňajú zvracanie, hnačku a anémiu, ktoré môže diagnostikovať iba váš veterinár, ktorému by ste mali vziať vášho domáceho miláčika, ak máte podozrenie, že zjedol niečo čo obsahuje veľkú koncentráciu zinku, pretože neošetrená toxicita zinku môže viesť k zlyhaniu obličiek a následne úmrtiu.

Vitamín A

(retinol, axeroftol) je potrebný na zabezpečenie videnia, rastu, udržiavanie a vývoj tkaniva, kostí a reprodukciu. Zvyšuje odolnosť voči chorobám. Denná potreba je v priemere 110 UI. Nedostatok spôsobuje reprodukčné poruchy, degeneráciu slizníc, šeroslepotu, zápal spojiviek. Psy pri ich nedostatku majú matnú srsť, slabosť panvových končatín, spomaľovanie rastu, celkovú telesnú ochabnutosť, nechuť do žrania, pomalé hojenie rán, poruchy vývoja zubov, zníženú celkovú odolnosť organizmu proti infekciám a ďalšie poruchy. Hlavné príznaky pri vysokom predávkovaní sú anorexia, strata hmotnosti, odvápnenie kostí. Zdrojom tohto vitamínu je rybí tuk, vnútornosti – hlavne pečeň, vaječný žĺtok, mlieko, maslo, z rastlinného pôvodu mrkva, zelená zelenina a ovocie.

Vitamín D

(kalciferol, antirachitický vitamín) reguluje metabolizmus vápnika a fosforu. Denná potreba je v priemere 11UI. Jeho nedostatok spôsobuje poruchy metabolizmu, spomaľuje sa kalcifikácia kostí u rastúcich zvierat, nastáva rozklad minerálnej hmoty v kostiach, deformácia kostí a kĺbov a nastavajú poruchy rastu. - rachitída hlavne u malých zvierat, deformácie hrudníka a zlé prerezávanie trvalých zubov, zvýšená chorobnosť zubov. Hlavné príznaky pri toxicite ako dôsledok vysokého denného príjmu sú kalcifikácia mäkkého tkaniva, pľúc, obličiek a žalúdka, deformácia zubov a čeľustí, anorexia, vyčerpanosť a dehydratácia. Veľmi vysoký denný príjem môže byť aj príčinou smrti psa. Zdrojom tohto vitamínu vaječný žĺtok, maslo, pečeň morských rýb.

Cholín 

je nepostrádateľnou súčasťou metabolických procesov, je súčasťou tukov (fosfolipidov) a prekurzorom acetylcholínu. denná potreba je 26 mg. Ovplyvňuje využitie mastných kyselín v pečení, má vzťah k reprodukcií a životaschopností šteniat. Prejavy nedostatku cholínu je celková slabosť, poruchy rastu a tuková degenerácia pečene. Toxicitu spôsobuje až prísun cholínu denne v dávke až 10 g alebo vyššou a prejavuje sa nepretržitou hnačkou.

Vitamín C

(kyselina L-askorbová) je nevyhnutný pre zabezpečenie fyziologických funkcií organizmu psov. Ovplyvňuje premenu cukrov, bielkovín, chráni dýchacie orgány pred zápalmi. Pôsobí ako stimulátor obranného metabolizmu, vplýva na utváranie ochranných látok a takto celkovo posiluje organizmus voči rôznym chorobám, zúčastňuje sa na regulácii telesnej teploty. Zvyšuje odolnosť pri rôznom stresovom zaťažení. Zvýšenú potrebu tohto vitamínu majú iba šteňatá. Jeho nedostatok spôsobuje zvýšenú náchylnosť na infekciu. Prejavom hypovitaminózy až avitaminózy u psov je krvácanie z ďasien, sekundárne infekcie, strata zubov, poruchy krvotvorby – anémia, skorbut, nechutenstvo, žalúdočné a črevné katary a psychické zmeny. Všeobecne je požadovaný za netoxický. Jeho zdrojom je mlieko, vnútornosti, zemiaky a zelenina.

Vitamíny v kŕmnej dávke tvoria iba malý podiel, no ich pravidelný a vyvážený príjem je veľmi dôležitý. Vitamíny majú v organizme psov mnohotvárne funkcie. Nároky na vitamínovú výživu sú vyššie predovšetkým pri mladých rastúcich šteňatách, gravidných a laktujúcich súk ( doporučujú sa dvojnásobné množstvá ), keď nesprávna výživa môže spôsobiť vážne, často ťažko liečiteľné ochorenia a degenerácie.

Med a jeho prírodne účinky pre psa

O priaznivých účinkoch medu na ľudský organizmus bolo napísané veľa článkov. Ako je to ale so psíkmi? Nemôže byť pre nich naopak škodlivý?

Podľa odborníkov z Veterinárnej toxikologické databázy nie je med pre zvieratá toxický. Ale aj psy naň môžu mať alergickú reakciu, takže je potreba obozretnosti pri jeho podávaní. Kvapka medu vášmu miláčikovi neublíži, takže ním môžete dochutiť napríklad jogurtovú desiatu, ale je nevhodné podávať ho vo väčšom množstve.

Prečo? Môže viesť k hnačkám a nežiaducim spôsobom ovplyvňovať hladinu krvného cukru, čo sa odvíja na telesnej váhe. Niekedy sa odporúča podávať med v čase rekonvalescencie po chorobe, pretože je zdrojom jednoduchých cukrov, mnohých vitamínov a enzýmov. Musí sa však jednať o nepasterizovaný (surovy) med, pretože zahriatím sa enzýmy a bielkoviny ničia. Nikdy sa však neodporúča viac ako jedna čajová lyžička denne pre zviera s hmotnosťou približne 10-15 kg.

Hodí sa aj na kožu, ak zviera nie je alergické, je možné med používať zvonka na ošetrenie drobných kožných raniek, opuchov a s červenanie v súvislosti s bolesťou kože, môže sa aj  zvýšiť čas liečby a znížiť infekciu. Med Pôsobí antisepticky a urýchľuje hojenie.

 

Dog-approved-people-food