Dogee blog

Ľubovník bodkovaný a jeho účinky na psychiku u psa 09/2020

Ľubovník bodkovaný, trezalka, čarovník či svätojánska bylina. To všetko sú pomenovania pre veľmi liečivú bylinku. Dlhé roky je používaný ako liek a aj výskumy potvrdzujú, že obsahuje mnohé aktívne látky:

Rutín = antioxidačné účinky, pomáha k zníženiu nadmernej priepustnosti kapilár pri vysokom krvnom tlaku

Pektín = vďaka svojej hustote sa využíva pri boji s hnačkami a na výrobu špeciálnych zdravotníckych lepidiel a v prípravkoch na hojenie rán.

Cholín = kľúčová časť chemickej látky acetylcholín – zlúčenina, ktorá má nezastupiteľné miesto v činnosti nervového systému a svalov. Dostatočný prívod cholínu zlepšuje pamäťové funkcie, podporuje schopnosť sústredenia a koncentrácie.

Sitosterol = protizápalové účinky, regulátor činnosti niektorých enzýmov

Hypericín = červené farbivo (tzv. ,,krv sv. Jána“)

Využívajú sa najmä jeho kvety pre svoje analgetické, antiseptické, digestívne, diuretické a upokojujúce účinky na ľudské telo.

Ale načo sa využíva u psov?

Ako sme už spomenuli vyššie, má upokojujúce účinky. Preto sa používa u psov, ktoré trpia prejavmi post traumatickým stavom, prípadne pri akútnej traume.

Uľavuje od bolestí neurologického pôvodu, podáva sa psom s depresiami a akútnymi úzkostnými stavmi. Pre svoje sedatívne účinky sa taktiež využíva pri psoch trpiacich epilepsiou.

 

lubovnik_bodkovany

Aké konzervanty sú v granulách pre psov? 09/2020

Aké konzervanty sú v granulách pre psov?

Konzervanty, ktoré sa používajú pri výrobe granúl:
1, prírodné konzervanty (vitamín E a jeho antioxidanty, vitamín C)
2, chemické konzervanty (BHA, BHT)


Zdravie psa je dôležité pre každého milujúceho majiteľa psa. Každý, kto vlastní psa sa snaží zabezpečiť všetko potrebné, aby bol jeho štvornohý priateľ spokojný. Všetci dobre poznáme slovné spojenie ,,si to, čo ješ” a to isté platí aj pri psoch. Preto si povieme niečo o výžive a kŕmení psov granulami, ale najmä o konzervantoch ktoré sa pri ich výrobe používajú.

Značiek granúl je na trhu naozaj neúrekom, preto môže byť náročné vybrať vhodné krmivo. Určite Ste pri tomto náročnom výbere natrafili na formulku ,,prírodne konzervované psie krmivo” a sami seba Ste sa možno pýtali akú veľkú úlohu majú konzervanty v psích granuliach. Konzervanty v psom krmive slúžia na spomalenie procesu kazenia. Chemicky konzervované granule môžu pri pravidelnom podávaní negatívne ovplyvňovať zdravie psa a môžu spôsobovať ďalšie zdravotné problémy, ako sú alergie, tráviace problémy, problémy so srsťou a mnohé ďalšie zdravotné komplikácie, ktoré znepríjemňujú život psa ale aj majiteľa, keďže liečba býva finančne náročná. Preto je dôležité sledovať obal krmiva, na ktorom by mali byť konzervanty jasne špecifikované. Ak ich výrobca neuvádza ani na svojej oficiálnej webovej stránke je dosť pravdepodobné, že konzervanty použité v krmive nie sú v poriadku. A keď už pozeráme webovú stránku výrobcu, rozhodne by sme si mali pozrieť aj vyhlásenia, ktoré hovoria o tom, že krmivo neobsahuje žiadne chemické stabilizátory, keďže tieto vyhlásenia sa nemusia uvádzať na spomínanom obale krmiva. Dôležitým znakom je záručná doba. Pri použití prírodných konzervantov je doba spotreby približne 12 až 14 mesiacov. Ak má krmivo dlhšiu dobu spotreby značí to, že sa jedna o použitie chemickej konzervácie a použití chemických stabilizátorov, ktoré použili pri niektorých vstupných surovinách.

Prírodné konzervanty

Medzi najbežnejšie prírodné konzervanty patrí vitamín E a jeho antioxidanty, ktoré predovšetkým stabilizujú tuky aby nedochádzalo k ich žltnutiu. Ďalej sú to vitamín C (kyselina askorbová) a rozmarínový olej.


Vitamín E (a-tokoferol) – je dôležitým vitamínom vo výžive psa. Zdrojmi tohto vitamínu sú oleje so sóje, kukurice a obilných klíčkov. Pri jeho nedostatku dochádza ku degradácií kostry a srdcového svalu a spôsobuje zlú plodnosť. Je dôležitý pri premene cukrov a látkovom metabolizme vo svaloch. Predchádza neplodnosti – u psov predchádza strate pohyblivosti spermií a u súk pôsobí proti sterilite. Nedostatok tohto vitamínu sa prejavuje kožnými zmenami, anémiou, zlým hojením rán.

Granule bez chemických konzervantov - kúpiš na Dogee.sk <=klik


Vitamín C (kyselina L-askorbová) – ovplyvňuje premenu cukrov, bielkovín a chráni dýchacie orgány pred zápalmi. Pôsobí ako stimulátor obranného metabolizmu, posilňuje organizmus proti rôznym chorobám a zúčastňuje sa na regulácii telesnej teploty. Nedostatok vitamínu C môže spôsobovať krvácanie z ďasien a následnú stratu zubov, anémiu, nechutenstvo, psychické zmeny. Zdrojom vitamínu C sú vnútornosti, zemiaky a zelenina.

Rozmarínový olej – rozmarín je vždyzelený poloker, ktorý poznáme nie len pre jeho liečivé účinky ale aj ako korenie v kuchyni a mnohý ľudia ho využívajú aj v kozmetickom priemysle. V rozmaríne sa nachádza mnoho vitamínov a minerálnych látok ako napríklad vitamín A, B2, B3, fosfor, vápnik, horčík, železo. Taktiež obsahuje antioxidanty, ktoré znižujú nebezpečenstvo vzniku rakovinového bujnenia.

 

Chemické konzervanty


Ako sme už vyššie spomínali, konzervanty slúžia na spomalenie rozkladu. Pri chemických konzervantoch však môžeme hovoriť aj o zastavení procesu rozkladu, preto vznikajú obavy o ich vplyve na zdravie psa. Poďme si teda ,,predstaviť” niektoré konzervanty z tejto kategórie:


Butylhydroxyanizol (BHA) (E320) – pevná, biela látka rozpustná v tukoch. Využíva sa ako stabilizátor proti niektorým baktériám a plesniam. Podľa niektorých štúdií môže byť aj príčinou vzniku rakovinotvorného bujnenia tráviaceho traktu. V krmive môže byť uvádzaný ako ,,v EÚ povolený stabilizátor” a vyrába sa z vedľajších produktov vznikajúcich pri spracovaní ropy.

Butylhydroxytoulén (BHT) (E321) – je jedným z najpoužívanejších antioxidantov v jedlách. Pre zdravie má podobný účinok ako vyššie spomínaný E320, avšak môže mať toxické účinky na niektoré orgány - napríklad pečeň, pľúca a obličky. Taktiež je označovaný ako zvierací karcinogén. Je rovnako obmedzený ako E320 a často sa používa v kombinácii s touto látkou. BHT sa vyrába z vedľajších produktov vznikajúcich pri spracovávaní ropy.

Etoxyquín (E324) – táto látka sa vyrába synteticky, jedná sa o zlúčeninu na báze chinolínu. Môže sa používať aj ako pesticíd. Určité množstvo sa vylúči močom a trusom avšak zvyškové množstvá zotrvávajú v pečeni a v tráviacom trakte. V rámci štúdií na psoch bolo dokázané poškodenie ich vnútorných orgánov – disfunkcia pečenie, obličiek, štítnej žľazy, reprodukčné problémy ale aj vrodené vady u mláďat a v neposlednom rade aj alergie.

Propylénglykol (E1520) – používa sa ako stabilizátor a zahusťovadlo. Získava sa synteticky z ropnej frakcie propylénu. Chráni potraviny pred zamrznutím a má konzervačné účinky. Používa sa ako prísada zabraňujúca strate farby.

Difosforečnan sodný, draselný, vápenatý (E450) - vysoké dávky môžu narúšať rovnováhu medzi vápnikom a fosforom a tým zapríčiniť odvod potrebného vápnika z tela. Na Slovensku je používanie týchto látok v nevyhnutnom množstve povolené. V krmivách sa môžu objaviť aj vo forme derivátov týchto látok.

Samozrejme, je oveľa viac týchto chemických kozervantov, ale tieto sú najčastejšie využívané v psom krmive. Mnohé z nich sa používajú aj v ,,ľudskej“ strave, preto majme na zreteli nie len psa, ale aj seba.

Dúfame, že sme Vám týmto článkom objasnili ďalší prvok výživy a bude Vám jasnejšie na čo si dávať pozor pri hľadaní vhodného krmiva pre Vášho psa.

 konzervanty_psie_ganule

 

ZOOFARMAKOGNOZIE

Zoofarmakognozie je úžasná metóda samovýběru účinných látok.

Zvieratá sa vie diagnostikovať a aj liečiť, je teraz na nás, aby sme im to umožnili. Keď im toto umožníme, dokážu nám počas chvíľky o sebe povedať viac, než sme schopní sa o nich naučiť za celý život. Zoofarmakognozie je skvelou cestou naprávanie vzťahov medzi človekom a ostatnými tvormi.

Ako to vlastne funguje? Popíšme si to čo najviac jednoducho - keď sa zviera v prírode stretne s neznámou vecí (plodom, listom, koreňom a podobne), vykoná jej analýzu a vyhodnotí ju z hľadiska užitočnosti alebo nebezpečnosti pre svoj organizmus. Využíva k tomu olfaktorní systém, respektíve jakobsonův orgán, o ktorého funkciách vieme bohužiaľ zatiaľ veľmi málo... Zviera v prírode teda testuje a analyzuje chemické látky a podľa vyhodnotenia ich prípadne účelne užíva.

Aplikovaná zoofarmakognozie je spôsob, ako tento princíp umožníme aj zvieratám, ktoré nežijú v prírode, teda najčastejšie psom, mačkám, menším cicavcom, koňom a ďalším. Vykonávame ju pomocou sady látok pre testovanie, čo sú najčastejšie prchavé prírodné látky, ako sú rastlinné silice, ale aj zelené látky, ako je chlorella, spirulina, jačmeň, íl a ďalšie. Áno, je to zaujímavé, pozorovať mäsožravca, ako si pochutnáva na riase, alebo pozorovať zviera, ako nasáva molekuly kyseliny metylsalicilové, ktorá svojou vôňou odpudí aj človeka.

TESTOVACÍ SADA 

Zoofarmakognozie zodpovedá napríklad na otázku, ktorú si asi hocikto pomyslel - prečo ten pes líže citrón, keď sa pri tom tak škerí? 

Výsledky testu zoofamakognozie bývajú občas pre chovateľov prekvapivé. Niekedy odhalí aj závažné problémy a donúti chovateľa na vykonanie dôslednejšieho veterinárneho vyšetrenia, čo môže v prípade vážnych diagnóz znamenať významný náskok. V bežnej chovateľské, ale aj veterinárnej praxi vieme spoznať prejavy, ako sú napríklad strach, úzkosti, stres, separačnú úzkosť, agresivita... Čo sa však skrýva za týmito symptómy?

Prekvapivo často je diagnózou trauma, respektíve chronická posttraumatická stresová porucha, na ktorú upozorní práve výsledok testu. Aplikovaná zoofarmakognozie pomôže zvieraťu vysvetliť, akým smerom sa problém uberá. Sledujte reakcie zvieraťa na látky, porovnávajte jednotlivé konstituenty, ako sa zhodne objavujú v zložení vybraných látok, to môže byť ďalší vodítko k správnemu stanovenie diagnózy a odporúčaní ďalšieho postupu.

Na začiatku testu dávame vždy zvieraťu slobodu pohybu a skúmanie, nech si tú lákavú a záhadnú misku/fľašu preskúma. Občas sa stane, že si zviera aj zo spleti fľaštičiek vytiahne tú jednu pravú. Látky pri vykonávaní testu zoofarmakognozie vždy ponúkame z dostatočnej vzdialenosti. Rozhodne je nedávame zvieraťu priamo k nozdrám. Vzdialenosť 10 až 20 centimetrov je dostačujúca. Keď má zviera o látku záujem, samo sa priblíži.

Nikdy zviera k pojedanie, olizovanie či inhaláciu nenútime, princípom zoofarmakognozie je práve slobodný výber zvieraťa.

Pozitívne reakcie sú ľahko rozpoznateľné. Niekedy sa ich vyskytuje viac naraz, záleží na miere dôležitosti látky pre zvieracie organizmus. Toto sú pozitívne reakcie - približovanie sa k látke (typické je naťahovanie krku)

 •  približovanie sa k látke (typické je naťahovanie krku)
 • striedavé naťahovanie nozdrami
 • rôzne úrovne nakláňania hlavy pre zmeny koncentrácie
 • křenění, úškleby
 • kýchanie
 • žmurkanie
 • preťahovanie
 • olizovanie fľaštičky
 • nastavovanie rôznych častí tela k votretie látky do kože
 • mručení, vrnenie
 • responze s chovateľom (prípadne s účastníkom testovania technikom)
 • dlhšia doba strávená "premýšľaním" o látke

Negatívne reakcie je v podstate jediná - zviera sa snaží dostať z dosahu látky.

Niekedy zvieratám predkladáme látky, ktoré ich nemajú priťahovať, práve naopak. V praxi týmto látkam hovorím "zaháňacie". Pretože majú zdravé zviera odpudzovať a majú mu byť nepríjemné.

Prečo je teda ponúkame? Tieto látky - thymolové, mentholové, karvakrolové a iné pomôžu odhaliť skryté vážnejšie problémy - bolesti, zápaly, nevhodné bunkové procesy. Ak sa pes o takéto látky zaujíma, je na mieste dôkladnejšie vyšetrenie. Nižšie spomínané látky ponúkajte skôr vo väčšej vzdialenosti od ňufáku. Už zhruba polmetrová vzdialenosť stačí na to, aby ste poznali reakciu zvieraťa.

Áno, je možné, že si ponúknutím týchto látok trochu pokazíte pohodu a náklonnosť zvieraťa pri testovaní, preto majte po ruke pripravené látky, ktoré im opäť "zdvihnú náladu". U psov je to napríklad vanilka (ja používam 20% oleoresin) alebo tabak (Nicotiana tabacum absolute). Občas sa v niektorých článkoch na webe objavujú nižšie spomínané látky ako látky nevhodných pre zvieratá, tieto informácie nie sú presné a platí pre dlhodobé alebo nesprávne používanie. Avšak pozor, väčšina z tých látok nie je vhodná pre mačkovité šelmy!

Je dobré vedieť, že výsledky testu odrážajú aktuálny stav zvieraťa. Takže napríklad pri bolestivom zápale sa zviera bude venovať látkam prinášajúcim riešenie tohto problému a výber ostatných látok je potlačený. Pri chronickom problému môžeme kontrolnými testami sledovať vývoj stavu a tým významne smerovať terapiu.

Aj keď je zoofarmakognozie pomerne málo známou metódou, má veľmi dobré výsledky. A pretože sa nejedná o okultizmus alebo ezoteriku, ale o exaktnú metódu, priťahuje aj záujem veterinárnych špecialistov. Vykonávanie zoofarmakognozie v praxi vyžaduje okrem pokročilé znalosti prírodných látok take značnú medziodborovou orientáciu, veľkou výhodou je veterinárnej odbornosť. Najvýznamnejšie autoritou v odbore aplikovanej zoofarmakognozie je Caroline Ingraham. Sledovanie jej výstupov a odbornej literatúry môžeme pre poznanie tejto metódy jedine odporučiť.

 TESTOVACÍ SADA

Preložené z originálu: http://www.zoofarmakognozie.cz/

Treibball sport

Dnes si predstavíme nový dynamický psí šport s názvom Treibball sport.

Základné informácie o Treibballe

Zakladateľom tohto športu je Jan Nijboer, ktorý vymýšľal zábavu pre svoje ovčiarske psy. Treibball je tímovým športom, pri ktorom sa pes unaví aj fyzicky ale aj psychicky. Dôležitá je komunikácia a spolupráca medzi psovodom a psom. Veľmi rýchlo sa vo svete stal obľúbeným športom nezávisle od typu či plemena psov, preto môžeme vidieť hrať treiball napríklad boxerov, teriérov, pudlov, labradorov a mnoho ďalších plemien.

O čom  je Treibball sport?

Ako sme si už spomenuli, treibball mal byť náhradou pasenia a ako značí už v názve treibBALL psy ,,pasú “ gymnastické lopty. Cieľom hry je ,,zahnať” 8 lôpt umiestnených v strede ihriska do bránky, kde stojí ,,pastier” čiže psovod. Psovod psa ovláda na diaľku buď povelmi, píšťalkou prípadne pokynmi ruky.

Stručné pravidlá

Ihrisko je široké 15 – 25 metrov a 30 – 50 metrov dlhé. Lopta musí vždy zostať vo vnútri ihriska na hracej ploche. Osem lôpt je na štarte umiestnených v trojuholníkovej formácií (štyri lopty v prvom rade, tri v druhom rade a jedna lopta v treťom rade – na spôsob biliardových gúľ). Bránky sú 7 metrov široké a 2,5 metra vysoké. Psovod a pes majú 15 minút na to, aby dostali do brány všetky lopty. Čo sa nesmie? Psovod sa nesmie dotýkať psa ani lopty, pes nesmie loptu hrýzť a ani ju prasknúť a samozrejme psovod nesmie na psa kričať, trestať ho, zastrašovať ho a ani inak nútiť k výkonu.

Ako začať s Treibballom?

Schopnosť ovládať pozíciu, pohyb a rýchlosť psa je veľmi dôležitým prvkom pasenia a nezáleží či je to pasenie oviec alebo ,,veľkých farebných lôpt”. Preto je hneď niekoľko dôležitých zručností, ktoré si Váš pes musí osvojiť skôr než sa pustíte do treibballu.

Ak si myslíte, že stačí mať loptu ste na omyle. Rovnako ako v pasení oviec tak aj v treibballe sú dôležité smerové povely. Ak pes zvláda smerové povely na niekoľko spôsobov, môžeme prejsť k ďalšiemu bodu a to zoznámeniu s loptou. Spočiatku psa nechávame obiehať loptu bez kontaktu. Tento krok môže byť pre psa, ktorý miluje lopty menším problémom, ale netreba zabúdať že lopta je zatiaľ akoby ,,rekvizita”. Prasknutie lopty znamená diskvalifikáciu a  pri prasknutí lopty sa pes môže zľaknúť, čo by mohlo mať za následok následnú neochotu spolupracovať. Kvôli tomu sa začína trénovať s menšími loptami. V blízkosti lopty cvičíme až dokiaľ pes bez problémov plní všetky povely bez dotyku s loptou.

Ak Váš pes zvláda smerové povely, cvičiť v blízkosti lopty bez kontaktu môžeme prejsť k ďalšiemu kroku a to k hre s loptou. V začiatkoch je dôležité aby hra začínala tak, že pes je otočený smerom na psovoda a loptu posúva jeho smerom. Ideálne je, keď pes posúva loptu ňufákom, ale je povolené aj posúvanie labkami, hruďou či ramenom. Pri tréningu treibballu sa často používa kliker a targety.  

                                                            

Zaujal Vás Treibball a chceli by Ste ho vyskúšať? Ak je Vaša odpoveď áno, máte skvelú príležitosť si Treibball vyskúšať  17. - 18. Októbra 2020 na Treibball víkendovke s Renátou Kolomazníkovou (ČR) priamo v Čadci pod taktovkou Dogee a Dogroundu.

https://www.facebook.com/events/594405621440585

 

Použité zdroje:

https://www.whole-dog-journal.com/

https://www.americantreibballas

 

Ako sa starať o srsť psa, aby bola krásna, zdravá a lesklá?

Okrem kvalitnej výživy je pravidelná starostlivosť o srsť základom zdravého, kvalitného a lesklého kožuchu. Pravidelnú starostlivosť potrebujú nielen dlhosrsté plemená, ale aj tá krátkosrstá, často mylne nazývaná "bezúdržbová". Náročnosť starostlivosti a strihanie psov sa však rôznia podľa druhov srsti.

Je preto potrebné zistiť, čo danému typu svedčí.

Kučeravá srsť

Veľkým benefitom tejto srsti je, že prakticky nedochádza k pĺznutie, pretože chlp neustále dorastá. To však znamená, že srsť vyžaduje zvýšenú starostlivosť, pretože ak sa zanedbá, vytvárajú sa dredy a plsť. To psovi pôsobí bolesť a zdravotné komplikácie. Typickí predstavitelia sú napríklad pudle a bišóniky. Ich kožuch je potrebné pravidelne (denne) kefovať a následne česať takým spôsobom, aby zostával nadýchaný. Správne upravená srsť vyzerá tak, že sa pri česaní hrebeň nikde nezasekáva. Treba tiež počítať s tým, že kvôli neustále dorastajúcim chlpom treba časté kúpanie a strihanie psov (každých 4 - 8 týždňov). Pre ideálny výsledok vyskúšajte šampón z arómu radu v kombinácii s kondicionérom z ruže.

Hrubá srsť

Grifonik, hrubosrstý jazvečík, bradáč či írsky vlkodav majú hrubú srsť. Okrem kefovanie kovovou kefou vyžaduje pravidelné trimovanie, keďže u týchto psov nedochádza ku klasickému pĺznutie. Táto technika odstraňuje odumreté chlpy aj s korienkami, aby vznikol priestor pre rast novej srsti. Ak sa hrubosrstým psom odumreté chlpy priebežne neodstraňujú trimovaním, dochádza k úpornému svrbenie a škrabanie, pri ktorom si pes môže poraniť kožu a zaniesť si tak do tela infekciu. Kúpte podľa potreby, ale 2-3 týždne pred trimovaním kúpeľ vynechajte, inak nebude možné psa trímovať.

Po trimovanie je dôležité psa vykúpať! Pri odstraňovaní starých chlpov sa otvárajú póry, do ktorých sa dostáva mastnota a špina zo srsti, čo môže spôsobiť zápal. Preto je dôležité po trimovanie póry vyčistiť a uzavrieť. Špeciálne pre tento účel odporúčame kombináciu šampónu pre šteňatá a citlivých psov a liečivé bahenné masky, ktorá po trimovanie chlp vyživí.

Hodvábna srsť

Dlhú rovno srsťou podobnú ľudským vlasom sa pýši yorkšírsky teriér, maltézsky psík alebo shih-tzu. Tieto plemená vyžadujú častejšie kúpanie a strihanie, ktoré zaručia krásny vzhľad. Táto plemená tiež často trpia na zvýšenú mastnotu srsti, ktorá sa dá výborne regulovať použitím hĺbkovo čistiaceho šampónu. Dôležité je pravidelné česanie a kefovanie, aby nedochádzalo k plstnateniu a tvorbe dredov. Pri zanedbaní starostlivosti je často nutné nechať psa v salóne oholiť nakrátko, pretože rozčesávanie extrémne zacuchaného kožuchu je pre psa veľmi stresujúce a bolestivé.

Hladká srsť

"Bezúdržboví" psi ako mops, boxer či weimarský stavač majú hladkú srsť, ktorá je na úpravu najjednoduchšie. To však neznamená, že nie je potrebné venovať sa kožuchu vôbec. Pre odstránenie nečistôt a odumretej kože postačí raz za týždeň psa vykefovať hrebienkom, vyčesávacia rukavicou alebo štetinovou kefou a utrieť vlhkou handričkou. Kúpte podľa potreby, ideálne v šetrné prírodnej kozmetike, ktorá neodmasťuje a nevysušuje.

Srsť s podsadou

Dlhú srsť s podsadou sa pýši napríklad bobtail, nemecký ovčiak, akita, špic či kólia. Nevyžaduje zvláštnu starostlivosť ako je napríklad strihanie, ale skôr pravidelnú starostlivosť a úsilie, zvlášť v období pĺznutia. Tento typ kožuchu je náchylnejší k vyššej tvorbe mazu, ktorá je spojená so zápachom, preto je nutné tieto psy pravidelne kefovať. Kefovanie nielen že odstraňuje odumreté chlpy, ale pomáha rovnomerne roznášať maz a zbavovať srsť nečistôt.

Zdroj: Kto iný vie o srsti našich miláčikov viac, než profesionáli z Furnatury...

ako sa starat o psi srst

Kvasinková infekcia

Čo sú to kvasinky?

Kvasinky sú typickým druhom črevnej mikroflóry. Za normálnych okolností neškodí, sú súčasťou tráviaceho traktu, kde pomáhajú s trávením potravy. Ak je v trávenie v rovnováhe, nie je s kvasinkami problém...

Čo sa stane, keď sa kvasinky premnožia - kvasinková infekcia?
(Kandidóza)

Kvasinková infekcia, ktorá je vyvolaná patologickým premnožením mikroorganizmu rodu Candida (najčastejšie Candida albicans) môže postihnúť sliznice, kožu alebo vnútorné orgány. Premnoženie kvasiniek môže byť spôsobené výživou, oslabenou imunitou, antibiotickou liečbou. Veľmi časté sú bohužiaľ u psov trpiacich alergiami. 

Premnožené kvasinky dráždi bunky lemujúce čreva vášho psa a spôsobujú zápaly. Štandardne majú tieto bunky medzi sebou tesné spojenie, tým zabráni tomu, aby škodlivé baktérie, vírusy a kvasinky opúšťali čreva a vstupovali do krvi. Vzniknutý zápal však túto schopnosť znemožňuje, uvoľňuje tesné spojenie buniek a škodliviny z čriev potom prenikajú do krvného riečišťa a následne do celého organizmu. (zdroj: www.noran.cz)

Ako odhaliť kvasinkovú infekciu?

 • opuch - k prvým príznakom kvasinkovej infekcie patria hlavne svrbenie, potom dochádza k príznakom povrchového zápalu kože, medzi ktoré patrí opuch, vyššia teplota postihnutej kože a bolestivosť
 • okusovanie alebo olizovanie labiek
 • tmavo hrdzavé alebo červené chlpy medzi prstami
 • zmeny farby a štruktúry kože
 • zapáchajúce a mastná srsť (seborea) - veľmi mastná alebo olejnaté kože je ďalším typickým príznakom
 • ušné infekcie - uši sú oblasťou, ktorú kvasinky priamo milujú (pes sa bude snažiť uľaviť svrbenie trepaním, utieraním uší o podložku, škrabaním uší labkou a pri ťažkých infekciách náklonom hlavy na stranu)
 • škvrny na podbrušku 
 • vypadávanie chlpov u chvosta a hornej časti chrbta
 • šedá alebo hrdzavá farba okolo genitálií

Alergia je imunitný systém tela reagujúci na vnímanú hrozbu, v tomto prípade kvasinky.  

Ako môžeme pomôcť?

 • zastaviť svrbenie 
 • prestať kŕmiť kvasinky a zbaviť sa ich!

Ako uľaviť od svrbenia? 

Každodenné oplachy jablčným octom. Jediné, čo k oplachom budete potrebovať je organický jablčný ocot. Oplachy robte podľa potreby. Vhodný interval je 2x denne. 

Nekŕmte psy odpadom...

Dogtrekking

Nič vám toto slovo nehovorí?

Už samotný názov skrýva indície k celému odhaleniu čo vlastne ten dogtrekking je.

„Dog“ – pes je to váš priateľ, plnohodnotný člen rodiny, ochranár, neskutočný mazlík aj keď poniektorý môžu presahovať váhu 70 kg, stále to sú domáci miláčikovia. Pes ako každé iné zviera miluje pohyb, niektoré plemená sú predurčené k vytrvalostným športom.

„Trekking“ - názov trekking vznikol z anglického výrazu trekking, ktorý sa udomácnil aj u nás. Dal by sa preložiť ako putovanie resp. v staršej turistickej terminológií sa hovorí diaľkové pochody. Ďalšie voľné preklady trekingu sú napríklad dobrodružná cesta, dlhá cesta alebo namáhavá cesta. Všetky preklady k turistike pasujú, avšak slovíčko putovanie je najvýstižnejšie. Pri pochôdzkach po krajine, kde mnoho ľudí nechodí a ste ďaleko od civilizácie, ste skôr pútnikom ako turistom. Pojem trekking je stále známejší a používanejší aj napriek tomu, že v angličtine sa už moc nepoužíva na vyjadrenie jeho pôvodného významu. Ide o celkom špecifický pojem vyjadrujúci niekoľko dňové až niekoľko týždňové potulky po odľahlých oblastiach s cieľom spoznať krajinu.

Čo nám s tohto celého slovného spojenia „DogTrekking“ teda vyplýva? Jedná sa o spojenie človeka, psa a prírody. Dogtrekking je vytrvalostný šport na dlhé trasy čo v preklade znamená 100 a viac km, ale to už sa bavíme o vrcholovom podaní vytrvalosti.

Dogtrekking rozdeľujeme na tri skupiny:

Long (dlhá) – minimálna dĺžka 80 km, ktorá je rozložená na dve etapy po 40 km, týchto etáp môže byť samozrejme viac. Vždy záleží na základnej dĺžke trasy, 80, 100, 160, 240 km atď. Pri longu je časový limit aj niekoľko dní, napr. 100 km trasa štart / cieľ je treba splniť do 72 hodín.
Mid (stredná) – midi je stredná dĺžka trasy približne do 40 km. Zvyčajne sa jedná o niekoľko hodinovú chôdzu v stanovenom časovom limite napríklad za 8 hodín.
Mini (krátka) – mini alebo tak tiež môžeme poznať pod názvu kočíkova trasa. Jedná sa o krátke trasy do 10 km ak smiem svojim odhadom osobne povedať. Tieto trasy sú vhodné hlavne pre začiatočníkov, ktorý sa len oboznamujú s dogtrekkom. Túto dĺžku trasy osobne odporúčam každému, kto len chce začať s doktrekom, alebo už má nejaké nachodené km za sebou, no nevie presne čo všetko ešte dogtrekking skrýva a môže obnášať.

Každý organizátor súťaž dogtrekkingu si môže upraviť pravidlá podľa svojho gusta. Čo znamená dĺžku hlavnej trasy, etapy, časový limit, povinnú výbavu atď. Na čo by som najviac chcel upozorniť je to, aby ste hneď na začiatku nepreceňovali svoje sily a sily svojho psíka. Nepúšťajte ani do trasy midi, pokiaľ neviete ako ste na tom s vytrvalosťou vy aj váš psík. Vždy je optimálne trénovať na trasy midi a long ako sa do toho hneď púšťať. Už nie jed krát som sa stretol s tým, že človek si povedal „ á 40 km za 8 hod. veď to prejdem za 3 hodiny...“, musíme si uvedomiť že sa nejedná o trasy na bežných chodníkoch, niekedy ani na bežných turistických chodníkoch a na koniec môže byť prevýšenie aj niekoľko stoviek metrov nad morom. Z čoho vyplýva, že si dá človek do tela, keď má prechádzať nie jedným poriadnym kopecom. Po pár hodinovej chôdze mi bolo už nie raz povedané: „Ja už nemôžem som off, potrebujem pauzu, alebo som videl jeho psíka, ktorý už nedokázal držať nasadené tempo a vyzeralo to nakoniec tak, že človek pomáhal ťahať psa. Pritom by to malo byť úplne obrátené, psík vám pomáha pri chôdzi ťahaním a tak máte rezkú chôdzu. Najzákladnejšou vecou u doktrekkingu je stále spojenie medzi psovodom a psom. Či už na vôdzke, alebo rôznych postrojoch ako pre človeka tak aj pre psíka.

Výbava na dogtrekking

Ak sa plánujete dogtrekkingu venovať častejšie, nielen len rekreačne, možno by bolo vhodné postupne si zaobstarať potrebnú výbavu. Odvďačí sa vám za to váš pes, váš chrbát a váš športový výsledok.


Medzi takúto výbavu patrí opasok alebo sedák pre uchytenie vodítka s amortizéroma a postroj pre psíka. Okrem základnej turistickej výbavy, ako sú topánky, batoh, vhodné oblečenie, stan, spacák a potrieb na viacdňový trekk v prírode.

Opasok
Dog Aktivity špeciálny vodítkový systém ← nájdeš tu
Opasok slúži na rozloženie ťahu psa na spodnú časť chrbtice. V prednej časti opasku sa nachádza lánko alebo „oko“ pre uchytenie karabíny vodítka s amortizérom. Vďaka tomu má človek počas chôdze voľné ruky.

Sedák
Ruffwear Omnijor Hipbelt ← nájdeš tu
Sedák má rovnakú funkciu ako opasok s tým rozdielom, že sedák má popruhy vedené medzi nohami človeka. Tieto popruhy zabezpečujú, aby sa sedák pri chôdzi neposúval smerom nahor. Čo sa pri opasku občas stáva. Popruhy medzi nohami u sedáku sú riešené tak, aby ich tlak šiel na vrchnú časť stehien a tak by nemal prekážať ani mužom.

Vodítko s amortizérom alebo rozdvojka pre 2 psov

Ruffwear vodítko Double Track Coupler ← nájdeš tu
Rozdvojka s amortizérom má rovnakú funkciu ako vodítko s amortizérom, len slúži pre pripnutie 2 psov naraz. Oproti dvom vodítkam s amortizérom má tú výhodu, že psi sa s rozdvojku nezamotávajú. Každé rameno rozdvojky má vlastné tlmenie a karabinu.

Vodítko s amortizérom
Ruffwear vodítko Omnijore Towline ← nájdeš tu
Vodítko s amortizérom slúži na tlmenie ťahu psa. V prípade, že pes človeka prudko potiahne, vodítkom netrhne ale vďaka vloženej gume do vodítka sa toto trhnutie plynule rozloží.

Postroj pre psa

Ruffwear postroj Omnijore Harness ← nájdeš tu
Veľmi dôležitou pomôckou pre každý ťažný šport so psom je postroj pre psa. Pes sa pri ťahu na obojku zbytočne dusí a nemôže sa správne a pohodlne zaprieť do ťahania. Správne zvolenie postroja pre psa je veľmi dôležité. Pre psov väčšej veľkosti a s väčším ťahom sú vhodné postroje s uchytením pri chvoste. Pre malých psíkov alebo pre psov s menším ťahom, prípadne pre psov bežiacich pri nohe sú vhodné postroje s uchytením v strednej časti tela.

Podstatné u postrojov je tiež ich podšitie. Podšitý postroj je pre psa príjemnejší ako nepodšitý, pri ktorom sa mu popruh ľahšie vrezáva do kože a tiež môže psíkovi spôsobiť odreniny.

Obuv pre psa – pre prípad zranenia
Ruffwear Summit Trex ← nájdeš tu
Topánočky pre psa v povinnej výbave majú svoj zmysel. Aj keď Váš psík nie je zvyknutý na nosenie topánok, v prípade zranenia po ošetrení labky topánočka zabezpečí aby na rane dobre držal obväz. Tak tiež chránia pred nečistotami a vodou. V prípade, že topánočka nie je nepremokavá môžete si ku topánočke pribaliť aj sáčok ako medzivrstvu na zranenú labku.

Lekárnička
Lekárnička by mala okrem spomínanej obuvi pre psa obsahovať klasický obväz, elastický obväz (ideálne 2 kusy pre prípad zranenia oboch účastníkov), niekoľko leukoplastov, s vankúšikmi a izotermickú fóliu. Vhodným doplnkom lekárničky sú zicherky a izolačná páska pre nepredvídané opravy napr. batohu alebo topánok (odporúčam kobercovú pásku) ihlu, niť, gombík. Veľmi dobrá vec je dezinfekcia (betadine) vhodná ako pre vás tak aj psíka. Osobne nosím náramok z paracordu 10 m. Pri zlomenine sa dá využiť pre fixácia, ako aj na veľa ďalších nečakávaných situácií.


Voda a miska pre psa
Pri voľbe misky je dobré zvoliť skladnú variantu. Takéto misky pre psíkov sa vyrábajú buď látkové alebo skladacie. Skladacie misky sú o niečo ťažšia ako látkové, ale na rozdiel od látkových misiek po viacerých použitiach neprepustia vodu.

Voda je jeden bod z povinnej časti výbavy. Je treba dodržiavať pitný režim aj počas chladného počasia na jaseň ako aj v zime. V čom pre seba nosím vodu? Klasická plastová fľaša. Plastová 2,5 l fľaša je ľahká a nezaberá moc miesta, keď vodu vypijem jednoducho ju popučím a tak mi vznikne ešte viac miesta v batohu. Ďalšou neodmyslitelnou súčasťou je filter na vodu, už nie raz sa mi stalo, že počas chôdze mi došla voda a vyhľadával som horské potoky aby som našiel vodu. Nie je moc vhodné piť takúto vodu priamo aj keď vyzerá krásne čistá. Najlepšie urobíte ak si vodu preženiete cez filter a následne ešte prevaríte.

Pokiaľ vás bude zaujal dogtrekking a máte otázky. Neváhajte nás kontaktovať pomocou, emailu, facebooku, instagrame. Radi vám pomôže, poradíme, alebo povieme len svoje skúsenosti.

Doplnky pre pobyt v prírode aj na niekoľko dní
Budem len menovať veci, ktoré osobne využívam ja: ľahký stan, spacák, cestovnú tašku na krmivo pre psa(vyberám takú, ktorá neprepúšťa vodu), puzdro na doklady, obal na mapu lokality kde sa nachádzam, trekové palice, batoh odporúčam tak tiež kvalitnejší vode odolný alebo aspoň s plášťom, kresadlo, nôž, jedlo pre seba, ešus odporúčam hliníkový, 2x uzatvárateľné vrecko, plastovú lyžičku, baterku alebo čelovú lampu, náhradné baterky, píšťalku, 2x ponožky(nohy musia byť vždy v suchu), spodnú bielizeň, termo prádlo, funkčné tričko, mikina alebo sveter(odporúčam s kapucňou) softshellovú bundu, ľahkú pláštenku pre mňa aj psa, pevnú obuv.
Neťahám tieto veci všetky so sebou na každú túru. Záleží na počasí(predpoveď) a ročným období. Značky vybavenia nebudem menovať dnes je veľká škála výrobcov a je to na každom čo si vyberie. Na čo musím poukázať a zdôrazniť je váha týchto vecí a funkčnosť. Nepotrebujem mať napr. nôž za neviem aké peniaze a pritom bude vážiť 500g... stačí jednoduchosť a účelnosť. Tak to pristupovať ku každej danej výbave. Človek si ide do prírody oddýchnuť alebo ako hovorím ja "vyvetrať hlavu".

Každému z vás prajem len tie najkrajšie zážitky potulkami prírodou.
J.Š. Tým Dogee.sk

 

Poslušnosť "alebo" základná ovládateľnosť psa

Základná ovládateľnosť psíka na vodítku (lekcia 1/10)

Základná ovládateľnosť psíka na vodítku je podľa môjho názoru potrebné pre každého z nás, ktorý máme doma štvornohého priateľa. Každý chce mať sebavedomého, poslušného a vyrovnaného psíka doma či počas prechádzky. Často sa stretávam s tím, že sa nás pýtate rôzne otázky ohľadom poslušnosti, výcviku, alebo výchovy psíka. Aby vás viac počúval alebo nerobil určité veci, ktoré sú vám nepríjemné doma ako aj na prechádzke. Tým pádom som sa rozhodol trošku viac rozviesť túto žiadanú tému verejne. Počas 10-tich lekcií sa dokážete naučiť ako správne ovládať svojho psíka hravou metódou, bez akéhokoľvek "drilu", ostnatých obojkov, ohlávok, sťahovacích obojkov a ďalších podľa mňa nezmyselných vecí, ktoré k výcviku nepatria.

Lekcie som rozdelil na 10 častí, v prvej časti sa oboznámime s vecami, ktoré budeme potrebovať počas výcviku

 1. potrebná výbava (doporučená)
 2. odmeny, pamlsky
 3. povely
 4. pochvala ako odmena
 5. miesto a čas tréningu

Na tréning potrebujeme len pár vecí, aby sme si tréning spríjemnili a bolo to celé brané ako hra a nie dril, krv a pot. 

Výbava, alebo čo budeme potrebovať + pamlsky (odmeny)

 1. Obojok - jednoducho budeme potrebovať štandardný pevný obojok, žiaden polo sťahovací, ostnatý, kovovo retiazkový, rôzne škrtiace alebo tomu podobné. Taktiež neodporúčam štandardný postroj, ohlávky atď.

 

 1. Vodítko - vodítko odporúčam stopovacie, tieto stopovacie vodítka sú v rôznych dĺžkach, 5, 10, 15, 20, 30 metrov. Taktiež sú rôzne karabiny ako štandardné, robustné, bronzové. Stopovacie vodítko na tréning odporúčam minimálne 10 až 15 metrov, karabinu si vyberiete podľa veľkosti plemena. Pokiaľ máte malé až stredné plemeno psíka napríklad Bostonský teriér alebo Borderská kólia vyberiete si štandardnú karabinu. Ak máte doma veľké plemeno psíka ako je napríklad Doberman alebo Nemecký ovčiak, odporúčam vybrať robustnú karabinu. V neskoršej fáze tréningu môžete používať krátke vodítka max do 1,5 metra alebo ako ja stále používam stopovacie vodítko. Čo sa týka farebnej škály tak odporúčam neónové farby (oranžová, zelená, žltá). Sú krásne vidieť aj na veľkú vzdialenosť a preto sa nemusia používať len na tréning, ale aj na bežné venčenie či prechádzky prírodou. 

  PS: neodporúčam flexi vodítka na tréning.

 2. Pamlskovník jedná sa o kapsičku, ktorá je určená na pamlsky (odmeny) pre psíka, nemusí to byť hneď originálny pamlskovník za niekoľko desiatok eur. Dostačujúcou pomocou je aj stará ľadvinka ak máte doma alebo akýkoľvek pevný sáčok. Osobne odporúčam pamlskovník hlavne aby mal aspoň dve podšitia, pevnú nitku a dal sa pripnúť na opasok, alebo býva aj opasok priamo jeho súčasťou čo je jeho výhoda. Takýchto kapsičiek je naozaj veľké množstvo a farebné prevedenie, môžete ich nájsť aj u nás - pamlskovníky

 

 1. Pamlsky (odmeny) tie si vyberáme podľa vlastného uváženia a voľby, mali by byť čo najprirodzenejšie. Môj názor na pamlsky a odmeny niektorí z vás dobre poznáte. Pokiaľ tomu tak ešte nie je, môžete sa pozrieť na článok - Domáce odmeny na prechádzku, alebo počas tréningu. Neodporúčam počas tréningu používať tvrdé pamlsky, psy rýchlo hltajú a stáva sa, že im zabehne, tak následne strácate pozornosť psíka a musíte počkať kým to vykašle.

 

 1. Voda - pokiaľ trénujete počas horúcich letných dní, nezabúdajte na pitný režim (vodu), ako pre seba tak aj pre psíka. Čo sa týka zimného obdobia, neodporúčam zimné rukavice, zle sa v nich pracuje, prsty sú nemotorné a psík si dokáže až veľmi navyknúť na takéto doplnky, neskôr vám to môže skomplikovať tréning.

 

Povely ako ich správne učiť, slovná pochvala

Povel by mal byť na začiatok povedaný rázne, ako keby sme boli v armáde napr.: "SADNI"! je to krátky a rázny povel. Psík ako každé iné zviera nerozumie ľudskej reči, vníma intonáciu hlasu, preto keď ho chceme niečo naučiť, musíme byť rázny a dôsledný. Psík si zapamätá intonáciu a spojitosť s daným úkonom. Ako to funguje ? Keď sa človek začne rozprávať so psíkom v akomkoľvek zmysle, psík pozorne počúva, človeku to príde "ach ty môj zlatý, ty mi rozumieš", psík sa snaží vyhľadať intonáciu v ľudskom hlase, ktorú dobré pozná. Nakoniec si môže sadnúť, ľahnúť, odíde na miesto atď. človeka to len utvrdí v tom, že mu rozumie, pozerá do očí atď. No v konečnom dôsledku sa jedná len o to, že psík započul podobnú intonáciu hlasu a dal si spojitosť s daným úkonom. Odporúčam používať vždy len jeden povel, pokiaľ ho psík nedokončí, nemôžem mu dať ďalší. Alebo keď poviem povel "SADNI"! nemôžem používať ďalšie slová, keď si psík nechce sadnúť napr. SADNI, ale veď si Sadni, SADNI si už, atď.

Tak že, jeden povel jedno slovo, je to ľahké a prosté. To samé platí aj pri pochvale a zastavovacom povele. Pochvala je jedno slovo napr.: "ŠIKOVNÝ", zastavovací povel, "DOSŤ"! Pri pochvale si musíme dávať pozor na vysokú intonáciu, hlavne u šteniatok a dospievajúcich psíkov. Jedná sa o to, že vysoká intonácia môže zapríčiniť výzvu k hre, skákaniu, šaňteniu, behaniu a tým pádom strate pozornosti počas tréningu.

Nedokončený povel  alebo nesprávne urobený zo strany psíka napríklad, že si sadne bokom alebo veľmi ďaleko neodmeňujeme, ale urobí sa náprava. Daný povel sa opakuje ešte raz tak aby psík si sadol na miesto, kde potrebujeme. Tieto povely, ako sadni, ľahni, ostať na mieste (odloženie psíka v ľahu, sede, v stoji budú v následných častiach lekcií). Keď si to celé zhrnieme dohromady, tak psíka neodmeňujeme za to, že daný povel urobil nesprávne, ani ho nechválime. Takto si spôsobíme len problémy s nápravou a odstranením nedostatkov prevedenia daných problémov. Musím povedať, že to niekedy nie je jednoduché odstrániť niektoré veci, ktoré sa psík zle naučil. Je to niečo obdobné ako pri výchove. Pokiaľ sa psík naučí likvidovať domácnosť a bude v tom pokračovať  aj dva, tri roky. Následne bude ťažšie odnaučiť psíka robiť zlobu doma keď má byť bez dozoru.

Miesto a čas tréningu

Vhodné miesto na tréning si vyberáme v blízkosti svojho domova, tak aby sme to mali poblízku. Takéto miesto by malo byť tiché bez ľudí, zverov, detí, pravidelné frekventované miesto autami. Najlepšie sú lúky, pasienky, parky. Pokiaľ by bolo možné, tak si nájdite 2 až 3 takéto miesta, aby ste ich mohli pravidelne  striedať a tým psíka nenaučíte na jedno stále miesto. Toto všetko je dôležité hlavne pre začiatok, kedy psíka všetko učíte, možno aj vy samy dobre poznáte školské časy, kedy pri učení ste potrebovali pokojnejšie  prostredie a nie rovno diskotéku. Aby ste sa mohli sústrediť na učenie. To isté potrebuje aj váš psík. Neskôr, keď už váš psík zvláda povely, pridávajú sa rušnejšie miesta ako sú chodníky, kde behajú ľudia, cyklisti, deti s rodičmi na prechádzkach. Tam sa prevádza taktiež tréning aby som psíka učil počúvať na povel počas vedľajších vplyvov alebo rušivých situácií.

Neodporúčam začať trénovať doma v byte, na záhrade alebo na mieste kde to psík veľmi dobre pozná.  V takýchto miestach je psík už zvyknutý na rôzne situácie a môže sa veľmi rýchlo rozptýliť a tak strácate jeho pozornosť.

Čas tréningu by mal byť aspoň 2x za deň v intervaloch - 10 až max 15 min tréningu, následne 15 až 20 min. pauza. Psík sa nedokáže sústrediť dlho na začiatku, preto je potrebné mu nechať oddýchnuť, aj my v škole sme mali prestávky a nedrilovali nás  8 hod. denne v kuse J. Kedy začíname ? Osobne odporúčam vždy ráno po prvej prechádzke, kedy je psík trošku vyventilovaný z fyzickej energie a nedostal raňajky. Dôležitá vec sú pamlsky, ktoré nesmú nahradiť plnohodnotnú dávku krmiva po príchode domov s prechádzky a tréningu. Pokiaľ prídete domov a psík odmieta krmivo, nie je niečo v poriadku a poukazuje to na zasýtenie žalúdka odmenami počas tréningu. Taktiež musíme počítať aj s tým, že pamlsky sú žrádlo a to sa = energia. Nadbytok energie, nepokojný psík, možný nábeh na nadváhu a s tým spojené celkové problémy.  Pokiaľ máme dostatok času a môžeme sa venovať psíkovi celý deň, nezabúdajte na pauzu, je to dôležité, tréning  poslušnosti je hra, nie "dril".

Na záver som si pripravil pre vás aj prvé video, ktoré môžete nájsť na našom YouTube. Videá budem pridávať s každou lekciu. Ak budete mať akékoľvek otázky neváhajte nás kontaktovať emailom, alebo nám napíšte na Facebooku či instagrame.

FB - https://www.facebook.com/prenasichmilacikov/

I - https://www.instagram.com/prenasichmilacikov/ 

YOUTUBE - youtube/prenasichmilacikov

 

Morská riasa Kelpa - sušená hnedá riasa

Kelpa (Ascophyllum nodosum) je morská riasa severnej časti Atlantiku. Kvalita suroviny je daná kvalitou prostredia a kvalitou spracovania. Kelpa, ktorú Vám ponúkame, je spracovaná metódou elektro - separace, ktorá neznehodnotí aktívne látky a konečný produkt má vysokú kvalitu.

Kelpa obsahuje vysoký podiel polysacharidov, napríklad algináty, fucoidany a laminarin (betaglukan). Tiež vysoký podiel jódu a sodíka majú zootechnický význam 1.

Ako kelpa účinkuje?

Vlastnosti niektorých polysacharidov (protizápalové antivirotické účinky) podporili rastúci záujem z posledných dekád o múčku z A. nodosum a jej použitie vo výžive.  
Kelpa u všetkých druhov zvierat významne posilňuje imunitu a má silný antioxidačný efekt, podporuje vitalitu, trávenie a funkciu čriev. Podporuje rekonvalescenciu. Efektívna ochrana proti črevným a hubovým toxínom.
 
Súčasné štúdie preukazujú priaznivý vplyv alginátov a beta glukagenů na imunitný systém. Vtip je v tom, že simulujú prítomnosť patogénnych polysacharidov, čím nabudí imunitný systém a súčasne podporí črevnú fermentáciu (prebiotický efekt stráviteľných vlákien). Algináty sú tiež známe schopnosťou upravovať mechanické vlastnosti črevnej steny.
 

Ako kelpa rieši problémy so zubami mačiek a psov?

Kelpa potláča zápach z papule u psov a mačiek, bráni vzniku zubného plaku a znemožňuje vznik zubného kameňa u psov a mačiek. Funguje teda ako unikátny čistič na zuby pre psov i mačky.

Vďaka užívanie riasy A. nodosum sa mení enzymatické zloženie slín, ktoré znemožnia vznik zubného plaku na zuboch u psov a mačiek, čím sa zamedzenie ukladania zubného kameňa a zmizne nepríjemný zápachom z papule a úst mačiek a psov. Dlhodobým užívaním sa naruší už vytvorený zubný kameň, ktorý časom zmizne alebo ho možno ľahko kefkou odstrániť.

Prečo užívať Kelpu?

1. bráni vzniku plaku
2. bráni vzniku zubného kameňa
3. odstráni nepríjemný zápach z papule
4. zlepší pigmentáciu kože i srsti
5. zlepší kvalitu srsti a kože
6. obsahuje 30 minerálov a stopových látok

Kelpa vyzerá ako zeleno-hnedé vločky či prášok, ktorý možno jednoducho nasypať a zamiešať do žrádla zvieraťa. Vôňa mora nebýva na závadu. 

Dávkovanie:

 • pre psov a mačky (pri dávke 3 g na 10 kg) 
  redukcia zubného plaku
  redukcia halitózy
  lepšie trávenie
  kvalitnejšia srsť
  boost imunity a vitality

 • pre kone (pri dávke 50 - 100 g na 250 kg)
  kvalitnejšia srsť
  prirodzený zdroj jódu
  obmedzuje mykotoxikózu-ergotizmus (agalaktie, potraty, lézie kopýt)

 • pre dobytok (pri dávke 25 g na kus, najmä počas horúčavy či nedostatku sena a obilnín)
  zlepšenie kvality mäsa
  podpora trávenia
  zníženie patogénne bakteriálne nálože (E. Coli) pred zabitím

 
Adopcia psíka. Rozhodnutie, ktoré zmenia život...

Každý zažíváme občas pocit, že musíme pro naše okolí, naši planetu udělat něco dobrého. Já osobně si nesmírně vážím lidí, kteří z "pocitu" přejdou do akce. Nemusíme být hned eko aktivisti, ale i maličkost může motivovat další lidi. 

Naše dnešní téma je adopce psa z útulku. 

V týdnu jsem si udělala takový malý průzkum, kolik našich fanoušků na FB má pejska z útulku. Hodně! To je informace, která mi vždy vykouzlí úsměv na tváři - nejsme lhostejní! Naše smečka se také rozrostla o "útulkáče". Jmenuje se Lara a je to kříženec plemene podenco (známý také jako ibizský chrt či baleárský chrt). Byla adoptovaná díky spolku, který se stará právě o chrty, podenky a galga. Tímto ještě jednou děkuji organizaci Podenco v nouzi n.z. za jejich skvělou práci. 

1. Adopce pejska by neměla být impulsivní. 

Mě osobně se toto hůře píše, jelikož sama jsem velmi impulzivní člověk, ale toto musí být skutečně promyšlené rozhodnutí. Nemluvím teď o časové nebo finanční náročnosti. Pejsek, kterého si adoptujete, je psychicky nevyrovnané zvíře, se kterým musíte mít trpělivost. 

Co vás může čekat u psa z útulku? 

 • stres a strach (auta, lidé, zvířata v okolí, neznáme hluky, neznámé prostředí)
 • nemusí mít hygienické návyky
 • může být ničitel domácnosti 
 • separační úzkost  (souvisí s bodem č.1)

Adopce pejska, kterého za 3 dny vrátíte, protože se může zdát nezvladatelný nemá smysl.  Dříve, než uděláte toto vážné rozhodnutí, poraďte se s přáteli, kteří už pejska adoptovali nebo zajděte do útulku. Rádi Vám poradí s výběrem pejska, který by pro vás mohl být tím správným parťákem. První krok by mohlo být právě společné venčení. 

2. Útulky nejsou lázně

Každý, kdo pracuje v útulku, má jen dvě ruce a dvě nohy. Starat se o přeplněný útulek není med. Je to fyzicky a především psychicky náročná práce. Celodenní koloběh (krmení, venčení, úklid) a stále nové příjmy jim ani nedovolují mít čas pro sebe (rodina a přátelé). Finanční stránka je black list téměř každého útulku. Pokud jste se pevně rozhodli, adopční poplatek za psa je minimum, co pro útulek můžete udělat. Není to špatný úmysl ani podvod. Potřebují zaplatit energie, krmení a veterinární péči svých svěřenců. 

3. Veterinář je kámoš 

Když už jsme došli až sem, tak si pojďme otevřít očkovací průkaz, který Vám dali v útulku. Podívejte se, kdy byl pes naposledy odčervený a očkovaný a klidně si naplánujte cestu k veterináři. Není to nutné, ale pokud doma už máte psí smečku, je to prevence. 

Lara k nám přišla se zánětem v oku, takže návštěvu veterináře máme za sebou. Šrámy, které utrpěla za svůj život, má zahojené a nebrání ji v žádné aktivitě. 

4. Domov sladký domov

Lara byla skoro 1,5 roku v útulku, který se pro ní stal přirozeným prostředím. Měla tam svého parťáka a smečku. Když jsme si jí přivezli, byla smutná, kňučela, nechtěla moc jíst ani pít. Stres z cesty autem a vytržení ze svého prostředí si vyžádalo své. Je to normální situace, která se zlepšuje každý jeden den. Chodili jsme často ven, abychom upevnili hygienické návyky (Lara se nám doma počůrala i vykadila, ale s tím jsme počítali). Během několika dní vše pochopila, je to holka šikovná. Krmení úplně neodmítala, ale žrala málo. Začali jsme si hrát a odměňovat z ruky. Tímto způsobem přijímala krmení velmi dobře. 

5. Socializace ve smečce

Nechci tvrdit, že adopce psa do domova bez zvířat je jednodušší, ale v našem případě se jednalo o pravý opak. V naší domácnosti (smečce) už byli dva psi. Pokud nás sledujete, tak jimi obvykle spamuji naší FB stránku #prenasichmilacikov. Honey a Berry jsou rarášci s dobrou povahou (RR - rhodesian ridgeback). Své postavení ve smečce měli jasné. S příchodem Lary neměli problém. Do smečky zapadla! To s čím jsme nepočítali, byla změna chování u mladšího psa Honeyho. S příchodem Lary ztratil jistotu svého postavení ve smečce. Stranil se nám i Berrymu o Laru neměl vůbec zájem. Museli jsme tedy upevnit jeho postavení. Naštěstí to netrvalo dlouho a za pár dní se Honey srovnal a byl zase super pes. 

Každá adopce je dlouhý proces a určitě nekončí za bránou útulku. Víte, že zhruba měsíc trvá, než se pes adaptuje do nového prostředí? To vše na úkor vašeho pohodlného života. Neznám nic ušlechtilejšího a zodpovědnějšího než je právě adopce psa, ale má své pozitivní i méně pozitivní stránky. Každému z nás to trochu změní život a pevně věřím, že k lepšímu. Ten jejich přiblblý úsměv, spokojený výraz a doživotní vděčnost za to stojí. 

Pokud si netroufáte přímo na adopci, ale pomáhat chcete, neváhejte oslovit útulek ve svém okolí. Budou velmi vděční a třeba Vám to pomůže při rozhodování. Na závěr bych ráda připomněla projekt PODPSA. Tento projekt vznikl při podobném nutkání pomoci. Zrodil se v hlavě umělkyně Martiny K., která je autorkou všech kreseb. Vše dělá ve svém volném čase a bez nároků na honorář. My se snažíme projekt podporovat, protože má smysl. S vaší pomocí pak posíláme peníze potřebným organizacím, útulkům. Děkujeme! 

 

 

 

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.