Prečo nie je minerálny kameň vhodný pre zajačiky?

Viac škody ako úžitku...

Pre králiky nie je vhodný minerálny kameň z niekoľkých dôvodov:

Nepotrebujú ho: králiky majú špecifické potreby v oblasti výživy a minerálny kameň nie je súčasťou ich prirodzenej stravy. Vo voľnej prírode získavajú potrebné minerály z rastlín, ktoré konzumujú.

Zloženie minerálnych kameňov a blokov je väčšinou založené na uhličitane vápenatom, teda anorganickom vápniku. Niektoré bloky obsahujú aj fosforečnan vápenatý, chlorid sodný (soľ) a farbivá (často jedovaté azofarbivá).

Riziko nadmernej konzumácie: minerálne kamene sú obvykle tvorené soľou a minerálmi, ktoré môžu byť pre králiky príliš koncentrované. Prílišné množstvo určitých minerálov môže byť pre králiky škodlivé a viesť k zdravotným problémom.

• nadmerný príjem vápnika je veľkou záťažou pre obličky, ktoré ho musia vylučovať u králikov sa o reguláciu vápnika starajú obličky, pokiaľ ho má nadbytok, obličky ho vylúčia do moču, preto potom vidíte v moči usadeniny mierne kalný moč je v poriadku, ale častý veľký nadbytok vápnika obličky zbytočne zaťažuje

• prispieva k tvorbe kameňov a piesku v močových cestách (urolitiáza) ak sa zíde viac faktorov spôsobujúcich tvorbu kameňov a piesku, nadmerný príjem vápnika v strave tento proces môže urýchliť nedostatočnej činnosti obličiek dochádza ku kalcifikácii mäkkých tkanív a ciev pokiaľ obličky nepracujú správne a nevylučujú prebytočný vápnik, ukladá sa do mäkkých tkanív a dochádza ku kalcifikácii (zvápenateniu)

• králiky ho okusujú z nudy (nie z potreby minerálov), pretože zatvorení v klietkach nemajú žiadnu zábavu a aktivitu

• po mesiacoch nezáujmu sú schopní rozhrýzť aj celý blok naraz, to spôsobí veľké zažívacie problémy (nezabudnite, že nemôžu zvracať) bežnou reakciou ľudí je, že "môj zajačik si to aj tak vôbec nevšíma", avšak veľmi často sa stane , Že zrazu prídete domov a králiček bude apaticky ležať v kútiku klietky a polovica kameňu bude rozhryznutá, a ak sa zíde viac zdravotných problémov naraz, môže dôjsť aj k úmrtiu

• pravidelná konzumácia môže spôsobiť nevoľnosti, hnačky, narušenie črevnej mikroflóry a minerálne ďalšie zdravotné komplikácie

• minerálny kameň nie je potrebný na brúsenie zúbkov až vám ho s týmto mylným tvrdením budú nútiť vo zverimexoch, skúste im vysvetliť, že si králiky brúsia zúbky hlodaním a žuvaním sena a trávy :)

Možnosť zranenia: Niektoré minerálne kamene majú drsnú povrchovú štruktúru, ktorá môže spôsobiť poranenie ústnej dutiny králika, pokiaľ sa do nej pokúsi uhryznúť.

Strava ako prevencia: Dôležitejšie ako poskytovanie minerálneho kameňa je zabezpečenie vyváženej stravy pre králiky, ktorá obsahuje potrebné živiny v optimálnom pomere. Kvalitné seno, čerstvá zelenina a obmedzené množstvo vhodného granulátu môžu zaistiť správny prísun minerálov.

Celkovo je dôležité dbať na správnu stravu pre králiky, ktorá zodpovedá ich fyziologickým potrebám, a vyvarovať sa pridávaniu potenciálne škodlivých prípravkov, ako je minerálny kameň.