Ochorenie obličiek u mačiek a obličková diéta 05/2024

Ochorenie obličiek je u mačiek pomerne častým problémom.

Niektoré z najčastejších ochorení obličiek u mačiek zahŕňajú:

Chronická renálna insuficiencia (chronické zlyhanie obličiek): toto je veľmi časté ochorenie u starších mačiek. Postupne dochádza k strate funkcie obličiek, čo môže byť spôsobené genetickými faktormi, infekciami, zápalmi alebo degeneratívnymi zmenami. Symptómy zahŕňajú zvýšený smäd a močenie, úbytok hmotnosti, zlú chuť do jedla a zvracanie.

Akútne zlyhanie obličiek: toto môže byť spôsobené napríklad otravou, infekciami alebo traumatickými zraneniami. Mačky s akútnym zlyhaním obličiek vyžadujú okamžitú veterinárnu starostlivosť, pretože môže byť život ohrozujúce!


Urolitiáza (močové kamene): močové kamene môžu byť problémom ako u mačiek, tak u ľudí. Môžu sa tvoriť v močových cestách a viesť k blokáde priechodu moču. To môže spôsobiť zápal alebo zlyhanie obličiek.


Pyelonefritída: Toto je infekcia obličiek, ktorá môže byť spôsobená baktériami. Mačky s týmto ochorením môžu mať horúčku, bolesti brucha a môžu mať problémy s močením.

Ak máte podozrenie, že vaša mačka môže mať nejaké problémy s obličkami, je dôležité čo najskôr kontaktovať veterinárneho lekára. Diagnostika a liečba ochorení obličiek u mačiek môžu byť zložité a vyžadujú si individuálny prístup a starostlivosť.

Diéta zohráva kľúčovú úlohu pri liečbe a prevencii ochorení obličiek u mačiek. Keď veterinárny lekár diagnostikuje mačke ochorenie obličiek, často odporučí špeciálnu diétu, ktorá pomáha znižovať záťaž na obličky a podporuje celkové zdravie močových ciest. Tu sú niektoré hlavné prvky, ktoré sú obvykle súčasťou obličkovej diéty pre mačky:

Obmedzenie fosforu: fosfor je minerál, ktorý môže byť pre obličky náročný, najmä pri ich zníženej funkcii. Diéty pre mačky s ochorením obličiek zvyčajne obsahujú obmedzené množstvo fosforu.

Nízky obsah bielkovín: pri pokročilom štádiu chronického zlyhania obličiek môže byť odporučené zníženie množstva bielkovín v diéte, aby sa znížilo zaťaženie obličiek produktmi metabolizmu bielkovín.


Vyvážené minerály a vitamíny: dôležité je, aby diéta poskytovala vyvážený prísun minerálov a vitamínov, ako je draslík, sodík, vitamíny B, aminokyseliny a ďalšie látky podporujúce zdravie obličiek.

Vyšší obsah omega-3 mastných kyselín: omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť znižovať zápaly a podporovať zdravie kože a srsti u mačiek s ochorením obličiek.

Vyvážená hydratácia: dostatočný príjem vody je kľúčový pre zdravie obličiek. Mačky s ochorením obličiek môžu mať sklon k dehydratácii, a preto je dôležité zabezpečiť, aby mali stále dostatok pitia. 

Je dôležité, aby mačky počas dňa píly dostatočné množstvo tekutín - najmä ak majú zhoršenú funkciu obličiek. Kattovit Drink s chutnou mäsovou šťavou a najlepšími kúskami hydiny slúži na podporu funkcie obličiek. Motivuje totiž mačku na pitie väčšieho množstva tekutín. Vďaka tomu je nápoj ideálny aj pre mačky, ktoré nerady pijú.

Nápoj je navyše obohatený o cenné bielkoviny a minerály, ktoré podporujú metabolizmus a zdravú pokožku. Neodolateľný nápoj je úplne bez umelých farbív, aróm a konzervačných látok!

Pokiaľ má vaša mačka diagnostikované ochorenie obličiek alebo ak je vo vyššom veku a máte obavy o zdravie jej obličiek, je nevyhnutné konzultovať s veterinárnym lekárom ohľadom vhodnej stravy a starostlivosti. Veterinár vám môže odporučiť špecifickú diétu a poradiť vám s ďalšími krokmi pre správnu starostlivosť o mačku s ochorením obličiek.