Kedy by mal človek začať dopĺňať kolagén? 03/2024

Doplnky kolagénu môžu byť užitočné pre ľudí v rôznych životných fázach. Závisí to od individuálnych potrieb a zdravotného stavu. Kolagén je kľúčovým bielkovinovým prvkom v tele, ktorý zohráva úlohu pri udržiavaní pevnosti a elasticity kože, kĺbov, šliach a väzov.

Kolagén je najhojnejšie zastúpená bielkovina vyskytujúca sa v našom tele. Produkcia kolagénu v našich telách s vekom klesá, preto je vhodné tento proteín dopĺňať. Od 35 rokov sa tvorba kolagénu v tele začne spomaľovať...

Tu sú niektoré situácie, kedy by ľudia mohli uvažovať o doplňovaní kolagénu:

Starnutie: S vekom sa prirodzene znižuje produkcia kolagénu v tele. Ľudia v strednom veku a starší môžu zaznamenať zmeny v kvalite kože a kĺbov, a preto môžu zvažovať dopĺňanie kolagénu.

Problémy s kĺbmi: Tí, ktorí majú problémy s kĺbmi alebo bolesťami kĺbov, môžu získať prospech z doplňovania kolagénu, pretože pomáha podporovať zdravie kĺbov.

Zotavenie po zranení: Osoby so zranením šliach, väzov alebo kostí môžu mať prospech z kolagénu, ktorý podporuje rýchlejšie hojenie a obnovu tkanív.

Problémy s kožou: Tí, ktorí majú problémy s suchou kožou, vráskami alebo stratou elasticity, môžu nájsť úžitok v doplnkoch kolagénu pre podporu zdravia kože.

Športovci: Aktívni jedinci, ktorí sa venujú náročným športom alebo cvičeniu, môžu mať prospech z kolagénu pre podporu pevnosti a pružnosti kĺbov a šliach.

Existuje niekoľko typov kolagénu, z ktorých každý má špecifické vlastnosti a účinky v tele. Tri hlavné typy kolagénu pre ľudí sú:

Typ I: Tvorí zhruba 90% kolagénu v ľudskom tele a nachádza sa predovšetkým v koži, kostiach, šľachách a šľachových puzdrách. Je zodpovedný za pevnosť a štruktúru kože.

Typ II: Nachádza sa predovšetkým v kĺboch a chrupavke. Kolagén typu II je dôležitý pre udržanie zdravia kĺbov a môže byť užitočný pre tých, ktorí majú problémy s kĺbmi alebo artritídou.

Typ III: Spoločne s typom I je obsiahnutý v koži, ale tiež sa vyskytuje v cievach a vnútorných orgánoch. Podieľa sa na podpore štruktúry kože a vnútorných orgánov.

Väčšina doplnkov kolagénu je vytvorená predovšetkým z kolagénu typu I, ktorý je považovaný za najrozšírenejší a má širokú škálu aplikácií pre zdravie kože, kĺbov a kostí. Napriek tomu sa objavujú aj doplnky obsahujúce kombináciu rôznych typov kolagénu, aby lepšie pokryli potreby tela.

Je dôležité vybrať si doplnok kolagénu v súlade s konkrétnymi potrebami a cieľmi, napríklad na podporu kože, kĺbov alebo všeobecnejšieho zdravia. 

Green Idea Kolagen Premium

Morský kolagén je vhodný doplnok stravy pre krásu aj zdravie. Uchováva mladistvú pokožku, pôsobí na jej pružnosť, pevnosť a hydratáciu. Kolagén je doplnený o ďalšie unikátne látky (MSM, kyselina hyalurónová, prírodný vitamín C, vitamín B5, zinok, biotín), ktoré potencujú pôsobenie kolagénu a majú vplyv na kvalitu a rast vlasov a nechtov. Nespornou výhodou tohto prípravku je aj svieža a príjemná chuť bez zápachu rybiny.