Koľko percent zeleniny tvorí jedálniček domáceho zajačika? 03/2024

Zelenina je dôležitá súčasť jedálnička domáceho zajačika z niekoľkých dôvodov:

Výživné látky: zelenina obsahuje mnoho nutrične hodnotných látok, ako sú vitamíny, minerály a vláknina, ktoré sú pre králiky dôležité pre udržanie dobrého zdravia.

Vláknina: zajačici sú bytosti, ktoré potrebujú vlákninu pre správnu funkciu svojho tráviaceho systému. Vláknina zeleniny pomáha predchádzať problémom s trávením a zabraňuje vzniku zažívacích ťažkostí, ako sú zápchy.

Hydratácia: niektoré druhy zeleniny majú vysoký obsah vody, čo pomáha udržiavať králika hydratovaného. Správna hydratácia je kľúčová pre jeho celkové zdravie.

Obmedzenie obezity: zelenina môže byť nižšia v kalóriách ako niektoré komerčné krmivo pre králiky, čo môže pomôcť obmedziť riziko obezity. Obezita môže byť u králikov závažným zdravotným problémom.

Rozmanitosť stravy: Poskytovanie rôznorodej stravy, vrátane rôznych druhov zeleniny, môže pomôcť zaistiť, že králik dostáva široké spektrum živín potrebných pre jeho optimálne zdravie.

Pri podávaní zeleniny je však dôležité dbať na určité zásady. Niektoré druhy zeleniny môžu byť pre králiky toxické.

Zelená časť krmiva teda zelenina, bylinky, lístie a vetvičky, by malo tvoriť približne 12-15 % jedálnička zajačika, z toho 3/4 tvorí lístie a vetvičky, listová zelenina a bylinky. Zostávajúca časť - plodová, koreňová a hlúbová zelenina - tvorí skôr doplnok a podávame ju v obmedzenom množstve - pozor na obezitu a nadúvanie.

Poďme si ju postupne popísať
Plodová a koreňová zelenina

Uhorka - vhodná na doplnenie tekutín, inak nemá príliš veľkú výživovú hodnotu, veľký obsah vody môže niekedy vadiť, je obľúbená aj sušená

Paradajky - zrelé plody v malom množstve, nikdy nedávať zelené časti, obsahujú jedovatý tomatín

Mrkva - vhodná občas ako maškrta - obsahuje veľa cukru, striedajte s ostatnou koreňovou zeleninou, vhodná aj vňať

Zeler (buľvový)dobrá alternatíva k mrkve, pretože má menší obsah cukru, koreňovú zeleninu teda striedajte, vhodná aj vňať

Cviklavhodná v primeranom množstve, veľa cukru, buľva je ideálna sušená ako maškrta, listy obsahujú kys. šťaveľovú (nevhodnosť sporná), podávať teda v malom množstve a len mladšie listy, staršie listy nedávať vôbec

Melón vodný - vhodný ako maškrta v obmedzenom množstve, veľký obsah cukru a vody

Hrach, hrášok  - hrachové struky aj listy, je možné aj nasušiť, môžu aj guličky čerstvého hrášku občas ako maškrtu, sušený hrach ani hrachové vločky nedávať, vysoký obsah fosforu (hodnoty pre guličky čerstvého hrášku)

Tekvica - vhodná ako maškrta v obmedzenom množstve

Cukina (cuketa) -  v obmedzenom množstve je vhodná

Petržlen - dobrá alternatíva k mrkve, pretože má trošku menší obsah cukru, koreňovú zeleninu teda striedajte, vhodná aj vňať

Paštrnák - podobné ako petržlen

Aká zelenina je úplne nevhodná?

Zemiaky, cibuľa, pór, huby, fazuľa, bambusové výhonky, cesnak, kukurica