Prečo je koňom dôležité dopĺňať elektrolyty? 02/2024

Kôň potrebuje dopĺňať elektrolyty z niekoľkých dôvodov, podobne ako ľudia a iné zvieratá.

Elektrolyty sú ióny, ako sú sodík, draslík, vápnik, horčík, chloridy a ďalšie, ktoré majú kľúčovú úlohu v udržiavaní rovnováhy tekutín, správnej funkcii svalov, nervov a mnohých ďalších fyziologických procesov v tele.

Strata elektrolytov pri pocení: Kôň môže strácať elektrolyty počas fyzickej aktivity, najmä pri intenzívnych tréningoch alebo závodoch. Potom vylučuje sodík, draslík a ďalšie elektrolyty, čo môže viesť k nerovnováhe.

Strata elektrolytov močom: Kôň tiež vylučuje elektrolyty močom, a ak je častejšie močiaci alebo sa stretáva s inými problémami, môže to znamenať, že stráca viac elektrolytov.

Strava a tekutiny: Kôň môže potrebovať doplnenie elektrolytov aj v závislosti od svojej stravy a príjmu tekutín. Napríklad, pri konzumácii sena a suchého kŕmenia môže mať nižší prísun sodíka a draslíka.

Prevencia dehydratácie: Elektrolyty sú kľúčové pre udržanie rovnováhy tekutín v tele. Doplňovanie elektrolytov môže pomôcť prevencii dehydratácie a udržať normálnu funkciu orgánov.

Správne dopĺňanie elektrolytov je dôležité pre udržanie zdravia koňa, najmä pri náročných fyzických aktivitách. Je však vždy nevyhnutné konzultovať s veterinárom, pretože každý kôň môže mať individuálne potreby a vyžadovať odlišné množstvo elektrolytov v závislosti od svojich konkrétnych podmienok.

Po každom fyzickom výkone dochádza k narušeniu rovnováhy vnútorného prostredia, ku kumulácii únavy a hromadeniu škodlivých metabolitov. Antioxidanty, vitamíny C a E pomáhajú chrániť svalové vlákna ničením "voľných radikálov", škodlivého vedľajšieho produktu, vznikajúceho pri práci svalov. Neesenciálne aminokyseliny podporujúce zvýšenie energetického výdaja pri svalovej činnosti. Pomáha znižovať a odďaľovať nástup vyčerpania a urýchľuje regeneráciu organizmu po akejkoľvek fyzickej záťaži, zlepšuje absorpciu elektrolytov v tráviacom trakte.

Znížená hladina elektrolytov vedie u koní k zníženiu výkonnosti v dôsledku dehydratácie, svalovým problémom ako napr. myopatie ak tvorbe kyseliny mliečnej vo svaloch. Straty elektrolytov sa výrazne zväčšujú v teplom počasí a pri zvýšenej záťaži. Vtedy treba prikladať ešte väčšiu dôležitosť pravidelnému podávaniu elektrolytu.

Elektrolyty sa odporúčajú užívať:

- na vyrovnanie strát elektrolytov vylúčených potením, pri zvýšenej záťaži, regenerácia svalstva po prekonanej myopatiu, pri stavoch vyvolávajúcich nadmerné potenie (vysoké teploty v letnom období, nadmerné potenie, hnačkové ochorenie, horúčkovité ochorenie, stresové situácie, vyvolané cestovaním, zmenou prostredia)

Dromy Elektrolyt pre kone <- KLIK