Vhodné maškrty pre hlodavce - pozor na cukor 02/2024

Viete, že najrôznejšie maškrty pre hlodavce, ktoré sú bežne dostupné vo zverimexoch a obchodných domoch, nie sú vhodné? Obsahujú farbivá, olej, cukor, sušené mlieko a to skutočne nepatrí do prirodzeného "jedálnička".

Dnes sa viac pozrieme na problémy spôsobené cukrom.

Cukor môže byť pre hlodavce veľmi škodlivý, pokiaľ je konzumovaný v nadmernom množstve. Prílišná konzumácia cukru môže mať niekoľko negatívnych vplyvov na zdravie hlodavcov (rovnako ako na ľudské zdravie). Niektoré potenciálne škodlivé účinky cukru pre hlodavce zahŕňajú:

Nadváha a obezita: Prebytok cukru môže prispieť k nárastu hmotnosti

Problémy s dentálnou hygienou: Nadmerná konzumácia cukru môže viesť k zubným problémom, ako sú zubný kaz a zápaly ďasien.

Problémy s metabolizmom: Veľa cukru môže ovplyvniť metabolizmus a viesť k poruchám v regulácii hladiny cukru v krvi.

Závislosť na cukre: Podobne ako u ľudí môže nadmerná konzumácia cukru u hlodavcov viesť k závislosti a zlým stravovacím návykom.

Problémy s pečeňou: Nadmerná konzumácia cukru môže spôsobiť problémy s pečeňou, vrátane mastnej pečene.

Je dôležité si byť vedomý toho, že nie všetky druhy cukru sú pre hlodavce rovnako škodlivé. Napríklad rafinovaný cukor je obvykle horší ako prírodné cukry obsiahnuté v ovocí ;-)

Aj napriek tomu by mala byť konzumácia cukru u hlodavcov obmedzená a mala by byť súčasťou vyváženej stravy. 

Aké sú vhodné maškrty pre hlodavce?

Vhodné maškrty pre hlodavce by mali byť zdravé, bezpečné a prispôsobené ich potrebám. Tu sú niektoré všeobecné návrhy na vhodné maškrty:

Ovocie a zelenina: Čerstvé ovocie a zelenina sú skvelým zdrojom vitamínov a minerálov. Dávajte prednosť druhom, ktoré sú pre konkrétny druh hlodavca vhodné. (Pripravíme v ďalšej časti nášho blogu)

Orechy a semienka: Hlodavce, ako sú potkany alebo morčatá, môžu byť odmenené malým množstvom orechov alebo semienok. Orechy by mali byť čerstvé a bez soli.

Vetvy alebo drevené hračky na okusovanie: Niektoré hlodavce majú potrebu brúsiť svoje zuby, a tak môžu byť potešení vetvami alebo hračkami z neškodného dreva.

Pečivo a cereálie: Malé množstvo sušeného pečiva alebo cereálií môže byť občas poskytnuté ako maškrty. Zaistite, aby tieto maškrty boli bez pridanej soli alebo cukru.

Komerčné maškrty pre hlodavce: Existujú aj špeciálne formulované  maškrty pre rôzne druhy hlodavcov. Pri výbere týchto výrobkov si prečítajte zloženie a uistite sa, že sú bezpečné a vhodné pre daný druh zvieraťa -> naša ponuka zdravých fajnotek