Prečo podporovať psy a mačky v pití vody? 04/2024

Podporovanie mačiek a psov v pití vody je dôležité pre udržanie ich zdravia a pohody. Tu sú niektoré dôvody, prečo je dôležité zabezpečiť, aby mali dostatočný prístup k pitnej vode:

Hydratácia: podobne ako u ľudí je aj pre zvieratá dôležité udržiavať dostatočný hydratačný stav. Pitná voda pomáha udržiavať správnu funkciu orgánov, vrátane obličiek, ktoré sú kľúčové na odstraňovanie odpadových látok z tela.

Zdravie kože a srsti: dostatočný prísun vody pomáha udržovať kožu hydratovanú a znižuje riziko suchej kože a svrbenia. To je obzvlášť dôležité pre zvieratá so sklonom k dermatologickým problémom.

Podpora trávenia: Pitná voda je nevyhnutná pre správne trávenie potravy. Zaistenie dostatočného množstva vody môže pomôcť predchádzať zažívacím problémom, ako je zápcha.

Regulácia telesnej teploty: Voda je kľúčová pre termoreguláciu tela. Predovšetkým v horúcich letných dňoch je dôležité, aby mali zvieratá k dispozícii dostatočné množstvo vody, aby sa vyhli prehriatiu.

Prevencia močových problémov: Dostatočný prísun vody môže pomôcť predchádzať močovým problémom, ako sú infekcie močových ciest alebo tvorba močových kameňov.

Preto je dôležité, aby majitelia mačiek a psov mali k dispozícii čistú a čerstvú vodu pre svoje zvieratá vždy, keď ju potrebujú. Miska s vodou by mala byť pravidelne čistená a doplňovaná, aby sa zabezpečilo, že zvieratá majú vždy čerstvú pitnú vodu k dispozícii.


Kŕmim svojho psa Barfom..

Pes môže piť menej vody, keď je kŕmený surovým mäsom, z niekoľkých dôvodov:

Vysoký obsah vody v surovom mäse: surové mäso, najmä mäso s vysokým obsahom vlhkosti, ako je čerstvé mäso, obsahuje už samotnú vodu. Pokiaľ pes konzumuje surové mäso, môže to čiastočne pokryť jeho potrebu po vode, čo môže viesť k menšiemu pitiu.

Menej soli a pridaných látok: surové mäso obvykle neobsahuje toľko soli a ďalších pridaných látok ako spracované krmivo. Vysoký príjem soli môže zvyšovať smäd u psov, a preto pokiaľ sa pes stravuje surovým mäsom, nemusí pociťovať takú potrebu pitia vody ako pri konzumácii suchého krmiva s vyšším obsahom soli.

Lepšie trávenie: surové mäso môže byť pre psa stráviteľnejšie ako niektoré druhy suchého krmiva. Lepšie trávenie môže viesť k menšiemu výdaju vody pri trávení potravy.

Je dôležité si uvedomiť, že aj keď pes môže piť menej vody pri stravovaní surovým mäsom, stále je dôležité zaistiť mu prístup k čerstvej vode, najmä po fyzickej aktivite alebo v teplom počasí. Každý pes je individuálny, a preto je dôležité sledovať jeho správanie a zdravotný stav a reagovať podľa potreby, aby zostal dobre hydratovaný. 

Zaistiť, aby váš pes (či mačka) pil dostatočné množstvo vody, je dôležité pre jeho celkové zdravie a pohodu. Pokiaľ máte dojem, že váš pes nepije dostatočné množstvo vody, existuje niekoľko stratégií, ktoré môžete vyskúšať:

Čerstvá a čistá voda: Najdôležitejšie je mať vždy k dispozícii čerstvú a čistú vodu. Pravidelne meňte vodu vo vodnej mise a udržujte ju čistú, aby bola pre psa príťažlivejšia na pitie.

Dostupnosť vody: majte misky umiestnené na dostupných miestac. Ak máte viac psov alebo mačiek, uistite sa, že všetky zvieratá majú ľahký prístup k vode.

Vodné hry: Niektorí psy majú radi vodu a hry spojené s vodou, ako sú napríklad hračky plné vody alebo bazén pre psov. Tento spôsob môže povzbudiť vášho psa na pitie vody.

Pokrm s vyšším obsahom vody: pokiaľ je to možné a vhodné na stravovanie vášho psa, môžete zvážiť podávanie potravy s vyšším obsahom vody.

TIP - vyskúšajte vodu ochutiť o vývar ;-)
https://www.dogee.sk/psy/rinti-drink-pre-psov-185ml-s-jemnymi-kuskami-kacice/
https://www.dogee.sk/psy/rinti-drink-pre-psov-185ml-s-jemnymi-kuskami-kurcata/