Osina - trávnatý nepriateľ pre psíkov 10/2023

Viete, že osiny sú obyčajné časti trávy, ktoré spôsobujú veľké nepríjemnosti?

Čo to osina vlastne je a ako zistím, že ju môj pes má? Dokáže jej prítomnosť ublížiť? Ako dodržiavať prevenciu a v prípade napadnutia ako sa ich zbaviť?

Osina je krátka ostrá časť trávy (cca 1 cm), ktorá pochádza z vysokých tráv. Ide o pichľavý výrastok kvetu jačmeňa alebo iného druhu vysokej trávy, ktorý sa vďaka svojej štruktúre, ktorá pripomína ihlu ľahko zapichne do srsti ale aj kože psíka.

Osiny sa nachádzajú samozrejme na lúkach s vysokou trávou, poliach, lesných čistinkách.

Z čoho sa osina skladá a prečo je nebezpečná?

Osina má mikroskopické háčiky vďaka ktorým sa ľahko zachytí. Po zapichnutí do mäkkých tkanív dokáže putovať hlbšie a tým spôsobiť vážne komplikácie.

Ako prídem na to, že môj pes má osinu?

Osina je problém všetkých plemien ale častokrát sú na ňu náchylnejšie dlhosrsté psíky pri ktorých má osina väčšiu šancu rýchleho uchytenia. Taktiež pochopiteľne vonkajšie psíky, ktoré sa na daných miestach zdržiavajú.

Väčšinou týchto pichľavých nepriateľov môžeme nájsť v ušiach, dýchacích cestách, labkách ale aj očiach. Najčastejšie sa však vyskytujú v labkách alebo uchu. Ak sa osina zapichne do nášho psíka, prvé príznaky sú, že si dané miesto začne vyhryzkávať a pokúša sa cudzí predmet odstrániť. Každé miesto vpichu je na príznaky jedinečné, Napríklad osina na tvári alebo uchu sa prejavuje trasením hlavy prípadne šúchaním po zemi kedy sa jej psík snaží zbaviť.

Zapichnutie v dýchacích cestách je komplikovanejšie a častokrát si vyžaduje návštevu veterinára. Prejavuje sa kýchaním, suchým kašľom až dávením.

Medzi všeobecné pokročilé príznaky, ktoré sa môžu prejaviť pri každom napadnutom mieste sú napríklad letargia, začervenanie, opuch, citlivosť, nervozita, prehnaná reakcia na dotyk daného miesta.

Ak osinu objavíte hlboko v koži, dýchacích cestách alebo zle dostupnom mieste treba navštíviť bezodkladne veterinára a osinu chirurgicky odstrániť.

Aká je prevencia?

Samozrejme, že najúčinnejšou prevenciou je vyhýbať sa miestam s výskytom týchto tráv čo je však častokrát nereálne. Za účinnú prevenciu sa považuje obhliadka psíka po prechádzke- vizuálne a ideálne aj s hrebeňom prípadne aj s baterkou. Osiny sú malé a môžu nášmu zraku ľahko ujsť. Úprava srsti najmä na labkách aby sa osiny nemali šancu zapichnúť. Ak sa psík začne správať divne a prejavovať spomínané príznaky tak treba dané miesto dôkladne pozrieť.

Osiny sú nepríjemnou súčasťou letných mesiacov avšak s dôkladnou prevenciou sa im dá predísť. Ale netreba ich podceňovať.