Koľko mäsa potrebuje pes? 10/2023

Pes nie je vlk. Keď žijete 20 tisíc rokov vedľa niekoho, kto vám stále podstrkuje niečo zo stola, s vašou diétou to zahýba. Iste, sú snahy o obrodu psa ako mäsožravce a čisté divoké šelmy, ale realita je taká, že ľudia počas vekov priblížili psa výrazne k úlohe všežravca...

Posledné názory odborníkov na výživu sa pohybujú pri obsahu bielkovín pri granulách okolo cieľových 50% mäsa. Dokonca sa ukazuje, že nadbytok proteínov, teda obsah mäsa nad 60%, už pes ani nevie využiť. Súčasne je ale dôležité mať v potrave dobrý zdroj energie - tepelne spracovaný škrob je mimochodom lepším zdrojom energie, ako bielkoviny.

Dôležitá je aj pestrosť potravy. Nejedná sa len o dôležité vitamíny a minerály, ale tiež o vyváženie pomeru medzi vápnikom a fosforom, s ktorého nerovnováhou bývajú pri kŕmení iba mäsom u psov problémy.

Nie je tajomstvom, že mnohé psie alebo mačacie granule nie sú práve plnohodnotnou výživou, nech už reklamy tvrdia čokoľvek. V tej súvislosti sa stále viac hovorí o takzvanom holistickom krmive, ktoré by sa malo stať plnohodnotnou náhradou prírodnej stravy. 

U nás je definícia holistického krmiva stále ešte tak trochu hmlistá, ale zjednodušene sa dá povedať, že je to krmivo, ktoré servíruje psom a mačkám len to, čo potrebujú. Zbytočné obilniny, sója a ďalšie výplne, ktoré zviera síce udržia pri živote, nemajú s výživou, ktorá je pre nich vhodná, nič spoločné.

Je tu vidieť paralela s ľudskou výživou. Aj v nej bojujeme o to, aby sme sa stravovali pravými surovinami v čo najprirodzenejšej forme. Výsledkom je potom u takto stravovaných maznáčikov zníženie rizika bežných ochorení, potláčajú sa prejavy niektorých dedične podmienených chýb a chorôb.

Raz za čas je vhodné zmeniť receptúru, dokonca aj značku (výrobcu) krmiva, aby sa predišlo jednotvárnosti.

Navyše je dobré z času na čas kŕmenie spestriť mäsom surovým, vareným alebo z konzervy, aby trávenie nezlenivelo.


Kořist granule sú poctivé granule

  • lepšie mäso - časť mäsa je vždy spracovaná v čerstvom stave
  • extra zelenina - živočíšne bielkoviny sú vyvážené zeleninou
  • prírodné doplnky - byliny a ďalšie doplnky na podporu trávenia, imunity a vitality 

Ako je to s vplyvom na prírodu?
Dopady na prostredie sa snažíme minimalizovať - česká značka Korisť je vyrábaná na Slovensku z miestnych surovín, výnimkou je len ryža ;-)

granule pre psov Kořist