Prírodná ochrana pred kliešťami pre psov 02/2024

Existuje niekoľko prírodných repelentov a metód, ktoré môžu pomôcť ochrániť psy pred kliešťami. Je dôležité si uvedomiť, že žiadna metóda nie je stopercentne účinná, a preto je dobré kombinovať niekoľko prístupov pre čo najlepšiu ochranu.

Tu sú niektoré prírodné možnosti: 

Nimbový olej: olej z neem je známy svojimi repelentnými vlastnosťami. Môžete zmiešať niekoľko kvapiek oleja z neem s nosičom, ako je kokosový olej alebo voda, a túto zmes naniesť na srsť psa. Neem môže pomôcť odradiť kliešte..

Olej z eukalyptu: Olej z eukalyptu môže tiež pôsobiť ako prírodný repelent. Zmiešajte pár kvapiek oleja z eukalyptu s nosičom a jemne nanesiete na srsť psa.

Citrusové oleje: Citrusové oleje, ako je citrónový alebo pomarančový olej, majú odpudivý účinok na niektoré hmyzy, vrátane kliešťov. Zmiešajte s nosičom a aplikujte opatrne.

Olej z levandule: Levanduľový olej môže byť príjemnou vôňou a tiež pôsobiť ako repelent. Rozprašovače s levanduľovým olejom alebo výrobky obsahujúce levanduľu môžu byť použité na ochranu.

Ovocné octy: Ovocné octy, ako je jablčný ocot, majú niekedy odpudivý účinok na kliešte. Zmiešajte s vodou a aplikujte ako sprej na srsť.

Pivovarské kvasnice: zmes pivovarských kvasníc s prídavkom Thiamínu - vitamínu B1. Tento typ vitamínu má tú vlastnosť, že pri jeho využití v tele teplokrvných zvierat vznikajú pachovo výrazné metabolity ( vedľajšie látky metabolizmu tela ), ktoré sa vylučujú potom na povrch kože a odpudzujú niektoré druhy hmyzu - napr. komáre, kliešte, ovády, muchy, ai.  Účinnosť nie je 100%, ale veľmi výrazne (až cez 90%) zníži napadnutie psa hmyzom aj bez chémie.

Repelentný účinok pivovarských kvasníc a Tiamínu je pomerne dobre známy aj z oblasti použitia u ľudí (užívanie tabletovaného výrobku Pangamin s vitamínom B1 alebo rovno lekárensky balené tablety Tiamínu). Mnoho chovateľov psov, mačiek, koní, ai. túto kombináciu s úspechom aplikuje už dlhé roky. Nečakajte ale 100% účinok vo všetkých prípadoch. Každý organizmus pracuje inak a tým sa môže meniť aj individuálna účinnosť. Vo väčšine prípadov rozhodne ale obmedzí u psov napadnutie kliešťami o 50 až 90%.

Farba prášku je svetlo hnedá, s charakteristickou vôňou kvasníc a horkou chuťou umocnenou navyše Thiaminom ( vit. B1 ). Sušené kvasnice s Thiaminom sú konzistenciou podobnej hladkej múke.

U "izbových psov" nie je potrebné kŕmiť denne, stačí 1-2 dni pred a potom ráno pred vychádzkou do inkriminovaného prostredia (samozrejme nevadí ani každodenné pridávanie ku krmivu). U psov vo voľnom výbehu s trávou, alebo u loveckých psov pridávajte Naturál repelent denne.

Pivovarské kvasnice s Thiaminom sú prírodný produkt, ktorý je možné kŕmiť aj po dlhšiu dobu - mesiace. Prebytočný vitamín B1 sa vylúči z tela močom a nie sú doposiaľ známe žiadne vedľajšie účinky ani pri vysokom dávkovaní. 

Hoci mnoho z týchto prírodných metód môže byť užitočných, je stále dôležité pravidelne kontrolovať srsť psa ;-)