Hrachové vločky v krmive pre zajačikov - áno alebo nie? 04/2024

Hrachové vločky sú vyrábané z hrachu (vznikajú jednoduchým stlačením zozbieraných plodín), ktorý je pre králiky potenciálne nevhodným jedlom z niekoľkých dôvodov:

Vysoký obsah bielkovín: hrach má relatívne vysoký obsah bielkovín a králiky potrebujú stravu s nižším podielom bielkovín. Príliš veľa bielkovín v ich strave môže viesť k problémom s trávením a nevhodnému zaťaženiu obličiek.

Potenciálny obsah cukru a škrobu:  hrách obsahuje cukor, ktorý by mohol byť pre králiky problémový. Príliš veľa cukru môže viesť k obezite, zubným problémom a iným zdravotným problémom.

Možnosť fermentácie: hrachové vločky môžu byť pre králiky problematické aj kvôli možnosti fermentácie v črevách, čo môže viesť k nadúvaniu a ďalším tráviacim problémom.

Namiesto hrachových vločiek je lepšie sa zamerať na kvalitné seno, čerstvej zeleniny a obmedzené množstvo kvalitného králičieho krmiva, ktoré je vyvážené a zodpovedá potrebám králika.

Takáto strava by mala byť doplnená čistou vodou a prípadne vetvami či bylinami, ktoré králiky môžu žuť pre zdravie svojich zubov.