Zubný kaz u koní. Kedy musí veterinárny lekár vŕtať alebo vytiahnuť zub? 04/2024

Zubný kaz u koní môže vznikať rôznymi spôsobmi a v rôznych fázach ich života. U mladých koní môže zubný kaz vytvárať tzv. „mliečny zub“, ktorý sa neskôr vymení za trvalý zub. 

U starších koní môže zubný kaz vznikať podobne ako u ľudí, keď sa na zuboch hromadia zvyšky potravy a baktérie, čo môže viesť k tvorbe zubného povlaku a následne aj zubného kameňa a zubného kazu. Správna zubná hygiena a pravidelná kontrola zubov veterinárom sú kľúčové pre prevenciu zubných problémov u koní.

Pokiaľ ide o časovanie vzniku zubného kazu u koní, nie je to tak jednoduché, pretože každý kôň je individuálny a faktory ako strava, genetika, starostlivosť o zuby a celkové zdravie môžu hrať úlohu.

Podiel na vzniku zubného kazu môže byť v spojení so sacharidmi v krmive. Pokiaľ majú mikrooraganizmy prísun väčšieho množstva cukru z krmiva, produkujú kyselinu, ktorá demineralizuje zuby, ktoré krehnú.

Niektoré z hlavných známok pokazeného zuba u koňa sú:

Zmeny v stravovaní: kone s pokazeným zubom môžu mať problémy s jedlom. Môžu sa objaviť problémy ako odmietanie potravy, spomalenie pri žuvaní, vyhadzovanie žrádla alebo neschopnosť úplne rozžuť potravu.
Neochota piť studenú vodu
Bolesť: skazený zub môže spôsobovať bolesť a nepohodlie. Kone môžu reagovať bolesťou napríklad tým, že sa stanú náladovejšími, nepokojnými alebo dokonca agresívnymi pri manipulácii s ústami alebo pri podávaní jedla.
Prítomnosť vredov alebo abscesov: Ak je zubný kaz závažný a viedol k infekcii, môže sa objaviť vred alebo absces v ústnej dutine koňa. Tieto problémy môžu byť bolestivé a vyžadovať liečbu.

Liečba

Liečba pokazených zubov u koňa sa líši podľa konkrétneho problému a závažnosti. Tu sú niektoré bežné metódy liečby zubných problémov u koní:

Ošetrenie zubného kazu: ak je zubný kaz detekovaný v ranej fáze, môže byť odstránený a postihnutá oblasť zuba vyčistená. To môže zahŕňať odstránenie zubného povlaku, odhalenie a ošetrenie kazu a následné vyplnenie postihnutej časti zuba.
Odstránenie pokazeného zuba: v prípade závažného zubného kazu alebo ak je zub už príliš poškodený, môže byť nevyhnutné pokazený zub vytrhnúť. Tento postup je obvykle vykonávaný veterinárnym lekárom a môže vyžadovať použitie anestézie.
Liečba zubných abscesov: ak sa v dôsledku zubného kazu alebo iných zubných problémov vyvinul absces (hnisavý hromadný zápal), je dôležité liečiť ako samotný absces, tak aj základný problém. To môže zahŕňať podanie antibiotík, drenáž abscesu alebo dokonca chirurgický zákrok podľa potreby.
Ošetrenie traumatizovaných zubov: Ak došlo k úrazu alebo poškodeniu zubov, môže byť potrebné vykonať ošetrenie, ako je napríklad ošetrenie zlomených zubov, extrakcia alebo iné chirurgické zákroky podľa situácie.

Prevencia a starostlivosť: Dôležitým aspektom je tiež prevencia zubných problémov u koňa. To zahŕňa pravidelnú zubnú hygienu, ako je čistenie zubov, kontrola a odstraňovanie zubného kameňa a pravidelné veterinárne prehliadky zubov.