Ježko - vhodný domáci miláčik? 10/2023

Ježko sa stáva čoraz populárnejším exotickým domácim maznáčikom. Čím je jeho chov výnimočný ? Je ježko náročné zvieratko na chov? A je pravda, že nosí na svojich pichliačoch jablká?

Ježko, roztomilé zvieratko ktoré každý z nás pozná z obdobia školských čias ako ikonu nosiacu ovocie na svojich pichliačikoch. Dnes ježka poznáme ako obľúbené domáce zvieratko vyhľadávané ľuďmi, ktorí majú záujem o nenáročné zviera.

Na začiatok treba poznamenať dôležitú skutočnosť, ježko je chránený a tým pádom si nemôžeme zobrať náhodného ježka z prírody. V prírode sa vyskytuje Ježko tmavý (západný alebo obyčajný) a Ježko bledý (východný). Avšak  Ježko bielobruchý (Atelerix Albiventris) je v tomto prípade výnimkou a jeho chov je povolený. Okrem toho, že voľne žujúci ježkovia sú chránení, tak častokrát majú pichliačiky plné bĺch a sú napadnuté rôznymi parazitmi.

Ako ježko vyzerá?

Ježko v dospelosti dorastá do veľkosti približne 14-21cm a váži 300-500g. Má pichliače sfarbené do biela, hneda a čierna a má typické biele bruško. Typické pre ježka je pretiahnutý ňufáčik a malé labky. Od iných ježkov sa Bielobruchý líši tým, že má na zadných labkách miesto piatych len štyri prsty. Dožíva sa 4-5 rokov.

Správanie ježka, je vhodný k iným zvieratám?

Ježko je mierumilovné zvieratko, ktoré sa po vzájomnom spoznaní sa nemá problém nosiť na rukách, mojkať. Taktiež nemá problém s ostatnými štvornohými členmi domácnosti (mačkami, psami). V prípade nebezpečenstva dokáže vytvoriť pichľavé klbko ktoré všetci dobre poznáme. Ale po vytvorení dôvery je to maznák. Avšak treba zvýšiť pozornosť pri menších hlodavcoch- myšky, škrečky, ktoré si ježko vie pokojne dať na večeru.

Dôvody prečo si ježka zaobstarať a naopak prečo nie

Ježko je roztomilé, pomerne nenáročné zviera na chov. Avšak pri kúpe si treba uvedomiť, že ježko je prevažne nočný živočích. Cez deň spí a v noci je aktívny- vyhľadáva si potravu. Toto je jeden z dôvodov, ktorý dokáže budúcich majiteľov odradiť. Taktiež napríklad nenáročnosť na priestor. Ježka netreba venčiť a venovať mu extra čas čiže je vhodný aj pre časovo vyťažených ľudí. Ako každé zvieratko tak aj ježko má pozitívny vplyv na psychiku človeka.

 

Viac o chove ježka a jeho výžive sa dozvieš čoskoro v našom ďalšom článku.