Potulky Talianskom so štvornohým chlpáčom 08/2023

Potulky Talianskom so štvornohým chlpáčom

Dnešným Blogom sa pozrieme na krásne zákutia Talianska a povieme si čo sa oplatí a čo zase neoplatí navštíviť so psíkom. Naša cesta začala v Bratislave, kde sme sa presunuli na našu prvú zastávku a tou bolo Bibione. Cestovali sme autom, Bratislava - Bibione 6H

 

  1. BIBIONE

Keďže sme si z auta zrobili letisko, rozhodli sme sa prvú noc zakotviť v aute na pláži.

Ubytovanie:

ASPHALTIERTER PARKPLATZ

Záchytné parkovisko, ktoré sa nachádza priamo pri pláži, vôňa mora a príjemný vzduch. V blízkosti parkoviska je obrovská pláž avšak NO PET FRIENDLY. Taktiež sa tu nachádzajú sprchy, toalety a veľa reštaurácií a kaviarní. Asi 100 metrov od parkoviska sa nachádzajú aj miestne potraviny s ranným čerstvým pečivom.

Aj keď je pláž NO PET FRIENDLY, ráno je úplne prázdna a keď je na nej málo ľudí nikto nemá problém s tým, že tam hafan behá.

Cena: 10e deň

KAM V BIBIONE?

Treba sa pripraviť na to, že Bibione je cez leto dosť zaľudnené a preto ho odporúčam navštíviť v máji/júni alebo až v septembri. Avšak je tu veľa miest, ktoré stoja za návštevu.

 

  • La Spiaggia di Pluto

Psia piesočnatá pláž s krásnym prostredím, drevenými ohrádkami v ktorých sa nachádza slnečník a lehátko. Milý personál, ktorý ochotne poradí, pomôže a samozrejme sa hneď vymojkajú s vašim psíkom. Pláž je spoplatnená. Psy sú tu povolené na voľno a bola to super zábava.

 

  • Maják- Faro Roso

Krásna prechádzka popri pláži. Ako sa dostať k majáku máte dve možnosti. Buď ísť pešo z parkoviska – 13 km. Táto trasa je celá popri mori a po ceste, tesne pred cieľom sa nachádza aj La Spiaggia di Pluto.  Alebo sa môžete zaviesť bližšie autom a urobiť si kratšiu prechádzku.

Okolie majáka je pekne vybudované a nachádza sa na pláži kde na jednej polovici majáka je vyhradená pre dvojnožcov a druhá polovica je pre štvornožcov.  Pláž je rozsiahla niekoľko stoviek metrov, čiže sa nemusíte obávať o priestor.

 

Bibione je typické krásnymi, rozsiahlymi plážami, dobrým jedlom a príjemným morom. Svoje vyžitie si tu nájdu aj milovníci pohybu ale aj plážový povaľači. Fungovanie so psíkom tu bolo veľmi príjemne, v reštauráciách, kaviarňach boli ľudia veľmi príjemní a so psíkom sme nemali nikde problém. Veľa miest na venčenie aj priestoru kde psíka pustiť na voľno.

Hodnotenie:

Ubytovanie: 3/5 ( máme veľkého psa na spanie v aute :D)

Vyžitie so psom: 5/5

Reštaurácie Pet Friendly: 5/5

 

  1. GRADO

Našou druhou zastávkou bol ostrov Grado. Grado, nádherný ostrov plný morských plodov, kultúry a nádychu Talianska vzdialený z Bibione 1 hodinu 13 minút autom.

 

Ubytovanie:

HOTEL ALLA CITTA DI TRIESTE

Umiestnenie hotela bolo vynikajúce, blízko prístavu, mora a taktiež centra mesta. Personál v hotely bol veľmi príjemný a ochotný. Na izbe nás čakal darček pre psíka- vlastný uterák, miska (cestovná), hračka a sáčky na hovienka.

Všetci boli voči psíkovi veľmi zhovievaví a taktiež s nami mohol ráno na raňajky.

Izba bola príjemná, čistá s pekným výhľadom na more. Avšak zariadenie izby bolo jednoduchšie, žiaden prepych.

Ráno sa môžete tešiť na pravé Talianske raňajky a kávu.

Hodnotenie:

Zariadenie: 2/5

Raňajky: 5/5

Personál: 5/5

PET FRIENDLY prístup: 5/5

Dostupnosť, lokalita: 5/5

Cena za noc: 79,2e ( 2 osoby+ pes+ raňajky)

 

KAM V GRADE?

Od hotela je centrum vzdialené asi 2 minúty pešo. Grado je typické nie len prístavom ale hlavne promenádou, ktorá lemuje značnú časť ostrova. Odporúčam nechať sa unášať centom mesta, potúlať sa Talianskymi uličkami a užiť si ich jedinečnú architektúru a atmosféru. Grado je plné parkov, zelene a pláži.

Taliani sú veľmi milí a pripravte sa na to, že všetci sa budú usmievať, nie na Vás ale na Vášho chlpáča. V reštaurácií sa nám neraz stalo, že pes dostal prvý misku s vodou a až potom obslúžili nás.

Grado určite odporúčam na viac ako 1 noc, avšak naša cesta pokračovala ďalej.

Hodnotenie:

Ubytovanie: 4/5

Vyžitie so psom: 5/5

Reštaurácie Pet Friendly: 5/5

 

 

 

 

  1. TERST

Našou poslednou zastávkou bol Test, ktorý je z Grada vzdialený 1h autom.

Ubytovanie:

HOTEL MIGNON

Ubytovanie sme si zajednali na okraji miesta, vzdialené od centra 15 minút autom čo bola najlepšia voľba. Ubytovanie pri mori, s výhľadom na krásny západ slnka. Súčasťou izby bola aj veľká terasa s výhľadom na more a prístav. Zariadenie izby bolo veľmi pekné, príjemné a čisté. Raňajky na ubytovaní boli dosť slabé. Za psíka sa doplácalo ešte 10e/ noc.

Umiestnenie ubytovania bolo dostupné k mori, promenádam a aj k zámku, ktorý je miestnou atrakciou ktorá sa oplatí vidieť.

Hodnotenie:

Zariadenie: 4/5

Raňajky: 2/5

Personál: 4/5

PET FRIENDLY prístup: 5/5

Dostupnosť, lokalita: 5/5

Cena: 107e ( 2 dospelý, 1 noc, raňajky) + 10e psík

 

Blízko ubytovania sa nachádzala vychýrená Talianska reštaurácia Principe di Metternich Ristorante,, kde sa na stôl čakalo vo veľkej rade. Reštaurácia je PET FRIENDLY, určite odporúčam navštíviť a ochutnať nie len ich rizoto a cestoviny ale taktiež mušle, ktoré robili výborne.

 

KAM V TERSTE?

  • Centrum mesta

Test je veľké, krásne mesto plné pamiatok, uličiek a krásnych stavieb. Centrum mesta bolo dosť rušné a plné ľudí. Parkovanie je možné priamo v centre kde sa nachádza rozsiahle platené parkovisko. Chôdzou z parkoviska je centrum asi 3 minúty. Centrum mesta určite stojí za návštevu avšak so psíkom to bola celkom nešťastná voľba, keďže bolo mesto dosť preľudnené.

  • Piazza Unità d'Italia

Krásne hlavné námestie obklopené významnými budovami.

  • Zámok Miramare

Na zámok vedie cesta priamo z ubytovania kde sme boli. Cesta je vybudovaná cez park, dlhá približne 1 km. Na vrchole, kúsok pred zámkom sa nachádza aj menšia katedrála s pekným výhľadom a rozsiahlym parkom.

Okolie zámku bolo ako z rozprávky. Zámok je vybudovaný na mohutnej skale ktorá presiaha z mora. Nádhera, posúďte sami.

Cesta zo zámku pokračuje ďalej, promenádou do mesta kde sa dostanete na pláže a do menšieho lokálneho centra kde nájdete mnoho podnikov s pravou talianskou kávou a tiramisu.

 

Naša cesta v Terste končila a pokračovali sme smer Slovensko. Taliansko je krásna krajina, ktorú určite odporúčam navštíviť aj s Vašim štvornohým parťákom. Náš Max na ceste domov hodnotí výlet nasledovne.