Ako môžu kmeňové bunky pomôcť liečiť aj často nevyliečiteľné choroby u zvierat 06/2024

Naši milí čitatelia,

snažíme sa, aby sme Vám prinášali vždy čerstvú tému ohľadom starostlivosti o zvieratá. Pred nejakým časom som našla unikátny článok a požiadala jeho autora, aby pre vás pripravil rozšírenú verziu. Je neuveriteľné aké možnosti sú dnes aj vo veterinárnej starostlivosti. Upozorňujeme, že nejde o platenú spoluprácu. Všetky dôležité kontakty nájdete na konci článku.

Autor: RNDr. Miroslav Kubeš, CSc. 

Ako môžu kmeňové bunky pomôcť liečiť aj často nevyliečiteľné choroby u psov a mačiek?

Kmeňové bunky si nosia v tele od narodenia všetky organizmy a čerpajú z nich počas celého života na obnovu a regeneráciu poškodení, buniek chorých orgánov alebo opotrebovaných tkanív. S pribúdajúcim vekom jedinca ich počet a regeneračná schopnosť klesá, čo vedie v starobe často k bolestivých ochoreniam obmedzujúcim kvalitu života.

Prirodzenou snahou vedcov a lekárov je preto získať, uchovať a v prípade ochorenia vhodne využiť potenciál jedincovi vlastných kmeňových buniek. Zároveň platí, že čim mladší je organizmus, z ktorého uchováme kmeňové bunky, tým výkonnejšie budú regenerovať a hojiť, keď to bude treba. Navyše mladý organizmus nie je zaťažený ochoreniami, ktoré sa počas života môžu objaviť a tým poškodiť aj regeneračnú schopnosť kmeňových buniek.

Tak ako si môžete dať uchovať pupočníkovú krv a tkanivo pupočníka svojho dieťaťa, tak je teraz možné dať odobrať svojmu domácemu miláčikovi vzorku tukového alebo iného tkaniva, ktoré je bohaté na regeneračné kmeňové bunky. Stačí využiť príležitosť ako je plánované vyšetrenie, či zákrok u veterinára, kedy je zvieratko v narkóze a veterinár v spolupráci so špecializovaným laboratóriom túto službu zabezpečia. Nemusíte teda nikam cestovať a všetko bez stresu vyriešiť u svojho veterinára.

Z uchovávaných kmeňových buniek v hlbokozamrazenom stave vedia v špecializovanom laboratóriu po rozmrazení namnožiť potrebné množstvo buniek a dodať veterinárovi na liečebné podanie.

Uchovanie kmeňových buniek zvieraťa môže byť vhodné v niekoľkých situáciách:

  • Liečba chorôb a úrazov: kmeňové bunky môžu byť použité na liečbu rôznych chorôb a úrazov, ako sú ortopedické problémy (napr. artritída), poškodenie orgánov. Môžu pomôcť regenerovať poškodené tkanivá
  • Genetické choroby: Ak zviera trpí genetickou chorobou, kmeňové bunky môžu byť použité na výskum a potenciálne na liečbu tejto choroby (dôležitá informácia pre chovateľov)
  • Regeneratívna medicína a chirurgia: V niektorých prípadoch môže byť potrebná regenerácia tkanív po chirurgických zákrokoch alebo ťažkých úrazoch. Kmeňové bunky môžu podporiť hojenie a regeneráciu poškodených tkanív.
  • Budúce zdravotné potreby: Uchovanie kmeňových buniek môže slúžiť ako "poistka" pre budúce zdravotné potreby zvieraťa. Technológie a metódy využívania kmeňových buniek sa rýchlo vyvíjajú, takže v budúcnosti môžu byť dostupné nové možnosti liečby.
  • Chov a záchrana ohrozených druhov: Kmeňové bunky môžu byť použité v chovateľských programoch a na zachovanie genetickej diverzity ohrozených druhov.
  • Výskum a vývoj: Uchovanie kmeňových buniek zvierat môže tiež byť užitočné na výskumné účely, najmä pri štúdiu vývoja chorôb, testovaní nových liekov a vývoji nových liečebných metód.

Aké ochorenia sa už dajú vo veterinárnej praxi s pomocou kmeňových buniek liečiť?

  • Zápaly kĺbov (artritídy) a úrazy s poškodením kostí, šliach a svalov, opotrebovanie (dysplázie, artrózy) bedrových kĺbov a iné degeneratívne ochorenia pohybového aparátu, kalcifikácie, zápaly ako aj poškodenie väzív.
  • Zápalové ochorenie čriev, reumatoidná artritída, syndróm suchého oka psov, astma a zápal ďasien (gingivitída) u mačiek a iné autoimunitné ochorenia, ako sú atopické dermatitídy, rinitídy a pod.
  • Chronické ochorenia obličiek psov a mačiek v menej pokročilých štádiách a darované kmeňové bunky aj pri akútnych obličkových zlyhaniach pri otravách a sepse.
  • Poškodenia medzistavcových platničiek u psov, nehojace sa rany.

Ak sa chcete dozvedieť viac navštívte stránku www.animstem.com

Rozvoj v tejto oblasti veterinárnej medicíny dáva jasné signály, že zoznam ochorení, na ktoré bude možné použiť kmeňové bunky, bude rásť.
Ak sa chcete poradiť, alebo získať viac informácií môžete sa zaregistrovať aj na bezplatnú konzultáciu o službe využitia kmeňových buniek na liečbu tu: https://konzultacie.animstem.com/