Cestujete k Stredozemnému moru so psom? Pozor na leishmaniózu 06/2024

Leishmanióza je parazitárne ochorenie spôsobené protozoálnym parazitom z rodu Leishmania. U psov sa najčastejšie jedná o druh Leishmania infantum. Toto ochorenie je prenášané bodavým hmyzom, konkrétne komármi z rodu Phlebotomus. Leishmanióza sa vyskytuje predovšetkým v tropických a subtropických oblastiach, napríklad v oblasti Stredomoria, Afrike, Ázii a Južnej Amerike.

Príznaky leishmaniózy u psa:
Predtým ako infekcia u psa prepukne, môžu prejsť aj dva mesiace, niekedy dokonca roky. Leishmanióza môže mať rôzne formy, pričom najbežnejšie sú viscerálne (postihujúce vnútorné orgány) a kožné (postihujúce kožu). Príznaky môžu zahŕňať:

Strata hmotnosti: aj keď pes normálne je, môže dochádzať k významnej strate hmotnosti.
Kožné lézie: kožné problémy ako vredy, šupinatenie, vypadávanie srsti (najmä okolo očí, uší a nosa) a lupiny.
Anémia: zníženie počtu červených krviniek môže spôsobiť slabosť a bledé ďasná.
Zväčšené lymfatické uzliny: uzliny môžu byť hmatateľné a zväčšené.
Problémy s obličkami: závažná forma choroby môže viesť k zlyhaniu obličiek, čo je hlavná príčina úmrtia u infikovaných psov.
Očné problémy: zápal očí, ktorý môže viesť k oslepnutiu.
Kĺbové bolesti: môže sa prejavovať ako stuhnutosť alebo bolestivosť kĺbov.

Diagnostika a liečba
Diagnóza leishmaniózy sa zvyčajne vykonáva prostredníctvom krvných testov, biopsií lymfatických uzlín alebo kožných lézií, prípadne serologických testov na detekciu protilátok proti Leishmanii.

Prevencia a kontrola
Ak chcete tráviť dovolenku so svojim miláčikom niekde na juhu, je vhodné zaobstarať mu napríklad ochranný obojok. Ten vylučuje určitý typ pachu, ktorý odpudzuje muchy, kliešte, blchy a ďalší hmyz. Ďalej sú dostupné rôzne spot-on prípravky alebo spreje, ktoré zviera tiež ochránia, fungujú na podobnej báze ako naše repelenty.

Vakcíny: V niektorých oblastiach sú k dispozícii vakcíny proti leishmanióze.
Kontrola prostredia: Znižovanie počtu komárov v okolí pomocou insekticídnych sprejov a likvidácia stojatej vody.

Leishmanióza je vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje včasnú diagnózu a liečbu. Pokiaľ máte podozrenie, že váš pes môže byť infikovaný, je dôležité čo najskôr vyhľadať veterinárnu starostlivosť.