Domáci zajačik a pestré zloženie kŕmnej dávky 01/2024

Vhodné krmivo pre králiky a zakrpatené králiky by malo obsahovať správnu kombináciu živín, vitamínov a minerálov, aby zabezpečilo ich optimálne zdravie a výživu. Králiky sú prevažne bylinožravce, a preto je dôležité, aby ich strava obsahovala vlákninu, ktorá podporuje zdravú funkciu tráviaceho systému. Tu sú niektoré všeobecné smernice ohľadom vhodného krmiva pre zajačikov:

Kvalitné seno: Seno by malo tvoriť hlavnú časť stravy králikov. Seno obsahuje vlákninu, čo je kľúčové pre zdravie zažívacieho traktu a dentálne zdravie králikov. Ponúknite rôzne druhy sena, ako sú lucerna, ďatelina, alebo pšeničné seno.

Potrebuje vôbec králiček granule? Nie, nepotrebuje, ale môžeme dávať ako odmenu. Granule vznikli z dôvodu pohodlia a menej práce pri kŕmení, a to pôvodne pre králiky na výkrm, ktorí sa dožívajú sotva pár mesiacov. Pokiaľ zajačikovi zaistíme zdravú a pestrú prirodzenú stravu, nemusíme vôbec dávať granule (teda priemyselne spracovanú stravu s často dosť neznámym zložením). Granule môžeme dávať aj napríklad len ako odmenu. 

Čerstvé ovocie a zelenina: Môžete tiež ponúkať čerstvé ovocie a zeleninu ako výživový doplnok. Dobré voľby zahŕňajú napríklad mrkvu, petržlen, špenát, jablká alebo hrušky. Avšak majte na pamäti, že niektoré druhy ovocia a zeleniny môžu byť pre králiky toxické, a preto je dôležité si byť vedomý možných rizík.

OVOCIE -> Nadmiera cukru králikom dosť škodí: narúša rovnováhu črevnej mikroflóry a umožňuje rast nežiaducich baktérií a mikroorganizmov v črevách, môže tak ľahko dôjsť k ich premnoženiu
• v črevách kvasí, môže viesť k nadutiu a bolestiam bruška
• spôsobuje obezitu
v dôsledku jej králiček menej sena, tým má nedostatok vlákniny - kombinácia nedostatku vlákniny, zníženej peristaltiky čriev a nadbytku cukru môže byť až smrteľná 
 
ZELENINA -> Zelené kŕmenie, teda zelenina, bylinky, lístie a vetvičky, by malo tvoriť približne 12-15% jedálnička zajačika, z toho 3/4 tvorí lístie a vetvičky, listová zelenina a bylinky. Zostávajúca časť - plodová, koreňová a hlúbová zelenina - tvorí skôr doplnok a podávame ju v obmedzenom množstve (vyšší obsah sacharidov, môže nadúvať). Ideálne množstvo zeleného kŕmenia sa uvádza 1 hrnček zeleniny na 1 kg váhy zajačika, množstvo rozdeliť na 2 a viac dávok denne.

Obmedzené množstvo obilnín: Krmivo s vysokým obsahom obilnín by malo byť obmedzené, pretože príliš veľa obilnín môže spôsobiť obezitu a ďalšie zdravotné problémy.

Dôležité je sledovať váhu zajačika, zaistiť dostatok čerstvej vody a dbať na to, aby mali dostatok času na žuvanie. Každý králiček môže mať špecifické potreby.