Ako riešiť hnačku u psa a mačky 01/2024

Hnačka u psa a mačky môže mať niekoľko príčin, a môže byť spôsobená infekciami, stravovacími zmenami, stresovými faktormi alebo inými zdravotnými problémami. Niektoré bežné príčiny průjmu u psov a mačiek zahŕňajú:

Infekcie: baktérie, vírusy, parazity alebo plesne môžu spôsobiť infekcie tráviaceho systému a viesť k hnačce. Častými pôvodcami sú Salmonella, Campylobacter, alebo parazity ako Giardia alebo helminti.

Stravovacie zmeny: rýchla zmena stravy alebo prejedanie môže dráždiť tráviaci systém a spôsobiť hnačku. Tiež zlá kvalita potravy, alergie alebo intolerancie na niektoré zložky stravy môžu hrať úlohu.

Stres: Psy a mačky môžu reagovať na stres rôznymi spôsobmi, a jedným z nich môže byť hnačka. Zmeny v prostredí, nových ľudí alebo zvieratá, alebo dokonca cestovanie môžu vyvolať stres.

Otrava: požitie toxických látok alebo potravín môže spôsobiť hnačku. Toxické látky môžu byť obsiahnuté v niektorých rastlinách, potravinách alebo chemikáliách.

Základné zdravotné problémy: niektoré choroby, ako sú zápaly čriev, pankreatitída alebo ochorenie pečene, môžu spôsobiť trvalé alebo opakujúce sa problémy s trávením.

Tu sú niektoré všeobecné kroky prvej pomoci pri hnačke u psa a mačky:

Dehydratácia: Hnačka môže spôsobiť dehydratáciu. Zaistite, aby zviera malo dostatok čerstvej vody. Môžete podávať vodu v menších porciách, aby ste predišli prípadnému zvracaniu.

Strava: Niekedy je vhodné prejsť na ľahko stráviteľnú stravu, ako sú varené kuracie alebo morčacie mäso s varenou ryžou. Táto diéta môže pomôcť upokojiť tráviaci systém. Postupne môžete pridávať bežnú stravu späť.

Odpočinok: Poskytnite zvieraťu dostatok odpočinku. Obmedzte fyzickú aktivitu, aby sa umožnilo telu zotaviť.

Vyhnite sa LIEKOM pre ľudí. 

Konzultujte s veterinárom: Ak sa hnačka u psa a mačky nezlepšuje alebo ak sú prítomné ďalšie závažné príznaky (napr. zvracanie, horúčka, apatia), konzultujte s veterinárom čo najskôr.

Prvá pomoc pri hnačke psa alebo mačky

1. VetIQ prípravok pre psy Stool Firm 45tbl - zastavenie hnačky

2. Topvet doplnok pre psov PROTECTIN humátové tablety 90tbl.

3. VetaPro detoxikačné tabletky pre psy a mačky - 20 kapsúl

4. Precision Microbes probiotiká a postbiotiká pre psy a mačky 300ml <- odporúčame

Postbiotiká obsiahnuté v produkte Precision Microbes sú metabolity črevných baktérií. Produkcia týchto metabolitov baktériami v čreve je nevyhnutnou podmienkou pre rovnováhu a stabilizáciu črevnej mikroflóry, ako pri akútnych, tak aj chronických problémoch s trávením.

Obsah produktov bakteriálneho metabolizmu priamo v produkte Precision Microbes zaisťuje neuveriteľne rýchly nástup účinku počas niekoľkých hodín, pretože postbiotiká regulujú narušenú črevnú rovnováhu okamžite po podaní lieku. To je zásadná výhoda proti iným produktom s obsahom probiotík, ktoré vyžadujú najprv kultiváciu baktérií v čreve.

Živé probiotické baktérie (Enterococcus faecium) a prebiotiká (fermenty anízu, feniklu, sladkého drievka a iné), ktoré sú tiež obsahom produktu Precision Microbes potom zaisťujú kontinuálnu a dlhodobú stabilizáciu črevného mikrobiomu. To pozitívne pôsobí na celkové zdravie pacienta.

Prípravok je 100 % prírodného pôvodu, úplne neškodný pre rastliny, zvieratá, ľudí a vodné živočíchy. Pri manipulácii nie sú potrebné žiadne zvláštne bezpečnostné opatrenia. Ide o certifikovanú organickú zmes aromatických látok, bylín a rastlín fermentovaných mliečnymi baktériami. Všetky obsiahnuté zložky sú na zozname EFSA Qualified Presumption of Safety (QPS).