Mačacia chrípka - príznaky, liečba 08/2023

Mačacie prechladnutie, nazývané aj mačacia chrípka.

Najčastejším ochorením, ktoré sa u nich vyskytuje je mačacia chrípka. Aké sú jej prvotné príznaky, dá sa jej vyhnúť? Trpia ňou aj mačky, ktoré sú izolované z vonkajšieho prostredia?

Čo ho spôsobuje?

Ide o infekčné ochorenie, ktoré je medzi mačkami vysoko nákazlivé. Spôsobujú ho baktérie (mykoplazma, chlamýdie) alebo vírusy (herpesvírus, kalcivírus). Závažnosť a priebeh ochorenia závisí od toho, aký silný je jedinec a akú silnú má imunitu.

Mačacia chrípka sa vyskytuje na miestach s vyšším výskytom mačiek. Avšak nie je vylúčené, že chrípku neodstanú aj mačky ktoré sú jedináčikmi v domácnosti. K prenosu ochorenia môžu poslúžiť kontaminované predmety - kvapôčkami.

Typické príznaky

Každý majiteľ vidí na svojom zvieratku zmenu správania,

Medzi prvotné príznaky určite patrí znížená aktivita zvieratka. Čo v praxi znamená, že mačky vyhľadávajú viac spánok, pokoj, nie sú aktívne a hravé. Ďalej taktiež odmietanie jedla. Medzi prvotné príznaky patrí aj začervenanie a zaslzenie očí a typický mačací sipot ktorý pripomína kýchanie.

Medzi sprevádzajúce symptómy, ktoré sa môžu vyskytnúť v pokročilom štádiu chrípky patria napríklad:

  • Teplota
  • Kašeľ, kýchanie
  • Výtok z nosa
  • Začervenaná sliznica
  • Letargia
  • Vredy v ústnej dutine

Ako postupovať pri liečbe?

Chrípka sa u každého jedinca môže prejavovať inak, môžeme sa stretnúť s vážnejšími formami ale taktiež úplne s bežnou chrípkou. Bežné príznaky a ľahký priebeh sa dajú zvládnuť domácou liečbou, podporou imunity, zvýšením dávky vitamínu C. Betaglukánmi o ktorých funkcií sa viac dozvieš TU

Závažnejší priebeh je vhodné prispôsobiť návšteve veterinára.

DOGEE TIP:

Bronchovet - doplnkové krmivo pre psov a mačky určené pre zmiernenie respiračných ochorení hlavne počas zimných období