Betaglukány pre zvieratá 03/2023

Úloha betaglukánov v imunitnej odpovedi

Imunita je schopnosť organizmu brániť sa voči cudzorodým organizmom. Betaglukány sú polysacharidy, ktoré majú vplyv na funkčnosť imunitného systému. Čo to zjednodušene znamená? Podporujú silnejšiu obranu pred vírusmi, parazitmi, baktériami, plesňami = cudzorodými objektami.

Čo to betaglukány sú?
Komplexné polysacharidy, ktoré môžeme nájsť v bunkových stenách, baktérií, kvasiniek, húb, rias a rastlín. Môžeme ich prijímať len v strave alebo vo forme výživových doplnkov.

Prečo je vhodné Betaglukány dopĺňať do stravy?
Betaglukány sú častokrát hlavnou zložkou sirupov ktoré sa používajú pri liečbe alebo prevencií napríklad respiračných a nádorových ochorení. Hrajú dôležitú úlohu hlavne v imunitnej odpovedi organizmu. Taktiež sa považujú za veľmi silný antioxidant.

Ako to funguje?
Keď betaglukány prechádzajú tráviacim traktom tak na ne imunitný systém začne reagovať ako na cudzorodé látky, čím aktivuje imunitnú odpoveď makrofágov. Makrofágy majú za cieľ pohlcovať cudzorodé objekty ako napríklad baktérie, vírusy.. a TAKTIEŽ rozpoznať a zničiť poškodené bunky ( napríklad rakovinové).

Ako je možné, že betaglukány telo nestrávi ako potravu?
Organizmus nemá tráviace enzýmy ktoré by boli schopné betaglukány poštiepiť. Čiže dokážu vykonávať svoju funkciu

Sirupy s obsahom betaglukánu