Očkovanie mačiek v kocke 03/2023

Povinné a odporúčané očkovania pre mačky

Mačka sa čoraz častejšie stáva nie len vonkajším lovcom myší ale aj vnútorným maznáčikom. Je potrebné očkovať aj mačku, ktorá je izolovaná od vonkajšieho života?

Častokrát ľudia ktorí chovajú mačky vo vnútri zanedbajú očkovania z dôvodu, že sa mačka nestretáva so žiadnymi inými zvieratami a vonkajším prostredím. Avšak treba myslieť na to, že aj človek môže byť pasívnym prenášačom niektorých ochorení po kontakte s infikovanou mačkou. Chov mačky vo vnútri neznamená jej 100% ochranu. Ktoré očkovania patria medzi povinné a naopak, ktoré sú doporučené? Nižšie v článku si zhrnieme povinné a doporučené očkovania, ktoré slúžia prioritne na prevenciu voči ťažkému priebehu ochorenia alebo až smrti jedinca.

Povinné očkovania


1. Besnota

Ide o očkovanie ktoré na Slovensku patrí medzi povinné. Besnota patrí medzi ochorenia ktoré môžu byť prenosné aj na človeka. Medzi počiatočné príznaky patrí napríklad nadmerné slintanie a viditeľný výtok v oblastí ústnej dutiny. Medzi ďalšie príznaky patrí napríklad kývavá chôdza, v niektorých prípadoch kŕče svalov tváre. Môžeme pozorovať silnú agresiu, ktorá nie je vyvolaná žiadnym podnetom ale je skôr samovoľná.
Odporúčané očkovania

2. Kaliciviróza

Vysoko nákazlivé infekčné, kvapôčkové ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré postihuje sliznicu ústnej dutiny. Pôvodcom ochorenia je kalcivírus. Mačka po prekonaní ostáva dlhodobým prenášačom infekcie. Prejavuje sa nadmerným slintaním, zápalom ústnej dutiny. Toto ochorenie sprevádzajú aj symptómy ako nechutenstvo alebo zápal pľúc.

3. Rhinotracheitída (herpesvírus)
Vírusové ochorenie dýchacích ciest u mačiek. Pôvodcom tohto ochorenia je herpesvírus, ktorý je prenosný aerosolom- kvapôčkami. Medzi najbežnejšie prejavy patrí kýchanie, výtok z nosa a očí, horúčka a taktiež nechuť do jedla.
NIE JE PRENOSNÝ NA ČLOVEKA

4. Panleukopenia (mačací mor)
Mačací mor, smrteľné vírusové ochorenie spôsobené mačacím parvovírusom, prenášané zo zvieraťa na zviera AVŠAK tento vírus dokáže byť prenášaný aj na predmetoch. Postihuje hlavne mladé vekové kategórie mačiek. K nakazeniu dochádza prostredníctvom ústnej dutiny a inhaláciou. Pri tomto ochorení dochádza k poškodení tráviaceho traktu, kostnej drene a centrálnej nervovej sústavy. Vírus sa môže vyskytovať napríklad v moči alebo výkaloch infikovaného jedinca a je ťažko zničiteľný- nezaberajú na neho bežné dezinfekčné prostriedky a vo vonkajšom prostredí dokáže prežiť niekoľko mesiacov. Zničiť ho dokáže pôsobenie teploty nad 80 °C minimálne 15 minút. Medzi hlavné príznaky patrí nechutenstvo, problémy s trávením ako hnačka, zvracanie taktiež apatia a zlyhanie imunitného systému, problém s udržaním rovnováhy. Pri mačkách môže dôjsť ku potratom, pôrodom mŕtvych mačiatok prípadne úplnej sterilizácie.

5. Chlamydióza

Ide o bakteriálne ochorenie, ktoré spôsobuje zápal spojiviek, silnú nádchu a celkové ochorenie dýchacích ciest. Toto ochorenie je vysoko nákazlivé hlavne u MLADÝCH jedincov.