Ako sa správne starať o psie pazúriky 05/2023

Psie pazúriky sa pri chôdzi prirodzene obrusujú avšak niekedy to nestačí a treba sa o ne postarať. Zastrihávanie je pre mnohých psov stresujúcou situáciou ktorú dobrovoľne nevyhľadávajú. Ideálne je psíka zoznamovať s kliešťami a strihaním od malička a pokúsiť sa nevytvoriť mu negatívnu spomienku v podobe bolestivého podnetu.

Psíka môžete motivovať, odmeňovať a snažiť sa mu to spríjemniť a spojiť s pozitívnymi vecami.

Ako zistím kedy sú pazúre môjho psa príliš dlhé? Čo budem k tomu potrebovať? Všetky informácie sa dozvieš v článku.

Čo k tomu budeme potrebovať?

 

Prečo je dôležité pazúriky udržiavať?

Ako som už v úvode spomínala, pazúriky sa prirodzene obrusujú počas bežného fungovania psa ale niekedy to nie je postačujúce a treba ich zastrihnúť. Ideálne dlhý pazúr by sa nemal dotýkať zeme. Avšak u Vlčieho (piateho) pazúra je to iné. Ten by mal byť o niečo kratší aby sa predišlo poraneniu.

 

Zloženie pazúra

Pazúr je derivát kože, ktorý sa skladá z dvoch častí. Dreň a zrohovatená časť. Dreň je prekrvená časť, ktorá je citlivá a nezastriháva sa. Ako rozpoznám dreň od zvyšnej časti pazúra?

Keď sú pazúriky bledšej farby tak je dreň viditeľná. Je výrazne tmavšej farby ako zvyšok pazúra.

 

Ako na to?

Keď sme si skontrolovali dĺžku pazúrika, pripravíme si potrebné veci a môžeme ísť na to. Uistime sa, že vieme rozoznať dreň pazúra od jeho zvyšku. Ak sú pazúriky tmavšie a splýva farebne dreň, skúste si pazúr dať oproti svetlu. Zväčša to dreň zviditeľní.

Dôležitá je dĺžka strihania. Nesmieme zastrihnúť príliš veľa ani príliš málo. Na začiatok je ideálne si to skúšať po malých kúskoch. Nie naraz jeden veľký strih ale postupne. Časom keď si budete istejší, samozrejme sa to dá urobiť na jeden strih.

Ideálne zastrihnutie Viď na obrázku.

 

 

Starostlivosť o psie pazúriky môže byť pre niektoré jedince veľmi citlivá záležitosť. Môžu to zvládať neprimerane a v tom prípade odporúčame k tomu pristupovať veľmi jemne a radšej psíka zveriť do rúk odborníka aby sme mu nevytvorili negatívny zážitok.

 

V článku Ochorenia a poškodenia zvieracích pazúrikov sa dozvieš viac o častých problémoch spojených s pazúrikmi.