Ako sa starať o srsť psa v zimnom období 12/2020

Zima je krásne ročné obdobie, mráz kreslí svoje obrazy po oknách, snehové vločky prikrývajú svet do bielej prikrývky. Určite sa mnohí radi šantíte so svojimi psami v snehu. Ale nie vždy je to zábava. Zima rôzne vplýva na psy a ich organizmus. Viete, aká má byť starostlivosť o psiu srsť počas zimných, chladných dní?

Srsť slúži primárne na ochranu psieho organizmu pred poškodením a udržiavanie telesnej teploty. Kvalitu srsti ovplyvňuje nie len výživa, ale aj prostredie v ktorom pes žije. Čo sa týka výživy, je možné pridávať rôzne doplnky,  ktoré nájdete v ponuke nášho e-shopu. Vonkajším psom je vhodné postupne zvyšovať dávku krmiva, nakoľko v zime spáli väčšiu energiu na termoreguláciu.  

V zime sa psíky neodporúča veľmi kúpať, najmä nie tie vonkajšie. Ale ak sa vám zdá, že váš pes potrebuje prehriať kĺby kúpeľom, môžete využiť bahennú masku Dead Sea od firmy Furnatura. Obsiahnutý zelený íl je skvelý antioxidant, ktorý navyše zbaví psíka odumretých kožných buniek. Okrem prehriatia kĺbov podporuje aj cirkuláciu krvi.

Kedy je vhodné obliecť psa?

Keďže je škála plemien tak rôznorodá, je jasné, že niektoré psíky nie sú vhodné na dlhý pobyt bez oblečenia vonku stavané. Taktiež záleží na zdravotnom stave, veľkosti a stavby tela psa a samozrejme aj od veku psíka. Obliecť by ste mali určite psy, ktoré nemajú podsadu. Zimu môžu pociťovať psi najmä vtedy, keď sú dlhšie na jednom mieste bez pohybu.

Výber vhodného oblečenia na zimu je veľmi dôležitý. Oblečok by mal prekrývať veľké kĺby a dôležité orgány.  Samozrejme pri výbere je dôležité zvoliť správnu veľkosť. Psa by oblečenie nemalo nikde tlačiť, škrtiť, či dokonca odierať. Oblečenie by malo byť z adekvátneho materiálu a bez nadmerného šušťania. Reflexné prvky sú taktiež len plus, nakoľko počas zimných mesiacov sa skôr stmieva. Veľa druhov rôznych typov a veľkostí nájdete práve v ponuke nášho e-shopu. Ak potrebujete poradiť, neváhajte nám napísať.

Netreba zabúdať na nebezpečenstvo pre psie labky...

Ak psíka venčíte na miestach, kde sa používa posypová soľ, je vhodné psie labky ochrániť pred nepriaznivými účinkami soli na ich vankúšikoch. Po každej prechádzke opláchnite vlažnou vodou psie labky a prípadne ich môžete ošetriť regeneračným balzamom na labky. Tento balzam je hypoalergénny, má hydratačné, regeneračné a vyživujúce vlastnosti. Je bez silikónov, farbív a parabénov. Srsť medzi labkami je možné vystrihať, najmä plemenám, ktoré majú dlhšiu srsť a môžu sa im v srsti hromadiť sneh a ľad, čo výrazne môže znepríjemňovať pohyb. Rovnako aj psie pazúriky by sa mali skrátiť do vhodnej veľkosti aby mal psík lepšiu trakciu na zľadovatenom povrchu. Jedným z riešení sú aj snehové topánky Polar Trex od značky Ruffwear, ktoré majú robustnú a odolnú podrážku Vibram. Psovi poskytujú okrem ochrany aj trakciu a teplo.