Sušený B.A.R.F.?

Marketingová fantázia výrobcov a predajcov krmív nepozná hraníc. Pre zlepšenie imidžu svojich produktov používajú niektorí výrobcovia za studena lisovaných granúl názov sušený BARF. Spotrebitelia si majú myslieť, že za studena lisované krmiva sú "sušeným barfom", so všetkými jeho plusmi. Pozrime sa teda, či obsah za studena lisovaných krmív zodpovedá kŕmenie typu B.A.R.F.

B.A.R.F. je pre mnohých najlepším spôsobom ako kŕmiť psa. B.A.R.F, v angličtine "Bones And Raw Food", znamená "kosti a surová potrava". Pri kŕmení barfom je nutné dodržiavať určité výživové zásady. Vedľa surového mäsa a kostí (cca 85%) by psy mali dostávať tiež zeleninu, bylinky a iné prírodné potraviny (cca 15%), prípadne podľa potreby nejaké doplnky na prírodnej báze ako je Dromy.

Krmivo B.A.R.F. obsahuje cca 55 % bielkovín, 25 - 30 % tuku a 14 % sacharidov (obsah v sušine).

Ako uvádza jeden z výrobcov za studena lisovaných krmív, základom receptúr je predovšetkým surové mäso, vajcia, kosti, ovocie a zelenina. Ak sa pozrieme na zloženie lisovaných granúl zistíme, že obsahuje cca 40 % sušeného mäsa (podľa výrobcu zodpovedá 78 % surového), od 15 % do 30 % ryža, alebo zemiakových vločiek, cca 30 % ďalších surovín vrátane zeleniny a ovocia.

Obsah surovín sa odráža v zložení živín: cca 30 % bielkovín, 10 % tuku, 4 % vláknina, 49 % sacharidy (obsah v sušine).

Na prvý pohľad je vidieť, že ani obsah mäsa ani obsah živín v lisovaných granulí nezodpovedá obsahu živín v krmive B.A.R.F. Navyše za studena lisované granuly obsahujú nadmerný podiel sacharidov.

 Z porovnania vidíme, že sa jedná o dva úplne odlišné koncepty krmiva.

Klasické granule sú vyrobené metódou extruzie - dochádza tu k zahrievaniu za zvýšeného tlaku. 

Granule lisované za studena - granule sa vyrábajú zo surových surovín pomalým sušením pri teplote do 40 °C, ale v tomto krmive nájdeme suroviny, ktoré do barfového meny nepatrí. Jedná sa o rôzne rastlinné múky, ako je napríklad múka ryžová, kukuričná alebo zemiaková. Dôsledkom toho je vysoký podiel sacharidov.

Za studena lisované granule mají preto stále bližšie k extrudovaným granulám než k B.A.R.F.u

Zdroj: Svět psů 12/2018 Ing. Barbora Zboj Novotná

shutterstock_1188113218