Xylitol (brezový cukor) - extrémne nebezpečný pre psy 03/2021

XYLITOL – skrytá smrť, intoxikácia psov (umelé sladidlá - otrava pre psy)

Určite mnohý z vás poznajú umelé sladidlo xylitol, ktorý slúži ako zdravšia náhrada klasického cukru. Pre nás ľudí je xylitol neškodný, to sa však nedá povedať o našich štvornohých miláčikoch.

Xylitol, alebo brezový cukor je vyrábaný z brezovej kôry. Vzhľadom a aj chuťou pripomína klasický biely cukor. Z konzumácie xylitolu sa nepriberá, nemá negatívny vplyv na zuby, na jeho spracovanie nepotrebuje organizmus inzulín, urýchľuje tráviaci proces a taktiež napomáha vylučovaniu. Je vhodný pre dospelých, deti, diabetikov, tehotné ženy, či dokonca pri redukčných diétach. Toto všetko znie fajn, ale čo nevhodné môže spôsobiť nášmu psovi?

Keď pes skonzumuje xylitol, rýchlo sa vstrebe do krvného riečišťa a začne ovplyvňovať pankreas. Okrem toho môže dôjsť k hypoglykémii, ktorá môže mať za následok smrť psa. Otrava xylitolom môže viesť k zlyhaniu pečene a ďalším komplikáciám. Po skonzumovaní výrobku obsahujúcom xylitom treba okamžite psa previesť k veterinárnemu lekárovi. Ideálne aj s balením daného výrobku, podľa ktorého môže následne určiť veterinár množstvo skonzumovaného xylitolu a vďaka tomu môže začať ihneď s liečbou. Liečba spočíva v podávaní cukru, podaní intravenóznej infúzie a podávanie liekov na zníženie potencionálneho poškodenia pečene. Pre otravu xylitolom neexistuje antidotum!

Aké symptómy môžeme spozorovať pri možnej intoxikácii xylitolom?

  • zvracanie;
  • letargia;
  • záchvaty;
  • chvenie, prípadne svalové kŕče;
  • strata koordinácie;
  • kóma.

Výslovne to znamená, že len relatívne malé množstvo vyvoláva smrteľnú reakciu. 100 mg xylitolu na kilogram telesnej hmotnosti postačuje na vyvolanie hypoglykémie. 

Prevencia je v tomto prípade naozaj dôležitá a preto by ste mali skontrolovať zloženia všetkých, psovi prístupných potravín. Ak by ste psa predsa len chceli ponúknuť, napríklad arašidovým maslo, či dokonca zmrzlinou alebo inou ,,pochutinou“, zamerajte sa na označenie xylitol E967, prípadne cukrový alkohol. Po zistení, že daná potravina obsahuje xylitol, rozhodne ju svojmu psovi nedávajte, môžete mu tým zachrániť život.