2. diel - ako vybrať správne granule pre psa? 11/2022

V prvom diele sme si zodpovedali základné otázky, na ktoré musíme poznať odpoveď, pokiaľ chceme nášmu miláčikovi dopriať vhodné krmivo. Dnešný článok bude obsahovať informácie ohľadom komponentov, ktoré by granulky pre psov mali a naopak nemali obsahovať.

Čo by mala obsahovať etiketa krmiva?

Na trhu máme nespočetne veľa druhov granúl s krásnym dizajnom a peknou reklamou. Ako zistiť či obsahujú vhodné komponenty? Ako sa vyznať v etikete a ako ju správne čítať?

Prvou vecou ktorú by sme si mali na etikete všimnúť je poradie v akom sú zoradené suroviny ktoré granule obsahujú. To znamená, že surovina ktorá je uvádzaná ako prvá, je v krmive najviac obsiahnutá.

Mäso

Obsah mäsa v granulách by mal mať najväčší podiel. Mäso sa môže vyskytovať surové, sušené alebo vo forme múčky.  Aký je rozdiel medzi surovým a sušeným mäsom? Výrobcovia podiel mäsa uvádzajú väčšinou vo forme sušeného mäsa, čo je relevantné k jeho skutočnému obsahu. Ak sa ale podiel mäsa uvádza v surovom stave, tento podiel nezodpovedá skutočnému obsahu. Percento surového mäsa klesne zosušením o 60%.  V surovom stave môže byť v granulách 600g/1kg granúl, mäsa ALE po jeho zosušení bude tento obsah výrazne nižší. Toto je fakt, ktorý treba pri výbere určite zohľadniť.

Mäso je základnou a veľmi podstatnou zložkou krmiva od ktorého sa vyvíja ďalší výber.

Prílohy- zelenina, ovocie, bylinky, ryža, zemiaky,...

Konzervanty- je dôležité, dbať na to aby krmivo neobsahovalo toxické, organizmu škodlivé konzervanty. Prírodný konzervant je napríklad vitamín E alebo rôzne bylinky.

Farbivá a arómy- krmivo by malo obsahovať iba prírodné farbivá ako napríklad mrkva, cvikla.. Treba spozornieť ak granule obsahujú syntetické farbivá alebo arómy. Ak sa v krmive vyskytuje napríklad slaninová aróma, určite to nie je vhodné. 

Tu sú dve ukážky zloženia granúl, ktoré si myslíte, že je dobré? Pozrite sa, čo je na prvom mieste v tabuľke...

zlozenie_granul 

ukazka_zlozenie_2

Na základe preštudovaných faktov, by sme po prečítaní tejto tabuľky mali dospieť k záveru:

Krmivo č.1    X

Krmivo č.2   ☺

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na našej stránke v sekcií Dogee chat, kde Vám radi pomôžeme s výberom toho najvhodnejšieho krmiva pre Vášho psíka.