Psincový kašeľ 11/2022

Psincový kašeľ, infekčná laryngotracheitída je kvapôčkové ochorenie ktoré sa prejavuje najmä v jesennom a jarnom ročnom období. Keďže ide o infekčné ochorenie, pes sa ním vie nakaziť na miestach s vyššou koncentráciou ostatných psov ako napríklad cvičisko, park, výstava, sídlisko, ale aj v blízkom kontakte s nakazeným psom. Jeho inkubačná doba je približne 2-10 dni. Ľudovo sa mu hovorí aj kotcový kašeľ. Spôsobujú ho baktérie (bordetella bronchiseptica), vírusy (psí adenovírus). Počas doby postihnutia psíka psincovým kašľom sa doporučuje zameniť obojok za postroj, aby sa zbytočne nedráždil hrtan Vášho psíka.

Netreba sa toho obávať, pretože toto ochorenie je u psov veľmi časté a v tomto článku si zhrnieme ako proti nemu vykonávať prevenciu, prípadne ako ho liečiť.

Ako sa psincový kašeľ prejavuje?

Charakteristickým prejavom je suchý a dráždivý kašeľ. Pes dostáva záchvaty kašľu ktoré môžu skôr pripomínať, že sa snaží niečo vydáviť. Dokonca sa môže objaviť aj biela pena a hlieny. Ďalším častým príznakom je kýchanie a výtok z nosa. Menej častým príznakom je napríklad výtok z očí ale vyskytuje sa.

 

Liečba a prevencia

  1. Vitamín C- ako iste všetci vieme, vitamín C podporuje imunitný systém a je vhodné ho používať ako prevenciu a v prípade choroby zvýšiť dávku. Slúži ako antioxidant a v zimnom ročnom období je ideálne doplňovať ním jedálniček Vášho domáceho miláčika. Vitamín C sa podieľa na budovaní obranyschopnosti organizmu voči bakteriálnym a vírusovým patogénom.
  2. Skorocelový sirup- extrakt zo skorocelu kópiovitého pôsobí priaznivo na dýchacie cesty. Extrakt z tejto bylinky účinkuje hlienotvorne a má protizápalové a protibakteriálne účinky. Uľahčuje odkašliavanie a napomáha pri dráždivom kašli. Obsahuje účinné látky ako napríklad slizovité látky, horčiny, vitamíny A, C a K, triesloviny, betakarotén, invertín, enzýmy, vlákninu a vápnik. Skorocel navyše podporuje tráviaci systém a zabezpečuje mikrobiálnu rovnováhu. Odporúča sa nasadiť hneď v začiatkoch choroby aby sa predišlo silnému kašľu a horšiemu priebehu respiračného ochorenia.
  3. Echinacea purpurea- podporuje tvorbu protivírusových látok a zabezpečuje prirodzenú obranyschopnosť. Vyznačuje sa stimuláciou tvorby bielych krviniek. Echinacea obsahuje komplexy flavonoidov a alkamidov, ktoré majú silné antioxidačné účinky. Je označovaná za prírodné antibiotikum, lebo má podobné účinky ako penicilín. Echinacea sa odporúča užívať v rámci prevencie.
  4. Beta glukán – obsahuje látky s vysokou imuno-modulačnou schopnosťou ktoré potláčajú široké spektrum vírusov, baktérií a plesní. Aktivuje imunitné bunky, makrofágy spolu s ďalšími bunkami imunitného systému sa podieľajú na tvorbe nešpecifickej imunity. Zlepšuje imunitný systém a slúži ako prevencia pred ochoreniami. Odporúča sa užívať v jednom cykle aspoň 3 mesiace.
  5. BronchoVet- vo forme sirupu, zlepšuje ochorenie dýchacích ciest bakteriálneho alebo vírusového pôvodu. Stimuluje imunitný systém a využíva sa na liečbu chronickej bronchitídy. Sirup obsahuje betaglukány- (hlíva ustricová), Echinacea pupurea, Skorocel kópiový. Odporúča sa užívať v priebehu ochorenia. Keďže obsahuje extrakt z bylín ktoré sú pri tomto ochorení dôležité, je vhodným prostriedkom na liečbu. Jeho výhodou je, že ho môžu užívať gravidné ale aj laktujúce psy a mačky ale aj šteňatá vo vývoji.

 

Môžu psincový kašeľ dostať aj ľudia?

Najčastejšou otázkou je, či Vás dokáže Váš domáci miláčik nakaziť. Vírusové patogény psieho kašľa postihujú len psy. Zdravý človek s bežnou imunitou sa nedokáže týmto ochorením nakaziť. Ochorenie môže byť rizikové len pre starších ľudí, tehotné ženy a malé deti a to len v ojedinelých prípadoch.  

Prevencia pred vírusovými a bakteriálnymi ochoreniami je veľmi dôležitá. Prevenciu Vám zabezpečia dostatočné vitamíny ako napríklad vitamín C a Echinacea. Keďže sa tomuto ochoreniu nedá úplne vyhnúť a je medzi psami tak bežné ako chrípka medzi ľuďmi, treba byť pripravený na jeho liečbu. Skorocelový sirup, beta glukány sú najvhodnejšími prostriedkami na liečbu. V prípade, že by Váš pes trpel veľmi silnou laryngotracheitídou, vyhľadajte veterinára aby Vám predpísal antibiotiká. Väčšinou ale na liečbu psincového kašľa postačia bežné bylinky ktoré uvádzame aj s popisom vyššie v článku.

Vitamín C- https://www.dogee.sk/starostlivost-o-imunitny-system/dromy-vitamin-c-pre-zvierata-200tb/

Skorocelový sirup- https://www.dogee.sk/bylinne-sirupy-a-oleje-pre-kone/dromy-skorocelovy-sirup-1000-ml/

Echinaceový sirup- https://www.dogee.sk/bylinne-sirupy-a-oleje-pre-kone/dromy-echinaceovy-sirup-1000-ml/

Beta glucan sirup- https://www.dogee.sk/starostlivost-o-imunitny-system/topvet-beta-glucan-sirup-pre-psov-200ml/

Dromy BronchoVet- https://www.dogee.sk/specialna-starostlivost/dromy-bronchovet-500ml/