Ako funguje sluch psa? 10/2020


Ako funguje sluch psa aneb píšťalky pre kynológov a ich druhy...


Pes má sluch vyvinutý rovnako dobre ako čuch. Oproti človeku je jeho citlivosť niekoľkonásobne vyššia, pre porovnanie – človek 16 – 20 000 Hz, pes 67 – 45 000 Hz (Hz = výška tónu – kmitočet, frekvencia za ktorú koľkokrát za jednotku času dosiahne akustický tlak rovnakú hodnotu).

Pri prijímaní zvuku je dôležitá jeho výška. Túto schopnosť psa počuť vysoké frekvencie zvuku môžeme úspešne využiť pri výcviku psa. Píšťalku na psa určite, ale možno sa sami seba pýtate kde sa využíva najviac. Prevažná väčšina je využívaná najmä v poľovníckej kynológii pri výcviku stavačov, sliedičov a retrieverov. Ale svoje uplatnenie nájde aj pri výcviku každého psa. Základom výcviku je, aby pes poznal najskôr slovné povely. Následne môžeme slovný povel spájať so zvukom píšťalky. Samozrejme s píšťalkou cvičíme vo voľnom priestranstve, nakoľko vo vnútorných priestoroch by to psovi mohlo spôsobovať diskomfort kvôli vysokým tónom píšťalky. V ponuke nášho e-shopu nájdete niekoľko druhov kynologických píšťaliek.


ACME píšťalka 210 1/2 s frekvenciou 5 900 Hz - má najvyššiu frekvenciu zo skupiny plastových píšťaliek. Je ideálna na výcvik španielov a starších psov.

ACME píšťalka 210 s trilkom s frekvenciou 4 750 – 5 250 HZ – táto píšťalka sa odporúča pri blízkej práci so psom a pre výcvik španielov. Je vhodná pre tých, čo chcú zreteľný a odlišný zvuk, ktorý vydáva trilok.

ACME píšťalka 211 1/2 s frekvenciou 4 850 HZ – najčastejšie využívaná vysokotónová píšťalka so spoľahlivým tónom a jednotónovou frekvenciou. Využíva sa najmä pri výcviku retrieverov.

ACME píšťalka 212 Field trial s frekvenciou 5 050 HZ – píšťalka anglických profi trénerov so stálou frekvenciou. Nezáleží ako silno fúka, tón píšťalky je stále rovnaký.

ACME dvojtónová píšťalka s trilkom 640 s frekvenciou 3 150-3 500 Hz + 4 000 Hz – píšťalka je dlhá cca 9 centimetrov, je to kombinácia jednotónovej píšťalky a píšťalky s trilkom. Takto máte obi dva typy vždy po ruke.

Zdroj obrázku: https://www.acmewhistles.co.uk/