Ako sa (ne)kúpu mačky 03/2022

Ako sa (ne)kúpu mačky

Mačky sú od prírody veľmi čistotné zvieratá. Väčšinu času počas dňa trávia mačky práve čistením sa.
Mnohý sa teda mylne domnievajú, že o srsť mačky sa netreba starať. No najmä u dlhosrstých mačkách musíme dbať na pravidelnú údržbu, či už česaním srsti, prípadne kúpaním. Ak sa srsť zanedbáva môže to viesť ku plstnateniu srsti, či väčšiemu výskytu vonkajších parazitov, najmä bĺch. Netreba však pri tom zabúdať na rovnaké pravidlo ako pri kúpaní psov – častým kúpaním dochádza k vysušovaniu pokožky zvieraťa, to môže spôsobiť vznik lupín, lámaniu sa srsti a zlej kvalite srsti.

Ako postupovať pri kúpaní
Je vhodné mačku privykať na miesto kde ju budeme kúpať – čiže či  už vo vani, v menšej vaničke alebo v umývadle. Tento ,,tréning“ by mal byť najprv na sucho. Tento nácvik je dôležitý najmä kvôli adaptácii na túto činnosť. Avšak aj napriek postupnému privykaniu môže byť kúpanie mačky ,,boj“ nakoľko mnohé mačky kúpanie nemajú rady.

Ďalším bodom je samotné kúpanie. Je vhodné na spodok vane, vaničky alebo umývadla rozprestrieť uterák, prípadne gumovú podložku, aby sa mačke nešmýkalo. Jemne mačku začneme oplachovať vodou primeranej teploty. Následne použite šampón a rovnomerne ho vmasírujte do srsti. Pri kúpaní dávajte pozor na oči a uši aby sa do nich nedostala voda, prípadne šampón. Po pár minútach pôsobenia šampónu začnite dôkladne zmývať šampón tak, aby ste ho všetok odstránili. Ak je všetok šampón preč jemne vyžmýkajte prebytočnú vodu. Na osušenie mačky môžete použiť fén, ale dbajte na teplotu vzduchu(aby nebol príliš horúci) a opatrne srsť prečešte.

Kedy je vhodné mačku okúpať?

Ako už sme vyššie uviedli, nie je vhodné mačku často kúpať. Ale ak je mačka špinavá, smrdí, má mastnú srsť prípadne vonkajšie parazity je vhodné je okúpať. Čo sa týka šampónov či podobnej kozmetiky, môžeme použiť buď univerzálne šampóny pre psy a mačky, alebo samostatný šampón pre mačky, ktoré nájdete aj v ponuke nášho e-shopu https://www.dogee.sk/kozmetika-a-starostlivost-2/