Astma u psov. Aké sú príznaky astmy u psov? 11/2021

Charakteristika astmy
Ide o hypersenzitivitu respiračného aparátu na alergény, ktoré vyvolávajú zápal bronchiolov (priedušničiek). Chronicky zapálená bronchiálna sliznica vykazuje zvýšenú reaktivitu na inhaláciu alergénov a dráždivých látok nealergénnej povahy. Inhaláciou týchto látok vedie k akutnému spazmu bronchov a bronchiolov, ktorý môže byť niekedy doprevádzaný edémom (opuchom) sliznice a zvýšenou sekréciou.

Ako zistiť, že pes trpí astmou?
Medzi príznaky astmy patria namáhavé vydychovanie, dráždivý kašeľ, strata chuti do jedla, odmietanie fyzickej aktivity, pískanie pri dýchaní, edém sliznice, ťažká cyanóza, labiálne dýchanie.

Ako predchádzať záchvatom?
Keďže ide o chronické ochorenie, nedá sa úplne vyliečiť, avšak vďaka správnej liečbe môžete mať astmu pod kontrolou. Dôležité je zabezpečiť dostatočne vetrateľné priestory, v ktorých pes žije. Ak pes žije vo vnútri, je dôležité pravidelné utieranie prachu, vysávane a umývanie aby sme redukovali výskyt alergénov spúšťajúcich astmatické záchvaty. Rovnako dôležitá je prevencia pred vznikom respiračných ochorení. Ideálne je zabezpečiť dostatočnú starostlivosť o imunitný systém psa. V ponuke nášho e-shopu môžete nájsť viacero výrobkov pre zlepšenie a podporu imunitného systému