Chceš vyhrať granule na 3 mesiace a užiť si jar? Pozri sa na naše jarné preteky "Krok za Krokom" 1. 3. - 30. 4. 2024

Canicross, alebo beh so psom!

Canicross, alebo beh so psom sa posledné roky teší veľkej obľube. Ide o šport, kde je majiteľ, teda bežec, prepojený amortizovaným vodítkom so psom. Behá sa v teréne, po lese, poliach či lúkach. V žiadnom prípade však nebehajte so psom po asfaltovej ceste, kde hrozí riziko poranenia psa.

Pes by mal byť starší než 12 mesiacov, najmä kvôli vývoju psa. Beh je vhodný takmer pre akékoľvek plemeno, ktorému nebráni sťažené dýchanie. Dôležité je, aby bol pes zdravý a v primeranej kondícií. Je na posúdení majiteľa, do akého veku je vhodná táto aktivita pre psa.

Akú výbavu budete potrebovať?

Sedák alebo opasok

Vďaka týmto dvom veciam má človek pri behu voľné ruky. Pri opasku sa občas stáva, že sa posúva smerom na hor. To pri sedáku nehrozí - má popruhy medzi nohami bežca, ktoré zabezpečujú, že sa sedák neposunie hore.

Vodítko s amortizérom

Vodítko by malo byť dlhé 2 metre. Amortizér je odpružená časť tohto vodítka, ktorá slúži na tlmenie ťahu psa. V prípade, že pes sa prudko potiahne, vodítko plynule toto trhnutie spomalí, rovnako aj pri zatáčaní do zákruty.

Postroj pre psa

Je veľmi dôležitý správny výber postroja na behanie. Ak máte psa, ktorý behá popri nohe, prípadne nemá veľký ťah, bude vám preňho stačiť postroj s uchytením v strednej časti tela psa (v úrovni miesta pri lopatkách). Ale, ak je váš pes väčšieho vzrastu, prípadne má väčší ťah je vhodné preňho zabezpečiť postroj s uchytením pri chvoste. Dôležité je psa riadne premerať a vybrať vhodnú veľkosť, aby psovi postroj dobre sedel. Postroj psa nesmie odierať či obmedzovať v pohybe, dusiť ho alebo mu spôsobovať odreniny.

Okrem vyššie spomenutých vecí sa určite hodí aj ľahká miska na vodu pre psa, nakoľko pri behu je dôležité psa napájať a tým predísť dehydratácii, či iným komplikáciám.

Ako začať s canicrossom?

Rozhodne by ste mali mať so psom zvládnutú základnú poslušnosť a psa by ste mali naučiť povely na zmenu smeru a taktiež aj na spomalenie, či zrýchlenie tempa. Spočiatku by ste mali skúsiť behať so psom bez postroja na voľno. Aby ste zistili akú máte kondičku a postupne ju nabrali. Postroj by pre psa mal znamenať, že sa nejdete hrať, ale pracovať. Na psa v žiadnom prípade netlačte, ak z počiatku nebude chápať, čo od neho vyžadujete. Ak váš pes nemá záujem ťahať, skúste tréning so sparring partnerom. Nemali by ste ani zabúdať na strečing a rozohriatie pred tréningom a rovnako aj po tréningu. Je to dôležité najmä pre uvoľnenie svalstva a pre správnu regeneráciu po výkone.

Všetky pomôcky zo základnej výbavy nájdete aj v ponuke nášho e-shopu.