Starostlivosť o psiu srsť na jar

Okrem toho, že sa nám na jar všetko začína prebúdzať k životu, konečne svieti slnko, rastú kvety a zima odchádza, odchádza aj zimná srsť z našich psíkov. Psej srsti by sme preto mali na jar venovať zvýšenú pozornosť.

Väčšina psov má srsť zloženú z krycej srsti a podsady. Práve podsada je tá srsť, ktorú máme väčšinou nalepenú všade na oblečení keď sa rozhodneme svojho psa pohladkať. Táto srsť je jemnejšia, nachádza sa pod krycou srsťou a má termoregulačné vlastnosti – cez zimu psa chráni pred zimou a naopak cez leto chráni pred prehrievaním sa alebo úpalom.

Preto by sme v žiadnom prípade nemali psíkov s podsadou strihať, ale pravidelne a dobre ich vyčesávať. Najlepšie je psa poriadne vyčesávať každý deň. Vyčesávanie má rôzne pozitíva. Odstraňujeme pri ňom nepotrebnú srsť, kontrolujeme  kvalitu srsti, alebo preventívne takýmto spôsobom bojujeme proti vonkajším parazitom. (Odporúča sa psíka vyčesať hneď po prechádzke aby sme napríklad vedeli nájsť kliešťa ešte pred tým ako sa prisaje).

 Na jar odchádza zimná srsť, ktorá psa chráni pred zimou a nahrádza sa letnou. Je preto dôležité, aby sme v tomto období na vyčesávanie dbali. Hlavné je nájsť si dobrý hrebeň, ktorý dokáže podsadu dobre vyčesať, pretože nie každý hrebeň to zvláda na jednotku. Hrebeň by  mal byť kvalitný, nemal by psa moc ťahať alebo mu srsť ničiť a mal by byť zvolený podľa typu srsti.

Pokiaľ psíkovi zimnú srsť nevyčešeme, môžeme mu tak spôsobiť rôzne ťažkosti. Tým, že bude mať na sebe stále zimnú srsť mu bude oveľa viac teplo. Okrem toho, nevyčesaná srsť má tendenciu sa často zamotávať do rôznych ,,dredov“, ktoré sa už dajú  vyčesávať veľmi ťažko a krajným riešením je  odstrihnutie  srsti. Takéto chuchvalce srsti sa často tvoria psom s dlhšou a jemnejšou srsťou za ušami.

Okrem toho, že sa  na jar psy srsti zbavujú,  býva srsť  často náchylnejšia na lámanie alebo stráca kvalitu. V prvom rade je dôležitá kvalitná strava. Je dobré aj dopĺňať potrebné živiny. Skvelý prípravok na zlepšenie kvality srsti je napríklad lososový olej, ktorý obsahuje omega mastné kyseliny, ktoré majú na srsť priaznivé účinky.

Ďalej si môžeme dopomôcť rôznymi šampónmi a kondicionérmi určenými pre psov. Musíme si dať ale pozor na kvalitu a zloženie takéhoto šampónu. Najlepšie sú rôzne olejové alebo čajovníkové šampóny, ktoré obsahujú hlavne prírodné zložky, ktoré nedráždia psom pokožku, keďže od stavu pokožky sa odvíja aj kvalita srsti.