Ľubovník bodkovaný a jeho účinky na psychiku u psa 09/2020

Ľubovník bodkovaný, trezalka, čarovník či svätojánska bylina. To všetko sú pomenovania pre veľmi liečivú bylinku. Dlhé roky je používaný ako liek a aj výskumy potvrdzujú, že obsahuje mnohé aktívne látky:

Rutín = antioxidačné účinky, pomáha k zníženiu nadmernej priepustnosti kapilár pri vysokom krvnom tlaku

Pektín = vďaka svojej hustote sa využíva pri boji s hnačkami a na výrobu špeciálnych zdravotníckych lepidiel a v prípravkoch na hojenie rán.

Cholín = kľúčová časť chemickej látky acetylcholín – zlúčenina, ktorá má nezastupiteľné miesto v činnosti nervového systému a svalov. Dostatočný prívod cholínu zlepšuje pamäťové funkcie, podporuje schopnosť sústredenia a koncentrácie.

Sitosterol = protizápalové účinky, regulátor činnosti niektorých enzýmov

Hypericín = červené farbivo (tzv. ,,krv sv. Jána“)

Využívajú sa najmä jeho kvety pre svoje analgetické, antiseptické, digestívne, diuretické a upokojujúce účinky na ľudské telo.

Ale načo sa využíva u psov?

Ako sme už spomenuli vyššie, má upokojujúce účinky. Preto sa používa u psov, ktoré trpia prejavmi post traumatickým stavom, prípadne pri akútnej traume.

Uľavuje od bolestí neurologického pôvodu, podáva sa psom s depresiami a akútnymi úzkostnými stavmi. Pre svoje sedatívne účinky sa taktiež využíva pri psoch trpiacich epilepsiou.