Chceš vyhrať granule na 3 mesiace a užiť si jar? Pozri sa na naše jarné preteky "Krok za Krokom" 1. 3. - 30. 4. 2024

Otrava (intoxikácie) maček 10/2020

Mačka a otrava olejčekmi, doplnkami pre psov a ľudí

Určite tu máme nejedného milovníka mačiek, prípadne niekoho kto mačku plánuje v budúcnosti vlastniť. Všetci, čo máme svojich domácich miláčikov v dome alebo v byte vieme, že na ,,zápach“ našich zvieratiek sme tzv. čuchoslepí. To znamená, že necítime špecifický pach zvierat, ktoré žijú s nami v jednej domácnosti. Preto, určite mnohý z vás premýšľali o difuzéroch a arolampách, prípadne máte vy sami v obľube rôzne vône. Ale zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že by to mohlo domácim miláčikom ublížiť?

Mnohé esenciálne oleje môžu byť pre mačky príliš silné a pri zlom zaobchádzaní môžeme ublížiť nielen mačke ale aj sebe. Keďže väčšina esenciálnych olejov pozostáva z uhľovodíkov a terpenoidov, ktoré sa dostávajú do pečene, aby sa mohli metabolizovať, po tom ako boli absorbované cez kožu alebo po inhalovaní do pľúc. Po nevyhnutných metabolických procesoch v pečeni a krvnom obehu sú zvyšné metabolity rozpustené vo vode a vylučované močom a výkalmi. Mačkám však chýba enzým glukuronyltransferázu, ktorý umožňuje rozklad týchto zlúčenín. Kým sa metabolity vylúčia trvá to dlhšie a tým pádom sa inak neškodné látky môžu hromadiť v pečeni. Vystaveniu mačky esenciálnym olejom môže spôsobovať toxickú reakciu viditeľnú aj na výsledkoch krvných testov. Môže dôjsť k otrave, poškodeniu pečene, obličiek a neurotoxickému pôsobeniu.

Pre mačky sú toxické tieto esenciálne oleje: citrón, tea tree, mentol, eukalyptus. Medzi potencionálne škodlivé esenciálne oleje patria: borovica, breza, mäta, škorica, tymian, oregano, levanduľa, ylang ylang. Riziko taktiež súvisí aj s kvalitou oleja, jeho koncentráciou, množstvom a spôsobom použitia.

Aké príznaky si treba na mačke všímať: nadmerné slinenie, zvracanie, hnačka, záchvaty, nechutenstvo, podráždenie kože, dezorientácia, zlá koordinácia, stuhnutosť, dočasná paralýza. Vyhýbajte sa preto akémukoľvek vnútornému použitiu (olizovanie vašich rúk po použití oleja, olizovaniu končatín po umývaní podláh na ktoré boli použité čistiace prostriedky s obsahom esenciálnych olejov). Ak aj napriek tomuto chcete používať difuzér alebo arolampu v prítomnosti mačky nezabúdajte že miestnosť by mala byť dobre vetrateľná a mačka by mala mať možnosť kedykoľvek opustiť danú miestnosť.

Nedá sa nespomenúť aj možnosť náhrady esenciálnych olejčekov. Jednou z možností sú hydrosoly, ktoré sa dajú ľahko zriediť s vodou. Môžeme ich používať na ošetrovanie drobných rán ako sú abscesy, zápaly a pruritus. Druhou možnosťou sú Bachove kvapky.

Vo svete byliniek sa však nájdu aj tie, ktoré majú veľmi blahodarný účinok nie len u ľudí ale aj u mačiek.

Medzi tieto bylinky patria:

Rumanček kamilkový – využíva sa najmä pri tráviacich ťažkostiach, nevoľnosti a  zápaloch pokožky

Konope lekárske – obsahuje mnohé látky podporujúce zdravé srdce, znižuje krvný tlak

Nechtík lekársky – má antibakteriálne účinky, používa sa pri zápaloch

Valeriána lekárska (kozlík lekársky) – môžeme ju poznať aj pod pojmom ,,mačacia zelina“, má upokojujúce a sedatívne účinky, veľmi dobre vplýva na psychiku.