Obliekať psíka v zime?

V dnešnej dobe je čoraz viac majiteľov psíkov svojich štvornohých miláčikov oblieka. Ale potrebujú v skutočnosti psy túto novodobú vymoženosť? Poďme sa na to trochu mrknúť. Sú v živote situácie, kedy sa obliekaniu psíkov nijako nevyhneme. Hoci je táto téma rozdelená na dva tábory, zástancov a odporcov budeme na toto pozerať nestranne.

Kedy teda psíka obliecť?

Veľmi veľa majiteľov svojich dlhosrstých štvornohých miláčikov strihá, takmer úplne na krátko. Málo z nich si však uvedomuje, že každý psík má vo svojej dlhej či krátkej srsti termoreguláciu. Ľudia sa tak vyhnú potrebnej úprave srsti, ktorá si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, časté česanie a čistenie srsti. Tým že sa srsť ostrihá, stratí svoju funkciu a následne musí majiteľ premýšľať nad oblečením. Tak ako aj majitelia, ktorý trávia vonku v zime veľmi veľa času - napríklad na túre. Alebo napríklad na cvičisku, kde psík čaká, kým príde na rad, môže ľahko prechladnúť či ochorieť. Vtedy je oblečenie naozaj veľmi vhodné.

Takisto aj plemená, ktoré sú teplomilné, treba myslieť na ich komfort a dopriať im v chladných mesiacoch teplé oblečenie. Ďalej môžeme spomenúť plemená, ktoré nemajú srsť a sú takmer nahé, kam patrí napríklad čínsky chocholatý psík, mexický alebo peruánsky naháč. Tieto plemená je potrebné v zime teplo obliecť, tak ako v lete chrániť krémom pred silným slnkom. Netreba zabúdať na staré a choré psíky, ktoré majú rôzne problémy, či už s kĺbmi, obličkami. 

Oblečenie musí plniť ochrannú funkciu a malo by byť účelné. Zakryté by mali byť najdôležitejšie oblasti na tele, ako je hrudník, chrbát, panva a ramená.

Ak má psík problémy s obličkami a močovými cestami,  treba chrániť hlavne chrbát a udržiavať v teple a suchu hlavne panvu a ak to dovolí strih oblečenia, tak aj spodok brucha.

Oblečenie nesmie byť príliš tesné, ale ani príliš voľné. Najlepšie je si psíka radšej viac krát pomerať a následne podľa tabuliek vybrať vhodnú veľkosť. Oblečenie by nemalo psíka obmedzovať pri pohybe, alebo ho tlačiť na miestach kde je pokožka citlivá, napríklad na slabinách.

garments_2