Výživa psa

Informácie o výžive psa

Môže byť niečo také jednoduché, ako si prečítať starostlivo štítok o produktu pre psa a pridať tak až päť rokov k životu nášho domáceho miláčika? Môžu sa nesprávnym výberom zdravého ovocia prejaviť,  alebo zanechať trvalé zdravotné následky?
 
Potrebuje váš psík pestrú a zdravú stravu – viete čo to sním môže urobiť? V prípade psíkov, ako aj ľudí, vedci neustále opätovne skúmajú a revidujú oficiálne usmernenia o výžive a dĺžke života psa.


Jablká

Všetky veci v jablkách, ktoré z nich robia výživné výkony pre ľudí (vláknina, vitamíny A a C, omega-3 a -6, antioxidanty, flavonoidy, polyfenoly), robí zázraky aj pre psíkov - s niekoľkými výnimkami. Semená obsahujú formu kyanidu, ktorú ľudské systémy dokážu odfiltrovať, ale naši štvornohý priatelia nemôžu, príliš veľa jabĺk môže viesť k hnačke alebo vzhľadom na ich vysoký obsah cukru - prírastok hmotnosti.

Ostatky jedla

Napriek populárnym obrazom nie je každá kosť pre psíkov dobrá. Takmer každý vie, že ľahko rozštiepené kosti hydiny sú pre psov obzvlášť nebezpečné. Nesprávne pripravené hovädzie a bravčové kosti môžu byť rovnako škodlivé a nebezpečné. Sušené maškrty zahŕňajú hovädzie kosti, ktoré sa pomaly pražia po dobu až 36 hodín, aby sa zaistila ich bezpečnosť. Takto sterilizované kosti sú celkom prirodzené a odporúčajú sa pre psov s citlivými žalúdkami, ktorí stále milujú dobrú kosť!

Konzervované a suché jedlá

Na jednej strane konzervované potraviny majú tendenciu mať vyššiu kvalitu bielkovín a viac, rovnako ako menej konzervačných látok a plnív. Na druhej strane sušené potraviny predávané renomovanými spoločnosťami sú rovnako vyvážené,ako ich mokré (surové) náprotivky. Suché potraviny môžu mať viac mäsových vedľajších produktov. Niektorí psi majú jemné ďasná, alebo im chýbajú zuby, čo znamená, áno, že mokré(surové) jedlo je spôsob, ako ísť tou správnou cestou. Suché potraviny majú tendenciu byť lacnejšie a ľahšie sa skladujú, ale mokré(surové) potraviny majú zvyčajne menej kalórií a uhľohydrátov. Čo robiť? Napíšte nám, radi vám pomôžeme, poradíme, info.

Voda

Psy by mali piť asi 0,03 L vody na kilogram telesnej hmotnosti denne a samozrejme by ste mali vedieť, že majú mať vždy čerstvú a čistú vodu. Psi zvyčajne regulujú svoj vlastný príjem vody; ak zistíte zmeny v návykoch v súvislosti s pitím, navštívte, alebo kontaktujte svojho veterinára, pretože to môže naznačovať zdravotné problémy. K dispozícii sú športové nápoje pre psíkovDOG FIT“, ktoré sa odporúčajú aktívne založeným ľudom s vedením psíka k rôznym športom. Čo sa týka dentálnej hygieny sú rôzne pomôcky na čistenie zubov, až po prírodné sypké zmesi , ktoré dokážu napomáhať zdravému chrupu u vašich štvornohých miláčikov.

Vajíčka

Vajíčka môžete podávať psovi celé, žĺtok, bielok aj škrupinu. Žĺtok sa obvykle podáva surový, ohľadom bielka sa stále vedú rôzne témy. Bielok totiž obsahuje Avidín, ktorý narušuje vstrebávanie Biotínu (vitamín H). Preto sa táto časť vajíčka odporúča uvariť, lebo varom sa Avidín ničí. Psík by musel zjesť veľké a dlhodobé množstvá bielku, ktoré by viedlo k celkovým problémom so vstrebávaním bielkovín. Je to teda na Vás či sa rozhodnete bielok variť alebo nie. Pokiaľ máte strach s bielka, môžete ho uvariť, kde nehrozia problémy, alebo tak tiež vôbec nepodávať. Škrupina s vajíčka, takisto nepodávajú všetci. No pre psa má tiež nejaké benefity a preto je škoda ju vyhadzovať. Najlepšie je pokiaľ sa rozdrví na prach a vmieša sa do kŕmnej dávky.

Ryby

Ryby sú vynikajúcim zdrojom bielkovín pre psíkov, môžu byť záchrancom pre psov s alergiami. - Aj keď niektorí milovníci surovej stravy odporúčajú surovú rybu, existujú parazity, ktoré môžu byť veľmi škodlivé, (zvyčajne z lososovitých rýb),úprava varením rýchlo a účinne ničí tieto parazity. Len si pamätajte, že varené rybie kosti, môžu spôsobiť problémy ako v ústnej dutine psa, tak aj v celkovom tráviacom systéme. Preto je potrebné rybu pred úpravou vykostiť.

Zrná

Zrná sú semená tráv, obilniny, kultivované ako potraviny. Sú to komplexné uhľohydráty zložené zo škrobu (dlhé reťazce molekúl cukru) a vlákniny. Počas štiepenia enzym amyláza rozkladá škroby na jednoduché cukry, ako je glukóza, na použitie v tele ako energia. Vlákno v celých zrnách je nestráviteľné, ale poskytuje určité zdravotné výhody. Niektoré zrná obsahujú glutén, kontroverzný rastlinný proteín, zatiaľ čo ostatné zrná sú bezlepkové.

Zmrzlina

Dospelé psy vo všeobecnosti majú problém s laktózou, ale z nejakých dôvodov majú radi mliečne výrobky. Zmrzlina alebo mrazené jogurty, ktoré majú menej laktózy ako zmrzlina, by nemali psíka obťažovať (ale pozorujte ho, aby ste zistili, či má problém s brušnými ťažkosťami ale nie). Nezabudnite, že zmrzlina obsahuje prísady škodlivé pre psov: čokoládu, kávu, hrozienka a niektoré orechy, a to sme uviedli len niekoľko druhov.

 

Štítky ... a ako ich čítať

Ak si chcete byť istí, že kŕmite svojho psíka najlepšou stravou alebo sušeným jedlom (granule), musíte starostlivo prečítať Etikety.  Pojmy ako "gurmán", "super-prémia" alebo "prírodné" vám v skutočnosti nehovoria nič o tom, čo je v jedle, ale - zložky musia spĺňať normy stanovené so spracovaním a následnou kontrolou pri výrobe krmív.

Pokiaľ si neviete vybrať správne krmivo môžete nás kontaktovať info.

Juka

Prirodzený zázrak v psím svete, keď je koreň s juky vylúhovaný vo vode,  alebo rozomletý na prášok a pridaný k jedlu (len 1/4 čajovej lyžičky), pomáha zmierniť bolesť kĺbov a kvôli jeho výraznému protizápalovému účinku - zmierňuje bolesť spojenú s dyspláziou bedrového kĺbu a artritídou. Tiež uľahčuje tráviace problémy a môže upokojiť svrbiacu pokožku spôsobenú alergiou.

Zinok

Ak váš psík je zdravý a má vyváženú stravu, nemala by potrebovať doplnky zinku. Ale aj vyhnúť sa doplnkom neznamená, že sa môže vyskytnúť toxicita zinku; to robí, najmä u šteniatok, ktorí jedia všetko - vrátane halierov razených po roku 1982 (kde je koncentrácia zinku vo veľkej miere). Príznaky zahŕňajú zvracanie, hnačku a anémiu, ktoré môže diagnostikovať iba váš veterinár, ktorému by ste mali vziať vášho domáceho miláčika, ak máte podozrenie, že zjedol niečo čo obsahuje veľkú koncentráciu zinku, pretože neošetrená toxicita zinku môže viesť k zlyhaniu obličiek a následne úmrtiu.

Vitamín A

(retinol, axeroftol) je potrebný na zabezpečenie videnia, rastu, udržiavanie a vývoj tkaniva, kostí a reprodukciu. Zvyšuje odolnosť voči chorobám. Denná potreba je v priemere 110 UI. Nedostatok spôsobuje reprodukčné poruchy, degeneráciu slizníc, šeroslepotu, zápal spojiviek. Psy pri ich nedostatku majú matnú srsť, slabosť panvových končatín, spomaľovanie rastu, celkovú telesnú ochabnutosť, nechuť do žrania, pomalé hojenie rán, poruchy vývoja zubov, zníženú celkovú odolnosť organizmu proti infekciám a ďalšie poruchy. Hlavné príznaky pri vysokom predávkovaní sú anorexia, strata hmotnosti, odvápnenie kostí. Zdrojom tohto vitamínu je rybí tuk, vnútornosti – hlavne pečeň, vaječný žĺtok, mlieko, maslo, z rastlinného pôvodu mrkva, zelená zelenina a ovocie.

Vitamín D

(kalciferol, antirachitický vitamín) reguluje metabolizmus vápnika a fosforu. Denná potreba je v priemere 11UI. Jeho nedostatok spôsobuje poruchy metabolizmu, spomaľuje sa kalcifikácia kostí u rastúcich zvierat, nastáva rozklad minerálnej hmoty v kostiach, deformácia kostí a kĺbov a nastavajú poruchy rastu. - rachitída hlavne u malých zvierat, deformácie hrudníka a zlé prerezávanie trvalých zubov, zvýšená chorobnosť zubov. Hlavné príznaky pri toxicite ako dôsledok vysokého denného príjmu sú kalcifikácia mäkkého tkaniva, pľúc, obličiek a žalúdka, deformácia zubov a čeľustí, anorexia, vyčerpanosť a dehydratácia. Veľmi vysoký denný príjem môže byť aj príčinou smrti psa. Zdrojom tohto vitamínu vaječný žĺtok, maslo, pečeň morských rýb.

Cholín 

je nepostrádateľnou súčasťou metabolických procesov, je súčasťou tukov (fosfolipidov) a prekurzorom acetylcholínu. denná potreba je 26 mg. Ovplyvňuje využitie mastných kyselín v pečení, má vzťah k reprodukcií a životaschopností šteniat. Prejavy nedostatku cholínu je celková slabosť, poruchy rastu a tuková degenerácia pečene. Toxicitu spôsobuje až prísun cholínu denne v dávke až 10 g alebo vyššou a prejavuje sa nepretržitou hnačkou.

Vitamín C

(kyselina L-askorbová) je nevyhnutný pre zabezpečenie fyziologických funkcií organizmu psov. Ovplyvňuje premenu cukrov, bielkovín, chráni dýchacie orgány pred zápalmi. Pôsobí ako stimulátor obranného metabolizmu, vplýva na utváranie ochranných látok a takto celkovo posiluje organizmus voči rôznym chorobám, zúčastňuje sa na regulácii telesnej teploty. Zvyšuje odolnosť pri rôznom stresovom zaťažení. Zvýšenú potrebu tohto vitamínu majú iba šteňatá. Jeho nedostatok spôsobuje zvýšenú náchylnosť na infekciu. Prejavom hypovitaminózy až avitaminózy u psov je krvácanie z ďasien, sekundárne infekcie, strata zubov, poruchy krvotvorby – anémia, skorbut, nechutenstvo, žalúdočné a črevné katary a psychické zmeny. Všeobecne je požadovaný za netoxický. Jeho zdrojom je mlieko, vnútornosti, zemiaky a zelenina.

Vitamíny v kŕmnej dávke tvoria iba malý podiel, no ich pravidelný a vyvážený príjem je veľmi dôležitý. Vitamíny majú v organizme psov mnohotvárne funkcie. Nároky na vitamínovú výživu sú vyššie predovšetkým pri mladých rastúcich šteňatách, gravidných a laktujúcich súk ( doporučujú sa dvojnásobné množstvá ), keď nesprávna výživa môže spôsobiť vážne, často ťažko liečiteľné ochorenia a degenerácie.

Med a jeho prírodne účinky pre psa

O priaznivých účinkoch medu na ľudský organizmus bolo napísané veľa článkov. Ako je to ale so psíkmi? Nemôže byť pre nich naopak škodlivý?

Podľa odborníkov z Veterinárnej toxikologické databázy nie je med pre zvieratá toxický. Ale aj psy naň môžu mať alergickú reakciu, takže je potreba obozretnosti pri jeho podávaní. Kvapka medu vášmu miláčikovi neublíži, takže ním môžete dochutiť napríklad jogurtovú desiatu, ale je nevhodné podávať ho vo väčšom množstve.

Prečo? Môže viesť k hnačkám a nežiaducim spôsobom ovplyvňovať hladinu krvného cukru, čo sa odvíja na telesnej váhe. Niekedy sa odporúča podávať med v čase rekonvalescencie po chorobe, pretože je zdrojom jednoduchých cukrov, mnohých vitamínov a enzýmov. Musí sa však jednať o nepasterizovaný (surovy) med, pretože zahriatím sa enzýmy a bielkoviny ničia. Nikdy sa však neodporúča viac ako jedna čajová lyžička denne pre zviera s hmotnosťou približne 10-15 kg.

Hodí sa aj na kožu, ak zviera nie je alergické, je možné med používať zvonka na ošetrenie drobných kožných raniek, opuchov a s červenanie v súvislosti s bolesťou kože, môže sa aj  zvýšiť čas liečby a znížiť infekciu. Med Pôsobí antisepticky a urýchľuje hojenie.

 

Dog-approved-people-food