B.A.R.F. a gravidita fenky

Ak máte gravidnú fenku, je na čase sa zamyslieť nad stravu, ktorú chceme sučke dopriať, aby bol priebeh gravidity hladký a bez starostí. Gravidita zvyčajne trvá 58 až 63 dní.

Môžeme si graviditu rozdeliť na dve obdobia. Počas tohto obdobia prechádza sučka mnohými zmenami. V prvej polovici nevyžaduje kotná fenka nijak zvlášť špeciálny prístup v krmení. Niektorý chovatelia pridávajú do kŕmenia kyselinu listovú už mesiac, dva pred pripúšťaním. Kyselinu listovú nájdeme napríklad v špenáte, kapuste, droždí, cvikle, vajíčkach ,brokolici alebo vlašských orechoch - DROMY - zeleninovy mix

Z mäsa to sú napríklad obličky alebo pečeň. Kyselina listová sa tepelnou úpravou rýchlo ničí, preto je vhodné ju doplniť v čerstvom alebo sušenom stave.  V období prvej polovici gravidity je vhodné kŕmiť fenku rovnako ako pred graviditou, zatiaľ u nej nie sú badateľné veľké zmeny. Plody rastú pomaly. 

Okolo 3 týždňa sa môže objaviť nechutenstvo alebo naopak nadmerná žravosť. Ak fenka náhodou zvracia, kŕmnu dávku zložíme z diétnejších más, ako je kuracie alebo morčacie. V prípade alergie na hydinu volíme králičie. 

Od 35. dňa by sme mali fenke zvýšiť dávku o 10% a kŕmiť 2 krát za deň. Na fenke je už možné pozorovať zväčšenie bruška , plody začínajú rásť intenzívnejšie a fenka bude častejšie hladná.  Dbajme na to ale, aby sa fenka neprejedala a nepriberala neúmerne rýchlo

V priebehu 7. Týždňa (to je 44. až 49. deň) nám opäť stúpajú nároky na množstvo krmiva. Sučke je potrebné znova zvýšiť krmivo o 10 až 20 %, kedy by sme mali do jedálnička zaradiť aj tučnejšie mäso ako je napríklad hovädzie alebo bravčové. Sučke doprajeme krmivo trikrát za deň.

Posledné dva týždne gravidity (to je 50 až 63. deň) kŕmime fenku tri až päť krát denne. Jej dávku môžeme zvýšiť až o 50% oproti množstvu pred graviditou. Šteniatka už zaberajú veľkú časť brušnej dutiny, preto je vhodné kŕmiť častejšie a menšie dávky.

Krátko pred pôrodom môže sučka začať odmietať potravu, začne byť nervózna a bude si hľadať miesto, kde bude rodiť.

Dbajme na to aby mala fenka počas celej gravidity vyváženú a pestrú stravu, plnú potrebných látok, vitamínov a minerálov. Striedame rôzne druhy mäsa, ovocia a zeleniny. Podľa potreby pridávame aj doplnky v podobe olejov alebo tabliet.

Vápnik je dôležitý pridať až po pôrode, pretože väčšina sa vylúči z tela prostredníctvom mlieka - DROMY Osteo. 

Dúfame, že článok sa vám bude páčiť a pomôže Vám v správnom kŕmení kotnej sučky, veď krásne šteniatka a spokojná sučka je to najkrajšie na svete. Ak budete chcieť nejako poradiť, neváhajte nám napísať.