Očkovanie psov v kocke - povinné a odporúčané očkovania 01/2023

Očkovanie je častokrát veľmi kontroverzná téma. Ľudia sa obávajú doporučených vakcín hlavne z dôvodu nevedomosti. Potrebuje to môj pes? Je to nevyhnutné? Avšak treba si uvedomiť, že choroby proti ktorým sa očkuje sú rozšírené a niektoré z nich končia smrťou alebo trvalými následkami zvieraťa. Dokonca, niektoré choroby ako napríklad besnota alebo leptospiróza sú prenosné aj na človeka. Očkovania sú dôležitou súčasťou života psov a je dôležité aby sa dodržiavali termíny preočkovania. Čo treba brať ako povinnú vakcínu a naopak v ktorých ochoreniach treba byť obozretný a riešiť ich očkovanie individuálne? V tomto článku nájdeš prehľad povinného a doporučeného očkovania a aj to aké má dané ochorenie príznaky a prečo je dôležité zaočkovať psa proti nemu.

  1. Povinné očkovania

Besnota

Slovensko patrí medzi oblasti MIMO výskytu tohto ochorenia ale aj napriek tomu besnota patrí medzi povinné očkovania.

Besnota je ochorenie ktoré sa ľahko prenáša aj na človeka a je smrteľné. Vďaka týmto faktorom treba byť veľmi obozretný a nepodceňovať to! Aké sú príznaky? Hlavný príznak je nadmerné slintanie a viditeľný výtok v oblastí ústnej dutiny. Medzi ďalšie príznaky patrí napríklad kývavá chôdza, v niektorých prípadoch kŕče svalov tváre. Môžeme pozorovať silnú agresiu, ktorá nevyvolá žiaden podnet ale je skôr samovoľná. Toto očkovanie sa opakuje raz za 1-3 roky.

  1. Odporúčané očkovania

Psinka

Psinku je náročné diagnostikovať, spôsobuje vysoké horúčky, dýchacie problémy (zápal pľúc) taktiež tráviace, očné a ojedinele kožné problémy. Tým, že jej príznaky sú veľmi všeobecné je ťažko ju identifikovať. Častokrát táto choroba končí úmrtím zvieraťa.

Očkovanie prebieha vo frekvencií 1x ročne.

Hepatitída psov

Infekčnú hepatitídu spôsobuje vírus Canide adenovírus 1. Najčastejšou formou nakazenia sa je kontaminovaná voda, ktorá obsahuje moč. Častým príznakom je horúčka, zápaly očí a obličiek. Vírus môže napadnúť aj pečeň čo spôsobí viditeľnú únavu, zvracanie a hnačku. Hlavne u mladých alebo oslabených psov vedie hepatitída k smrti.

Očkovanie prebieha vo frekvencií 1x ročne.

Parvoviróza (psí parvovírus)

Spôsobuje ju DNA vírus CPV (psí parvovírus), ktorý spôsobuje intoxikáciu spôsobenú ťažkým zvracaním, horúčkou a krvavou stolicou- obvykle hnačkou. Vírus je smrteľný len v ojedinelých prípadoch u psov s výrazne zníženou imunitou alebo pre mladých jedincov.

Očkovanie prebieha vo frekvencií 1x ročne.

Leptospiróza

Je to bakteriálne prenosné ochorenie spôsobené baktériou Leptospira. Táto baktéria sa vyskytuje v kontaminovanej vode a pôde. Spôsobuje poškodenie orgánov, ktoré častokrát môže končiť smrťou. Je nebezpečná hlavne pre psy so zníženou imunitou a je prenosná na človeka, preto sa odporúča očkovanie proti tejto baktérií.  

Parainfluenza (kotercový kašeľ)

Kotercový kašeľ je rozšírený najmä v širokej spoločnosti psov (psie hotely, škôlky, cvičiská). Ak Váš pes navštevuje tieto miesta tak sa odporúča zaočkovať ho.

Vakcína slúži na ZMIERNENIE príznakov. Ak sa vakcína aplikuje na sliznicu nosovej dutiny, tak jej účinnosť nastupuje do 72 hodín. Príznaky tohto ochorenia sú najmä respiračného pôvodu (kašeľ, hlieny, kýchanie) ale taktiež môžu nastať príznaky ako je horúčka, malátnosť.

Účinnosť vakcíny je 1 rok.

Ak plánujete cestovať do zahraničia so psíkom, musíte mať platné očkovanie proti besnote, čip a európsky pas. Keď cestujeme do zahraničia treba si overiť požiadavky danej krajiny na vakcináciu.

 

 

Povinné/ odporúčané

Ako často očkovať

Prenos na človeka

Smrteľné ochorenie

Besnota

povinné

raz za 1-3 roky

áno

áno

Psinka

odporúčané

1x za rok

nie

áno

Hepatitída

odporúčané

1xza rok

nie

áno

Parvoviróza

odporúčané

1x za rok

nie

áno-ojedinele

Leptospiróza

odporúčané

1x za rok

áno

áno

Kotcový kašeľ

odporúčané

1x za rok

nie

nie