Očkovanie u psov v kocke II- voliteľné očkovania 02/2023

Očkovanie u psov v kocke II- voliteľné očkovania

V prvom diely článku Očkovanie u psov v kocke - povinné a odporúčané očkovania, sme si zhrnuli dôležité choroby, ktoré patria buď medzi povinnú alebo odporúčanú vakcináciu. Voliteľné očkovanie má zmysel individuálne. Prečo individuálne? Každé ochorenie na ktoré sa očkuje je spojené s jedinečným miestom výskytu alebo zvieraťom ktoré ho prenáša.

Voliteľné očkovania:

Borelióza

Borelióza je prenášaná kliešťami. Kliešte sú veľmi nebezpečné parazity s ktorými sa stretávame každý rok v teplejšom období roka. Každý majiteľ sa snaží svoje zvieratko chrániť rôznymi prostriedkami medzi ktoré patrí aj očkovanie. Borelióza sa prejavuje zápalom kĺbov, krívanie, opuch kĺbov, zhoršená celková pohyblivosť ale taktiež horúčka, apatia a nechutenstvo. Môže viesť k silným neurologickým kŕčom až smrti zvieraťa.

Očkovacia látka poskytuje ochranu 9-12 mesiacov.

Babesióza

Ide o infekčné ochorenie nazývanie tiež malária psov, ktoré taktiež prenáša kliešť. Spôsobuje vysoké horúčky a ak sa včas nepodchytí po niekoľkých dňoch dochádza k rozpadu červených krviniek a následkom tohto rozpadu dochádza k úmrtiu zvieraťa. Okrem dôkladných opatrení v jarnom, letnom a jesennom období sa odporúča aj očkovanie.

Očkovacia látka sa podáva raz ročne.

Leishmanióza


Leishmanióza sa vyskytuje v tropických oblastiach od 45ºC. Prenášačom tohto ochorenia je Muška škvrnitá a hmyz z rodu Phlebotomus. Očkovacia látka nedokáže zabrániť infekcií ALE zvýši imunitnú odpoveď psa na patogény. Parazity napádajú bunky a orgány psa a ak sa nenasadí vhodná liečba tak pes zomrie na zlyhanie obličiek. Toto očkovanie má význam ak plánujete pobyt v tropických oblastiach výskytu tohto ochorenia.

Vakcinácia sa uskutočňuje raz ročne.

Herpesviróza

Herpesviróza spôsobuje vysokú úmrtnosť šteniatok po pôrode. Vakcína je určená pre sučky a aplikuje sa pri háraní a tesne pred pôrodom. Vakcína sa podáva v dvoch dávkach (pri háraní a následne pred pôrodom). Opakuje sa to pri každej gravidite.

Tetanus

Riziko nákazy tetanusom je hlavne u psov, ktorí žijú v tesnej blízkosti s koňmi. Konský trus môže obsahovať pôvodcu ochorenia a je taktiež prenášačom tohto ochorenia. Riziko nákazy je pri otvorenej rane kedy sa spóry baktérie Clostridium Tetani infikujú do rany. Spóry následne vyklíčia a začne sa produkovať nervový toxín. Vakcína sa podáva vo frekvencií 2x za sebou, s odstupom 3-4 týždne.

Očkovanie sa opakuje každé 2 roky.