Starostlivosť o oči, uši a packy

Tak ako my ľudia sa staráme o svoju hygienu a čistotu, mali by sme venovať pozornosť aj svojím štvornohým priateľom. Pravidelnou hygienou zabezpečíme psíkovi zdravý a spokojný život bez zbytočných komplikácii. Dôležité je kontrolovať tie časti tela, ktoré si psík nevie očistiť sám (napr.: lízaním) teda uši, oči...

Veľmi dobré je, ak na takúto manipuláciu učíme psíka už od malého šteniatka, predídeme tak problémom s ošetrením psíka doma, alebo aj u veterinára

Starostlivosť o uši :

Ušká kontrolujeme pravidelne, hlavne dlhé, visiace. Predídeme tak rôznym zápalom a iným komplikáciám. Ušný maz je úplne bežný aj u čistých psíkov. Pozor však na to, aby maz nezapáchal, to už je znak problému. Ucho čistíme jemne, nenásilne a nie príliš hlboko. Psíka vždy chválime, poprípade odmeňujeme za pokojne zvládnutú manipuláciu. Psík si tento úkon spojí s príjemnými zážitkami a nebudeme mať v budúcnosti žiadny problém.                                             

V prípade akýchkoľvek problémov treba ihneď vyhľadať veterinárnu pomoc, najmä ak výtok z ucha zapácha, ucho je červené, vyteká z neho hnis alebo je uško na dotyk bolestivé. 

starostlivost_o_psí uši_dogee.sl  

Starostlivosť o oči :

Niektorý psíkovia potrebujú zvýšenú pozornosť aj o oči a ich okolí.  Očká by mali byť suché, bez zbytočných výtokov. U dlhosrstých psov treba kontrolovať aj srsť v okolí očí a čistiť aj tú. Oko je potrebné utrieť, ak sa na ňom nachádza nejaký výtok.

Veľmi dobré a praktické sú na hygienu očí vlhčené obrúsky Inodorina s harmančekom 

 starostlivost_o_psi_oci_dogee_sk

Starostlivosť o packy :

U tlapiek je potrebné kontrolovať pazúry, najmä ich dĺžku a brušká tlapiek. Pazúriky zastrihávame psíkovi podľa potreby , aby neprerástli. Ak si na to netrúfate, nechajte to radšej na veterinára, pretože nesprávnym zastrihnutím môžeme psíkovi ublížiť.  V pazúroch má cievne zakončenie, ktoré najmä pri tmavých pazúroch nie je vidieť. Ak pazúriky predsa len striháte sami, stačí strihnúť malý kúsok. Na strihanie používame vždy klieštiky na to určené. Psíka vždy za pokojné zvládnutie odmeníme. 

Brušká paciek môžeme skontrolovať po každej prechádzke, či nie sú poranené (pri šlapnutí na sklo, atď.) Po prechádzke vlhké packy utrieme dosucha, môžeme tak zabrániť množenia sa rôznym kvasinkám medzi prstami. V zime zvýšime pozornosť na umývanie paciek, hlavne ak sa pohybujeme so psíkom okolo ciest a chodníkov ktoré sú sypané technickou soľou.                      

Kliešte na strihanie pazúrikov môžete pozrieť u nás: Hagen nožnice na pazúriky

Vaša Disney

P.S. Môžete mi napísať, ako máte ďalšie otázky

Do predmetu "pre Disney" na info@dogee.sk