Pes a vôdzka

Každý z nás už zažil situáciu, kedy na prechádzke stretol majiteľa zo psíkom na voľno...

Najčastejšie počujeme z úst majiteľa slova : ,,nebojte sa, on nič neurobí...”,  „chce si len hrať...”

Ale čo ak náš pes práve nemá náladu? Čo ak druhý psík nemá svoj deň? Hneď nastane konflikt, ktorý na oboch psov nemá dobrý psychický vplyv. Či dospelý, či šteniatko, psík by mal byť vždy na vôdzke, pokiaľ nemá 100% ovládateľnosť.  Voľné behanie psov po ulici môže mať aj fatálne následky, kedy majiteľ pustí psíka z vôdzky, napríklad pri frekventovanej ceste, v dobrej vôli že sa psík prebehne, končí psík pod kolesami auta. Takéto konanie často končí smrťou psíka. 

pes_bez_vodzky_dogee.sk

Môžeme si napísať krátky príbeh o jednej pani, ktorá vôdzku nepoužívala, chodievala zo psíkom na voľno...Psík vybehol na cestu a doplatil na ľahkovážny prístup svojej majiteľky životom. Takéto príbehy sa odohrávajú až  priveľmi často.

Ďalší náš príbeh môže byť o nezodpovednom majiteľovi, ktorý necháva svojho psíka pribehnúť k iným aj keď si nie je istý, či nenastane nejaký konflikt medzi psíkmi. Tieto konflikty často zanechávajú na psoch následky v podobe strachu, nevyrovnanosti, bojazlivosti až agresie. 

Vôdzka je veľmi dôležité pojítko medzi psom a jeho majiteľom. Pomocou vodítka majiteľ zabraňuje nežiadúcemu chovanie psíka, ako sú úteky, otravovanie iných psíkov a ostatné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na voľne pustené psíky.

Vôdzka je prvou a základnou pomôckou pri výchove psíka už od šteniatka. Na vôdzku navykáme šteniatko čo najskôr, aby si dobre navykol na chôdzu na vodítku.  

Vôdzku vyberáme primerane veku a veľkosti psíka. Materiál a dĺžku si zvolí už majiteľ psíka podľa svojej predstavy.

Vôdzka je pre majiteľa veľmi dôležitý výcvikový prvok, kedy je psík dobre ovládateľný, bez možnosti útekov, neposlušnosti. Zabraňujeme agresívnym útokom na iných psov, lovenie zveri na prechádzke v lese a iným nepríjemnostiam, s ktorými nám je vôdzka veľkým pomocníkom.  

Zvážme preto, veľmi zodpovedne, naše chovanie sa voči sebe aj druhým, a voďme svojich psích miláčikov na vôdzke.