Chceš vyhrať granule na 3 mesiace a užiť si jar? Pozri sa na naše jarné preteky "Krok za Krokom" 1. 3. - 30. 4. 2024

Príčiny hyperaktivného chovania psov 1. diel

Všetci majitelia hyperaktívnych psov sa stávajú terčom otvorených alebo skrytých výčitiek, že ich pes je ,,zle vychovaný“. Často už majú za sebou márnu púť po niekoľkých kynologických cvičiskách, kde im väčšina cvičiteľov povedal, aké vážne chyby robia alebo robili.

Napríklad zlým výberom plemena, rozmaznávanie psa, keď bol ešte šteniatko. Nepoužívali alebo nesprávne používali určité výcvikové techniky či zamestnávali psíka príliš málo alebo až moc. Poznáte to aj vy?

Tvárou v tvár týmto výčitkám si každý majiteľ začne skôr či neskôr klásť otázku : Prečo sa môj pes chová takýmto spôsobom? Naozaj som urobil niečo zle? Tieto otázky sú veľmi ťaživé, preto je pre majiteľa veľkou úľavou, keď sa na chovanie jeho psa nájde vysvetlenie. Najprv si popíšeme procesy, ktoré u hyperaktívneho psa prebiehajú inak ako u ostatných psov. Nikto presne nevie, čo je príčinou hyperaktívneho chovania psov, ale najčastejšie príčiny môžu byť tieto dve :

  1. Stres
  2. Vrodené alebo získané zmeny v mozgu

Ako stres označujeme zmeny v tele a mozgu psov, ktoré sú vyvolané nejakým záťažovým podnetom. Napríklad zľaknutím, konflikt, zmätok, zloba alebo náhla radostná udalosť. Všetko čo povzbudzuje telo a ducha, vyvoláva stresovú reakciu v tele psa. Tento pocit povzbudenia označovaný niekedy aj ,,nabudenie adrenalínu“ vlastne nie je ničím iným ako akútnou stresovou reakciou.

Zvýšená hladina vzrušenia zo sebou teda automaticky nesie určité symptómy hyperaktivity.

            Psi zo zvýšenou hladinou vzrušenia, ale nie sú v každom prípade hyperaktívny. Také stresové situácie sú totiž normálne – pokiaľ sa po nich opäť obnoví kľud. Ak je stresová reakcia príliš silná, alebo chýba fáza kľudu, potom sa to vymkne kontrole...

Pokračovanie o týždeň (2. diel) 

pes_ve_stresu_dogee_blog