Šteniatko?

Trend mať psíka sa čoraz viac rozrastá. Niekto hľadá spoločníka, niekto zasa kamaráta na túry...
Ako chovateľ som sa rozhodla napísať pár viet, riadkov, možno rád. Inšpiruje ma k tomu množstvo ľudí, príbehov, bohužiaľ, nie so šťastným koncom.

Aj vy ste sa rozhodli mať šteniatko?
V prvom rade si treba uvedomiť, že je to záväzok na niekoľko rokov. Je to ako manželstvo, kedy mu neviazane odovzdáte časť svojho života, darujete lásku a on vám to oddane vráti. Ešte pred kúpu rátajte s tým, že s radosťou prídu aj problémy. Ak si myslíte, že pri prvom probléme môžete psíka ,,odložiť“ do iných zodpovedných rúk, radšej na šteniatko zabudnite...

Správny výber plemena nemôže byť problém, či?
Myslím, že len malá časť ľudí sa zamýšľa nad vhodným výberom psej rasy. Ale veď tie šteniatka sú tak nádherné...

Šteniatko vyrastie na dospelého psíka. Každé psie plemeno bolo storočia cieľavedome šľachtené k určitej ,,práci“. Ak psík nenájde využitie, nastanú problémy, ktoré som spomenula v úvode. Psík sa nudí, demoluje byt, dom, záhradu, váš život... :D 

Ako teda ďalej?
Hlavne si treba dobre premyslieť, čo so psíkom chceme robiť. Či máme záujem o nejaký šport, alebo chceme iba domáceho miláčika. Každé plemeno je niečím špecifické. Sú plemená, ktoré doslova vyžadujú nejakú prácu, ktorá ich bude zamestnávať, či po fyzickej ale aj psychickej stránke. Lebo unavený pes = šťastný pes. Nikdy si nekupujte psíka ako módny doplnok. Pes z vás nikdy neurobí väčšieho ,,drsňáka“ alebo sledovanejšiu ,,babenku“

Aj malé plemeno potrebuje mať svoje ,,využitie“ . Sledujem to hlavne u menších spoločenských plemien. Nevhodnou výchovou dochádza k vytváraniu zlozvykov, ktoré je potom už ťažko odbúrať. 

Väčšina psov je vhodná do bytu, pokiaľ im dá majiteľ kvalitný a plnohodnotný život. No sú psie rasy, ktoré nie sú vhodné k domu a hlavne nie celoročne.

Pri výbere toho správneho plemena berte na ohľad svoj životný štýl, priestor, ktorý dokážete psíkovi poskytnúť a vyžitie, ktoré mu môžete ponúknuť.
Ak už máte vybraté plemeno, ba dokonca vás zaujalo viac plemien, neuponáhľajte sa. Nič nie je horšie, ako sklamanie majiteľa a následné hľadanie nového domova tvorovi, ktorý vám bezmedzne dôveruje. Základná otázka znie, budem mať najbližších pätnásť rokov čas? Pes sa totiž nedokáže o seba postarať sám a je plne odkázaný na ,,svojho“ človeka.

Ak vám nezáleží na rase psíka, pozrite si ponuku útulkov, združení, ktoré ponúkajú adopcie opustených a nechcených psíkov. Nepodporujte ľudí, ktorý zarábajú na predaji psíkov bez rodokmeňa.

Ak vás môj krátky článok, úvaha zaujala, sledujte nás aj naďalej, nabudúce si môžete prečítať ako vybrať dobrého chovateľa, na čo si dať pozor. A ak už máte vybrané plemeno, pozrieme sa bližšie na správny výber šteniatka. :D

Veronika :-)

image-253dab6dbdf47d0f19b57e518f5f15c9b9a688e10da2330b31bddd8b4f4cb62d-V