PRACHOVÉ ROZTOČE U ZVIERAT

Aké problémy spôsobujú prachové roztoče u psov? 

Prípravok proti roztočom

Čo je atopická dermatitída?

Rovnako ako u ľudí môžu byť aj zvieratá postihnuté alergiou na roztoče. Koža je prirodzenou bariérou organizmu proti kontaminácii (infiltrácií mikroorganizmov do tela, ako sú baktérie, vírusy alebo huby). Ak váš pes trpí atopickou dermatitídou, jeho pokožka už nepôsobí ako bariéra a púšťa sa do alergénov a choroboplodných zárodkov v telo vášho psa, môže spôsobiť abnormálne silnú reakciu následkom prieniku týchto alergénnych látok. 

Táto alergia sa prejavuje svrbením a vyrážkami okolo tváre, perineálnej oblasti (konečník, vulva), prstami (medzery medzi vankúšikmi), ​​brušnými záhybmi a podpazušiami. Ďalej sa u atopických psov rozvinú alergie, keď prídu do styku s alergénmi vo vzduchu (inak sa nazývajú aero alergény). Mnoho psov je potenciálne alergických na: roztoče, peľ, spóry plesne, zvieracie lupiny a odumretú kožu. Táto alergia postihuje 10 - 15% psov. V mestských oblastiach je však viac ako 90% alergií na psov spôsobených roztočmi.

Sú niektoré plemená náchylnejšie ako iné?

U niektorých plemien psov je väčšia pravdepodobnosť výskytu tejto choroby. Niektoré plemená sú výrazne náchylnejšie ako iné: Shar Pei, Fox Terrier, Jack Russell Terrier, Labrador a Golden Retriever, Boxer, Bulldogs, Americký stafordšírsky bulteriér, Bulteriér, West Highland White Terrier, Setters, Lhasa Apso, Shi-Tsu a Kavalírsky kráľ Charles španiel sú najviac zastúpené atopické plemená psov. Štúdie identifikovali veľké množstvo plemien atopických psov. U šteniatka narodeného z dvoch atopických rodičov je veľmi pravdepodobné, že sa toto ochorenie vyvinie v priebehu dospelosti.

Aká je diagnóza?

Diagnóza je hlavne klinická. Krvné alebo intradermálne testy na alergiu nedokazujú existenciu choroby, ale môžu slúžiť ako nástroje liečby (eliminácia alergénov, desenzibilizácia-„znižovanie precitlivenosti organizmu“). Liečba alergií spočíva v použití liekov na zmenu imunitnej odpovede tela. Kortiko-steroidy sa môžu použiť na reguláciu nadmerného vstrebávania. V niektorých prípadoch môže byť výhodná desenzibilizácia, ale treba poznamenať, že si vyžaduje dlhý proces a je iba čiastočne účinná (50%).

Neexistuje žiadny liek; cieľom liečby je kontrola choroby. Neexistuje ani univerzálna liečba, pretože každý pes predstavuje jedinečný prípad. Nakoľko toto ochorenie je chronické, psy, ktoré ním trpia, často vyžadujú celoživotné ošetrenie a príznačnú starostlivosť. Včasné odhalenie pomôže dôkladná a dôsledná liečba  udržať chorobu pod kontrolou. U niektorých zvierat je toto ochorenie od začiatku vážne, s veľkými oblasťami postihnutými svrbením a kožnými vyrážkami od veľmi mladého veku psa(šteniatka). Toto sú najťažšie formy ochorenia a následnej liečby. V mestských oblastiach je viac ako 90% alergií na psov spôsobených roztočmi.

Ktoré roztoče sa nachádzajú v pelechu pre psov???

Roztoče a skladovanie potravín

Roztoče sa nachádzajúce v pelechu pre psa a patria prevažne do čeľade Acaridae (hlavne Tyrophagus putrescentiae) do rodiny Glycyphagoidae (ako je Glycyphagus domesticus). Tieto roztoče sa zvyčajne nachádzajú v potravinových rezervách. Môžu sa rozptýliť po celom dome behom niekoľkých mesiacov. Tieto roztoče sú takzvané pavúky (príbuzné pavúkom), ktoré sú neviditeľné voľným okom a žijú v prachu našich domovov. Roztoče nie sú hmyz. Roztoč meria menej ako 1 milimeter (medzi 0,2 - 0,3 mm na dĺžku). Tvoria širokú škálu potravinového odpadu. Pleseň ich živí aj v okolitom prostredí, s ktorým žijú v symbióze. V skutočnosti, čím viac sa kŕmia, tým viac sa rozptyľuje pleseň. Roztoč počas konzumácie plesne rozloží spory procesom trávenia, ktoré šíri ďalej. Preto používa plesne ako zdroj potravy a rýchlo ju rozptýli po okolitej ploche. Potravinové roztoče potrebujú teplo a vlhkosť, aby prežili (pokiaľ možno 20 až 30 °C a 70 až 90% relatívnej vlhkosti). Získaním vody, ktorú potrebujú na prežitie, využívajú vlhkosť vo svojom okolí. Preto ich priťahuje pelech pre psov. Keď váš pes spí, stráca vodu dýchaním. Roztoče k nemu migrujú (nikdy pre nich nie je telo psa príliš horúce), aby využili vlhkosť generovanú jeho dýchaním. Keď váš pes opustí svoje lóže (pelech), roztoče sa uchytia v látkových záhyboch a hlboko v pelechu, čo sťažuje ich elimináciu.

Roztoče a prach v domácnosti

Pelechy pre psov sú často domovom niekoľkých jedincov z rodiny Pyroglyphidae (Dermatophagoides farinae et Dermatophagoides pteronyssinus). Toto sú rovnaké roztoče, aké nájdeme vo vlastných posteliach. Vzhľadom na skutočnosť, že psy majú menej pravidelných hodín spánku a môžu mať niekoľko rôznych miest na spanie, je pelech pre psov menej priaznivým prostredím pre roztoče, ktoré obvykle obývajú naše postele, čo vysvetľuje. Roztoče prítomné v pelechu pre psa sú prevažne potravinové roztoče.

Prípravok proti roztočom 250 ml

Aktuálne možné riešenia

Roztoče sú všade, aj keď je dom čistý. Stále je však užitočné vyčistiť pelech a jeho oblasť, v ktorých pravidelne trávia čas, pretože pomáhame odstraňovať odumretú kožnú hmotu, ktorá podporuje rast populácie roztočov. Toto čistenie sa musí vykonať pomocou vysávača. Nie je to ľahká úloha! Mŕtve roztoče a ich výkaly sú také ľahké, že môžu uniknúť z vaku vysávača, a preto sa môžu rozptyľovať okolitým vzduchom. Na ich odstránenie je nevyhnutné používať sáčky vybavené primeranými (HEPA) filtrami. 

Na druhej strane živé roztoče používajú sacie nohy, aby im pomohli prilepiť sa na akýkoľvek povrch, v ktorom žijú. Ako také, vysávanie vysokokvalitným zariadením však nevylučuje príčinu dermatitídy, pretože prachové roztoče sa môžu schovávať hlboko v poduškách, tkaninách a prešívanom materiáli. Počas vysávania sa niektoré roztoče pripájajú k tkanine, a preto sa nemusia eliminovať vysávačom. Nakoľko sa tieto zvieratá(malé potvorky) rýchlo množia, tak už pár jedincov behom krátkeho času dokáže vytvoriť veľkú kolóniu.

 

Použitie akaricídov

Na trhu existujú produkty nazývané akaricídy alebo biocídy. Tieto výrobky, vyrobené z bázy rastlinných extraktov (rastlinné pyretrum, éterické oleje) alebo syntetických produktov, sa ľahko používajú a sú pomerne lacné. Majú však krátku trvanlivosť a môžu byť toxické pre používateľa a psa.

Lapač prachu roztočov

Vyrábajú sa veľmi ľahko použiteľné zachytávače/zariadenie, ktoré je zamerané na extrakciu a usmrcovanie alergénnych roztočov žijúcich v pelechov pre psov. Princíp niekoľkými slovami: používateľ si vezme uterák a potom ho položí na posteľ pre psa. Tento uterák sa postrieka roztokom, ktorý priťahuje roztoče. Po aplikácií roztoku sú roztoče v pelechu, priťahované vôňou a zadržiavajú sa na uteráku, ktorý sa potom umiestni do práčky, aby sa zbavil roztočov. Po vypratí, keď je uterák suchý, je možné ho umiestniť na iný čalúnený nábytok a znova ho nastriekať atraktívnym roztokom, aby zachytil iné roztoče.

Upozorňujeme, že druhy roztočov prítomné v ľudských matracoch nie sú tie isté, aké sa nachádzajú v pelechu pre psov (pozri časť: „Ktoré roztoče sa nachádzajú v pelechu pre psov“). Prečo sú do riešenia priťahované prachové roztoče pre psov? Roztoče získavajú vodu, ktorú potrebujú na prežitie, využitím vlhkosti vo svojom okolí. Ak je vzduch príliš suchý, roztoče si navzájom rozosielajú chemické správy, aby sa zabránilo strate vody. Tieto správy sa nazývajú agregačné feromóny. Po odoslaní týchto správ tvoria prachové roztoče v našich matracoch agregáty, ktoré môžu obsahovať tisíce jednotlivcov. Po zhromaždení sú schopní vyhnúť sa umieraniu. Pre ich prežitie je nevyhnutné, aby pochopili túto chemickú správu a atraktívny feromón. Keď vlhkosť okolitého prostredia klesne, roztoče, ktoré sa nedokážu zhromaždiť so svojimi druhmi, zomrú na dehydratáciu. Tieto feromóny sme identifikovali a kvantifikovali. Sú prítomné v atraktívnom riešení v množstvách postačujúcich na prilákanie roztočov ukrytých aj v hĺbkach matracov. Tieto molekuly nie sú toxické. Okrem toho sú už súčasťou biológie prachových roztočov, a preto na rozdiel od biocídov nebudú mať voči týmto roztočom rezistenciu. „Atraktívne“ riešenie je neškodné pre domácich miláčikov a ľudí. Našou vôľou je vyvinúť ľahko použiteľné zachytávacie zariadenie, ktoré je zamerané na extrakciu a usmrcovanie alergénnych roztočov žijúcich v pelechu pre psa.

 Prípravok proti roztočom 250 ml

Inšpiráciou a zdrojom bola stránka domobios.com
zodpovedný pracovník projektu je paní Céline Peeters.
Týmto sa chceme poďakovať, za rozsiahlu prácu na projekte a možnosťou informovať  našich čitateľov na našom blogu dogee.sk