Tušili ste, že konope je jednou z najliečivejších rastlín

Tušili ste, že konope je jednou z najliečivejších rastlín?

Rastlinka konope sprevádza ľudstvo už niekoľko tisíc rokov. Nie vždy bola vhodne využitá, preto sa do povedomia ľudí dostala v zlom svetle hlavne v 60. rokoch.

Konope sa delí na dva významné druhy – konope siate a konope indické. Táto rastlinka má dôležité liečivé látky, ktoré sa v dnešnej dobe hojne využívajú v medicíne pri liečbe závažných ochorení. Liečivé látky sú obsiahnuté predovšetkým v technických odrodách konope, kde je obsah THC menší než 0,3%. ( THC- terrahydrokanabinol, psychoaktívna zložka.)

Uprednostňuje sa hlavne Cannabidiol, ktorý nemá halucinogénne zložky. Jeho vysoké protizápalové zložky sú dokonca účinnejšie ako účinky kyseliny acetylsalicylová – acylpyrín.  Tieto zložky preukazujú podľa posledných výskumov priaznivé účinky na onemocnenia pokožky, bolesti svalov, šliach a kÍbov. Rovnako skvelé účinky má konope na imunitný systém.

Len máloktorá rastlina dokáže konope v prírode konkurovať pre jej liečivú silu. Využívajú sa výťažky z celej rastliny alebo z jej semien. Konopné semeno je tiež malý zázrak v oblasti výživy. Je zdrojom viacerých minerálov a vitamínov, ktoré sú z hľadiska výživy nevyhnutné.

Semená neobsahujú žiadne pesticídy, keďže rastlinu nenapadajú žiadny škodcovia. Majú vyššiu koncentráciu živín ako sója a môžu byť plnou bielkovinovou náhradou za mäso. Sú najvyšším zdrojom minerálov ako vápnik, horčík, fosfor, draslík, síra, železo, mangán a zinok.

Konopný olej  obsahuje jedinečné spektrum mastných kyselín a vyváženú skladbu ľahko stráviteľných bielkovín. Má najvyšší podiel účinných látok zo všetkých rastlinných olejov a má všestranné použitie..

Viacerý odborníci sa zhodujú v tom že konope je malý zázrak pre organizmus. Jeho benefity sú hlavne v znížení hladiny cholesterolu, chráni organizmus pred prepúšťaním zdraviu škodlivých látok, pôsobí protizápalovo, mimoriadne účinný antioxidant, pomáha pri raste a obnove svalovej hmoty, kožné problémy mnoho iného.

Konopná múka jej prednosťou je, že neobsahuje lepok, má vysoký obsah bielkovín a až 40 % vlákniny.

Zaujímavosť na záver:  Kanabidol má silnejšie antioxydačné účinky ako vitamín C a E.

 

                                                                                                                                                Veronika Bucukinová