Tušili ste, že konope je jednou z najliečivejších rastlín

Tušili ste, že konope je jednou z najliečivejších rastlín?

Rastlinka konope sprevádza ľudstvo už niekoľko tisíc rokov. Nie vždy bola vhodne využitá, preto sa do povedomia ľudí dostala v zlom svetle hlavne v 60. rokoch.

Konope sa delí na dva významné druhy – konope siate a konope indické. Táto rastlinka má dôležité liečivé látky, ktoré sa v dnešnej dobe hojne využívajú v medicíne pri liečbe závažných ochorení. Liečivé látky sú obsiahnuté predovšetkým v technických odrodách konope, kde je obsah THC menší než 0,3%. ( THC- terrahydrokanabinol, psychoaktívna zložka.)

Uprednostňuje sa hlavne Cannabidiol, ktorý nemá halucinogénne zložky. Jeho vysoké protizápalové zložky sú dokonca účinnejšie ako účinky kyseliny acetylsalicylová – acylpyrín.  Tieto zložky preukazujú podľa posledných výskumov priaznivé účinky na onemocnenia pokožky, bolesti svalov, šliach a kÍbov. Rovnako skvelé účinky má konope na imunitný systém.

Len máloktorá rastlina dokáže konope v prírode konkurovať pre jej liečivú silu. Využívajú sa výťažky z celej rastliny alebo z jej semien. Konopné semeno je tiež malý zázrak v oblasti výživy. Je zdrojom viacerých minerálov a vitamínov, ktoré sú z hľadiska výživy nevyhnutné.

Semená neobsahujú žiadne pesticídy, keďže rastlinu nenapadajú žiadny škodcovia. Majú vyššiu koncentráciu živín ako sója a môžu byť plnou bielkovinovou náhradou za mäso. Sú najvyšším zdrojom minerálov ako vápnik, horčík, fosfor, draslík, síra, železo, mangán a zinok.

Konopný olej  obsahuje jedinečné spektrum mastných kyselín a vyváženú skladbu ľahko stráviteľných bielkovín. Má najvyšší podiel účinných látok zo všetkých rastlinných olejov a má všestranné použitie..

Viacerý odborníci sa zhodujú v tom že konope je malý zázrak pre organizmus. Jeho benefity sú hlavne v znížení hladiny cholesterolu, chráni organizmus pred prepúšťaním zdraviu škodlivých látok, pôsobí protizápalovo, mimoriadne účinný antioxidant, pomáha pri raste a obnove svalovej hmoty, kožné problémy mnoho iného.

Konopná múka jej prednosťou je, že neobsahuje lepok, má vysoký obsah bielkovín a až 40 % vlákniny.

Zaujímavosť na záver:  Kanabidol má silnejšie antioxydačné účinky ako vitamín C a E.

 

                                                                                                                                                Veronika Bucukinová

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie