Vitamíny skupiny B u psov a mačiek 03/22

Čo dokážu vitamíny skupiny B u psov a mačiek?

Vo výžive psa sa mnohý zameriavajú najmä na obsah bielkovín, tukov a sacharidov. Avšak netreba zabúdať na dôležitosť vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Teraz sa však zameriame práve na vitamíny skupiny B.

Vitamíny plnia funkciu sprostredkovateľoch syntetických a degradačných procesov, vyznačujú sa nízkou dennou potrebou. Ak jeden alebo viaceré vitamíny nie sú plne prístupné pre organizmus psa alebo sú preň prístupné v nepatrných množstvách, metabolické procesy sú narušené, v dôsledku čoho sa spomaľuje rast, vznikajú ochorenia z ich nedostatkov, poruchy plodnosti a zvýšená vnímavosť voči infekčným a parazitárnym ochoreniam.

Vitamíny skupiny B patria medzi vitamíny rozpustné vo vode. Je to skupina chemicky odlišných vitamínov, ktoré sa v kombinácií spoločne označujú ako komplex vitamínu B. Do tohto kompexu patria tieto vitamíny:

Vitamín B1 – označovaný aj ako tiamín alebo aj aneurín, svojím vplyvom na nervový systém sa označuje aj ako duševný vitamín. Je dôležitý pre normálnu činnosť tráviacej sústavy a metabolizmu cukrov a tukov. Pri jeho nedostatku môže dôjsť k poruche rastu, kŕčom, strate chuti, anorexii, zvracaniu, poruchách nervového systému. Jeho zdrojom sú mlieko, vajcia, bravčové mäso a pivovarské kvasnice.

Vitamín B2 – označuje sa aj ako riboflavín. Tento vitamín zasahuje do látkového metabolizmu, hlavne do bielkovín a tukov. Je potrebný pre správnu funkciu nervovej sústavy a mozgu, zúčastňuje sa aj na krvotvorbe. Nedostatok tohto vitamínu spôsobuje rastové poruchy a zle zhodnotenie krmív, kožné prejavy – dermatitída, vypadávanie srsti, šupinatenie kože. Nedostatok tohto vitamínu môže taktiež spôsobovať svalovú slabosť zadnej časti tela, anémiu, či dokonca  nedostatočný vývoj semenníkov a vaječníkov. Medzi zdroje patrí zelenina, vajcia a vnútornosti (najmä pečeň).

Vitamín B3 – kyselina nikotínová. Tento vitamín je potrebný pre tvorbu pohlavných hormónov, inzulínu a hormónov štítnej žľazy, taktiež sa zúčastňuje na metabolizme bielkovín a cukrov. Prejavmi jeho nedostatku sú najmä zápaly ústnej dutiny, poruchy trávenia, reumatické bolesti, slabosť, vyššie riziko vzniku infekcii, chudnutie a môže spôsobiť aj smrť. Nadbytok môže spôsobiť roztiahnutie krvných ciev, svrbenie a pálenie kože. Medzi zdroje patria mlieko, mäso, vnútornosti.

Vitamín B5 – kyselina panthotenová. Vyznačuje sa protistresovými účinkami, zvyšuje odolnosť voči infekčným ochoreniam. Taktiež podporuje hojenie rán a jaziev. Prejavmi nedostatku sú infekcie dýchacích ciest, kožné zmeny s vypadávaním srsti, poruchy rastu a tuková degenerácia pečene. Zdrojmi tohto vitamínu sú mäso, vajcia, vnútornosti, slnečnicové semená.

Vitamín B6 – známy aj ako pyridoxín. Jeho významnou úlohou v látkovej premene bielkovín, tukov, sacharidov a pri výmene rôznych minerálnych látok. Podieľa sa na regulácii telesných tekutín. Pri jeho nedostatku sa môže dostaviť anémia, porucha centrálneho nervového systému a psychické zmeny, zápaly kože, vypadávanie srsti, úbytok na váhe. Zdroje pyridoxínu sú kuracie mäso, mlieko, vajcia, pečeň.

Vitamín B9 – kyselina listová. Jeho dôležitá funkcia je zdravý vývoj plodu. Ďalej vplýva na rast červených krviniek. Organizmus dokáže vitamín B9 prijať len v spojení s vitamínom B12. Nedostatok sa môže prejaviť slabosťou, nechutenstvom, poruchami trávenia.  Zdrojmi môžu byť vnútornosti, tmavá listová zelenina, losos.

Vitamín B12 – je nepostrádateľný pre normálnu tvorbu krvi, rast a procesy látkového metabolizmu, najmä bielkovín. Optimálne ovplyvňuje priebeh reprodukčných funkcií a priaznivo ovplyvňuje aj rast šteniat. Pri jeho nedostatku vznikajú rastové poruchy, anémia, slabosť končatín. Zdrojom vitamínu je najmä hovädzie, hydinové a bravčové mäso, vnútornosti, vajcia, mlieko.

Širokým spektrom nutrične vyváženej potravy môžeme psom a mačkám zabezpečiť najprirodzenejší spôsob udržiavania optimálnej hladiny vitamínov a minerálov. Používaním prírodných doplnkov vitamínu B môžeme zabezpečiť krajšiu srsť, zlepšenie zdravotného stavu a lepšiu náladu.

Aj v ponuke nášho e-shopu môžete nájsť prírodné doplnky, ktoré obsahujú vitamíny skupiny B.

https://www.dogee.sk/kvalita-srsti-a-pokozky/

Komplex vitamínu B pre psov, mačky, okrasné vtáky a hlodavce