Koprofágia - požieranie výkalov u psov 02/2021

Koprofágia je požieranie výkalov, či už svojich, prípadne iných psov alebo iných zvierat. V niektorých prípadoch je toto požieranie trusu normálne, napríklad u sučiek, ktoré čistia trus a moč po šteniatkach(v období troch týždňov po narodení šteniat). Prečo ale psy výkaly vlastne požierajú?

U šteniat môže ísť o napodobňovanie matky, neskôr pri napodobňovaní svojho majiteľa, ktorý odpratáva trus. Často sa koprofágia vyskytuje aj pri dospievaní, či pri prechode na kŕmenie 1x denne. V zimnom období sa koprofágia môže objaviť u psov, ktorý sa so zamrznutými výkalmi zabávajú a neskôr výkaly začnú požierať. Ďalšími psychickými príčinami môže byť anxieta, vynucovanie si pozornosti, aktivita v prostredí bez podnetov (napríklad pobyt v koterci).

Koprofágia však môže mať aj iné príčiny než psychické. Pri fyziologických príčinách môže ísť o nevhodne zvolenom krmive, prípadne pri prekrmovaní krmivom – v truse zostáva veľa nenatrávených zložiek potravy. Pri podávaní krmiva s vysokým obsahom sacharidov a nízkym obsahom vlákniny je tendencia podpory požierania výkalov.Okrem týchto príčin môže ísť aj o ďalšie zdravotné problémy akými sú črevné infekcie, potravinové alergie či dokonca pankreatitída.

Ako riešiť tento problém?

V prvom rade je dôležité správne identifikovať príčinu vzniku koprofágie. Odporúča sa zmena krmiva, so zvýšeným obsahom tuku, proteínov a vlákniny, pravidelné kŕmenie 2x denne, pravidelné prechádzky. Po defekácii psa ihneď odvolať a odmeniť. Okrem týchto zmien je vhodné pridávať aj nejaký doplnok stravy, ktorý podporí harmonizáciu trávenia, detoxikáciu organizmu a dopomôže k zlepšeniu črevného systému.

Takýmto prípravkom je napríklad SPIRULINA nebo Chlorella

Spirulina je organický komplex látok, ktoré pomáhajú k detoxikácii organizmu a zlepšenie imunity. Významnou zložkou Spiruliny je aj kyselina gama linolénová – GLA, patriaci do omega-6 NMK. Hrá dôležitú úlohu pri tvorbe hormónov prostaglandínov, pôsobí protizápalovo a napomáha organizmu vyrovnať sa s alergiami.

Chlorella je zvieratami vyberaná pri týchto stavoch (zoofarmakognozia) nedostatok bielkovín, oslabený imunitný systém, nízky počet bielych krviniek, prechladnutie, prítomnosť toxických kovov v organizme, zažívacie ťažkosti, Crohnova choroba, vredy spôsobené stresom, ulcerózna kolitída, diverticulitida, zápcha, vysoký tlak, zápach z tlamy, vysoký cholesterol, nedostatok energie, astma, chronický únavový syndróm, kožné problémy.