Koprofágia - požieranie výkalov u psov 02/2021

Koprofágia je požieranie výkalov, či už svojich, prípadne iných psov alebo iných zvierat. V niektorých prípadoch je toto požieranie trusu normálne, napríklad u sučiek, ktoré čistia trus a moč po šteniatkach(v období troch týždňov po narodení šteniat). Prečo ale psy výkaly vlastne požierajú?

U šteniat môže ísť o napodobňovanie matky, neskôr pri napodobňovaní svojho majiteľa, ktorý odpratáva trus. Často sa koprofágia vyskytuje aj pri dospievaní, či pri prechode na kŕmenie 1x denne. V zimnom období sa koprofágia môže objaviť u psov, ktorý sa so zamrznutými výkalmi zabávajú a neskôr výkaly začnú požierať. Ďalšími psychickými príčinami môže byť anxieta, vynucovanie si pozornosti, aktivita v prostredí bez podnetov (napríklad pobyt v koterci).

Koprofágia však môže mať aj iné príčiny než psychické. Pri fyziologických príčinách môže ísť o nevhodne zvolenom krmive, prípadne pri prekrmovaní krmivom – v truse zostáva veľa nenatrávených zložiek potravy. Pri podávaní krmiva s vysokým obsahom sacharidov a nízkym obsahom vlákniny je tendencia podpory požierania výkalov.Okrem týchto príčin môže ísť aj o ďalšie zdravotné problémy akými sú črevné infekcie, potravinové alergie či dokonca pankreatitída.

Ako riešiť tento problém?

V prvom rade je dôležité správne identifikovať príčinu vzniku koprofágie. Odporúča sa zmena krmiva, so zvýšeným obsahom tuku, proteínov a vlákniny, pravidelné kŕmenie 2x denne, pravidelné prechádzky. Po defekácii psa ihneď odvolať a odmeniť. Okrem týchto zmien je vhodné pridávať aj nejaký doplnok stravy, ktorý podporí harmonizáciu trávenia, detoxikáciu organizmu a dopomôže k zlepšeniu črevného systému.

Takýmto prípravkom je napríklad SPIRULINA nebo Chlorella

Spirulina je organický komplex látok, ktoré pomáhajú k detoxikácii organizmu a zlepšenie imunity. Významnou zložkou Spiruliny je aj kyselina gama linolénová – GLA, patriaci do omega-6 NMK. Hrá dôležitú úlohu pri tvorbe hormónov prostaglandínov, pôsobí protizápalovo a napomáha organizmu vyrovnať sa s alergiami.

Chlorella je zvieratami vyberaná pri týchto stavoch (zoofarmakognozia) nedostatok bielkovín, oslabený imunitný systém, nízky počet bielych krviniek, prechladnutie, prítomnosť toxických kovov v organizme, zažívacie ťažkosti, Crohnova choroba, vredy spôsobené stresom, ulcerózna kolitída, diverticulitida, zápcha, vysoký tlak, zápach z tlamy, vysoký cholesterol, nedostatok energie, astma, chronický únavový syndróm, kožné problémy.

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie