1. diel - ako vybrať správne granule pre psa? 10/2022

Ako vybrať správne granule pre psa?

Vybrať kvalitné granule ktoré sú vhodné pre Vášho psíka, je náročné no nič nezvládnuteľné. V tomto článku Vám priblížime čo treba pri výbere zohľadniť a ako na to. Kvalitné granule sú energeticky bohaté, ľahko stráviteľné, neobsahujú umelé farbivá ani príchute, obsahujú vitamíny, minerálne látky a vyvážený pomer tukov a bielkovín. Granule budú pre psíka ideálne len ak zohľadníme všetky parametre ako napríklad potravinové intolerancie, vek, plemeno, pohybovú aktivitu, zdravotný stav (obezita, gravidita,...).

  1. Potravinové intolerancie a alergie

Alergia a intolerancia sú označované za neznášanlivosť na určitý druh potraviny.  Ako zistíte, že Váš psík trpí alergiou alebo intoleranciou? Intolerancie sa prejavujú tráviacimi problémami, nafukovaním, plynatosťou, hnačkou alebo zvracaním. Alergia = prehnaná reakcia imunitného systému. Prejavuje sa kožnými problémami, exémami, výražkami ale aj dýchacími problémami.

Psíky trpiace potravinovou intoleranciou alebo alergiou, musia dostávať granule so špeciálnym zložením. Ako postupovať keď zistíte, že s Vašim miláčikom nie je niečo v poriadku? Na odhalenie alergií sa dajú vykonať krvné testy avšak pri neznášanlivosti určitej potraviny sa dá postupovať nasledovne. Medzi najčastejšie potraviny patrí najmä kuracie, hovädzie mäso, vajcia, sója, mliečne produkty, pšenica. Riešením je nastaviť psíkovi eliminačnú diétu kedy sledujete čo Vášmu psíkovi škodí. Odporúča sa nastaviť hypoalergenne krmivo alebo granule ktoré neobsahujú komponenty na ktoré je pes alergický. Nové krmivo sa odporúča vyskúšať vždy aspoň mesiac či psíkovi sadne alebo nie.

  1. Vek

Vždy je dôležité zohľadniť vek psíka. Od veku sa odvíja veľa kritérií. Poznáme krmivo pre:

  • Šteňatá (puppies/ junior)
  • Dospelé psy (adult)
  • Staršie psy (senior)

Granule pre šteňatá obsahujú iné množstvo minerálnych látok a vitamínov ako napríklad granule pre dospelé psy. Z tohto dôvodu nikdy nekŕmte šteňa granulami určenými pre dospelých psov. Krmivo určené pre dospelé psy nemusí obsahovať potrebné minerály, ktoré sú pre zdravý vývoj šteňaťa kľúčové. Ich nedostatok v období rastu by Vášmu šteňaťu mohol spôsobiť závažné zdravotné problémy. Strava pre šteniatka by mala byť bohatá na bielkoviny, tuky, vápnik a fosfor ktoré pomáhajú pri správnom telesnom vývoji šteňaťa. Granule určené pre šteňatá podávame cca do 1 roku života.

Granule pre dospelých psov majú vyvážené zloženie pre plne vyvinuté psy medzi 1 až cca 7 rokmi veku. Je potrebné brať do úvahy aktivitu psa a podľa toho vybrať zodpovedajúce zloženie.

Granule pre psov seniorov majú špecifické zloženie. Krmivo pre staré psy je vyvážené a obsahuje menej kalórií, tuku, viac bielkovín, vlákniny a ďalších minerálov. Seniori majú menej pohybu, potrebujú lepšie stráviteľnú potravu a často majú rôzne diagnózy ako obezita- kedy potrebujú krmivo so zníženým obsahom tuku alebo problémy s pohybovým aparátom kedy musia mať krmivo obohatené o vápnik a ďalšie minerály.  

  1. Plemeno

Ďalším kritériom je veľkosť plemena. Rozlišujú sa malé, stredné a veľké plemená.

Granule pre malé plemená sú určené psom ako napríklad  čivava, yorkšírsky teriér a pod. Tieto psy majú slabšiu čeľusť čiže sú pre nich určené drobné granule ktoré majú vyššie výživové hodnoty.

Granulky pre stredné plemená vyhovujú psom približne do 35 kilogramov, medzi tie patrí labrador, border kólia alebo bígl. Veľkosť granúl je prispôsobená veľkosti plemena.
Granule pre veľké plemená- sú vhodné pre psy nad cca 35 kilogramov hmotnosti (napr. vlčiak, doga, mastif a pod.) Bývajú väčšie, teda sa veľkým psom lepšie konzumujú a nevdýchnu ich. Krmivo pre veľké plemená je väčšinou obohatené o kĺbovú výživu, pretože tieto plemená často trpia na poruchy pohybového aparátu.

  1. Fyzická záťaž

Ďalším dôležitým bodom výberu vhodného krmiva je druh fyzickej záťaže akú Váš pes vykonáva. Je rozdiel medzi bytovým psíkom ktorý denne má povedzme 2x hodinovú prechádzku a medzi psíkom ktorý vykonáva šport- napríklad puller, agility... Psy v záťaži, ktorí športujú, sú v záprahu alebo trénujú agility, majú výrazne vyšší energetický výdaj ktorý treba zohľadniť v krmive.  

  1. Špecifické potreby- kastrované psy, obezita

Psy po kastrácií majú tendenciu priberania na váhe. Je to spôsobené zmenou hormónov v tele čo psíkom navodzuje väčšiu chuť do jedla. Každý prípad kastrácie je jedinečný ale netreba meniť granule ale skôr sa zamerať na pohyb a udržovať odporúčanú dávku krmiva. Krmivo pre psy ktoré majú obezitu sú ľahko stráviteľné a majú znížený obsah tukov a vyšší obsah bielkovín a vlákniny.

 Príklad: Môj pes má intoleranciu na kuracie a hovädzie mäso, jeho telo nedokáže spracovať  obilniny, sóju. Aké granule by som mu mala vybrať? Povedzme, že sa jedná o stredné plemeno (labradora) vo veku 4 rokov s bežnou fyzickou námahou. Psík žije na dome a denne má 2 hodinové prechádzky.  Nejedná sa o športového psa.

Takémuto psíkovi odporučíme granule napríklad s obsahom jahňacieho mäsa ( ktoré sa zaraďuje medzi hypoalergénne) bez obilnín, sóje, pre stredné plemeno.

Bardog Hypo Adult Lamb 60 12kg

Keďže psík netrpí obezitou a má pohyb, dávkovanie upravíme podľa tabuľky výrobcu granúl ktoré si vyberieme.

Príklad: Ide o šteniatko zlatého retrívra zatiaľ bez potravinových intolerancií a alergií. Šteňa má aktívny život. Aké granule by som mu mala vybrať?

V tomto prípade odporučime napríklad granule od Naturei, ktoré obsahujú  kuracie mäso s obsahom vysokokvalitných proteínov. Tieto granule obsahujú chondroitín sulfát s MSM, tieto zložky predstavujú prevenciu ochorenia kĺbov na ktoré plemená ako napríklad zlatý retríver  môžu v dospelosti trpieť.

Naturea krmivo pre šteňatá Naturals Puppy Chicken

V prípade akýchkoľvek otázok a pomoci pri výbere správneho krmiva nás neváhajte kontaktovať na stránke v sekcií Dogee chat. Radi Vám so všetkým pomôžeme a vysvetlíme.